ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
אורח · ·

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 10:09
נושא ההודעה: לפני התקנת דביאן..

יש לי מחשב נייד קצת ישן אבל עובד יפה עם ארץ'. כרגע רוצה להעביר אותו לבן משפחה פחות מיומן בלינוקס, ורוצה מערכת יציבה, פחות עדכונים ומעורבות של המשתמש.
דביאן נראה מתאים אבל מזמן לא התקנתי ולא הכי מעודכן אז ברשותכם כמה שאלות:

א. מבין שגרסת testing היא הכי מעודכנת אבל האם יציבה לעבודה יומיומית? unstable נראית לא מתאימה..

ב. למחשב יש כרטיס גרפי נפרד של NVIDIA: מעונין באפשרות התקנת דרייבר קנייני - איך מבצעים?

ג. אשמח לקישור לקובץ התקנה מתאים: המחשב הוא 64 ביט והכוונה לאפשרות התקנה דרך הרשת - צריבת תוכנה מינימלית לדיסק און קי והיתר דרך ברשת.. נראה הכי עדיף או שיש הצעה אחרת?

ד. אותי קצת מבלבל עודף מנהלי חבילות בדביאן: apt, apt-get ועוד. האם אפשר לעבוד רק עם אחד, נניח apt?

בכלל אשמח לטיפים לפני התקנה - המערכת אמורה להיות יחסית בסיסית: גנום או LXDE עם כרום, ליברה אופיס, VLC ,KODI וכו. אילו תוספים צריך להתקין לישום המערכת הנל וממה צריך להזהר?

תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
elcucoלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 14/10/2003 · הודעות: 6255 ·

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 10:21
נושא ההודעה:

גם apt ו־apt-get עושים אותו דבר, ומדברים עם אותם מאגרים.

תשתמש ב־apt בלבד.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 11:02
נושא ההודעה:

בכינוס המקוון הוצג הכלי extrepo להוספת מאגרים חיצוניים שונים.

חזרה לתוכן הדיון
לא ברוראורח · ·

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 11:27
נושא ההודעה:

אם התכוונת "פחות מעורבות של המשתמש", דביאן לא מתאימה לצורך העניין.
יש הפצות פשוטות יותר

חזרה לתוכן הדיון
avisandלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 13/06/2004 · הודעות: 32 · מיקום: שומרון

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 11:33
נושא ההודעה:

א. אם אתה מעביר למשתמש רגיל, לא כדאי testing. גם היא נשברת לפעמים.
ב. אני חושב שאם יש לך במאגרים תוכנה קניינת אז דרך הכלים הרגילים (כמו aptitude)
ג. תמצא הכל בויקי https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers
ד. אני חושב ש apt זה Alias ל apt-get. לא בדקתי
ה. תתחיל עם הבסיס, תראה שזה רץ ואז תתקדם

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
עמיתאורח · ·

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 12:06
נושא ההודעה:

שני הסנטים שלי:

א. גרסת הטסטינג יכולה אמנם להישבר, אבל מניסיון של יותר מ-10 שנים זה קורה לעתים נדירות, וגם אז זה יכול להשפיע על חבילות בודדות. אני משתמש בדביאן גם כמחשב לפיתוח בעבודה, בגרסת הטסטינג, ובעיות הן נדירות. בנוסף, אם לא מעדכנים זה לא יישבר - כלומר, אם התקנת לבן המשפחה את גרסת הטסטינג (והרווחת חבילות יותר מעודכנות ביחס ל-stable), והמערכת במצב עבודה תקין - היא בוודאי תישאר כך כל עוד לא נעשים עדכונים.

ב. אתה יכול להוריד דרייבר מהאתר של נוידיה, הוא מגיע כקובץ התקנה שצריך להריץ (כרוט כמובן). שים לב רק שלא התקנת לפני כן דרייבר מהחבילות של דביאן. בכל מקרה, שים לב איזה כרטיס יש לך בדיוק, ואם זה כרטיס היברידי זה אולי טיפה יותר מורכב.

ג. באתר של דביאן תמצא גרסאות שונות של תכנת ההתקנה. מה שאתה מחפש זה אולי netinst (אם אני לא טועה), שמכיל אימג' קטן שנכנס בדיסק-און-קי ומושך את השאר מהרשת.

