ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
cooldoc1234לא בפורום כעת ת.הצטרפות: 06/08/2014 · הודעות: 7 ·

הודעה פורסם: 06/08/2014 - 11:37
נושא ההודעה: בחירת רישיון קוד פתוח לפרויקט

הי לכם,

רציתי להתייעץ לגבי מערכת שפיתחתי לבניית אתרים ואני רוצה לשחרר אותה כפרויקט קוד פתוח.

להלן הפרטים : פיתחתי מערכת לבניית אתרים (CMS) הדומה לוורדפרס אבל (לפי דעתי הלא משוחדת כמובן ) הרבה יותר קלה לשימוש והטמעה. המערכת נמצאת בשימוש מזה שנתיים ככלי סגור של העסק שלי ומריצה מאות אתרים. הגרסה די בוגרת ונפתרו הרבה מאד באגים.
החלטתי לשחרר את הקוד כקוד פתוח (כ GPL או MIT) ולטובת הכלל וליצור קהילה סביבה.

מה שחסר לי הוא קצת ידע על איזה רישיון קוד פתוח מתאים לי יותר או פחות, ממה כדאי להישמר וכו'.

מה חשוב לי?

* לשמור על השם שלי וזוכיות היוצרים שלי בתור יוצר המערכת
* שתהיה לי אפשרות למכור גרסה נוספת / שונה של המערכת בתשלום למי שרישיון ה gpl לא מתאים ( רישיון כפול?)
* לוודא שלא תהיה אפשרות לסגור את הקוד או לקחת עליו בעלות
* חשוב לי שלא ״ידרסו״ את השם של המערכת (אין לי בעיה שיכניסו שינויים) או לפחות לשמור על מסמך של ״אודות״.
* חשוב לי שלא ישתמשו בשם של הפרויקט/מע׳ ללא אישורי ( נניח לצורך הדרכות, קורסים וכו׳) - האם אני צריך לבצע רישום סימן מסחרי לשם כך?

המון תודה,
אבי.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
ברנשלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 25/02/2002 · הודעות: 724 ·

הודעה פורסם: 06/08/2014 - 12:07
נושא ההודעה:

שניהם לא "מושלמים", אבל GPL יותר מתאים לדרישותיך.
נימוקים:
* שמירה על השם - לא תוכל להבטיח.
* שמירה על זכויות יוצרים - ב-GPL אפשר לבצע "מיזלוג", ב-MIT שהוא רשיון פתוח יותר, אפשר לעשות הכל.
* שמירה על פתיחות הקוד - GPL מחייב פתיחת קוד "יורש" (רשיון ויראלי), ואילו MIT מאפשר סגירת קוד יורש.
* לפי הידוע לי, אין רשיון המחייב לשמור את שם המערכת.
* השם הוא שלך. לדעתי כדאי לבצע רישום סימן מסחרי (כפי שמוזילה עשו), אבל אני לא מתמצא.

אני לא עורך דין, נסה להתיעץ עם אחד מהם.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 06/08/2014 - 12:12
נושא ההודעה: Re: בחירת רישיון קוד פתוח לפרויקט

