ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
1-800לא בפורום כעת ת.הצטרפות: 18/02/2004 · הודעות: 32 ·

הודעה פורסם: 05/06/2004 - 03:08
נושא ההודעה: על פרגמנטציה וטחינת הרדיסק

בוקר טוב!
יש לי שאלה:
איך מטפלים בפרגמנטציה של הכונן הקשיח בלינוקס (ext3)? שמעתי שזה נעשה אוטומטית... ?

עוד דבר:
מדי פעם, גם כשאני לא עושה כלום (למשל, קורא דף HTML) המחשב מתחיל פתאום לטחון הרד דיסק למשך דקה או שתיים. האם זה קשור לעובדה שאני מריץ פדורה 1 עם 190 MB זיכרון? (יש לי מעבד אתלון, לא לדאוג) האם זה קשור ל defrag אוטומטי (אם קיים כזה דבר)?

שנאמר: תודה על זמנכם! Wink

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
omriלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 24/11/2003 · הודעות: 1148 ·

הודעה פורסם: 05/06/2004 - 03:31
נושא ההודעה:

הרעיון מאחורי EXT3 הוא ג'ורנלינג (Journaling), במקום לחפש את המיקום של חלקים מן הקובץ על ההארדדיסק, הוא שומר לו את המיקום שלהם, לכן אין צורך באיחוי.
בקשר לבעיה שלך עם הכונן הקשיח, אני מניח שמדובר ב locate שמעדכן את מסד הנתונים שלו (הרבה הפצות דוחפות את זה ל crontab)
בכדי לבדוק את זה, אתה יכול לחטט ב crontab ולברר, או שפשוט כשזה קורה תעשה
קוד:
ps aux | grep updatedb
ps aux | grep locate

אם אחד מהשניים ייתן פלט, זו ה"בעיה".
אני לא מבין גדול ב crontab, אך אם זו הבעיה אני בטוח שאנשים שכן מכירים את זה ישמחו לעזור לך.
**הערה-נערך ע"י TNT: הוספה המילה הלועזית, Journaling, כדי שמעכשיו עמרי יזכור אותה Wink **

חזרה לתוכן הדיון
1-800לא בפורום כעת ת.הצטרפות: 18/02/2004 · הודעות: 32 ·

הודעה פורסם: 05/06/2004 - 17:04
נושא ההודעה:

תודה על העזרה.
העברתי את slocate מביצוע יומי לשבועי, נראה אם המצב ישתפר
מצאתי גם את check4updates ברשימת הביצוע היומית. אם אני מבין נכון, זה הכלי של פדורה שבודק עדכונים...
אני יכול להעיף אותו אם אני משתמש ב apt-get ?

חזרה לתוכן הדיון
yehudaלא בפורום כעתSite Admin ת.הצטרפות: 23/02/2002 · הודעות: 798 ·

הודעה פורסם: 05/06/2004 - 18:03
נושא ההודעה:

העברת slocate לתדירות שבועית איננה מעשית

הפקודה הזו בדרך כלל רצה פעם ביום בסביבות 4Am למשך מספר דקות ( כתלות בכמות הקבצים שיש לך על הדיסקים השונים.. )

מטרתה למפות את כל הקבצים הקיימים ולאפשר לפקודות כגון locate לאתר באופן מהיר קבצים במערכת.

הורדת התדירות מפעם ביום לפעם בשבוע תיצור מצב בו ה db לא יהיה מעודכן לפרקי זמן ארוכים יחסית ולכן חסר טעם.

ה"טחינה" של הדיסק כפי שאתה מכנה אותה יכולה לנבוע מגורמים רבים כגון: רה-אירגון של הזיכרון ( אופטימיזציה של ram ו swap ), סינכרון קצבים לדיסק, ביצוע פעולות אחזקה שונות וכו'.

על מנת לזהות אילו תוכנות רצות ברקע יש באפשרותך להשתמש ב top או דומיו הגרפיים אשר יראו לך בדיוק מה רץ ברקע ואיזה משאבים נמצאים בשימוש.

לגבי כמות הזיכרון,
בדוק שהלינוקס שלך אכן מזהה ומשתמש בכל הכמות עליה דיברת ( top יראה לך זאת ) ובדוק כמה swap מנוצל. במידה ונעשה שימוש בכמות swap גדולה מומלץ להרחיב את הזיכרון.

בהצלחה.. Cool

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 05/06/2004 - 18:11
נושא ההודעה:

פעם ביום להריץ locate -u זה מוגזם לפי דעתי
אם רוצים לחפש קבצים מריצים את זה ואז מחפשים
לא ביג דיל

חזרה לתוכן הדיון
hary_iלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 26/06/2003 · הודעות: 1035 · מיקום: הרצליה

הודעה פורסם: 05/06/2004 - 18:29
נושא ההודעה:

תיקון קטן

מערכת ה Journaling של EXT3 משמשת לשמירת השינויים שנעשו בקבצים כך שבמקרה של נפילת מערכת הקבצים ללא יציאה מסודרת (הפסקת חשמל וכד') השחזור יהיה אמין ומהיר.
אין למערכת זו קשר לנושא פרגמנטציה.
לגבי פרגמנטציה, מאחר ומערכת הקבצים של לינוקס שומרת בסוף כל קובץ את הבלוק הבא של הקובץ, לא נוצר מצב בו הראש של הדיסק צריך כל פעם ללכת הלוך וחזור אלא פשוט עובר מבלוק לבלוק, לכן הנושא של פרגמנטציה הוא לא אקוטי בלינוקס כמו ב DOS או Windows ששם לפחות ב FAT32 (ב NTFS אני לא יודע) יש טבלה אחת של מיקומי כל הבלוקים של כל הקבצים וכל פעם צריך ללכת לקרוא את הטבלה).

לגבי מה שאמרו כאן על עדכון בסיס הנתונים של locate אכן זה רץ כל יום בסביבות 4 בבוקר, התהליך הזה יכול להיות לפעמים ארוך, עד כדי חמש דקות בדיסקים גדולים עם הרבה קבצים.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 05/06/2004 - 18:35
נושא ההודעה:

תודה על התיקון Smile

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 05/06/2004 - 19:05
נושא ההודעה:

אם כבר בתיקונים עסקינן:
העובדה שבסוף כל בלוק כתוב איפה הבלוק הבא (כמו ב fat!) גורמת ליותר קריאות משום שיש לקרוא את הבלוק ולהחליט לאיזה בלוק להמשיך.
כאשר יש טבלה אחת (כמו ה mft ב ntfs), אז היא כל הזמן במטמון (cache) ולא צריך ללכת לקרוא אותה כל פעם, ולעומת זאת, כאשר אתה רוצה לדעת מה כתוב בסוף הקובץ, אתה לא חייב לעבוד דרך כולו (בהנחה והוא מפוזר) אלא אתה יודע ישר לאן לגשת.
יש לשים לב שמחשב לא עובד כמו בן-אדם (לטוב ולרע), לא צריך לפתוח ספר טלפונים כל פעם כדי לחפש כהן (או לוי) אחר.

ונחזור לפרגמנטציה:
איחוי אוטומטי לא מתבצע ע"י cron (עד כמה שאני יודע), אלא בעת קריאה וכתיבה שוטפת, בשעות מנוחה של ה IO וכדומה. הדבר מתבצע ברמת מערכת הקבצים בתוך הקרנל (כמו במקינטוש, ולפי שמועות בצורה מוגבלת בחלונות עם ntfs) ולא ע"י תוכנת user-space כמו מאחה-הדיסק של חלונות.

חזרה לתוכן הדיון
The-QSite Moderator ת.הצטרפות: 29/12/2002 · הודעות: 1693 · מיקום: ISR

הודעה פורסם: 05/06/2004 - 22:36
נושא ההודעה:

omri :
לא ביג דיל

זה ממש מטומטם. כל הרעיון הוא, שכדי להקטין את זמן החיפוש, מריצים את זה בזמן שלא משתמשים במחשב כמו 4 בבוקר, ואז שאתה מחפש, זה לוקח בדיוק כמה שניות, במקום כמה דקות.

חזרה לתוכן הדיון
CooL_SPoTלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 18/10/2002 · הודעות: 5323 ·

הודעה פורסם: 05/06/2004 - 22:40
נושא ההודעה:

omri :
לא ביג דיל

במקרה כזה עדיף להשתמש בfind

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית MSN Messenger  
חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 05/06/2004 - 22:45
נושא ההודעה:

אתה יכול לבדוק אילו תהליכים פעילים בזמן שיש טחינה כזו של הדיסק? בהחלט ייתכן שתהליך כזה יתפוס רק 5% מזמן המעבד (אם הוא עסוק מאוד בגישה לדיסק). אתה יכול לכתוב את רשימת התהליכים הפעילים וכן את אבותיהם? (תסתכל על עץ התהליכים).

אם מדובר על "טחינה" כזו שמתרחשת זמן קצר לאחר הפעלת המערכת, מדובר כנראה על anacron . זוהי תוכנית שמריצה עבודות cron שפיספסת אם המערכת לא רצה.

לגבי פרגמנטציה: ext2 ו־ext3 משתדלות לא ליצור מצב של פרגמנטציה גבוהה.

אגב: איך בודקים פרגמנטציה של מערכת קבצים שהיא כבר mounted (ולא לקריאה בלבד)?

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 06/06/2004 - 11:46
נושא ההודעה:

אוקיי...
אני חושב שזה קורה בעיקר באופן אופיס, כשהרצתי top הוא הראה לי שהוא אוכל כשלושים מגה מהזיכרון, ושה .bin שלו תופס כמאתיים (!) מגה...
כשאני מפעיל בדיקת איות אוטומטית זה קורה הרבה כי הוא טוען את המילון כל פעם (אין לי הרבה זיכרון, מה לעשות)

כשאני אחזור לחדר אני אוציא פלט של כמה זיכרון כל תוכנה אוכלת.... הלינוקס עולה כשהוא תופס כמעט את כל הזיכרון, אבל בלי swap בשימוש. אני חייב להעיף דברים מה boot sequence ולשחרר קצת זיכרון, בתקווה שתוכלו לעזור לי Smile

אם אני לא אצליח לשחרר זיכרון יש שתי אפשרויות:
1) לקנות עוד Sad
2) לעבוד מה shell , שלא תבינו לא נכון, אני אוהב את ה shell אבל קשה לי לגלוש עם Lynx

תיקון לגבי פרגמנטציה: פרגמנטציה היא מצב בו בלוקים שונים של הקובץ ממוקמים רחוק אחד מהשני. קובץ מאוחה הוא קובץ שהבלוקים שלו ממוקמים ברצף, כך שניתן לקרוא אותו ברצף בלי קפיצות. הקשיח קורא נתונים בקצב גבוה של כמה עשרות מגה ביט לשניה, אבל זמני החיפוש שלו על הפנים (מילי שניות), ולכן כל אי רציפות מאיטה מאוד את זמני הגישה לקשיח.

תודה על העזרה Wink

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 06/06/2004 - 12:02
נושא ההודעה:

כמה זכרון יש לך?

יש תחליפים יותר קלים ל־OpenOffice .

עם איזה דפדפן אתה עובד?

באיזו סביבת עבודה אתה עובד?

חזרה לתוכן הדיון
דוביקסSite Moderator ת.הצטרפות: 20/12/2002 · הודעות: 8369 ·

הודעה פורסם: 06/06/2004 - 14:51
נושא ההודעה:

נסה את koffice (אם אתה עובד בסביבת KDE או שהיא מותקנת לך) או את AbiWord (הגרסאות האחרונות שלה ממש מעולות, והרבה פעמים מצליחות לפתוח קבצי doc בצורה קריאה שאופן אופיס לא מצליחה)

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. 1-800
  2. omri