ד. אפשר לעבוד אם אחד. אני מעדיף את aptitiude - הוא יותר נוח ומתקדם מ-apt-get, אפשר לעבוד אתו גם מה-commnad line, ויש לו גם ממשק "גרפי" (curses). דביאן מגיע עם apt-get, ואחד הדברים הראשונים שאני בדרך כלל עושה הוא להתקין את aptitude, ולאחר מכן משתמש רק בו.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 12:08
נושא ההודעה:

רגע התבלבלתי ובואו נעשה סדר - לפחות מהצד שלי..

א. אכן משתמש רגיל אבל מדובר בבן משפחה - בכל זאת, יש כמה גנים משותפים.. Smile.
יש לו ראש טוב ורוצה ללמוד וחושב שעם עזרה קטנה שלי הוא יסתדר. אישית, אני נגד אובונטו או משהו דומה - מדובר במחשב די ישן וגם לא אוהב את ה overhead שלדעתי מיותר, לאחר למידה ראשונית.. בכל זאת מעדיף testing - שלא פתאום משהו לא יהיה מעודכן ולא יעבוד הכי טוב, וגם מבין שדי יציב.. וגם אם הבנתי נכון עשוי לחסוך את ההתקנה של המערכת הבאה 11 - נכון?

ב. apt לא כולל דרייברים קניינים? extrepo נשמע משהו מקביל ל AUR yay של ארץ' אבל עדיין חדש ואולי לא כדאי להשתמש כרגע..

ג. זכור לי די ממזמן מהתקנות קודמות של דביאן, שהיתה אפשרות לבחור במהלך ההתקנה, אם מעונינים בתוכנה קניינית - זה לא קשור למה שצריך ל NVIDIA או שכבר בטלו את זה?

לא כל כך בקיא במאגרים של דביאן ורואה שיש כל מיני אתרים, אז אשמח ללינק להתקנת TESTING דרך הרשת (מינימל קוראים לזה?) או LIVE CD מלא

תודה

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 12:14
נושא ההודעה:

לא ראיתי את הפוסט של עמית כשכתבתי את ההודעה הקודמת.
קישור לתוכנת התקנה יעזור לי - netinst זה בסדר או שכדאי את התוכנה המלאה?
הכוונה לאתר הזה: https://www.debian.org/devel/debian-installer/

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 12:42
נושא ההודעה:

זה כרטיס המסך:
קוד:
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G98M [Quadro NVS 160M] (rev a1

ציטוט:
ב. אתה יכול להוריד דרייבר מהאתר של נוידיה, הוא מגיע כקובץ התקנה שצריך להריץ (כרוט כמובן). שים לב רק שלא התקנת לפני כן דרייבר מהחבילות של דביאן. בכל מקרה, שים לב איזה כרטיס יש לך בדיוק, ואם זה כרטיס היברידי זה אולי טיפה יותר מורכב.

נראה שלא היברידי.. הדרייבר המתאים 340.108. לא יודע איך להתקין דרייבר כקובץ התקנה - אצטרך ללמוד.. במהלך ההתקנה לא לבחור התקנת דרייברים?

תוכנת התקנה netinst יכולה לשמש גם כ rescue?

תודה

חזרה לתוכן הדיון
עמיתאורח · ·

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 12:52
נושא ההודעה:

Anonymous :
לא ראיתי את הפוסט של עמית כשכתבתי את ההודעה הקודמת.
קישור לתוכנת התקנה יעזור לי - netinst זה בסדר או שכדאי את התוכנה המלאה?
הכוונה לאתר הזה: https://www.debian.org/devel/debian-installer/

האתר שקישרת אליו הוא בדיוק המקום להוריד ממנו את תכנת ההתקנה לטסטינג. netinst בסדר גמור, לא צריך משהו יותר גדול. הנקודה היחידה היא שהוא דורש חיבור לרשת בזמן ההתקנה - אם יש לך אפשרות לחיבור קווי, לא אמורה להיות שום בעיה. אם יש לך חיבור אלחוטי בלבד, יש אולי צורך בדריברים, אבל בדרך כלל ההתקנה יודעת להתמודד עם זה.

לגבי השאלות הקודמות - התקנת טסטינג לא חוסכת את התקנת הגרסה הבאה, פשוט משום שלא צריך להתקין מחדש אלא רק לשדרג (בכל מקרה). אולי התכוונת להגדרות של המקורות של דביאן בקובץ sources.list - אם אתה משתמש בו במילה testing, הוא תמיד יעקוב אחר מה שטסטינג מופנה אליו. אם אתה משתמש בשם הקוד (כרגע bullseye), הוא יישאר צמוד לזה, גם כש-bullseye יהפוך להיות ה-stable. (ואותו הדבר גם לגבי ה-stable).

