ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
FiXiTלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 07/04/2005 · הודעות: 765 ·

הודעה פורסם: 12/06/2006 - 19:53
נושא ההודעה: התקנת לינוקס 'לניסיון' במחשבי בית הספר (ניסיון 2)

מעבדת אלקטרוניקה. מחליפים את המחשבים.
אני מנסה להשתיל שם את הקוד הפתוח.
התוכנות
- פתיחת PDF
- פיציאופיס 2003
- אלקטרוניקה - Electronics Workbench 5
- אינטרנט (וכן, הייתי מת למחוק את e אחת ולתמיד אבל לא יתנו לי כנראה. בינתיים מתקינים שם גרסת ניסיון של ad aware כדי לשמור על e שלא יתפרע)
- תמיכה באסמבלר. כאן מתחילות הבעיות.
במעבדה ובכונן רשת שמורות מלא תוכניות בסי ואסמבלי - TClite C ו 8086 Assembly MS/Intel syntax. כל התוכניות משתמשות בגישה ישירה לחומרה ו XP לא רוצה. פרטים בהמשך.

המצב החברתי
- הטכנאי מוכן לכל פתרון שיפתור א הבעיה של האסמבלי וזה כולל לינוקס אני חושב.
- אחראי המחשבים השני מסכים שיהיה לינוקס מותקן במחשב אבל נגיד כך: הוא לא רוצה לראות אותו.

המצב הלימודי
אני מסיים יב ועף מכאן. יתכן שאני יקפוץ לבקר בהמשך, ואם תהיה לי הזדמנות מיוחדת אולי ימשיך לסחוף את הבית ספר לתוך התהום הקפואה של הקוד הפתוח.
תלמידי כיתות נמוכות יותר שעומדים להשתמש במחשבים האלה גילו עניין בלינוקס כשראו אותו על המחשב שלי (הבאתי אותו לבית הספר באיזה שהיא תערוכה). אני מניח שהם ישימו לב לקיומו בבחירת מערכות הפעלה ברכיב אתחול, גם אם הוא לא יהיה ברירת מחדל.
אם לא יצליחו לסדר את האסמבלי מתוך XP ואני יביא לטכנאי ולאחראי השני פתרון פרפקט לאסמבלי ורשת מבוסס לינוקס - יתכן שהם יקבלו את הפתרון.

מצב החומרה
P4 ~3GHz ~256/512RAM
HD 80G SATA
Windows XP
יש דיסקים של SuSE 9.2 (הפצת OEM של HP) שהגיעו עם המחשבים. 3 דיסקים סט.
lspci בקרוב.

הקטע של האסמבלי
ב XP התוכניות של התלמידים לא עובדות כאילו זה לא מקבל גישה לפורט par 0.
במחשבים הקודמים היה מותקן 98 ביחד עם XP ומה 98 זה כן עבד.
בחדשים אי אפשר להתקין 98.

מה רצוי שיהיה
הפעלת תוכניות האסמבלי מתוך לינוקס שיהיה מותקן בנוסף ל XP. יש צורך באסמבלי שמשתמש בידיוק באותו תחביר כמו MS/Intel ואם אפשר אז משתמש (או עושה כאילו) אותם מספרי פורטים ופסיקות כמו המקורי כי כל החומר הלימודי שיש בבית הספר הוא על MS.
פתרון אפשרי נוסף הוא התקנת DOS אבל הם לא רוצים כי לא יהיה רשת.

אז מה אני רוצה !?!?!?!?
- הפצת לינוקס שתתאים.
- האם להשתמש ב SuSE שהגיע עם המחשבים או משהוא אחר?
assembler + linker לפי מה שרשמתי למעלה.
- משהוא שייראה שמיש ונוח והכול לאנשים שחושבים בדרך של חלונות. כולל אחראי המחשבים השני.
- משהוא שיכול להתחבר לרשת חלונות 2003.
- משהוא שעברית עובדת בו תקין.
- משהוא עם מקורות טובים של תוכנות ומנהל חבילות טוב וגראפי.
- משהוא שניתן להעתיק בין כל המחשבים על ידי ghost או כלי דומה ולא יעשה עם זה בעיות (לכל היותר התקנה מחדש של רכיב אתחול ושינוי שם מחשב). שימו לב, בינתיים אני רוצה שיתקינו XP וישאירו 15 ג'יגה ריק בסוף הכונן, ואז להעתיק רק את הלינוקס עצמו.
- משהוא שתומך נורמלי ב NTFS ללא דברים מסובכים מידי כמו קימפול קרנל (אני ינסה לשכנע להשתמש ב FAT32, אבל שיהיה)
- משהוא שלא מתחכם יותר מידי עם תיקיית ה home של המשתמש. אני רוצה למחוק משם את כל ההגדרות והקוקיז והכול בכל פעם שהמחשב עולה.
- משהוא שאופן אופיס עובד בו כמו שצריך ובלי הבעיות הידועות שלו (שמתי לב שזה תלוי בהפצה או לפחות בגירסאות של משהוא שיש בהפצה, אולי GTK או QT).
- משהוא שיוכל לעניין את התלמידים (ולפי הערכה שלי הם כן בעד)
- אם זה gnome אז שלא יהיה בלתי שמיש נוסח אובונטו דאפר.
- רצוי ולא חיוני: פטור מסיסמה כשמנסים להתקין משחקי מחשב דרך מנהל החבילות, או לפחות כזה שניתן להריץ את המשחקים ללא התקנה בכלל (עם ./game מהקונסול).[/img]

