ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
ik_5לא בפורום כעת ת.הצטרפות: 16/04/2002 · הודעות: 3027 · מיקום: ישראל

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 16:46
נושא ההודעה:

ככול שאני נמצא יותר ויותר בסביבת ה"קוד הפתוח" אני נתקל בהרבה סוגי רשיונות שגם מתאימים לדברים שונים, לדוגמה רשיון למסמכים, רשיון לקוד מקור, רשיון לתוכנות, רשיון לקוד מקור + תוכנות... רשיון שאומר שאתה יכול לעשות עם המוצר מה שאתה רוצה כל עוד יש לך סבלנות בשביל זה (FreeBSD) ועוד....

לאחרונה אני מוצא יותר ויותר אנשים שאינם מבינים/מפנימים את הרשיונות האלו... לדוגמא מסמכים אשר מופצים ע"י רשיון GFDL, בעוד שהיוצר מתנהג כמו רשיונות אחרים וגם הפוך...

ישנם כמה מקומות שבהם ניתן למצוא מידע לגבי רשיונות שונים, חלקם בעברית וחלקם לא...

1. אתר פנגווין: http://www.penguin.whatsup.org.il/guides.html#6
2. ארגון קוד המקור: http://www.opensource.org/

עכשיו לדיון...
כיצד אפשר לאכוף את הרשיונות הללו גם כאשר היוצר עצמו אינו עומד בהם. וכיצד לאכוף אותם כאשר המשתמש אינו עומד בהם.. ואני מדבר על שלב לפני פנייה לבתי משפט

ושאלה שנייה עד כמה לדעתכם הרשיונות האלו באמת תופסים בבתי משפט ועד כמה באמת יתייחסו אליהם ?

ודבר שלישי, האם יש לכם עוד קישורים לרישוי כזה או אחר שלא קיים בלינקים למעלה ?

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
dittigas ת.הצטרפות: 19/03/2002 · הודעות: 2049 ·

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 17:05
נושא ההודעה:

הקישור השני שנתת הוא המקור החשוב ביותר למידע אודות סוגי רישוי שהתקבלו כפתוחים בהגדרה שלהם, למרות שכל מה שאפשר להבטיח הוא שהם תואמים עם הגדרות הרישוי של OSI. ראה במיוחד כאן: http://www.opensource.org/licenses/

בכל אופן, שאלה בהחלט מעניינת גם אם נזכרים לרגע בתקרית עם אבי אבקסיס שהחליט לשנות את תנאי הרישוי של המדריך שהוא הכין ושכלל חומר GPL-י. מה למעשה המשמעות של שינוי כזה עם כבר יש בידי הציבור עותק של המסמך בכפוף לתנאי הרישוי המקורי? האמת, אין לי מושג ואשמח לשמוע חוות דעת.

אני לא משפטן, אבל בכל אופן ה-GPL נתפס כהסכם רישוי שמתבסס לא מעט על חוזה "חברתי" ולא רק על בית המשפט. מצב שבו מגיעים לתביעה נחשב חריג אני מניח. יש לא מעט מקרים ואי הבנות שהם תולדה של בורות בעיקר.

עד כמה שידוע לי יש רק מקרה אחד של תביעה בבית המשפט כנגד הפרה של GPL על ידי MySQL AB כנגד Progress Software/NuSphere שהסתיים בפשרה מבלי שה-GPL עצמו ממש נידון עד כמה שאני יודע. ראה כאן: http://www.oreillynet.com/pub/wlg/1168

המקרה הבא עשוי להיות כמובן התביעה הנגדית של יבמ נגד SCO על הפרת תנאי ה-GPL על ידי שחרור ההפצה שלה עצמה.

Windows: A thirty-two bit extension and graphical shell to a sixteen-bit patch to an eight-bit operating system originally coded for a four-bit microprocessor which was written by a two-bit company that cant stand one bit of competition.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 17:34
נושא ההודעה:

1. אגב, ה-GFDL לא נמצא בין רישימת הרישיונות.
2. טקסט כתוב או תמונה (לא קוד בשפה כלשהי) ברישיון GPL נשמע לי קצת בעייתי...

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 17:42
נושא ההודעה:

למעשה זאת הסיבה שפרסמתי את השאלה הזאת.. Smile

למשל כשאני מפרסם קוד שלי ולא משנה באיזה רשיון (לרוב שב98 אחוז זה ב GPL), אני כותב שהרשיון שפורסם הוא התקף וכל גרסה הבאה של הקוד, שתפורסם ברשיון אחר, הרשיון הישן לא יהיה עוד תקף, אבל קוד שפורסם תחת הרשיון הקודם לא חל עליו המעבר בין הרשיונות השונים....