שלום אבי

* לשמור על השם שלי וזוכיות היוצרים שלי בתור יוצר המערכת
השאלה מה אתה מבקש בכך. ברגע שאתה משחרר את הקוד שלך כל אחד יכול להעתיק את הקוד ולבנות גרסה משלו.
* שתהיה לי אפשרות למכור גרסה נוספת / שונה של המערכת בתשלום למי שרישיון ה gpl לא מתאים ( רישיון כפול?)
לדעתי לא תשיג הרבה על ידי הפצה של גרסה כזו, אבל אם אתה חושב שכן אז רישיון כפול זה הפתרון. מבחינה טכנית אתה יכול למכור אפילו את אותו קוד תחת רישיון סגור ולהפיץ תחת רישיון פתוח במקביל (אתה הבעלים של הקוד, לכן התנאים של הרישיון לא חלים לגביך).
* לוודא שלא תהיה אפשרות לסגור את הקוד או לקחת עליו בעלות
אתה מחפש רישיון שדורש Copyleft. זאת אומרת, מי שמעתיק את הקוד שלך ועורך אותו חייב להפיץ את הגרסא שלו תחת אותו רישיון (או רישיון מתאים שגם הוא copyleft).
האופציה הטובה ביותר לכך היא GPL. בכל מקרה BSD ו-MIT נופלות פה, כי הן מאפשרות לעשות זאת.
* חשוב לי שלא ״ידרסו״ את השם של המערכת (אין לי בעיה שיכניסו שינויים) או לפחות לשמור על מסמך של ״אודות״.
אין רישיון שמכריח את המשתמשים לשמור על שם התוכנה. או לשמור על עמוד מסוים. אתה תמיד יכול להמציא רישיון דומה לרישיון אחר, אבל ההסתייגות הזו למעשה מבטלת את הזכות לערוך את התוכנה בכל דרך.
בכל מקרה, אם תחשוב על הנושא קצת, אין לך באמת סיבה לדרוש דבר כזה. אם מישהו רוצה שישנה את התוכנה. כך פועל עולם הקוד הפתוח. ובכל זאת, אני לא רואה fork של Wordpress שהחליף את השם ומשגשג עכשיו בזכותם, ולא שום פרויקט אחר שדבר כזה קרה לו. צפוי שאנשים יידבקו לקוד המקור שלך, ואתה תקבל דיווח על באגים ופאצ'ים שונים מהקהילה.
קצת לחפור: בתפיסה המודרנית התגובה המיידית של הרבה אנשים לקוד פתוח היא ש-"ייגנבו את הקוד" ואתה תפסיד את כל מה שעשית וייקחו לך את הקרדיט. במבחן המציאות דבר כזה אף פעם לא קרה. אני ממליץ להסתכל על... בעצם כל פרויקט כל קוד פתוח ! Wink

* חשוב לי שלא ישתמשו בשם של הפרויקט/מע׳ ללא אישורי ( נניח לצורך הדרכות, קורסים וכו׳) - האם אני צריך לבצע רישום סימן מסחרי לשם כך?
זה פחות התחום שאני מבין בו. להבנתי אם אתה רוצה את הזכויות על השם ושלא ייעשה בו שימוש לרעה אתה צריך לרשום אותו כסימן מסחרי, כן. אבל שלא ייעשו הדרכות לגבי המערכת שלך? זה כבר סיפור יותר מורכב לדעתי.

אתה נותן את התחושה שאתה רוצה לשחרר קוד פתוח, אבל הראש שלך עדיין סגור בעולם של תוכנה סגורה. תחשוב האם אתה משחרר את הקוד שלך באמת כדי שהציבור ייהנה ממנו ויוכל להפיק תועלת, או שזה יותר שיקול כלכלי\מסחרי? לא ברור לי.

בהצלחה. תוכל לשתף אותנו בתוכנה בהמשך? אני מתעניין באופן אישי.

חזרה לתוכן הדיון
eאורח · ·

הודעה פורסם: 06/08/2014 - 12:44
נושא ההודעה:

כפי שנאמר פה הרשיון שנשמע הכי מתאים למה שאתה מבקש הוא ה-GPL אבל גם הוא לא עונה על כל הנקודות שהעלית. חלק מהדרישות הוא מגביל למדי ולא בטוח שרשיון שעונה על הכל עדיין יחשב רשיון של קוד פתוח, בכל מקרה אם יש ציפיה שמפתחים נוספים יתרמו לפרוייקט אז כדאי מאוד לדבוק באחד הרשיונות הקיימים ללא שינויים גם אם זה אומר שזה ידרוש קצת שינוי גישה מצידך.

משהו שלא נגעת בו, בפרוייקטים שבהם הבעלים מתחזק גם גרסה סגורה וגם פתוחה אז מקובל להחתים מפתחים חיצוניים שרוצים לתרום לפרוייקט על מסמך שמעביר אליך בעלות על הקוד שהם תרמו אחרת אסור לך להשתמש בקוד שלהם בגרסה הסגורה.