יש דרייברים קנייניים במאגר ה-non free. עם זאת, דרייברים ישירות מנוידיה עשויים להיות יותר עדכניים.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 13:30
נושא ההודעה:

ציטוט:
יש דרייברים קנייניים במאגר ה-non free. עם זאת, דרייברים ישירות מנוידיה עשויים להיות יותר עדכניים.

אז יכול להיות שכדאי תחילה להסתפק בדרייבר non-free ואם יהיו בעיות להסיר אותו ולהתקין ישירות מ NVIDIA..

ציטוט:
These are regular builds of "testing", what will be eventually released as "Bullseye", Debian 11.

התיחסתי להערה הזו - חשבתי שיחסוך לי שדרוג ל 11, אבל כנראה שלא.. נלקח מהקישור הבא:
https://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/

השאלה אם netinst יכול לשמש גם כ rescue למקרה שהמערכת נתקעת וצריך לבצע chroot?

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 18:33
נושא ההודעה:

בסוף הורדתי את תוכנת ההתקנה המלאה (לא netinst) וההתקנה רצה יפה ודי אוטומטית, לקח זמן אבל כרגע סיימתי ונראה בסדר.
אמשיך בהתקנת כמה חבילות נוספות וגם את aptitude - איזו חבילה צריך להתקין עבור הממשק הגרפי curses?

גם ניסיתי לערוך את קובץ /etc/sudoers כדי שלא נצטרך להכניס ססמא בפקודות sudo, רציתי להפעיל את visudo אבל מקבל command not found.. כנראה שצריך לעדכן PATH וכבר שכחתי איך?? למה סתם לשגע .. Smile

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 02/06/2020 - 19:17
נושא ההודעה:

איכשהו התגברתי על הבעיה המעצבנת והמיותרת של העדר PATH לפקודות, לפי הסרטון הבא:
https://www.youtube.com/watch?v=Jp0WWDSJ3Ac

לגבי הדרייבר של כרטיס המסך NVIDIA: רואה שהותקן nouveau - זו הכוונה ל non-free?
יכול להיות שאם נראה שעובד בסדר אז אולי כדאי להמנע מהדרייבר הקנייני (340.108) - אולי הקנייני יעשה בעיות בעדכונים..

מבין שאם רוצים לעדכן את המערכת אז:
קוד:

aptitude update
aptitude full-upgrade

חזרה לתוכן הדיון
עמיתאורח · ·

הודעה פורסם: 03/06/2020 - 20:36
נושא ההודעה:

אתה לא צריך להתקין באופן מפורש את curses - זה חלק מהתלויות של aptitude (ושל הרבה חבילות אחרות), ולכן זה יותקן אוטומטית.

הדרייבר nouveau זו גרסת הקוד הפתוח. אני לא בטוח, אבל יכול להיות שהוא פחות מהיר מהגרסה הקניינית. אבל כל עוד זה עובד ועונה על הדרישות שלך, אז הייתי מציע להשתמש בו.

לעדכונים שוטפים כדאי להשתמש (במקום השורה השנייה) ב-

aptitude safe-upgrade

אין (כנראה) בעיה ב-path - אתה צריך להיות root כדי להשתמש ב-visudo, וה-path של root אמור ללכלול את המיקום המתאים (/sbin/).

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 04/06/2020 - 16:51
נושא ההודעה:

ציטוט:
אתה לא צריך להתקין באופן מפורש את curses - זה חלק מהתלויות של aptitude (ושל הרבה חבילות אחרות), ולכן זה יותקן אוטומטית.

לא מוצא אפליקציה curses: היא מופיעה בשם אחר? כיצד להפעיל אותה?

בעיה שנתקלתי במהלך ההתקנה: למיטב זכרוני אשרתי שימוש ב non-free במהלך ההתקנה, אבל כדי להפעיל WIFI נצרכתי להוסיף non-free ,contrib ל source.list ורק אז יכולתי להתקין את iwlwifi

ציטוט:
הדרייבר nouveau זו גרסת הקוד הפתוח.

מקווה שזה יספיק אבל שאלה: אם הוספתי non-free ,contrib זה לא היה אמור להתקין את הקנייני? או שכדי להתקין קנייני צריך להסיר את nouveau ולבצע התקנה נפרדת של 340.108?

ציטוט:
אין (כנראה) בעיה ב-path - אתה צריך להיות root כדי להשתמש ב-visudo, וה-path של root אמור ללכלול את המיקום המתאים (/sbin/).

לא. ניסיתי גם כרוט - ראה את הסרטון שצרפתי שמתאר את אותה בעיה מוזרה ומעצבנת - לא ברור למה זה קורה..

סיכום התרשמות ראשונית מהתקנת דביאן:
ההתקנה הלכה די חלק ואוטומטית, עם התערבות מינימלית - הרבה יותר נעים מארץ'.
לדביאן יש פוטנציאל דווקא אצל משתמשים לא הכי מיומנים שלא מתקינים מערכת כל יום, אבל קצת מאכזב שחלק מההתקנות, כפי שמתואר לעיל ובהמשך, יותר מדי מסובכות אפילו יחסית לארץ'.

חבילות מסוימות דורשות עדכון source.list – כמו לדוגמא בהתקנת KODI שדורש כמה פעולות לפי הקישור הבא: https://linuxconfig.org/how-to-install-the-deb-multimedia-repository-with-vlc-kodi-and-ffmpeg-on-debian-10-buster
ועדיין יש בעיה עם הפעלת KODI עם LXDE – עם GNOME זה עובד.
גם התקנת כרום מעט מורכבת..

אני לא סתם מקטר - מדובר בבקורת בונה שמקווה שתיפול על אוזן קשבת - זה נובע דווקא מהפוטנציאל של דביאן להרחיב את קהל המשתמשים - סהכ המערכת עובדת יפה ןעל ידי פישוט תהליכים עשויה להפוך לנגישה הרבה יותר.

נראה שבן המשפחה יסתדר איתה לאחר עזרה קטנה בהתחלה..

תודה על העזרה!

חזרה לתוכן הדיון
ben-archאורח · ·

הודעה פורסם: 04/06/2020 - 18:47
נושא ההודעה: מה רע ב ARCH ?

"רגע התבלבלתי ובואו נעשה סדר - לפחות מהצד שלי..

א. אכן משתמש רגיל אבל מדובר בבן משפחה - בכל זאת, יש כמה גנים משותפים.. Smile.
יש לו ראש טוב ורוצה ללמוד וחושב שעם עזרה קטנה שלי הוא יסתדר"

אם זה המצב - למה לא להשאר ב ARCH ?
לא חייבים לעדכן כל יום.
לפני עדכון - פשוט לבדוק בדף הראשי של ARCH ולראות האם נדרשת פעילות ידנית, אם היא נדרשת, מפורט *בדיוק* מה צריך לעשות. קצת העתק/הדבק לא יהרוג אותו נראה לי.

אני מריץ 2 מחשבי ARCH כבר מעל 10 שנים ולא ברור לי הפחד הזה מ ARCH.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 04/06/2020 - 19:13
נושא ההודעה:

ציטוט:
אם זה המצב - למה לא להשאר ב ARCH ?

מסכים עקרונית ארץ' נוח לי אבל גדול עליו ודורש יותר עדכונים ופקודות טרמינל
לא מזמן המחשב נתקע לאחר עדכון והיה דרוש קצת ידע ופקודות טרמינל לתקן.. זה לא בשבילו.

חזרה לתוכן הדיון
ירחמיאלאורח · ·

הודעה פורסם: 04/06/2020 - 19:46
נושא ההודעה:

מה רע באובונטו?

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 04/06/2020 - 21:44
נושא ההודעה:

ציטוט:
מה רע באובונטו?

שום דבר לא רע.
פשוט לא מכיר, חושב שיעמיס קצת יותר את המחשב הישן,
ומניח שגם דורש מדי פעם פקודות טרמינל בדומה לדביאן.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 04/06/2020 - 22:09
נושא ההודעה:

ציטוט:
נראה שבן המשפחה יסתדר איתה לאחר עזרה קטנה בהתחלה..

Laughing

כמו שאתה הסתדרת, אה?!

חזרה לתוכן הדיון
עמיתאורח · ·

הודעה פורסם: 05/06/2020 - 18:14
נושא ההודעה:

ציטוט:

ציטוט:
לא. ניסיתי גם כרוט - ראה את הסרטון שצרפתי שמתאר את אותה בעיה מוזרה ומעצבנת - לא ברור למה זה קורה..

הסרטון שצרפת מראה את הבעיה (שנובעת משימוש שגוי בפקודה su), אבל גם מראה איך להשתמש בה נכון (צפית בו עד הסוף?).
צריך להריץ את הפקודה su עם ארגומנט אחד שהוא מקף:
קוד:

su -

קרא את
קוד:
man su

כדי להבין מה זה עושה.

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות