ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
אורח · ·

הודעה פורסם: 28/02/2018 - 13:53
נושא ההודעה: התקנת raspbian על pi 3?

האם ניתן להתקין raspbian על raspberry pi 3 באמצעות צריבת netboot על כונן USB?
אם לא אז אני מבין שחייבים קורא כרטיסי SD, ולכן מעונין בקישור לקורא מומלץ כזה בארץ או בחול.
האם יש דרך אחרת להתקין ללא קורא SD?

תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 28/02/2018 - 14:50
נושא ההודעה:

תוצאות ראשונות בגוגל?
ה PI קורא מה sd את ה boot loader.
ה bl יכול להפנות למערכת על סטיק חיצוני אולם חייב להיות לך sd תחוב עם bl עליו.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 28/02/2018 - 14:58
נושא ההודעה:

כלומר אם אין לי sd עם bl אז אני חייב קורא כרטיסים בכדי להתקין bl?
האם יש דרך אחרת להתקנת לינוקס על PI, ללא צורך בקורא כרטיסים?
אם לא - אז אני מעונין בקישור לקורא כזה במחיר סביר
תודה

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 28/02/2018 - 15:18
נושא ההודעה:

אתה לא צריך קורא כרטיסים. לpi יש סלוט אליו אתה מכניס את ה sd.
על מנת להתקין את ה bl על ה sd אתה מחבר אותו למחשב. ישנם לפטופים עם כניסות sd והיום רוב הmicro sd מגיעים עם מתאמים לsd אבל כל הקישקושים האלה שלי לא עונים על השאלה האמיתית שלך - הpi מגיע עם סלוט micro sd אליו אתה מכבר כרטיס שכבר שפכת אליו את ה os.

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 28/02/2018 - 16:05
נושא ההודעה:

צריך קורא כרטיסים (או להזמין כרטיס שמגיע עם מערכת הפעלה).

אפשר למצוא קורא כזה בכל חנות מחשבים סבירה (ואפילו בחנויות שונות לאביזרי טלפונים סלולריים). גם בסביבה שלי, שאינה מרכז הארץ, לא הייתה לי בעיה למצוא אחד כזה.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 28/02/2018 - 16:39
נושא ההודעה:

ציטוט:

אז אני מבין שישנן שתי אפשרויות: קורא כרטיסים (מקווה למצוא משהו מתאים), או לרכוש כרטיס עם NOOBS שכנראה מכיל מערכת הפעלה ואפשרות התקנת raspbian. מניח שכל הבעיה נובעת מכך שאין לו ביוס. מבין שבשתי האפשרויות מדובר על העתקת אימג' ולא התקנה ממש של מערכת ההפעלה
תודה

חזרה לתוכן הדיון
אורחאורח · ·

הודעה פורסם: 28/02/2018 - 22:13
נושא ההודעה:

Anonymous :
ציטוט:

אז אני מבין שישנן שתי אפשרויות: קורא כרטיסים (מקווה למצוא משהו מתאים), או לרכוש כרטיס עם NOOBS שכנראה מכיל מערכת הפעלה ואפשרות התקנת raspbian. מניח שכל הבעיה נובעת מכך שאין לו ביוס. מבין שבשתי האפשרויות מדובר על העתקת אימג' ולא התקנה ממש של מערכת ההפעלה
תודה

כדי לחבר למחשב שאין בו קורא כרטיסים מובנה - אז מחברים עם התקן דומה לזה:
https://www.ebay.com/itm/Dongle-Usb-Memory-Reader-Micro-Adapter-Black-Card-Sd-Portable-Tf-Mini-2-0-Drive/112838968063?hash=item1a45ba02ff:g:R3QAAOSwuQxac58B

כדי להכין את ה-SD:
1. מורידים את האימייג' של Raspbian מכאן:
https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/
ממליץ על גרסת הדסקטופ, בעיקר אם אתה מתחיל.
2. בהנחה ומערכת ההפעלה שלך על המחשב הביתי היא לינוקס, תוכל להוריד gnome-disk-utility (נקרא גם gnome disks) ול"לצרוב" את ה-SD ישירות מהאימייג אפילו מבלי לפרוס את הזיפ ומבלי צורך ל-RePartitioning של הכרטיס - התוכנה עושה את כל זה לבד בהנחה וה-SD הוא בגודל 8G ומעלה.

זהו, דחוף את ה-MicroSD שהכנת לסלוט הכרטיסים של הפאי וחבר את הפאי לחשמל. הכל אמור לעלות תקין.

עוד טיפ מניסיון, הפאי מתפקד הכי טוב עם מתח כניסה 5V ובזרם 2.1 אמפר לכן אם אתה קונה מתאם לחשמל אז וודא שאלו ערכי השנאי (בצד של הפאי זה כמובן MicroUSB).