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 12/06/2006 - 20:55
נושא ההודעה:

* בלינוקס יש תמיכה בתחביר אססמבלי של אינטל (as86 )

* "גישה ישירה לחומרה" לא יעבוד בצורה ישירה גם תחת לינוקס, מאותן סיבות. ליתר דיוק: גישה ישירה תעבוד בתור המשתמש root .

בדקת עבודה באמולציית דוס או ב־qemu ?

למה בדיוק צריך גישה ישירה לחומרה? האם זוהי חומרה מסויימת?

* אין הבדלים רציניים מאוד בין ההפצות. בכל מקרה יידרשו שם הרבה שינויים. אל תשגה באשליות של זבנג וגמרנו.

* התקנה מחדש לא צריכים לעשות ע"י ghost . יש דרכים יותר חכמות ויעילות. לדוגמה: ע"י התקנת kickstart . אפשר גם לעבוד עם ghost (קנייני), partimage (חופשי) או כלים דומים.

* OpenOffice דורש חשבון משתמש נפרד לכל עמדת עבודה, למיטב ידיעתי .

* אתה תמיד יכול למחוק את תיקיית הבית של המשתמש. מצד שני, איפה התלמידים ישמרו קבצים?

* אל תרשה למשתמשים להתקין כלום ללא סיבה טובה. אל תתקין שום דבר מחוץ למנהל החבילות ללא סיבה טובה. למה לא פשוט להתקין את כל חבילות המשחקים הרלוונטיות? (ואולי למחוק אותן מהתפריט אם ברצונך להסתירן)

* ברר אילו דברים מעניינים יש בתחום האלקטרוניקה.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 12/06/2006 - 22:57
נושא ההודעה:

ציטוט:
* בלינוקס יש תמיכה בתחביר אססמבלי של אינטל (as86 )
אני לא בטוח שזה בדיוק התחביר של MS, אני יבדוק.
ציטוט:
* "גישה ישירה לחומרה" לא יעבוד בצורה ישירה גם תחת לינוקס, מאותן סיבות. ליתר דיוק: גישה ישירה תעבוד בתור המשתמש root .
אז ניתן להם sudo nopasswd:./a.out. ב XP זה לא עובד בכלל גם מתוך החשבון של admin.
ציטוט:
בדקת עבודה באמולציית דוס או ב־qemu ?
לא.
ציטוט:
למה בדיוק צריך גישה ישירה לחומרה? האם זוהי חומרה מסויימת?
מפסקים ולדים שאנחנו מחברים לפורט. אנחנו לא רוצים שמישהוא (המערכת הפעלה) תחשוב שזה מדפסת ותבקש מהם להדפיס עמודי ניסיון.
ציטוט:
* אין הבדלים רציניים מאוד בין ההפצות. בכל מקרה יידרשו שם הרבה שינויים. אל תשגה באשליות של זבנג וגמרנו.
איזה שינויים?
ציטוט:
* התקנה מחדש לא צריכים לעשות ע"י ghost . יש דרכים יותר חכמות ויעילות. לדוגמה: ע"י התקנת kickstart . אפשר גם לעבוד עם ghost (קנייני), partimage (חופשי) או כלים דומים.
הכוונה היא להעתיק מערכת עובדת ממחשב אחד לכולם ולעשות רק את השינויים הקטנים.
ציטוט:
* OpenOffice דורש חשבון משתמש נפרד לכל עמדת עבודה, למיטב ידיעתי .
??
ציטוט:
* אתה תמיד יכול למחוק את תיקיית הבית של המשתמש. מצד שני, איפה התלמידים ישמרו קבצים?
בכונן הרשת ובתיקיה אחרת שנמצאת בכונן ה / (עם הרשאות 777) ויש אליה לינק מה home שנוצר כל פעם מחדש.
ציטוט:
* אל תרשה למשתמשים להתקין כלום ללא סיבה טובה. אל תתקין שום דבר מחוץ למנהל החבילות ללא סיבה טובה. למה לא פשוט להתקין את כל חבילות המשחקים הרלוונטיות? (ואולי למחוק אותן מהתפריט אם ברצונך להסתירן)
נניח אני מתקין להם שם משחקים טובים, והם ישחקו בהם כל הזמן. מי התקין את הלינוקס? אני. מי שם את הדברים האלה? אני. חוץ מזה איך הם יתקינו משחקים חדשים??
יש דבר כזה שהם יכולים להתקין את המשחקים לתוך המשתמש שלהם כזה (ניצור משתמש נפרד למשחקים) ואז זה לא משנה את המערכת הכללית?
ציטוט:
* ברר אילו דברים מעניינים יש בתחום האלקטרוניקה
יש הרבה מעניין, לא בבית ספרנו. עומד להשתנות ככל הנראה, התלמידים בשכבה מתחתינו הרבה יותר חכמים מאיתנו (ומהמורים זה בטוח).

