ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
אורח · ·

הודעה פורסם: 24/01/2021 - 15:48
נושא ההודעה: בעיות גרפיקה לאחר עדכון מערכת ארץ'

מערכת ארץ'/גנום: יש בעיות גרפיקה לאחר עדכון מערכת - לאחר זמן קצר המערכת קופאת. אבל בסדר עם קרנל LTS. מדובר במחשב נייד עם כרטיס גרפי radeon HD5650 כפי שמתואר למטה.
כרגע מותקן דרייבר amdvlk 2021.Q1.1-2 כפי שמפורט למטה. איך יודעים בדיוק איזה דרייבר נטען בפועל? כי אני רואה שמותקן אצלי גם xf86-video-ati.. בכלל, לא יודע איך לבחור את הדרייבר המתאים ביותר.. יש קוד פתוח ויש את Vulkan שנראה שזה מה מה שמותקן כרגע..
וגם אם אפשר הסבר על הקשר בין הדרייבר לקרנל - האם בכל עדכון קרנל יש עדכון דרייבר?

לא יודע אם קשור אבל במהלך העדכון הופיעו הודעות: האם להחליף למשהו עם XORG - לא זוכר בדיוק - ובחרתי בברירת מחדל, יש ברירה? היו עוד כמה שאלות כאלו.. מה השיקול האם לאשר או לא?

קוד:
$ yay -Qs amd
local/amdvlk 2021.Q1.1-2
    AMD's standalone Vulkan driver
local/lib32-amdvlk 2021.Q1.1-2
    AMD's standalone Vulkan driver

קוד:

VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M] (prog-if 00 [VGA controller])
   Subsystem: Toshiba Corporation Mobility Radeon HD 5650
   Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 32
   Memory at c0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
   Memory at d6000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=128K]
   I/O ports at 4000 [size=256]
   Expansion ROM at 000c0000 [disabled] [size=128K]
   Capabilities: <access denied>
   Kernel driver in use: radeon
   Kernel modules: radeon

תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
לולילא בפורום כעת ת.הצטרפות: 25/11/2005 · הודעות: 2257 ·

הודעה פורסם: 26/01/2021 - 10:21
נושא ההודעה:

תמיד מפליאים אותי משתמשי ארץ' חסרי נסיון ושאינם מסוגלים לקרוא את המדריכים המשובחים שארץ' נתברכה בהם. מה אתם עושים שם? ומדוע? מי פיתה אתכם?

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 26/01/2021 - 10:23
נושא ההודעה:

לולי :
מי פיתה אתכם?

תסתכל כאן בפורום, ראיתי כמה מקומות שאנשים שאלו איזה הפצה מומלצת למתחילים-וקיבלו תשובה-ארץ'

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 26/01/2021 - 11:10
נושא ההודעה:

אני משתמש מרוצה זמן רב בארץ' עם מחשבים שונים, אבל יש בעיה עם הכרטיס גרפי הזה.
קראתי את המדריכים וראיתי שיש כל מיני אפשרויות להתקנת דרייבר עבור כרטיס AMD די ישן, שהדרייבר הקנייני catalyst כבר לא מתוחזק. לכן שאלתי כמה שאלות ואשמח לתשובות ענייניות.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 26/01/2021 - 11:57
נושא ההודעה:

Anonymous :
לולי :
מי פיתה אתכם?

תסתכל כאן בפורום, ראיתי כמה מקומות שאנשים שאלו איזה הפצה מומלצת למתחילים-וקיבלו תשובה-ארץ'

הזהר משוויצרים. ארץ' לא נועדה למתחילים.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 26/01/2021 - 12:01
נושא ההודעה:

Anonymous :
אני משתמש מרוצה זמן רב בארץ' עם מחשבים שונים, אבל יש בעיה עם הכרטיס גרפי הזה.
קראתי את המדריכים וראיתי שיש כל מיני אפשרויות להתקנת דרייבר עבור כרטיס AMD די ישן, שהדרייבר הקנייני catalyst כבר לא מתוחזק. לכן שאלתי כמה שאלות ואשמח לתשובות ענייניות.

כזה מנוסה ושואל ברצינות איך יודעים איזה מודול עלה?

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 26/01/2021 - 14:09
נושא ההודעה:

לולי, הערות ברמה של טוק בקים, לא מתאים לפורום וגם לא לך.
כאן לא מתביישים לשאול שאלות ומצפים לקבל תשובות ענייניות.
לא מתאים לך, אז אתה לא חייב להתייחס. אם יש לך מידע מועיל אז קדימה.
עומד מאחורי כל מילה ולא מתבייש לשאול. עובד עם ארץ' הרבה זמן ומאוד מרוצה. זיהו.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 26/01/2021 - 15:46
נושא ההודעה:

באמצעות פקודת lsmod תוכל לראות איזה מודולים נטענו למערכת.