הבעייה היא שגם אני לא משפטן ויכול להיות שגם מה שאני עושה, הוא אינו בדיוק חוקי, או אפילו נוגד רשיונות כלשהם (למרות שאני מנסה לראות לפני הפרסומים, האם יש הזכר או התייחסות לדברים כאלו) שבהם אני משתמש.

סתם שאלה, אבל האם יש פה עו"ד כלשהו שמשתמש בשירותי הפורומים שיכול לעזור לנו בנושא ולהבהיר עמדות ?

לגבי קישור לעוד כמה רשיונות שלא מצאתי ב OpenSource:
http://www.gnu.org/licenses/licenses.html

חזרה לתוכן הדיון
IPלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 27/06/2003 · הודעות: 1023 · מיקום: תל אביב

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 17:47
נושא ההודעה:

אם אני שחררתי קוד תחת רישון GPL, מותר לי לשנות את הרישיון?
אם לקחתי תוכנה GPLית, הוספתי לה קוד ואני משתמש בתוכנה הזאת לשימוש עצמי, אני מחוייב לשחרר את הקוד שכתבתי?

מה בעית הרישוי של XEmacs והאם עדיין יש מלחמה בין (מפתחי) XEmacs ל Emacs?
http://xemacs.org/About/XEmacsVsGNUemacs.html

ריצ'רד סטאלמן כתב:
קוד:
There is good code in XEmacs, which I'd be happy to have in a merged Emacs any day. But I cannot copy it out of XEmacs myself because of the uncertain authorship and/or lack of legal papers.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ MSN Messenger מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 18:21
נושא ההודעה:

ציטוט:

ב 2003-10-13 15:34, Anonymous כתב:
1. אגב, ה-GFDL לא נמצא בין רישימת הרישיונות.
2. טקסט כתוב או תמונה (לא קוד בשפה כלשהי) ברישיון GPL נשמע לי קצת בעייתי...

1. נכון
2. בפעם האחרונה שבדקתי על טקסט וגם על תמונות חלים כללי זכויות יוצרים. לגבי טקסט לפחות נדמה לי שזה דווקא המקרה הכי פשוט וזכות היוצרים היא זכות נתונה גם מבלי שתנקוט פעולה מיוחדת. אם אני מבין נכון, אתה לא חייב אפילו לומר או לציין שחלים עליה זכויות יוצרים.

השאלה היא מה כל זה אומר. אבי אבקסיס למשל לא יכול לפרסם מדריך עם תמונות (שכאמור אנחנו כנראה עדיין לא יודעים מה הסטטוס שלהן) שלא תחת רישיון פתוח בדיוק באותה מידה שהוא לא יכול לקחת מדריך מהפינגווין או מווטסאפ להסיר את הצהרת זכויות היוצרים (כאמור גם אם הן לא היו מצוינות במפורש) לשים שם תנאים משלו ולפרסם באתר שלו. זו עברה על החוק, בין אם GPL או לא.

אני חושב שכולנו נשכיל מהבהרת העניין הזה והפנמתו.

לגבי השאלה האחרונה, אם שינית קוד GPL ואתה מפיץ את המוצר הסופי או מוכר אותו אתה חייב לשחרר את הקוד בין אם ללא כל תנאים או עבור תשלום סימלי על הטירחה וכו'.

Windows: A thirty-two bit extension and graphical shell to a sixteen-bit patch to an eight-bit operating system originally coded for a four-bit microprocessor which was written by a two-bit company that cant stand one bit of competition.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 18:24
נושא ההודעה:

ציטוט:

ב 2003-10-13 15:47, IP כתב:
אם אני שחררתי קוד תחת רישון GPL, מותר לי לשנות את הרישיון?
אם לקחתי תוכנה GPLית, הוספתי לה קוד ואני משתמש בתוכנה הזאת לשימוש עצמי, אני מחוייב לשחרר את הקוד שכתבתי?

מה בעית הרישוי של XEmacs והאם עדיין יש מלחמה בין (מפתחי) XEmacs ל Emacs?
http://xemacs.org/About/XEmacsVsGNUemacs.html

ריצ'רד סטאלמן כתב:
קוד:
There is good code in XEmacs, which I'd be happy to have in a merged Emacs any day. But I cannot copy it out of XEmacs myself because of the uncertain authorship and/or lack of legal papers.

זו יותר בעיה של מי תרם את הקוד, מאיפה הוא הגיע ושל מי זכויות היוצרים. כנראה שהמידע הזמין לא מספק. זהו תהליך שיגרתי בדביאן אגב, או בהפצות אחרות, כחלק מהאריזה של חבילות יש לסגור את כל העניינים הללו לפני שניתן להכניס חבילה חדשה.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 18:36
נושא ההודעה:

ציטוט:

ב 2003-10-13 16:21, dittigas כתב:
השאלה היא מה כל זה אומר. אבי אבקסיס למשל לא יכול לפרסם מדריך עם תמונות (שכאמור אנחנו כנראה עדיין לא יודעים מה הסטטוס שלהן) שלא תחת רישיון פתוח בדיוק באותה מידה שהוא לא יכול לקחת מדריך מהפינגווין או מווטסאפ להסיר את הצהרת זכויות היוצרים (כאמור גם אם הן לא היו מצוינות במפורש) לשים שם תנאים משלו ולפרסם באתר שלו. זו עברה על החוק, בין אם GPL או לא.

נלך בכיוון אחר:
הוא כתב מדריך (לצורך העניין - חסר רישיון). מותר לו לפרסם את המדריך עם חומר GPL-י לצידו (אבל לא בתוכו)? כן. כלומר אם היה מפנה מהמדריך לקובץ המכיל את כל התמונות של נדב - הפעולה היה חוקית לחלוטין.

האם מותר לו להכניס את התמונות עצמן למדריך?
1. אם נדב נותן לו אותן בנפרד, ללא רישיון GPL - בטח שמותר לו.
2. אם הוא הופך את כל המדריך ל-GPL - בטח שכן.

נקודה נוספת - איך אפשר לדעת שהתמונות מפורסמות ב- GPL? זה אמור להיות כתוב עליהן במפורש, לא נרמז בצורה אחרת (כמו שיוצרן יבוא ויגיד שהן GPL).

ליאור קפלן

חזרה לתוכן הדיון
דוביקסSite Moderator ת.הצטרפות: 20/12/2002 · הודעות: 8369 ·

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 20:07
נושא ההודעה:

הדיון הפרטני במקרה שמוזכר למעלה לא כל כך רלונטי - למיטב הבנתי המדריך היה ועודנו תחת GFDL ולמעט זמן קצר בו הרשיון הוסר (כפי שנאמר לי עקב טעות) כרגע המדריך שוב תחת GFDL.

לגבי מה קורא כשבעל הזכויות משנה רשיון - למיטב הבנתי אם הרשיון הקודם היה חופשי ומישהו שמר העתק של המקור עם ההוכחה, ניתן לבצע fork.

ככה נעשה עם גופני מיקרוסופט שהיו חופשיים עד שלב כלשהו וברגע שהם הוסרו נמצא מישהו ששמר את קבצי המקור ושחרר את הגופנים מחדש תחת GPL (פרויקט corefonts).

זכור לי גם סיפור שבשלב כלשהו שונה הרשיון של Wine ולכן בוצע fork (לא זוכר את שם הפרוייקט שהתפצל או מה קרה איתו).

היה גם סיפור על איזה משחק שהפך ללא-חופשי ומישהו יצר פרוייקט חדש מבוסס על הקוד החופשי האחרון.

אני לא חושב שהמקרים האלו הגיעו אי פעם לביהמ"ש, אבל הניחוש שלי הוא שלא סתם בעלי הזכויות העדיפו לשתוק ולא לדרוש את הפסקת ה fork.

לגבי רשיונות אחרים: שני מקורות מעולים הם:

http://www.gnu.org/licenses/license-list.html

רשימת רשיונות עם תיאור קצר והאם הם תואמי-GPL.

http://creativecommons.org/licenses

סדרת רשיונות שנועדו לענות למגוון טעמים מבית creative commons. אחד הוריאנטים, Attribution-ShareAlike 1.0 משמש את ג'נטו עבור מסמכי ההפצה ולא GFDL (לא ברור לי למה).

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 20:53
נושא ההודעה:

אבל לפי רשיון GFDL, אפשר להעתיק את הטקסט בצורה חופשית ואף להוריד קטעים אשר לא מתאימים למפרסם, כל עוד זכויות היוצרים נשארות...
לפחות ככה אני מבין את הרשיון, האם ההבנה שלי נכונה ?

