ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
אורח · ·

הודעה פורסם: 16/10/2020 - 12:10
נושא ההודעה: קורונה - האם יש דוגמא למידע משמעותי מאתרי המידע של הממשלה?

שאלה של אדם לא מיקצועי:
1. האם משהוא (לא מקצועי) הצליח להפיק משהוא מעניין מ:
https://data.gov.il/dataset/covid-19
או מה data של ה דשבורד
https://datadashboardapi.health.gov.il/api/queries/_batch

2. נראה שיש הקשר בין מספר מדידות ביום לבין מספר החיוביים, אבל זה נראה כמו גלים
האם יש מדדי הקשר לא לינאריים? נגיד לגלים? נגיד 1 מאוד קשור -1 לא קשור בכלל ?

2.1. אולי שעור הבדיקות החיוביות הן רק רעש, אם כך כיצד הופכים את הגלים האילה למידע לינארי משמעותי

3. כיצד מסבירים את זה ששעור החיוביים יורד אבל שיעור המונשמים והמתים עולה לינארית.

4. האם משרר הבריאות מפרסם גם מודל, שאני יכול לקחת לבנות נגיד בבפיטון, להציב איליו את הנתונים ולהגיע לאותם מסכנות שלהם?

יכול להיות שאני שואל שטויות, לא למדתי מתמטיקה או משהוא כזה...

תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 16/10/2020 - 13:13
נושא ההודעה:

באופן כללי כמות המאומתים הוא מספר שחשוף להרבה יותר רעש (לדוגמה: בסופי שבוע יש פחות בדיקות ולכן גם פחות מאומתים. בתקופות שונות יש יותר או פחות בדיקות זמינות).

בגלל סופי השבוע תמיד מסתכלים על ממוצע של לפחות שבעת הימים האחרונים.

מספרי החולים והמתים הם מספרים יותר „איכותיים״ כי יותר קשה לשקר שם (אבל גם אז התברר שבירושלים יש מאות חולים באשפוז ביתי מחוץ לסטטיסטיקות). החיסרון שלהם הוא שלוקח יותר זמן לאדם להפוך לחולה ולנפטר אפילו מאשר הזמן שלוקח לו להפוך למאומת. כמוכן מי מהחולים הקשים שהתמזל מזלם ולא עברו לקטגוריית הנפטרים נשארים באשפוז במשך שבועות.

לכן באופן כללי עליה בהדבקה תתבטא רק כעבור זמן מה בעליה במאומתים, כעבור זמן רב יותר במספרי החולים המאושפזים ורק עוד זמן רב יותר במספרי הנפטרים. כך גם בירידה, באופן כללי.

מפרסמים שם נתונים לפי ישובים. מה שאפשר לעשות עם הנתוינם הללו הוא להוציא פילוח די מקורב לפי מגזרים: אפשר לראות ישובים ערביים, ישובים חרדיים, ישובים עם אוכלוסיה חרדית בולטת (כדוגמת אשדוד). ירושלים היא כמובן מעורבת ורצוי להוציא אותה מהפילוחים. אז איך נראות הסטטיסטיקות לפי מגזרים?

חזרה לתוכן הדיון
משה-נחמיאסלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 01/09/2010 · הודעות: 300 ·

הודעה פורסם: 16/10/2020 - 13:44
נושא ההודעה:

1. לא ניסיתי, למרות שיכול להיות מענין לשחק עם המידע ולראות מה אפשר להבין ממנו.

2. בגלל מה שאתה מתאר התחילו להסתכל יותר על אחוז המאומתים ביום/שבוע וכו', זה פחות מושפע מכמות הבדיקות (אבל עדיין מושפע ממי נבדק, נבדק בעיר אדומה הוא בעל סיכוי גבוה יותר מאשר נבדק בעיר ירוקה להיות חולה), כך שאם תסתכל על אחוז ממוצע שבועי של המאומתים תקבל תמונה טובה יותר מאשר רק על סמך מספר המאומתים.