אני ממליץ גם להסתכל בלוגים של X (/var/log/Xorg.0.log) כדי לראות מה טוען השרת הגרפי ואם יש לו הערות/שגיאות.

לגבי הקשר בין דרייבר לקרנל - כל עדכון קרנל מלווה בעדכון הדרייברים שהם חלק מהקרנל - מדובר ברוב הדרייברים שהם כמובן גם קוד פתוח. חלק מהדרייברים ללינוקס הם קוד סגור ולכן יש להתקינם כחבילות נפרדות והם אינם חלק מהקרנל (יש סיבות נוספות, רשיונות, אבל בוא לא נכנס לזה). בנוסף, לקרנל עצמו יש "דרייברים" (מודולים בעגת לינוקס), אבל גם השרת הגראפי טוען מודולים משלו עבור הכרטיס הגרפי - מודולים שמתקשרים עם הקרנל, אבל אינם חלק ממנו.

לגבי ההחלפה ל/מ XORG - אני יכול רק לנחש שמדובר בהחלפה ל WAYLAND, כדי לקבל שוב את הבקשה תוכל להורות ל pacman להתקין שוב את החבילה ואז תתבקש שוב לבחור. אני ממליץ לפנות למדריכים הרלוונטים כי אנחנו רק מנחשים פה.

מה שלולי ניסה לרמוז, שבד"כ עדיף למשתמש מתחיל הפצה קצת יותר ידידותית מאשר אחת שבה דרוש חלון קונסול פתוח (אני משתמש ARCH לשעבר, מלא הערכה להפצה, עדין לא חושב שהיא מתאימה לכל אחד). ככה מתחילים - קודם לומדים ללכת לפני שלומדים לרוץ.

בהצלחה.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 26/01/2021 - 17:20
נושא ההודעה:

רציתי להגיב בהתחלה

אם התקנתה אר'ץ אתה אמור לדעת מה יש לך

איציק

חזרה לתוכן הדיון
luliאורח · ·

הודעה פורסם: 26/01/2021 - 19:57
נושא ההודעה:

Anonymous :

התשובה שהשבתי לך היא לגמרי עניינית. היה זמן שעזרתי כאן למשתמשי ארץ'. לרוב השאלות לא היתה לי תשובה מקורית. אז פתחתי את הwiki של ארץ', חיפשתי קצת בגוגל, מצאתי את התשובה והעברתי לשואל. אבל בעצם למה עלי לעשות זאת? אילו פעולות שמשתמש ארץ' חייב לעשות בעצמו, כי שאלות מסוג זה צצות כל הזמן – אחרת לא היו נכתבים כל המדריכים המפורטים, ולא היו מתנהלים כל הדיונים הארוכים בפורומים של ארץ'. יש סתירה מובנת בין ההצהרה שלך "אני משתמש ותיק ומרוצה" ושאלת המתחיל הגמור ששאלת.
אני משער שתענה עוד תשובה דפנסיבית להערה הזאת, אבל היא מכוונת יותר לאלו השואלים "אני חדש בלינוקס, מה כדאי לי להתקין" ונענה במקהלה "ארץ'".

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 26/01/2021 - 20:01
נושא ההודעה:

luli :
Anonymous :

אז פתחתי את הwiki של ארץ', חיפשתי קצת בגוגל, מצאתי את התשובה והעברתי לשואל. אבל בעצם למה עלי לעשות זאת? אילו פעולות שמשתמש ארץ' חייב לעשות בעצמו, כי שאלות מסוג זה צצות כל הזמן – אחרת לא היו נכתבים כל המדריכים המפורטים, ולא היו מתנהלים כל הדיונים הארוכים בפורומים של ארץ'

אני לאנשים כאלה עונה תמיד
(באתרים אחרים)
בפעם הראושנה-קישןר לחיפוש גוגל.
בפעמים הבאות פשוט כותב google.אחרי כמה פעמים מבינים את העסק.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 26/01/2021 - 20:29
נושא ההודעה:

לולי, אני מכבד אותך למרות שהייתי אמור לגמול על התגובות המתנשאות והטרחניות שלך. הן לא רלוונטיות אלי. אני לא מתחיל. רק לא עובד בזה ,והרבה זמן לא היו בעיות וקצת שכחתי ולא מצאתי בגוגל מה שחפשתי.. ומה קרה?? אי אפשר לענות כמו בן אדם.