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 22:29
נושא ההודעה:

אולי כדאי שתקרא את הרישיון לפחות פעם אחת? הנה תרגום עדכני

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 23:04
נושא ההודעה:

דווקא קראתי גרסה שמשהו אחר כתב בעברית (הקישור נמצא באתר של פנגווין). אבל משום מה היה ליש משהו שהוא לא ברור שבקריאה רביעית מצאתי את התשובה....

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 23:19
נושא ההודעה:

דוביקס, אני חושב שכדאי שתשקלו ברצינות להסבת את השם ל-GNU/כנרת במקום גנו/כנרת (עדיין לא מאוחר מדי). ראה גם הערות של רביה בעניין.

א. זה יעזור לשייך את ההפצה לפרוייקט GNU לפחות בתודעה

ב. "גנו" קצת חסר משמעות וחוץ מ "יבמ" אני לא חושב שזה מקובל

אני מניח שדנתם בזה, לא בדקתי באתר. במידה וכן, האם יש סיבה מיוחדת?

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 13/10/2003 - 23:23
נושא ההודעה:

אתה מוזמן להעלות את הרעיון בפורומי כנרת. אתה יודע את הכתובת Wink

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 14/10/2003 - 17:21
נושא ההודעה:

נזכרתי היום במלחמה שהיתה בין שני פרוייקטים של קוד פתוח שונים.
האחד זה מוזילה, על הפרוייקט של Mozilla FireBird והשני מסד הנתונים FireBirdSQL, שהדבר כן נידון עם עורכי דין (בגלל השם הזהה, שמוזילה החליטה לאמץ לעצמה), אך בסוף הם הגיעו להסכם שכל פעם שיוזכר השם Firebird מבית מוזילה, הוא יגיע בתור Mozilla FireBird ולא בעל שם עצמאי של Firebird.

אבל אם אני מבין נכון, יש הרבה בעיות עם הרשיונות השונים של הקוד הפתוח, שלמשל חברות כדוגמת מיקרוסופט ואחרות שאינם מכילות תמיכה חופשית למוצר שלהם, לא תמצא הרבה בעיות מסוג זה, ולרוב הרבה חברות יעדיפו מיד לשנות את שמם (קחו לדוגמא את מקרה Windows Commander שהיו צריכים להחליף את השם ל Total Commander) ועוד כמה בעיות ישנות שקרו במהלך השנים...

ד"א נדמה לי שהמקרה היחידי בו חברה כמו מיקרוסופט לא זכו במשפט על שם, היה כאשר משהו השתמש בשם כמו "חלון" במוצר שלו, היות וחלון זה שם עצם לכל דבר...

לינקים:
מוזילה
FireBird SQL
Total Commander
הסיבות לשינוי השם ל Total Commander
בעיית רישוי של xemcas

וזה רק על רגל אחת Smile

חזרה לתוכן הדיון
IPלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 27/06/2003 · הודעות: 1023 · מיקום: תל אביב

הודעה פורסם: 14/10/2003 - 17:35
נושא ההודעה:

ציטוט:

ב 2003-10-14 15:21, ik_5 כתב:
ד"א נדמה לי שהמקרה היחידי בו חברה כמו מיקרוסופט לא זכו במשפט על שם, היה כאשר משהו השתמש בשם כמו "חלון" במוצר שלו, היות וחלון זה שם עצם לכל דבר...

Lindows, לפי מה שזכור לי מיקרוסופט תבעה אותם על זה שהשם דומה ל windows ומכוון להטעות את הציבור.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ MSN Messenger מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 14/10/2003 - 18:08
נושא ההודעה:

כן, היה את העניין עם לינדוס, והיה עוד משהו שאני פשוט לא מוצא בגוגל את הכתבות, על חברה שהיה לה מוצר שגם החיל את השם "חלון" או משהו כזה, ומיקרוסופט הפסידו במשפט.

אבל השאלה היא, עד כמה כל הרשיונות האלו באמת תקפים בעולם ועד כמה אפשר לאכוף אותם... כי כמו ששמנו לב הרוב לא הגיע למשפט, אבל גם כאלו שהגיעו למשפט, לא כל הרשיונות התקבלו....

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 14/10/2003 - 18:13
נושא ההודעה:

הסיפור עם לינדוס עוד לא סגור. אאל"ט הדיון על עצם העניין עוד לא התקיים וכל הדיונים עד כה היו מקדימים בלבד.

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. ik_5
  2. dittigas