ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
אורח · ·

הודעה פורסם: 18/02/2007 - 18:12
נושא ההודעה: openbsd או freebsd?

מה עדיף ?
מה כדאי ?
מה יותר נוח להתקנה ?

אחרי המון זמן שאני משתמש בג'נטו, חשבתי לעבור לצד השני, קראתי כל מיני מאמרים ואני עדיין מתלבט בין freebsd ל openbsd
יש לציין שאני מריץ amd64 ככה שאני לא יודע ממש מה לקחת
הצעות ? הערות ?

הכל בברכה.

תודה מראש.

תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 18/02/2007 - 19:03
נושא ההודעה:

למה אתה רוצה לעבור?
למה צד שני?
כל ההבדל בין BSD ללינוקס זה הקרנל. האפליקציות הן אותן אפליקציות.
סתם מעניין אותי לדעת למה אתה חושב שעדיף הקרנל של BSD.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 18/02/2007 - 19:38
נושא ההודעה:

רוצה לנסות (:
תמיד כיף ללמוד דברים חדשים,
ואני פתוח לרעיונות
יש לך הצעות אחרות ?
חשבתי על mac אבל עד כמה שהבנתי זה לא חופשי?

חזרה לתוכן הדיון
MBDלא בפורום כעתSite Moderator ת.הצטרפות: 27/09/2004 · הודעות: 4161 ·

הודעה פורסם: 18/02/2007 - 20:09
נושא ההודעה:

Anonymous :
רוצה לנסות (:
תמיד כיף ללמוד דברים חדשים,
ואני פתוח לרעיונות
יש לך הצעות אחרות ?
חשבתי על mac אבל עד כמה שהבנתי זה לא חופשי?

בכלל לא. וחוץ מזה, זה בד"כ דורש חומרה חדשה (למרות שיש אנשים שהצליחו להתקין את זה על מחשבי PC, זה לא בדיוק הכי מומלץ לנסות בבית)

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 18/02/2007 - 20:26
נושא ההודעה:

מהירות ופרפורמנס = FREEBSD
בטיחות = OPENBSD

לאף אחד אין תמיכה ידירה באפליקציות של לינוקס אבל יש להם שכבת נוספת שמספקת תמיכה. FREEBSD ידוע בכך זהוא מאוד אבל מאוד מאוד מהיר. יש גם את NETBSD וDRAGONFLY אבל אני לא מוצא שום טעם \ משהו מיוחד בהם.

המבנה הכללי דומה מאוד ל-UNIX.

החלק הרע זה שיטת הפיתוח. הפיתוח הוא לא חופשי ולא נעשה כמו פרוייקט קהילתי אלא סגור. קוד המקור זמין רק לכמה אנשים בודדים.

לדעתי, חבל, אין טעם לבחור בFREEBSD על פני ג'נטו.

enekt

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 18/02/2007 - 20:39
נושא ההודעה:

יש מצב שאת/ה צודק, אבל אני הייתי רוצה להחליט את זה בעצמי.
אבל השאלה האמיתית היא האם fbsd או obsd יתמוך בamd64 athlon שלי?
אם כן, אני אדפיס עכשיו את ההנדבוק ואתחיל לקרוא (:

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 18/02/2007 - 20:56
נושא ההודעה:

Anonymous :
מהירות ופרפורמנס = FREEBSD
בטיחות = OPENBSD

לאף אחד אין תמיכה ידירה באפליקציות של לינוקס אבל יש להם שכבת נוספת שמספקת תמיכה. FREEBSD ידוע בכך זהוא מאוד אבל מאוד מאוד מהיר. יש גם את NETBSD וDRAGONFLY אבל אני לא מוצא שום טעם \ משהו מיוחד בהם.

המבנה הכללי דומה מאוד ל-UNIX.

החלק הרע זה שיטת הפיתוח. הפיתוח הוא לא חופשי ולא נעשה כמו פרוייקט קהילתי אלא סגור. קוד המקור זמין רק לכמה אנשים בודדים.

לדעתי, חבל, אין טעם לבחור בFREEBSD על פני ג'נטו.

enekt

מה זאת אומרת בטיחות? OPENBSD יותר בטוח מלינוקס בהפצותיו השונות? באיזה מובן? למה?

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 18/02/2007 - 21:01
נושא ההודעה:

לפי מה שקראתי,
openbsd היא בונקר,
בשנים האחרונות בקושי יצאו פאצ'ים ואני לא חושב שמצאו לה איזשהם vulnerabilities כלשהם.