יצא לי בהתחלה לנסות את אובונטו ועוד כמה הפצות כאלו, אבל בסוף התברר שגם באלו יש בעיות שדורשות פקודות טרמינל ולפעמים אפילו יותר מסובך לתקן.. הבעיה שעד עכשיו רוב המחשבים היו עם כרטיס גרפי של אינטל שלא הצריך התקנות מיוחדות..

במקומך הייתי מתבייש ומוחק את התגובות. אבל אתה ממשיך ומניח שתנסה לתפוס אותי בכל טעות באובסס.. חבל על הזמן שלך ושלנו: אם אתה רוצה לעזור אז קדימה, ולא - עזוב את השרשור שלי במנוחה. לא אלמן ישראל.

המגיב השני היה ענייני והביא מידע מועיל ומחר אני הולך להתקדם איתו. תודה על כך!

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 27/01/2021 - 17:12
נושא ההודעה:

יש בעיה להביא קובץ log כשהמערכת קופאת די מהר.. אנסה יותר מאוחר אולי אצליח לפני שתקפא. אולי אפשר לאחר ביצוע לוגין ומבלי לפתוח כרום (זה עובד קצת יותר זמן..), אבל לא זוכר איך שולחים מהקונסול עם wget או משהו אחר..

אבל בינתים אני מצרף את הקובץ Xorg.0.log שממוקם אצלי ב ~/.local/share/xorg/ אבל זה במצב שעולה קרנל LTS, כלומר כשהמערכת עובדת בסדר - לא יודע אם זה יכול לעזור אבל אולי ניתן ללמוד מזה משהו.. https://pastebin.com/78XjRD50

לא הכי מכיר את נושא הדרייברים הגרפיים. יצא לי לעבוד לרוב עם אינטל. מה שרציתי לדעת זה איפה רואים את טעינת הדרייבר. לפי מה שנאמר כאן הקרנל טוען דרייבר וגם הכרטיס הגרפי טוען בנוסף. ראיתי בפקודת lsmod שמופיע radeon שאני מבין שזו הטעינה של הקרנל. אבל זה נראה משהו גנרי.. אני אמור לראות באיזה מקום את שם החבילה של הדרייבר, לדוגמא: amdvlk 2021.Q1.1-2? או שמופיע משהו אחר.. הנה מה שמופיע ב lsmod: https://pastebin.com/PmYMfHZW

שוב אני מדגיש שכל הפלט הנל הוא במצב של קרנל LTS והמערכת עובדת..

תודה

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 27/01/2021 - 18:45
נושא ההודעה:

אני לא מכיר את כרטיס המסך שלך, וקצת קשה לי לעשות דיבגניג ככה, מסיבות מובנות.

ממליץ לך לפנות למדריך שיעבור איתך צעד צעד במהלך ההתקנה של המודול לכרטיס הגרפי שלך, בד"כ מלווה בפקודות לוידוא התהליכים המתאימים.

לגבי שמות המודולים - זה שם הקובץ עם סיומת KO, אז אם תסתכל בקבצים בתוך חבילה (נראה לי באמצעות pacman -Ql package_name) תוכל לאתר את שם הקובץ והמודול - אבל המדריכים כבר יתנו לך את המידע הזה.

מהסתכלות מהירה שלי בלוג שצרפת ורשימת המודלים, radeon אכן נטען, ו XORG גם טוען את המודל המתאים (שורות 72 ו 96 בלוג של XORG מראות זאת) - הכל נראה תקין, ואין הודעות שגיאה. אבל כמו שאמרת - זה תחת קרנל LTS והמערכת עובדת...

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 27/01/2021 - 19:52
נושא ההודעה:

תודה על העזרה המועילה! נתת לי את המידע ההתחלתי שהייתי צריך, ונראה שמכאן אוכל להסתדר בעצמי עם המדריכים.

אנסה לבצע את הבדיקה עם הקרנל הבעייתי לפני שהמערכת תקפא. אולי אראה שגיאות בלוג..

יכול להיות גם שכדאי לי לעבור לדרייבר הפתוח במקום הקנייני.

יש גם אפשרות שבעדכונים הבאים של הקרנל הבעיה תיפתר, כי עד היום המחשב הזה עבד ללא בעיות..

סהכ ארץ' עם גנום הפצה זריזה ומתגלגלת שגם על מחשב כזה בן 10 שנים עובדת נהדר..

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. אורח
  2. לולי
  3. אורח