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 28/02/2018 - 23:26
נושא ההודעה:

ולמי שאין בבית gnome-disk-utility, אפשר להשתמש במשהו כמו cp sd_image /dev/sdb #. הבעיה היחידה היא לדעת מהו השם של ההתקן. אפשר בדרך כלל לדעת ממבט בפלט של lsblk .

במקרה של Rasbian הוא מריץ rapartitioning בהפעלה הראשונה ולכן נחסך ממך הצורך לעשות את זה בעצמך.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 01/03/2018 - 09:11
נושא ההודעה:

אני הולך להזמין את הקורא הזה ב 4 ש"ח מאיביי. במילא צריך להזמין גם זכרון - יש דרישה מיוחדת לסוג הכרטיס MicroSD?

כמובן שאני מעדיף את הגרסה עם הדסקטופ - מענין מה זה הגרסה LITE - מדובר על מערכת הפעלה עם טרמינל ללא x server? מניח שגם בגרסה עם דסקטופ ניתן לסגור את הדסקטופ במקרים שלא רוצים להעמיס את המערכת - אני מתכנן להפעיל עליו בשוטף אתר ביתי ואלי להריץ כמה תוכנות במקביל... דרך אגב: ראיתי שיש HEATSINK עבור PI - יש מצבים שהוא מתחמם וזה דרוש?

מותקן אצלי gnome-disk-utility ונראה שזה חוסך כמה פעולות

יש לי מטען איכותי לסלולרי של Blitzwolf 5V/2.4A שנראה מתאים ל PI

תודה על המידע ופורים שמח

חזרה לתוכן הדיון
אורחאורח · ·

הודעה פורסם: 01/03/2018 - 20:46
נושא ההודעה:

Anonymous :
אני הולך להזמין את הקורא הזה ב 4 ש"ח מאיביי. במילא צריך להזמין גם זכרון - יש דרישה מיוחדת לסוג הכרטיס MicroSD?

כמובן שאני מעדיף את הגרסה עם הדסקטופ - מענין מה זה הגרסה LITE - מדובר על מערכת הפעלה עם טרמינל ללא x server? מניח שגם בגרסה עם דסקטופ ניתן לסגור את הדסקטופ במקרים שלא רוצים להעמיס את המערכת - אני מתכנן להפעיל עליו בשוטף אתר ביתי ואלי להריץ כמה תוכנות במקביל... דרך אגב: ראיתי שיש HEATSINK עבור PI - יש מצבים שהוא מתחמם וזה דרוש?

תודה על המידע ופורים שמח

הפאי מתחמם רק כאשר משהו מעסיק לו את ה-GPU (היינו וידאו ממושך). להריץ APACHE יכול לתפוס זיכרון אך רוב הסיכוי שלא יגרום להתחממות. כמו כן הצלעות בעיקר יעילות כאשר אתה סוגר אותו במארז שאינו מאוורר היטב (תתפלא, יצא לי להיתקל בכמה כאלה).

חזרה לתוכן הדיון
אורחאורח · ·

הודעה פורסם: 01/03/2018 - 21:01
נושא ההודעה:

אורח :
Anonymous :

תודה על המידע ופורים שמח

הפאי מתחמם רק כאשר משהו מעסיק לו את ה-GPU (היינו וידאו ממושך). להריץ APACHE יכול לתפוס זיכרון אך רוב הסיכוי שלא יגרום להתחממות. כמו כן הצלעות בעיקר יעילות כאשר אתה סוגר אותו במארז שאינו מאוורר היטב (תתפלא, יצא לי להיתקל בכמה כאלה).

אגב, ניתן בכיף להריץ עליו אתר ביתי אבל ריבוי תוכנות בשוטף יאיט אותו (זה מעבד ARM, אפילו לא ARM64). השימוש שאליו "התכוון המשורר" שתכנן את הפאי הוא בניית רובוטים עם אופציה לממשק WEB-י שאפשרי גם ללא צורך בצריבה או קימפול - למשל דוגמה נחמדה:
1) בונים בפייתון סקריפט שעושה משהו נחמד - למשל מדליק ומכבה LED תוך שימוש ב-PWM כשה-LED מחובר ל-GPIO (הסלוט הארוך של הרגליים) לרגליים הרלוונטיות.
2) שמים פלאג "הדלקה" ופלאג "כיבוי" שמגיע כקלט לסרקיפט דרך הטרמינל בעת הרצה פקודת python.
3) מתקינים APACHE וכותבים קובץ PHP שמקבל כקלט את פלאג ההדלקה ואז ב-PHP כותבים את הפקודה shell_exec("python your_led_script.py your_flag").
4) בונים דף HTML עם 2 כפתורים "הדלק" ו"כבה" שלחיצה עליהם שולחת בהתאם XmlHttpRequest ל-PHP עם הפלאג הנכון - והנה, יש לך ממשק WEB-י לכיבוי והדלקה של לד. עכשיו תאר לך איך ייראה תכנון של רובוט שלם עם מנועים גלגלים וזרוע שנשלט דרך ווב...