3. מספר המונשמים והמתים גדל או קטן ב"איחור" מסויים בהשוואה לגידול של התחלואה באוכלוסיה, לכן גם עכשיו עדיין כמות המונשמים והמתים יחסית גבוה, למרות הירידה בתחלואה הכללית, וזה מעבר לשאלה אם אנחנו מודעים לכל החולים וכדומה.
כלומר, לאדם נתון לוקח זמן מהרגע שהוא הופך למאומת בבדיקה ועד שהוא הופך להיות מונשם או נפטר כי לוקח זמן למחלה להתפתח. כך שאתה אמור לראות את השינוי בתחלואה הכללית גם בעקומות של המתים והמונשמים, פשוט באיחור מסויים.

4. לא שידוע לי, אתה יכול לנסות לשאול גם בסדנא לידע ציבורי, יתכן שהם ידעו.

השאלות שלך דווקא מאוד טובות למי שמגיע בלי רקע במתמטיקה או רפואה/ביולוגיה (אני מניח) כך שאין לך מה להתנצל Smile

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 16/10/2020 - 15:39
נושא ההודעה:

יש בטוויטר כמה שמנסים להוציא מסקנות מתוך הנתונים האלו. אחד הבולטים הלא מקצועיים אבל
מייצר גרפים בלא מעט כשרון, נקרא מואיז הקטן: @LittleMoiz

הבעיה שאני חושב שאנחנו נמצאים במגפה עם מקדם אי וודאות ענק. כל הנתונים הם תחת מניפולציות מכל מיני כיוונים. מנסים להוציא מסקנות רציונליות מתוך נתונים לא רציונליים - צריך לקחת בחשבון שאנחנו נמצאים בארוע שתפס את עולם המדע והרפואה עם המכנסים למטה.
יש לי הערכה רבה למאמצים ההרואיים של הרופאים בארץ ובעולם. אולם אסור להתעלם מכך שהנחת היסוד בשנים האחרונות היתה כדבריו הטפשיים של נח הררי - משהו כמו: "המגפות הגדולות כבר מאחורינו ולא צפויה מגפה בקרוב..". המחקר המדעי והרפואי לא השקיע ולא היה מוכן למכה בסדר גודל תנ"כי שכזו, והרי התוצאה.

בקיצור: המרדף אחר ניתוחים מדעיים בעולם של ניסוי וטעיה - בעייתי ביותר. למרות שניתן ללמוד מעט תוך כדי תנועה..

חזרה לתוכן הדיון
משה-נחמיאסלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 01/09/2010 · הודעות: 300 ·

הודעה פורסם: 16/10/2020 - 18:10
נושא ההודעה:

אני מסכים לגבי נושא אי הוודאות, אבל המדע מוכן לסיפור הזה, הבעיה היא שהתקשורת לא מוכנה לזה ולא הממשלות.
מבחינת המדע מההתחלה אמרו שיקח זמן עד שיהיה חיסון, שיקח זמן עד שנבין את המחלה כי זו מחלה חדשה וצריך להבין איך כל הסיפור הזה עובד על גוף האדם. הבעיה שהתקשורת ניפחה דברים בלי פרופורציה וחברות החיסונים מנסות לדחוף כמה שרק אפשר כדי להשיג אישורים במהירות מוגזמת.

אגב, אתה מזכיר את המאמץ האדיר של הרופאים, הם עושים את המאמץ הזה בגלל שהממשלות לא פעלו נכון בהתחלה, תסתכל על מה שקורה היום באירופה, הם במצב הרבה יותר טוב מאיתנו ביחס לגודל אוכלוסיה וכבר מדברים על לעשות הגבלות לדוגמה, תשווה את זה לתחילת המגיפה, אף אחד לא עשה הגבלות עד שהיה מאוחר מידי בחלק מהמקומות והתוצאות בהתאם

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. אורח
  2. אורח [צפריר]