חזרה לתוכן הדיון
יוסףאורח · ·

הודעה פורסם: 12/06/2006 - 23:28
נושא ההודעה:

ktechlab יכול להיות תחליף ל-ewb אולי, לא בדקתי לעומק. בכל אופן זה עזר לי בשיעורים באלקטרוניקה בסיסית בסמסטר שעבר. Very Happy

חזרה לתוכן הדיון
nadavvinלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 08/12/2003 · הודעות: 7066 ·

הודעה פורסם: 12/06/2006 - 23:40
נושא ההודעה:

למה שלא תתקין להם מערכת מתורגמת יותר מסוזה כמו מנדריבה או דביאן?

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם Yahoo Messenger מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 13/06/2006 - 00:06
נושא ההודעה:

היו לך בהודעה כמה מילים גסות:

sudo nopasswd:./a.out

mode 777

אני מבקש לא להזכיר כאן ביטויים מהסוג הזה.

במקום הראשון: chmod מתקים ל־device file של ההתקן הרלוונטי.

במקום השני: כולם באותה קבוצה. אבל אז אין לך מושג מי זה מי. וזה באמת רע.

אם אתה רוצה לתת חשבון קיוסק שיששמש לגלישה באינטרנט וכו', אין בעיה. אבל אם אתה רוצה שמקום ישמש לעבודת תכנות שוטפת, צריכים מקום לשמור את הקבצים. וצריכים דרך פשוטה למנוע מ"חברים" למחוק אותם בטעות.

כל אחד יכול להתקין מה שהוא רוצה לתוך חשבון המשתמש שלו. אבל למה ליצור בלאגאן כזה? למה להסתבך? למה לשבור את מנגנון ניהול החבילות?

חזרה לתוכן הדיון
DoKלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 22/02/2004 · הודעות: 3114 · מיקום: ירושלים

הודעה פורסם: 13/06/2006 - 00:19
נושא ההודעה: Re: התקנת לינוקס 'לניסיון' במחשבי בית הספר (ניסיון 2)

FiXiT :

- רצוי ולא חיוני: פטור מסיסמה כשמנסים להתקין משחקי מחשב דרך מנהל החבילות, או לפחות כזה שניתן להריץ את המשחקים ללא התקנה בכלל (עם ./game מהקונסול).[/img]

בשעתו היתה כוונה להתקין בבית ספר בירושלים מערכת שבכניסה נותנת למשתמש לעבוד בסביבת unionfs וכך מאפשרת התקנה ללא פגיעה במערכת הקיימת (את המסמכים התלמידים בכל מקרה שומרים על כונני רשת).
זה לא הפתרון הכי פשוט בעולם אבל הייתרון שלו הוא סביבה חופשית להתקנת תוכנות ולהתנסות של המשתמש עם המערכת תוך הגנה על המערכת הבסיסית מפני טעויות המשתמש.
במקרה שלנו לא הגענו למימוש אז אני לא יודע כמה זה ישים.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
FXTאורח · ·

הודעה פורסם: 15/06/2006 - 11:35
נושא ההודעה:

התלמידים
לא נוטים למחוק זה לזה קבצים. לא במחזור שלי שהוא דיי בעייתי ולא במחזורים הבאים שלפי מה שאני רואה הרבה יותר טובים ובטוח לא ימחקו זה לזה קבצים וכו'. אין צורך בכזה אקסטרים הגנה. בכל מקרה אין לי לינוקס בהישג יד כרגע אבל אני בטוח שההרשאות של /home בברירת מחדל הן 777 אחרת איך המשתמשים יכנסו לתיקיות שלהם שנמצאות בתוך ויוכלו לקרוא לכתוב לקבל רשימת קבצים וכו

ההתקנה
בתוך תת מערכת זה מה שאני מחפש. איפה אני יכול למצוא על זה עוד מידע

הטכנאי
עושה בעיות:
1. הוא הצליח לסדר את האסמבלי מתוך XP (מכונה וירטואלית שמריצה 98 )
2. הוא לא התקין במחשבים את תוכנות הקוד הפתוח שהבאתי לו בדיסק. הוא רוצה אישור מהאחראי השני. לפי איך שאני קולט הוא רואה את המצב ככה:
האחראי השני חושב :
1. כל התלמידים חוץ מ 11010010110 משתמשים בבית ב Windows, IE וכו'.
2. תוכנית הלימודים כנ"ל.
3. Windows היא מערכת הפעלה מעולה שכולם עובדים איתה ואין צורך במשהוא אחר.
4. התקנת לינוקס ותחזוקה שלו זה עבודה מיותרת לטכנאי.
5. אף אחד לא יודע לעבוד עם לינוקס.
וזה מה שאני רוצה להעביר לו
הא! :
1. א. הלינוקס לא מיועד לשימוש אישי שלי (אם כן אז הייתי מביא live cd ולא מתלונן). להזכירך, התלמידים גילו עניין בלינוקס כשהבאתי את המחשב שלי לתערוכה ההיא באלקטרוניקה, ואתה ראית.
1. ב. אם יהיה לינוקס בבית הספר הם יוכלו להיכנס אליו מדי פעם, להכיר אותו ויתכן שיחליטו לעצמם שהוא טוב יותר מחלונות.
2. במצב של היום שמי שמכין את התוכנית מכיר רק את Windows ברור שזה מה שיהיה שם. אם התלמידים יכירו את 2 מערכות ההפעלה, יתכן שתוכנית הלמודים תתקדם למערכות הפעלה שונות על כל היתרונות של זה (מחשבים שאינם PC, הכרת לינוקס = יסוד מעולה לכל מערכות ה UNIX שמשתמשים בהן בעולם האמיתי)
3. זה שחלונות היא מערכת טובה לא אומר שהיא מערכת ההפעלה היחידה שהיא טובה. אני אומר גם לינוקס טובה. ומצידי שלתלמידים תהיה אפשרות להכיר את שתיהן.
4. מה שאני צריך מהטכנאי: א. 10-15G פנויים בסוף הכונן שהוא 80G. ב. 5 דקות נוספות להתקנת השועל ואופן אופיס על החלונות. את הלינוקס שישאיר מחשב אחד שאני יתקין בו בעצמי את הלינוקס למקום הריק ואז רק נעביר אותו לכל המחשבים עם ghost.
5. א. לתלמידים יש יכולת לימוד עצמי מעולה (ואני מכיר ספציפית את התלמידים האמורים).\
5. ב. מדריכים באינטרנט (וזה תלמידים שיודעים לעשות RTFM בתנאי שה M באיכות סבירה).
5. ג. נאסוף מדריכים טובים ונשמור אותם מקומית על המחשב או בכונן הרשת, וניתן קישור אליהם מסמל בשולחן העבודה של לינוקס.
5. ד. אני מוכן לכתוב מספר מדריכים קלים למתחיל מאפס (מסוג "התחל ורוץ" כאלה)

אגב אני הרצתי (היום) את הפרוייקט שלי (אלקטרוניקה + אסמבלי) מתוך DOSEMU!! (על המחשב שלי מהבית) ואייי!! מול האחראי מחשבים השני והבוחן!!

חזרה לתוכן הדיון
bit ת.הצטרפות: 27/09/2003 · הודעות: 498 ·

הודעה פורסם: 15/06/2006 - 12:57
נושא ההודעה:

אל איזה בית ספר מדובר (סתם שאלה)?

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 17/06/2006 - 22:17
נושא ההודעה:

בית ספר תיכון ז' - יב'. המחשבים בכיתה הזאת משמשים את תלמידי ט' - יב'.

זה מה שהגיע עם המחשבים: http://hozt.net/image.php?img=20060617220749732047.png

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 18/06/2006 - 01:26
נושא ההודעה:

אתה טוען שהתלמידים לא ימחקו אחד לשני קבצים אפילו בטעות (שלא לדבר על מחיקה בכוונה תחילה) כאשר כל הפעולות הן אנונימיות לחלוטין.

יש לך הערכה מאוד אופטימית של אופי האדם.

לחילופין: אני מקווה שתדאג שם לגיבויים יום־יומיים של קובצי המשתמשים.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 18/06/2006 - 14:02
נושא ההודעה:

אני אומר לך.
היו לנו בבית הספר כמה מחזורים מאוד בעייתיים וגם אז לא קרה שמישהוא מחק למישהוא קבצים. הדבר היחידי שנמחק זה המוזיקה הפיראטית בכונן רשת, ומי שמוחק הודה בכך (וזה לא תלמידים).

מדי פעם עושים גיבויים לדברים חשובים (בגבולות ה 100M בשבוע בעבודה מאוד אינטנסיבית), ואף אחד לא משתמש בהם. גיבוי כזה יספיק גם בהמשך.

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. FiXiT
  2. אורח [צפריר]