ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
נ נת נתמ נתמן מתומןאורח · ·

הודעה פורסם: 08/03/2023 - 00:11
נושא ההודעה: מונחים בלינוקס עושים לי קצת סלט בראש ואני הולך לאיבוד...

הי, חדש פה.
אני לומד לינוקס בקורס ביודמי, קניתי לפני 4 שנים ועד היום לא מצאתי דקה אחת להשקיע בזה בגלל שלל משברים אישיים, והנה אני כאן היום לומד קורס שהתחיל על CentOS ועבר להיות על Alma ו-Rocky, עם קצת נגיעות של Ubuntu.
הגענו לחלק שבו הוא מדבר על לוגינג, מונחים כמו Syslog, rsyslog, וזו רק ההתחלה של כל מה שהולך כנראה להיות יותר ויותר מסובך. אנגלית היא לא הצד החזק שלי, אז לא כל מילה אני מבין, במיוחד לא מה המקבילה העברית של Facilities ו-Severities.
לפני שאני מטיח לעצמי את הראש בקיר בעצבים ובתסכול אגיד שאמנם אין לי רקע מדהים במחשבים אבל יש לי רקע מסוים כמתכנת PHP על Httpd בסביבת WIN, אז חלק מהפקודות של לינוקס (והרשאות, נניח מספרי CHMOD וכאלו) כבר נתקלתי בהן עם PHP.
יודע שזה לא אותו דבר
הצילו, מה זה פסיליטיז, מה זה סביריטיז, ולא, אל תביאו לי את התרגום ממורפיקס, אני לא טיפש באנגלית, אני כן טיפש בלינוקסאית.
בהמשך גם ברוב חוצפתי אני אשאל אתכם גם איך משיגים עבודה ראשונה בתחום, אבל פרה-פרה
תודה לכל מי שיעזור וסליחה אם זה לא המקום לשאול...

תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 08/03/2023 - 07:44
נושא ההודעה:

אפשר להסתכל על facilities כעל צינורות לאן המידע עובר. במקור זה תוכנן להבדל בין מערכות שונות, אז יש לך הודעות של קרנל שעוברות בצינורות של קרנל, יש לך הודעות של תוכנות חיצוניות שיהיו תחת localX שה X זה מספר (יש מספר כאלו).

ה Severity זה סוג המידע. למשל אזהרות על דברים, שגיאות, דברים שהם קריטיים, מידע לדיבוג וכיוב'.

לגבי chmod, אתה יכול להשתמש גם בתווים. דבר ראשון עבור מי: שזה משתמש u, קבוצה g או אחרים o.
על זה אתה יכול להגיד על מה ההרשאה, קריאה r, כתיבה w, הרצה x.
אתה יכול לשים + לפני להגיד האם להוסיף, או - בשביל להוריד.
כל זה מתורגם למספור על בסיס 8.

זה על רגל אחת.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 08/03/2023 - 14:20
נושא ההודעה:

Anonymous :
אפשר להסתכל על facilities כעל צינורות לאן המידע עובר. במקור זה תוכנן להבדל בין מערכות שונות, אז יש לך הודעות של קרנל שעוברות בצינורות של קרנל, יש לך הודעות של תוכנות חיצוניות שיהיו תחת localX שה X זה מספר (יש מספר כאלו).

ה Severity זה סוג המידע. למשל אזהרות על דברים, שגיאות, דברים שהם קריטיים, מידע לדיבוג וכיוב'.

לגבי chmod, אתה יכול להשתמש גם בתווים. דבר ראשון עבור מי: שזה משתמש u, קבוצה g או אחרים o.
על זה אתה יכול להגיד על מה ההרשאה, קריאה r, כתיבה w, הרצה x.
אתה יכול לשים + לפני להגיד האם להוסיף, או - בשביל להוריד.
כל זה מתורגם למספור על בסיס 8.

זה על רגל אחת.

היי, תודה רבה על המענה!
עזרת מאוד לגבי עניין הפסיליטיז-סביריטיז. את chmod אני כבר מכיר גם בערכם הטקסטואלי אבל מעדיף יותר לעבוד עם הערכים הנומריים
אם כבר אתה עוזר לי אולי תוכל לעזור לי להבין האם ניתן למשל, ב-alma, להתקין httpd+php+mariadb במעין תיקיה אחת. אסביר:
ב-Win, סביבת העבודה הטבעית שלי, יש לי כונן F: שבתוכו יש תיקיה שנקראית HMP (הכלאה של Httpd, MariaDB ו-Php או Python, כי לפעמים אני גם מתכנת בפייתון).
בתוכה יצרתי תתי תיקיות שבתוך התתי תיקיות חילצתי את הגרסאות השונות של httpd, php, mariadb, python וכו'.
רציתי לשאול האם אני חייב להתקין בלינוקס את אותם קבצים לתיקיית ברירת המחדל של פקודת dnf או לחילופין אני יכול לציין תיקיה שאליה הן יותקנו. וכמו כן, האם ניתן להתקין אותן יותר מפעם אחת.