חזרה לתוכן הדיון
לולי-אורח · ·

הודעה פורסם: 18/02/2007 - 21:43
נושא ההודעה:

Anonymous :
יש מצב שאת/ה צודק, אבל אני הייתי רוצה להחליט את זה בעצמי.
אבל השאלה האמיתית היא האם fbsd או obsd יתמוך בamd64 athlon שלי?
אם כן, אני אדפיס עכשיו את ההנדבוק ואתחיל לקרוא (:

תוכל לקרוא כאן סקירות על התקנת FreeBSD ששים וארבעה ביט ועל התקנת OpenBSD.
http://linmagazine.co.il/node/view/32911
http://linmagazine.co.il/bsd/sml/dekstopbsd/64
http://linmagazine.co.il/bsd/sml/openbsd
בעוד שמאגר החבילות של FreeBSD עצום ועדכני, הרי מאגר התכנות של OpenBSD קטן ועני.
אם אתה בנק או מוסד בטחוני יתכן ויש הצדקה לשמוש ב OpenBSD.
לשמוש ביתי - ממש לא.

חזרה לתוכן הדיון
ירון-אורח · ·

הודעה פורסם: 18/02/2007 - 21:56
נושא ההודעה:

Anonymous :
לפי מה שקראתי,
openbsd היא בונקר,
בשנים האחרונות בקושי יצאו פאצ'ים ואני לא חושב שמצאו לה איזשהם vulnerabilities כלשהם.

באופן כללי, קשה מאד לבדוק רמת (או מספר) vulnerabilities. בין היתר, זה נובע ממספר שונה של משתמשים. ב open BSD יש מספר מאד קטן (שואף ל 0) של משתמשים, ולכן די ברור שיהיה בו פחות "חורים" מאשר בלינוקס. אם אני אכתוב מערכת הפעלה בעצמי, שאף אחד לא ישתמש בה חוץ ממני, ולא יתפרסמו בכלל פאצים - האם זה מעיד שהיא יותר בטוחה?
למשל, הועלו טענות שבלינוקס אין כמעט וירוסים, כי לא "משתלם" לאנשים שכותבים את הוירוסים לעבוד בלינוקס, בגלל מיעט המשתמשים (ולכן, סיכויי ההדבקה, ומהירות ההתפשטות קטנים, וגם האפקט שזה יצור הוא קטן, לעומת חלונות).

אם יש טענה כי openbsd היא בונקר - יש להסביר מדוע, מה הסיבה והרציונל לכך. הרי כותבי הקרנל של לינוקס לא פחות חכמים מכותבי BSD, אז למה שהיא תיהיה יותר בטוחה ?

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 18/02/2007 - 22:07
נושא ההודעה:

ועוד נקודה בקשר לאבטחה המהוללת של BSD, חשוב לזכור שמרבית החורים באבטחה, קשורים בישומים הרצים, ולא בקרנל. אם יש בעיה ב OPEN SSH, אז זה לא משנה אם הוא מותקן על לינוקס, או על BSD. מכיוון שהישומים שרצים על BSD, הם אותם ישומים כמו בלינוקס (KDE, Gnome...), החורים הם אותם חורים, פרט לקרנל כמובן, שהוא שונה. אבל כמו שציינתי שם בד"כ יש פחות בעיות אבטחה.
אז... שלא יעבדו עליכם.

חזרה לתוכן הדיון
JuNKiEלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 09/05/2004 · הודעות: 1195 · מיקום: dev/urandom/

הודעה פורסם: 19/02/2007 - 02:40
נושא ההודעה:

קצת סדר בדברים...

OpenBSD : דגש בעיקר על - איכות ואבטחה. גישה פעילה לאבטחת המערכת (כגון : סקירת קוד שוטפת, ויישום מיטב השיטות והאמצעים) - בכל רמות התוכנה השונות - החל בליבה, המשך בספריות, וכלה ביישומים - לרבות כלי-הפיתוח, ואוסף-החבילות. היקף השימוש במערכת : קטן יחסית.

FreeBSD : דגש בעיקר על - יציבות ושימושיות.
אימוץ חידושים מהיר יותר מ-OpenBSD (בעיקר באוסף-החבילות, ובתמיכה בחומרה חדשנית). היקף השימוש במערכת : גדול יחסית (אולי הגדול ביותר מבין משפחת ה-BSD).