לגבי מקרים של יצירת fork תחת שם חדש, זה לא קורה הרבה אבל יש מקרים כאלה, המוכר ביותר שעולה לי בראש זה הפיצול של ליברה אופיס מאופן אופיס אבל דווקא בתחום ה-cms בעבר זה היה דבר יחסית נפוץ, כיום השוק התייצב אז זה קורה פחות. בכל מקרה זה רק מצליח אם הפיצול מראה שיפור גדול לעומת הפרוייקט המקורי.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 06/08/2014 - 15:21
נושא ההודעה:

אם אתה חושש שמישהו יפיץ גרסה שונה תחת אותו מיתוג (שם, מראה, קרדיט) כמו הגרסה המקורית שלך ובכך יקלקל לך את המוניטין, תסתכל על רישיון MPL של Mozilla.

אני לא בקיא בכל הפרטים שלו, אבל בגדול הם אומרים שאם אתה רוצה להשתמש בשם Firefox ובשאר המיתוג, הגרסה שלך חייבת לקבל את האישור שלהם.

אם אתה רוצה לפצל, תחליף את השם - וכך קיבלנו את IceWizel ב-Debian.

אם אתה חושש שלא יתנו לך קרדיט על העבודה שלך, אז אין יותר מידי מה לעשות.

גם הרישיונות הכי מתירניים כמו MIT ו-BSD מכריחים לתת קרדיט במקום מקובל ליוצר המקורי של הקוד, אז מבחינה משפטית אתה מכוסה עם כל רישיון שתבחר, אבל מן הסתם לא תוכל להבטיח שאיש לא יפר את הרישיון.

אגב, היות ומדובר במוצר לאינטרנט, כדאי לשקול את ה-AGPL, שנועד בדיוק למוצרים מהסוג הזה.
http://en.wikipedia.org/wiki/Affero_General_Public_License

לגבי שימוש בשם המוצר למתן הדרכות: אני לא עו"ד, אבל אני בספק אם אפילו רישום השם כסימן מסחרי יוכל למנוע זאת.

--לב

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 06/08/2014 - 15:59
נושא ההודעה:

Anonymous :
אם אתה חושש שמישהו יפיץ גרסה שונה תחת אותו מיתוג (שם, מראה, קרדיט) כמו הגרסה המקורית שלך ובכך יקלקל לך את המוניטין, תסתכל על רישיון MPL של Mozilla.

אני לא בקיא בכל הפרטים שלו, אבל בגדול הם אומרים שאם אתה רוצה להשתמש בשם Firefox ובשאר המיתוג, הגרסה שלך חייבת לקבל את האישור שלהם.

אם אתה רוצה לפצל, תחליף את השם - וכך קיבלנו את IceWizel ב-Debian.

אם אתה חושש שלא יתנו לך קרדיט על העבודה שלך, אז אין יותר מידי מה לעשות.

גם הרישיונות הכי מתירניים כמו MIT ו-BSD מכריחים לתת קרדיט במקום מקובל ליוצר המקורי של הקוד, אז מבחינה משפטית אתה מכוסה עם כל רישיון שתבחר, אבל מן הסתם לא תוכל להבטיח שאיש לא יפר את הרישיון.

אגב, היות ומדובר במוצר לאינטרנט, כדאי לשקול את ה-AGPL, שנועד בדיוק למוצרים מהסוג הזה.
http://en.wikipedia.org/wiki/Affero_General_Public_License

לגבי שימוש בשם המוצר למתן הדרכות: אני לא עו"ד, אבל אני בספק אם אפילו רישום השם כסימן מסחרי יוכל למנוע זאת.

--לב

אתה מבלבל בין תוכן הרישיון לבין הסימן המסחרי (הוא לא חייב להיות רשום. אך רישומו עוזר). בפועל MPL הוא רישיון copyleft חלש יותר מה־GPL (חל על כל קובץ בנפרד). היו כל מיני רישיונות שהתבססו על ה־MPL עם כל מיני "שינויים קטנים". אבל כל שינוי קטן יכול לשנות לחלוטין את תוקף הרישיון.