תודה, תודה, תודה Smile

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 08/03/2023 - 18:31
נושא ההודעה:

הפצות לינוקס מספקות לך חבילות של רוב מה שאתה צריך. החבילות הללו מותקנות למקומות מאוד מוגדרים.

אפשר תמיד להתקין בנפרד התקנות של חבילות במקומות אחרים. אבל לא צריך. כמוכן, ההתקנה עצמה לא תופסת הרבה נפח וזה לא צריך להיות השיקול שלך בדרך כלל.

נסה להתחיל לעבוד עם מה שמגיע עם החבילות (של אלמה או רוקי 9 או של אובונטו 22.04) – לא הכי עדכני בעולם, אבל בהחלט סביר ולא צריך לבזבז יותר מדי זמן על התקנה, שדרוג, והסרה. אם אתה צריך להתקין בנפרד, אתה תמיד יכול, בכל מקום, בעיקרון (אבל מקובל שתחת תיקיית המשתמש שלך, תחת ‎/usr/local או תחת ‎/srv ).

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 08/03/2023 - 18:33
נושא ההודעה:

ועוד נקודה: אולי החומר של הקורסים מזכיר את syslog, אבל בשנים האחרונות אני עובד כמעט רק עם systemd-journal (כלומר: journalctl).

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 10/03/2023 - 00:42
נושא ההודעה:

צפריר :
הפצות לינוקס מספקות לך חבילות של רוב מה שאתה צריך. החבילות הללו מותקנות למקומות מאוד מוגדרים.

אפשר תמיד להתקין בנפרד התקנות של חבילות במקומות אחרים. אבל לא צריך. כמוכן, ההתקנה עצמה לא תופסת הרבה נפח וזה לא צריך להיות השיקול שלך בדרך כלל.

נסה להתחיל לעבוד עם מה שמגיע עם החבילות (של אלמה או רוקי 9 או של אובונטו 22.04) – לא הכי עדכני בעולם, אבל בהחלט סביר ולא צריך לבזבז יותר מדי זמן על התקנה, שדרוג, והסרה. אם אתה צריך להתקין בנפרד, אתה תמיד יכול, בכל מקום, בעיקרון (אבל מקובל שתחת תיקיית המשתמש שלך, תחת ‎/usr/local או תחת ‎/srv ).

בעיקרון אני תמיד "שוחה נגד הזרם" ועושה כל מה שלא מקובל (יותר נוח לי כשדברים הם איך שאני רוצה - למשל ליצור מלאנתאלפים תיקיות מסורבלות בשביל להתקין בתוך אחת מהם Httpd), זה גם למה אני לא עובד בתחום וכנראה גם לעולם לא אעבוד, אבל, אולי הפעם אני צריך לעשות את מה שמקובל אם אני רוצה להגשים חלום ילדות קטן וזה לעבוד בחברת אחסון אתרים Smile יש לי המון שאלות אבל אני לא רוצה להבריח אותך, אז לעת עתה רק אודה על המענה והעזרה הרבה - לא מובן מאליו.

באשר ל -syslog, הוא (המרצה ביודמי) לא מדבר על syslog לבדה אלא על rsyslog בעיקר. הוא הזכיר את syslog-ng אבל את מה שאתה אמרת לא. אולי שווה לשאול אותו, אלא אם מה שאתה הזכרת זה יותר מדי מתקדם ואז כל דבר בזמנו

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 10/03/2023 - 08:47
נושא ההודעה:

בכל זאת אם אין לך ניסיון עם לינוקס אני ממליץ לך לנסות לעבוד בדרך של לינוקס עם החבילות של המערכת. להבין מה אתה מקבל מ־rpm ו־dnf (או dpkg ו־apt באובונטו). אתה לא חייב להשתמש, אבל אם אתה לומד, כדאי שתכיר.

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. אורח [נ נת נתמ נתמן מתומן]
  2. אורח
  3. אורח [נ נת נתמ נתמן מתומן]