ובכל מקרה :

1) OpenBSD מיישמת מספר מנגנונים אשר אמורים לסייע בהגנת המערכת גם נגד ניצול של פגיעויות ברמת הספריה ו/או היישום. בדומה ל-grsecurity/PAX (ברמת הליבה) ו-PIE/SSP (ברמת הספריה והיישום) בלינוקס. למידע נוסף ר' : http://www.openbsd.org/security.html

2) ל-OpenBSD יש מספיק משתמשים, תודה ששאלת. ובכל זאת ניתן למצוא אך מעט מאד דיווחים על בעיות אבטחה במערכת (אפילו כאלו שאינן ניתנות לניצול מרחוק), ברשימות הדיוור המקצועיות השייכות לעניין. המפתחים אף מתגאים בכך שנמצא במערכת רק כשל-אבטחה אחד הניתן לניצול מרחוק, במהלך עשר (10) השנים האחרונות.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 19/02/2007 - 03:18
נושא ההודעה:

JuNKiE :
קצת סדר בדברים...

OpenBSD : דגש בעיקר על - איכות ואבטחה. גישה פעילה לאבטחת המערכת (כגון : סקירת קוד שוטפת, ויישום מיטב השיטות והאמצעים) - בכל רמות התוכנה השונות - החל בליבה, המשך בספריות, וכלה ביישומים - לרבות כלי-הפיתוח, ואוסף-החבילות. היקף השימוש במערכת : קטן יחסית.

FreeBSD : דגש בעיקר על - יציבות ושימושיות.
אימוץ חידושים מהיר יותר מ-OpenBSD (בעיקר באוסף-החבילות, ובתמיכה בחומרה חדשנית). היקף השימוש במערכת : גדול יחסית (אולי הגדול ביותר מבין משפחת ה-BSD).

ובכל מקרה :

1) OpenBSD מיישמת מספר מנגנונים אשר אמורים לסייע בהגנת המערכת גם נגד ניצול של פגיעויות ברמת הספריה ו/או היישום. בדומה ל-grsecurity/PAX (ברמת הליבה) ו-PIE/SSP (ברמת הספריה והיישום) בלינוקס. למידע נוסף ר' : http://www.openbsd.org/security.html

2) ל-OpenBSD יש מספיק משתמשים, תודה ששאלת. ובכל זאת ניתן למצוא אך מעט מאד דיווחים על בעיות אבטחה במערכת (אפילו כאלו שאינן ניתנות לניצול מרחוק), ברשימות הדיוור המקצועיות השייכות לעניין. המפתחים אף מתגאים בכך שנמצא במערכת רק כשל-אבטחה אחד הניתן לניצול מרחוק, במהלך עשר (10) השנים האחרונות.

גם אני מתגאה במערכת ההפעלה RKD-4 שפיתחתי לפני 20 שנה. לא התגלה בה אף לא כשל אבטחה אחד עד היום.
אותי זה לא משכנע. הייתי רוצה לראות יותר מספרים על כמות המשתמשים במערכות האלו, כדי להחליט שיש תוקף כלשהו לקביעות האלו. גם הייתי רוצה להבין מה הסיבה שיש שם פחות כשלים. כי המפתחים יותר חכמים שם? כי היא פחות מעודכנת? (אז תעבוד עם לינוקס ישן).

אני לא קיבלתי תשובות לשאלות הללו. תודה בכל מקרה.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 19/02/2007 - 03:28
נושא ההודעה:

בעניין מספר המשתמשים במערכת, קשה להעריך באופן מדוייק,
אך לשם קבלת הערכה כללית, ניתן להיעזר בנתוני סקרי-אינטרנט - כגון זה של Netcraft.

הסיבה שיש ב-OpenBSD פחות ליקויי-אבטחה, נעוצה, לדעתי, במפתחי-המערכת, שבחרו מההתחלה להעדיף איכות ואבטחה על פני חדשנות.

הם לא "יותר חכמים" ממפתחי לינוקס, ומפתחי לינוקס לא "יותר טפשים" מהם. זה רק עניין של תחומי-מיקוד וסדרי-עדיפויות.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 19/02/2007 - 18:16
נושא ההודעה:

JuNKiE - אתה משתמש בobsd בבית ?
מתכנת גם?
הסיבה העיקרית שרציתי להחליף לBSD זה בגלל שגם רציתי ללמוד קצת יותר על under the hood של bsd ולא רק את מערכת הקבצים והדברים הבסיסיים
איך זה הולך ? יש מספיק דוקיומנטציה? מה לגבי lkms ? החיה קיימת שם ?
כשאני מסתכל על *BSD זה ניראה לי כמו כוכב אחר (: ככה שאני מתנצל על הטיפשות
ואגב, יש פה מישהו שמתכנת/תיכנת בasm64 על BSD?

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 20/02/2007 - 03:42
נושא ההודעה:

משתמש, ורק על שרת האינטרנט והדוא"ל הביתי.

יש לציין שהמערכת היא "בונקר אטומי" - כמעט רק מה שנחוץ מותקן, מרבית ההגדרות מוקשחות, חומת-האש מוגדרת היטב (כולל יישום של QoS שאני מאד גאה בו Smile), והכל משודרג ו/או מותקן-מחדש לגירסאות העדכניות ביותר - פעם ב-2-3 חודשים. ככלל, המערכת לא משמשת לפיתוח (מלבד לבדיקות יסיבות של דברים קטנים - מדי פעם).

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 20/02/2007 - 10:55
נושא ההודעה:

Anonymous :

קוד המקור זמין רק לכמה אנשים בודדים.

שטויות במיץ. קוד המקור למערכת זמין בדיוק כמו ללינוקס. גם לקרנל וגם לאפליקציות הבסיסיות. כך שאפשר לקמפל את שניהם מקוד מקור אם מתחשק לך (למעשה זו הדרך הנוחה ביותר לשדרג מגירסה לגירסה).

לגבי מי שמפקפק באבטחה של OpenBSD - זו מערכת שחרטה על דגלה את נושא האבטחה. גירסאות חדשות יוצאות מעת לעת כך שזו לא "מערכת שפותחה לפני חמישים שנה ובגלל שהיא יכולה רק לחבר 1+1 ואין לה דרייברים לרשת אי אפשר לפרוץ אליה". מוסדות רבים משתמשים בשרתי OpenBSD ואין שום סיבה לפקפק באמינותה. יש להם צוות של מפתחים שכל מה שהם עושים בחיים זה בדיקות אבטחה למערכת (ומדובר לא רק בקרנל, אין כזה דבר "רק קרנל" ב-BSD, זו מערכת שלמה). קרא את הלינק לגבי אבטחה באתר שלהם; אני חושב שרק הפצות מסחריות של לינוקס עושות את אותה העבודה שהחבר'ה האלה עושים. האם הם "יותר חכמים"? לא בהכרח. כמו שמפתחי הלינוקס לא בהכרח "יותר חכמים" ממפתחי MS. המערכת מתפתחת בכיוון שהאנשים לוקחים אותה אליו, ומפתחי OpenBSD הם מאוד מאוד אנליים בנושא האבטחה. מכיוון שמודל הפיתוח של המערכת מרוכז אצל קבוצת מפתחים ויש להם אג'נדה מסויימת ומפת-דרכים לפיתוח שכוללת דגש גדול על אבטחה.

תראו, OpenBSD או כל סוג אחר של BSD אינם "יותר טובים" מלינוקס. תלוי מה כל אחד מחפש. לי למשל נוח מאוד עם FreeBSD (התחלתי מזמן עוד בגירסה 4.7 ועכשיו בדיוק שידרגתי ל-6.2 באיחור קל) ואני מרוצה מאוד. יש כל מה שאני צריך לדסקטופ והמערכת יציבה כמו פירמידה.

מה שמציק לי זה שהבורות של אנשים בנושא היא גדולה מאוד. טענות כאילו BSD אינו קוד פתוח גורמות לי לגרד בראשי במבוכה. (רק לשם האנקדוטה, OpenBSD למשל לא מוכנים להשתמש בדרייברים בינאריים, ושיכתבו חלקים גדולים מהקוד שלהם כשגילו שאין להם רשיון מתאים עבורו, כמו למשל חומת-האש המעולה שלהם PF.) באופן פרדוקסלי אני דווקא די שמח שיש שאלות כאלה בפורום כאן ואפשר להפריך מיסקונספציות.

לעוד מידע נרחב למי שמתעניין:
http://en.wikipedia.org/wiki/Openbsd
http://en.wikipedia.org/wiki/Freebsd
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_BSD_operating_systems

- fai.

חזרה לתוכן הדיון
אורחאורח · ·

הודעה פורסם: 20/02/2007 - 12:28
נושא ההודעה: מה בעצם השאלה

בחירת מערכת הפעלה תלויה במשתמש בלבד, אתה רוצה מערכת קלה עם מגוון של יישומים ותמיכה תבחר במק ווינדוס או דיסטרו נפוץ של לינוקס

אתה רוצה להריץ סרוור? תבחר בOPENBSD (לא קונספציה, עובדה, זאת המערכת הכי מאובטחת נקודה)

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 20/02/2007 - 14:42
נושא ההודעה:

מה לגבי תמיכה בamd64 ?
אני ממש מתחיל להתעניין יותר בobsd מאשר בfbsd
אם מישהו יוכל לענות לי, אני מאוד אשמח (:

חזרה לתוכן הדיון
amitpלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 22/08/2002 · הודעות: 39 · מיקום: אשדוד

הודעה פורסם: 30/05/2007 - 10:37
נושא ההודעה: amd64

FreeBSD support in amd64 is better than OpenBSD. However, i agree that playing with OpenBSD will be more challenging

amit

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. אורח