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 01/03/2018 - 21:54
נושא ההודעה:

אורח :
אורח :
Anonymous :

תודה על המידע ופורים שמח

אגב, ניתן בכיף להריץ עליו אתר ביתי אבל ריבוי תוכנות בשוטף יאיט אותו (זה מעבד ARM, אפילו לא ARM64). השימוש שאליו "התכוון המשורר" שתכנן את הפאי הוא בניית רובוטים עם אופציה לממשק WEB-י שאפשרי גם ללא צורך בצריבה או קימפול - למשל דוגמה נחמדה:
1) בונים בפייתון סקריפט שעושה משהו נחמד - למשל מדליק ומכבה LED תוך שימוש ב-PWM כשה-LED מחובר ל-GPIO (הסלוט הארוך של הרגליים) לרגליים הרלוונטיות.
2) שמים פלאג "הדלקה" ופלאג "כיבוי" שמגיע כקלט לסרקיפט דרך הטרמינל בעת הרצה פקודת python.
3) מתקינים APACHE וכותבים קובץ PHP שמקבל כקלט את פלאג ההדלקה ואז ב-PHP כותבים את הפקודה shell_exec("python your_led_script.py your_flag").
4) בונים דף HTML עם 2 כפתורים "הדלק" ו"כבה" שלחיצה עליהם שולחת בהתאם XmlHttpRequest ל-PHP עם הפלאג הנכון - והנה, יש לך ממשק WEB-י לכיבוי והדלקה של לד. עכשיו תאר לך איך ייראה תכנון של רובוט שלם עם מנועים גלגלים וזרוע שנשלט דרך ווב...

גמרתי..

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 02/03/2018 - 06:51
נושא ההודעה:

אורח :
אורח :
Anonymous :

תודה על המידע ופורים שמח

גבבה של קישקושים לא נכונים.
לדוגמה - ל pi3. המעבד הוא 64bit

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 02/03/2018 - 09:48
נושא ההודעה:

השגתי חמבר קורא לכרטיס זכרון ולקחתי את הכרטיס של הסלולרי (64G) וניסיתי להעתיק את האימג' עם gnome-disk-utility אבל יתכן שטעיתי במשהו - השתמשתי באפשרות: Restore Disk Image ובחרתי את קובץ zip שהורדתי, לאחר שהפעולה הסתימה הכנסתי את הכרטיס ל PI אבל לא קרה כלום. אז פרסתי את קובץ zip והעתקתי עם הפקודה cp sd_image /dev/sdb וזה כן עובד. רק רציתי לשאול: כאמור מדובר בכרטיס שהיה בסלולר - האם היה צריך לבצע פירמוט לפני העתקת האימג'? בדקתי עם fdisk -l ומופיעות שם 16 מחיצות קטנות של 4MB ושתי מחיצות יותר גדולות שעל אחת מהן כתוב משהו כמו WIN95... אנא עדכנו אותי אם צריך לבצע פירמוט מסוים לפני ההעתקה או שההפעלה הראשונה מבצעת repartition כפי שנאמר כאן?

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 02/03/2018 - 10:48
נושא ההודעה:

ככה המחיצות נראות כעת - זה ארוך אז קצרתי אבל יש 16 מחיצות קטנות של 4MB ובסוף יש מחיצת בוט ולינוקס - אנא עדכנו אותי אם זה תקין או שצריך לפרמט לפני העתקת האימג'?
קוד:
sudo fdisk -l
Disk /dev/ram0: 4 MiB, 4194304 bytes, 8192 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes

Disk /dev/ram1: 4 MiB, 4194304 bytes, 8192 sectors
.....
.....

Disk /dev/ram15: 4 MiB, 4194304 bytes, 8192 sectors

Disk /dev/mmcblk0: 59.6 GiB, 64021856256 bytes, 125042688 sectors
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xf03f88d4

Device         Boot Start       End   Sectors  Size Id Type
/dev/mmcblk0p1       8192     93236     85045 41.5M  c W95 FAT32 (LBA)
/dev/mmcblk0p2      94208 125042687 124948480 59.6G 83 Linux

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 02/03/2018 - 11:57
נושא ההודעה:

16 המחיצות הקטנות שראית לא קשורות: הפלט של fdik -i ללא שם התקן מנסה להסתכל על כל התקני הבלוק שקיימים במערכת. ‎/dev/ram0 ושות’ הם, כמו ששמם מרמז, ramdisk, כלומר חלק מהזכרון הרגיל (ram) שהמערכת גורמת לו להתנהג כאילו הוא דיסק. אין שום קשר ל־SD שמופיע בשם ‎/dev/mmcblk0 .

המשמעות של „פירמוט״ היא יצירת מערכת קבצים במחיצה קיימת. כאשר אתה מעתיק תמונת דיסק, אתה מעתיק את כל תוכן הדיסק, כולל החלוקה למחיצות, וכולל מערכות הקבצים שנמצאות במחיצות. פקודה ה־cp האמורה (כזו להיעד שלה הוא התקן בלוק) כותבת ישירות לתוכנו ולא כותבת קובץ למערכת קבצים שנמצאת בו. וכן, זו פקודה מסוכנת.

הקוד שצרוב על הלוח של ה־rpi מסתכל על המחיצה הראשונה של ה־SD, קורא אותה כמערכת קבצים מסוג FAT (או vfat) ומחפש שם כמה קבצים שמהם ממשיך תהליך העליה של המערכת. יש במחיצה הזו עוד כמה קבצים שקשורים לתהליך העליה, אבל שאר המערכת נמצא במחיצה הראשית (השנייה).

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 02/03/2018 - 12:36
נושא ההודעה:

צפריר - תודה על ההסבר!
להלן הפקודה הממוקדת לכרטיס וחשוב לי לדעת האם כדאי לפרמט את הכרטיס - אם כן, אז באיזו מערכת קבצים לבחור? או שניתן להמשיך לעבוד עם הכרטיס. כרגע הכל עובד אבל החשש שזה עלול ליצור בעיות בהמשך ואם צריך לפרמט אז זה הזמן, לפני שאתקין עליו הרבה דברים...
דרך אגב: ההסטוריה של הכרטיס היא פשוטה - מדובר בכרטיס חדש שלא עבר פירמוט והוכנס לסלולר ועבד רגיל.
קוד:
sudo fdisk -l /dev/mmcblk0
Disk /dev/mmcblk0: 59.6 GiB, 64021856256 bytes, 125042688 sectors
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0xf03f88d4

Device         Boot Start       End   Sectors  Size Id Type
/dev/mmcblk0p1       8192     93236     85045 41.5M  c W95 FAT32 (LBA)
/dev/mmcblk0p2      94208 125042687 124948480 59.6G 83 Linux

חזרה לתוכן הדיון
Secure Digitalאורח · ·

הודעה פורסם: 02/03/2018 - 13:44
נושא ההודעה: הזכרת לי את ה-SD שלי, עליו השלום.

ציטוט:
חשוב לי לדעת האם כדאי לפרמט את הכרטיס - אם כן, אז באיזו מערכת קבצים לבחור? או שניתן להמשיך לעבוד עם הכרטיס. כרגע הכל עובד אבל החשש שזה עלול ליצור בעיות בהמשך ואם צריך לפרמט אז זה הזמן, לפני שאתקין עליו הרבה דברים...

לא יודע אם כדאי לפרמט או לא, ואם כן, רצוי EXT4.
בכל אופן, כדאי שתציץ בדיון שלי בעבר...

כדי שגם אתה לא תיפול עם זה Smile

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 02/03/2018 - 14:07
נושא ההודעה:

ציטוט:

לא יודע אם כדאי לפרמט או לא, ואם כן, רצוי EXT4.
בכל אופן, כדאי שתציץ בדיון שלי בעבר...

כדי שגם אתה לא תיפול עם זה Smile

הבנתי... אז מכיוון שהכל עובד אני לא מפרמט ולא מחפש צרות Wink
תודה

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 03/03/2018 - 10:31
נושא ההודעה:

ציטוט:
הבנתי... אז מכיוון שהכל עובד אני לא מפרמט ולא מחפש צרות Wink
תודה

רק כדי להבהיר: כמו שצפריר הסביר - אין שום משמעות לפירמוט אם אחר כך מעתיקים מערכית קבצים לדיסק.
פירמוט - יצירות מערכת קבצים ריקה.
העתקת מערכת קבצים - יצירת מערכת קבצים עם תוכן.

כך שאם אתה מפרמט (ולא משנה לאיזה מערכת, ext4, ext3 FAT) ואחר כך מעתיק מערכת קבצים לא נשאר כלום מהפירמוט.

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. אורח
  2. אורח
  3. אורח