ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
SFאורח · ·

הודעה פורסם: 08/08/2018 - 14:08
נושא ההודעה: שאלת תם - רישוי תוכנות המקושרות דינמית (לדוגמה ג'אווה)

התחלתי לחשוב על כך לאחר שלאחרונה אוראקל הודיעו שיתחילו לגבות תשלום על ג'אווה לשימוש מסחרי (לא לגמרי ברור לי ממי ועל מה). כמובן, כל בר־דעת מהר להרגיע ש-OpenJDK פתוחה, ולכן לא ייגרם כל נזק.
עד כאן "פתח דבר", עתה לנושא הטכני/קוד־פתוח/משפטי.

נאמר וקיימת ספריה, או אוסף של ספריות, המופצת תחת רשיון כפול - פעם אחת תחת GPL ופעם נוספת תחת רשיון מסחרי/קניני כלשהו. סביבת Java היא דוגמה מצוינת לכך - המימוש של OpenJDK מופץ תחת GPL, בעוד המימוש של אוראקל תחת רשיון של אוראקל (שאינו פתוח). מעתה אתייחס רק לדוגמה של ג'אווה לצורך הפשטות, אבל אותם טיעונים יעבדו לכל ספריה ברישוי כפול.
פלוני כותב תוכנה בג'אווה, ומן הסתם משתמש ב-JRE. הוא מהדר את התוכנה ומפיץ את קובץ ההרצה ללא הפצת JRE. על פניו, אם פלוני הידר וקישר דינמית אל מול מימוש OpenJDK התוכנה שלו עומדת בהגדרה של "יצירה נגזרת" או "יצירה משולבת", שכן איננה יכולה לעמוד בפני עצמה וחייבת קיום JRE לצידה לצורך תפקוד, ומכאן שלפי תנאי ה-GPL התוכנה של פלוני "נדבקת" ברשיון GPL והיא פתוחה.
מצד שני, אפשר בקלות גם להפעיל את התוכנה של פלוני בעזרת סביבת ג'אווה של אוראקל, ובכלל - מנין למשתמש מול איזה מימוש הידר פלוני את הקוד שלו? הלא הם שקולים וניתנים להחלפה, היות והקישור דינמי. האם יש בכלל דרך לדעת?

אם כך - האם בכלל יש משמעות ליכולת ה"הדבקה" של GPL בהקשר של קישור דינמי, כאשר ספריה תואמת (או אפילו אותה ספריה ממש) זמינה ברשיון אחר?

תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
לא עורך דיןאורח · ·

הודעה פורסם: 09/08/2018 - 08:03
נושא ההודעה:

זה מורכב. למשל ה JRE לא משנה הסוג שלו יוצג חתימה מסוימת בקובץ הבינארי שהיא שלו בלבד, ומכאן אפשר "לדעת" מול מה זה קומפל.

הבעיה היא אבל, שלי לא ברור האם אורקל רוצים כסף מהמפתחים או מהמשתמשים.
אם זה מהמפתח, אז עצם החתימה הזו של ה JRE תספיק להם ללכת למפתח ולבקש כסף.
במידה והמשתמשים, שיהיה להם בהצלחה Smile

המודל הזה של אורקל לדעתי לא ישים לטווח הרחוק כי הוא יגרום לכל מי שהוא לא חייב ג'אווה לעבור למערכות אחרות שלא מבוססות JVM, שלא לדבר על שפות לא מבוססות JVM.

דבר שני, כל מי שכן חייב ג'אווה, בסופו של דבר גם יעבוד אם המחיר יהיה גבוה מהתועלת. אז אמנם זה יקח הרבה זמן, אבל למעשה זו הדרך הנכונה להרוג את ג'אווה לטווח הארוך, ובמקום "פרה חולבת" זה יהיה מודל של עוד הרג טכנולוגיה.

כל מה שאני מדבר כאן זה בתאוריה, אבל אני לא עורך דין (אלע"ד).

חזרה לתוכן הדיון
mksoftלא בפורום כעתSite Admin ת.הצטרפות: 17/03/2002 · הודעות: 10514 · מיקום: כדור הארץ

הודעה פורסם: 09/08/2018 - 10:01
נושא ההודעה:

ל-OpenJDK יש Classpath Exception שהוא למעשה linking exception לרישיון ה־GPL שלו.

אורקל לא רוצים לחייב על כל ג'אווה אלא על Java SE וחבריה למשפחה (desktop, suite וכ' יחוייבו בכל מקרה), אם מתקינים את התוספות של אורקל (אפשר לבחור במהלך ההתקנה). OpenJDK ממשיך להיות חופשי.

ההעדפה שלי: למה להסתבך עם זה? ועוד עם אורקל הנוראיים?

קריאה נוספת: Oracle finally targets Java non-payers – six years after plucking Sun.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 09/08/2018 - 18:16
נושא ההודעה:

מאיר - תודה. הבעיה עם ה-Classpath Exception זה שכתוב במפורש שהוא תקף רק לקבצים שבראשם מופיעה הערה שהם כלולים בהחרגה. יש איזה רשימה של מה כן ומה לא? נשמע סזיפי ולא מציאותי לעבור קובץ קובץ ולבדוק אם המודולים שמשתמשים בהם מכוסים כולם או לא...

חזרה לתוכן הדיון
mksoftלא בפורום כעתSite Admin ת.הצטרפות: 17/03/2002 · הודעות: 10514 · מיקום: כדור הארץ

הודעה פורסם: 09/08/2018 - 18:45
נושא ההודעה:

זה מה שהתכוונתי ב"למה להסתבך עם זה" Mr. Green

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 09/08/2018 - 18:49
נושא ההודעה:

mksoft :

אה, אז האלטרנטיבה היא לא לכתוב בג'אווה? Laughing

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 10/08/2018 - 20:06
נושא ההודעה:

Anonymous :
mksoft :

אה, אז האלטרנטיבה היא לא לכתוב בג'אווה? Laughing

כן, בלי קשר לקשר לשטויות של אורקל

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 11/08/2018 - 11:42
נושא ההודעה:

mksoft :
ל-OpenJDK יש Classpath Exception שהוא למעשה linking exception לרישיון ה־GPL שלו.

אורקל לא רוצים לחייב על כל ג'אווה אלא על Java SE וחבריה למשפחה (desktop, suite וכ' יחוייבו בכל מקרה), אם מתקינים את התוספות של אורקל (אפשר לבחור במהלך ההתקנה). OpenJDK ממשיך להיות חופשי.

ההעדפה שלי: למה להסתבך עם זה? ועוד עם אורקל הנוראיים?

קריאה נוספת: Oracle finally targets Java non-payers – six years after plucking Sun.

מאיזה חבילות אני צריך להפתר בשביל להמנע מהתשלום ?

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. אורח [SF]
  2. אורח [לא עורך דין]
  3. mksoft