רוב מה שביקשת מתאים לחלוטין למה שה־GPL מספק. הדרישה האחרונה (ואולי גם זו שלפניה) - לא. ר' גם bagware באותו הקשר. הזכירו כאן סימן מסחרי: זהו פתרון אפשרי אחד (קצת יקר. ולו מבחינת העבודה שכנראה צריך להשקיע בתחזוקתו).

חזרה לתוכן הדיון
cooldoc1234לא בפורום כעת ת.הצטרפות: 06/08/2014 · הודעות: 7 ·

הודעה פורסם: 06/08/2014 - 22:43
נושא ההודעה:

ראשית, תודה רבה על התגובות והמידע הנרחב. זה עשה לי קצת סדר וגם ראיתי מספר סרטונים (אגב, זה ממש מומלץ https://www.youtube.com/watch?v=FGVgw5rT5FQ) בנושא הרישיונות.

נראה לי שאלך על GPL או AGPL ואוסיף את המסמך CLA למפתחים חיצוניים.
אני בודק את נושא הסימן המסחרי אם כי יכול להיות שזה OVERKILL.

בגדול אני רוצה לשחרר את המערכת כפרויקט קוד פתוח לטובת מפתחים ומשתמשי קצה. אני מאמין שהמערכת יכולה לעזור לבוני אתרים רבים וללקוחות שלהם. במקביל אני רוצה לאפשר לחברות שרוצות להשתמש במערכת ולא מעוניינות להיות כפופות לתנאי ה GPL אפשרות כזו בדומה לגישה של MONGODB. (אגב, אני מעורב בפרויקטי קוד פתוח נוספים - הקמתי את האתר של בלנדר ישראל לפני מספר שנים ונוצרה קהילה גדולה ופעילה).

קצת על הפרויקט - מדובר במערכת בניית אתרים ללא ממשק BACKEND כאשר כל העריכה מתבצעת ישירות באתר ה "חי" עם עורך HTML5. אני עובד על המיזם כשנתיים, הוא כתוב PHP בסביבת CODEIGNITER.

דמו למי שרוצה יש כאן :

http://mytest.croko.co.il/
http://mytest2.croko.co.il/

ניהול (יש להשתמש בדפדפן כרום ) :

http://mytest.croko.co.il/admin
http://mytest2.croko.co.il/admin

פרטי גישה :

test@test.com
test

זו הגרסה האחרונה, pre-alpha, יש קצת באגים אבל אפשר לשחק Smile

אבי.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 07/08/2014 - 22:20
נושא ההודעה:

יש להשתמש בדפדן כרום? Embarassed

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 08/08/2014 - 19:47
נושא ההודעה:

פרויקט מבורך, כל הכבוד.
ניסתי להירשם למערכת לבניית אתר והקלדתי כתובת שלא קיימת במערכת, אבל קיבלתי את השגיאה הבאה:
"אופס ... משהו פה לא מסתדר. בדוק את כתובת האתר המבוקשת וקוד המפיץ ונסה שנית."
מה אני עושה פה לא נכון?
תודה, שבת שלום וישר כחSmile

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 09/08/2014 - 13:52
נושא ההודעה:

לגבי דפדנים - האתר עצמו יעבוד עם כל דפדפן, תלוי כמובן בהתאמות שבוצעו וזה לא קשור למע' ה CMS אלא לקוד האתר.

ממשק הניהול תומך בכרום ופיירפוקס, אין תכנון בשלב זה לתמוך ב IE ... אני ממליץ על כרום בגלל שרוב הבדיקות בוצעו עם דפדפן זה.

אורח - שלח לי הודעה בפרטי ואשלח לך פרטי גישה לפתיחת אתר להתנסות.

אבי.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 09/08/2014 - 13:56
נושא ההודעה:

שאלה נוספת לחברי הפורום - אני חושב ללכת על רישיון AGPL בגלל שהוא מתאים יותר למע' הרצות בסביבת WEB / שרתים ומטפל במקרים של SAAS (תכנה כשירות) ש GPL לא מכסה.

האם ההנחה שלי נכונה?

תדה,
אבי.

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון