ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
דוביקסSite Moderator ת.הצטרפות: 20/12/2002 · הודעות: 8369 ·

הודעה פורסם: 22/05/2004 - 10:16
נושא ההודעה: התייעצות : מבנה הויקי של ווטסאפ - בהיבט של משתמשים חדשים

תיאור הבעיה

כמו שאתם יודעים (או שעדיין לא), בעתיד הקרוב ייחנך בווטסאפ ויקי קהילתי. ויקי (מבוטא "ווי-קי" או Wiki באנגלית), למקרה שלא נתקלתם בזה עד עכשיו, היא טכנולוגיה אינטרנטית המאפשרת שיתוף ידע בין משתמשים מאחר והוא מכיל תוכן אשר נוצר, נערך ומעודכן על ידי המשתמשים.

אחת הבעיות העיקריות שנוגעות לתיעוד של לינוקס הוא שאין מחסור במקורות מידע. להיפך, לפעמים יש תחושה שיש יותר מדי מקורות מידע. אפשר להבין לליבם של המשתמשים החדשים והמשתמשים החדשים בפוטנציה שמגיעים לכאן ומותקפים עם הררי מידע שהם לא יכולים למצוא בהם את הידיים והרגליים. יותר מכך, לעתים נדרשת לא מעט קריאה כדי למצוא את מה שמחפשים. גם אם נמצא מידע רלוונטי, לא תמיד הוא מתאים להפצה הספציפית של המשתמש.

קחו למשל את הפורומים בווטסאפ. כמות החומר הקיימת בפורומים הרבים עצומה ומגוונת אך באותה מידה גם די מבולגנת בשל אי שימוש בכותרות הולמות (למרות שהמצב השתפר מאוד לעומת העבר הרחוק), שינויי נושא במהלך דיון, דיונים כפולים וכמובן מלחמות אגו מיותרות. רעיון ריכוז המידע הנ"ל על פי קטגוריות ונושאים מוגדרים אשר יאפשרו איתור מידע יעיל ואיכותי כבר עלה מספר פעמים בעבר. "מדריך ווטסאפ" היה אמור לקדם את הרעיון הזה אולם המנגנון הטכני שמשמש אותו מהווה אבן נגף. היתרון הענק של ויקי הוא שכמות גדולה של חברים וחברות יכולים לערוך אותו, להוסיף ערכים ולעדכן ערכים קיימים. מאידך, החיסרון הגדול של ויקי הוא שאם לא מוגדר מראש הפורמט, הוא עלול להפוך למגדל בבל אחד גדול, שבמקום לעזור לפתור את הבעיה שתיארתי קודם הוא רק יסבך אותה עוד יותר.

חשוב מאוד גם לוודא שלא יוצרים כאן עוד כפילות של משהו שכבר קיים היום, בין אם מדובר ב FAQ המעולה של הפינגווין, ב"ספר" המפורט של לינמגזין או אינספור המדריכים שפזורים בשלל אתרים שונים, אלא מנגנון תומך לפורומי התמיכה של ווטסאפ, שמרכז את התשובות שניתנות בפורומים ומשמש כלי עזר למענה לשאלות שחוזרות על עצמן שוב ושוב.

בדיון זה אני מבקש את התייחסותכם לנקודה אחת בלבד: רעיונות למבנה הויקי בהיבט של משתמשים חדשים. הויקי אמור בסופו של דבר לשרת את כלל פרופילי המשתמשים. אבל בשלב ראשון, האתגר והקושי העיקרי הוא ליישם מאגר תכנים שיאפשר לקלוט כמה שיותר משתמשים חדשים בקהילה.

אני יכול לחשוב על כמה כיוונים אפשריים של ויקי, ויתכן שבעתיד ייעשה שימוש במגוון פורמטים. אבל, כמו שציינתי, המטרה המיידית בדיון זה היא לפתור בעיה אחת ויחידה שהיא הגדרת הפורמט העיקרי למענה על שאלות ניוביות.

אחרי ההקדמה הארוכה הזו, אני אעלה את הרעיון שאני חשבתי עליו כבסיס לדיון. אתם רשאים כמובן להעיר על הרעיון הזה ו/או להציע רעיונות אחרים.

רעיון מספר 1: השיטה האבולוציונית

הרעיון הזה מבוסס על ההנחה שמי שמתעניין בלינוקס עובד אי-אלו שלבים.

- בשלב הראשון, מופיעות שאלות אוריינטציה כללית. למשל, מה זה לינוקס? זה עולה כסף? יש תמיכה בעברית? המשחקים שלי יעבדו?
- בשלב השני, אחרי שמופצצים במגוון תשובות ומונחי יסוד (הפצה, חופשי/חינם, wine וכו') מתחילים לשאול שאלות יותר ספציפיות לגבי המערכת. למשל, איזו הפצה תתאים לי? איך לחלק את הדיסק? איזה מודמים עובדים בלינוקס? מה יותר טוב KDE או גנום?
- בשלב השלישי, אחרי שמנסים (live cd) או מתקינים, מתחילות להגיע שאלות קצת יותר טכניות. למשל: איך אני מגיע למחיצת חלונות? למה כרטיס הקול לא עובד לי? איך מתקינים תוכנות? מה זה רוט? איך מתחברים לאינטרנט?
- בשלב הרביעי, מגיע שלב השימוש השוטף. למשל: מחפש תוכנה ל ICQ? איך אני יכול לפתוח קבצי DOC בלינוקס?

מאחר והחלוקה כאן היא הדרגתית, ייתכן שסוג מסויים של שאלות יופיע ביותר ממקום אחד. למשל, מונחי יסוד. בניגוד לגישה הקלאסית של "פרק מונחי יסוד" שעלול לבלבל משתמש חדש, הגישה הנ"ל היא תלויית-צורך. למשל, בשלב הראשון ניתן להסביר מה זאת הפצה, בשלב השני להסביר מה זה swap, בשלב השלישי להסביר מה זה mount ובשלב הרביעי להסביר מה זה wine.

כמובן, שניתן ורצוי גם להחזיק דף מונחים ומושגים כללי, שיכיל הפניות לכל דפי המושגים השונים בצורה מרוכזת.

לפיכך המנגנון לפי הצעה זו יחולק לארבעה (או יותר) נושאים עיקריים, כאשר מכל נושא תהיה הפניה למספר דפים בהתאם לנושאי השאלות השונות ובכל נושא כזה תהיה הפמיה לדף שיכיל רק נוסחי שאלות המקושרות לדף ספציפי בו ניתנת התשובה לשאלה.

כמוכן יהיו מספר דפים כלליים (כמו "מונחי יסוד", "תוכן עניינים", "תמיכה בחומרה") שירכזו קישורים ישירים לדפים רלוונטיים כך שמי שרוצה לראות את כל המידע שקיים בבת אחת יוכל לעשות זאת.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
chenlevyלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 20/03/2002 · הודעות: 246 · מיקום: אשדות יעקב איחוד

הודעה פורסם: 22/05/2004 - 11:52
נושא ההודעה:

זאת ההודעה ה- 200 שלי, ואנסה שתשובתי להלום את האירוע.

ראשית אני רוצה לברך על היזמה. אני סבור שהפורמט של WiKi עשוי להתאים לצורך ארגון המידע הרב שצבור באתר Whatsup. אני רוצה גם לומר מילה טובה על המחשבה הרבה שהשקיע דוביקס, כפי שהדבר מתבטא בהודעה המקורית.

רעיון מס' 1, כפי שניסח אותו דוביקס, נראה הגיוני בהחלט. עם זאת אני רוצה להעלות את רעיון מס' 2 (שאולי הוא ניסוח אחר לרעיון מס' 1):

רעיון מספר 2: פרופיל משתמשים

לאחרונה פרסה יהודה דרורי כאן: http://www.whatsup.org.il/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=3046 רשימה שכותרתה: "ברוכים הבאים ל whatsup - הגיגים אישיים" בה ניסה לאפיין את הפרופילים השונים של משתמשים.

רעיון מס' 2, מציע לארגן את החומר לפי פרופילי המשתמשים. באופן זה לאחר שהמשתמש בחר את הפרופיל המתאים לו, הוא לא יצטרך להטריד את עצמו בנושאים שמעניינים פרופילים אחרים.

רעיון מס' 3: שיטת הקתדרלה והבזאר

אני סבור שהדיון בעיצוב ה- WiKi עשוי בעצמו להיעזר בתשתית ה- WiKi. כך שאם צוות האתר ממתין כעת להתגבשות מבנה ה- WiKi, אולי עדיף להשיקו תחילה (בפורמט ניסיוני), ולקיים את תהליך התכנון ע"ג תשתית עובדת.

כפי שמציין המסמך המכונן של ESR, אחד הגורמים להצלחתו של פרויקט קוד פתוח הוא העובדה שכאשר הפרויקט משוחרר הוא כבר בר שימוש. לפיכך במקום לפתוח WiKi ריק מתוכן, או כזה שמכיל שלד בלבד, כדאי לשחרר כזה שמכיל כבר מידע שימושי. הדרך המתבקשת היא להפוך את החומר המפורסם כעת כמדריך Whatsup לפורמט WiKi, ולאפשר משם את ההתפתחות האבולוציונית (כאן הכוונה לאבולוציה של ה- WiKi ולא של ניסיון המשתמש), כפי שאנו מכירים בפרויקטי קוד פתוח.

כל הכבוד על היזמה, ובהצלחה לכולנו בכתיבת ה- WiKi.
-- חן

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
omriלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 24/11/2003 · הודעות: 1148 ·

הודעה פורסם: 22/05/2004 - 13:28
נושא ההודעה:

דוביקס צריך עוד חלק קטן של פתרון בעיות, למשל אם נדפק ה lilo או ה grub, אלו גם שאלות חשובות.

ועוד דבר, אני לא יודע באיזו מערכת wiki מתכננים להשתמש, אבל ראיתי ב wikipedia שברגע שמשתמשים במילה מסויימת שיש לה ערך באנציקלופדיה, היא אוטומטית הופכת ללינק אל הערך (אני לא סגור על האוטומטית, אבל לא נראה לי הגיוני שמוסיפים לינקים ידנית לכ"כ הרבה ערכים, ואם מתווספים ערכים חדשים שקשורים בערך מסויים אז לא יתווסף לינק אליהם).
זה יכול להיות מצויין בשביל המילון מושגים, אפשר לעשות מילון מושגים קצר, וערכים עם פירוט יותר מורחב
ברגע שמצביעים על מילה "קופץ" תיאור שלה במשפט או שניים, ואם רוצים לקרוא עוד מקליקים על הלינק.

חזרה לתוכן הדיון
APלא בפורום כעתSite Moderator ת.הצטרפות: 04/10/2002 · הודעות: 524 · מיקום: נתניה

הודעה פורסם: 22/05/2004 - 13:44
נושא ההודעה:

וכמובן טיפים וטריקים, ודברים אחרים שקשורים ללינוקס שאולי יעניינו אנשים. אבל זה בטח יהיה כבר בקטגוריה של "שימוש יומי" בויקי.

Minimal-Techno
Prog\Electro House

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
mksoftלא בפורום כעתSite Admin ת.הצטרפות: 17/03/2002 · הודעות: 10514 · מיקום: כדור הארץ

הודעה פורסם: 22/05/2004 - 14:03
נושא ההודעה:

מאחר והייתי חולה ביומיים האחרונים היה לי זמן לחשוב על כך, זה מה שיצא (ונראה שדי קרוב למה שדוביקס חשב):

1. מבוא (לא חייבים לקרוא, אפשר לדלג)
- היסטוריה קצרה של התוכנה החופשית ולינוקס (הקרנל)
- הסבר על ה-GPL ואולי רשיונות נוספים (תוכנה חופשית, קוד פתוח וההבדל ביניהן), הבדל בין חופשי לחינם.
- למה אתם נלחמים ב-MS, אין לכם משהו טוב יותר לעשות (אנחנו לא, לתוכנה החופשית יש מטרות משלה)

2. לפני ההתקנה (כדאי לקרוא):

- כדאי לדעת את סוג החומרה שיש לך (ואם אתה משתמש ב-windows, איך להשיג את המידע)
- שימוש ב-LiveCD להתנסות ובדיקת תאימות חומרה שונה.
- מחיצות ? swap ? מה זה, למה זה טוב ?
- מה צפוי לי בהתקנה.בכל ההפצות זה די בסיסי: הקצאת מחיצות, הגדרת משתמשים (כאן תהיה הפניה לקטע שמסביר מדוע חשוב לא לעבוד בתור root), התקנת מנהל אתחול.
- רשימת ההפצות (מה מתאים לי)

3. פרק שמלמד איך לגשת לפתרון בעיות ואיך לדווח עליהן עליהן:
- כרטיס הרשת/קול/וכד' שלי לא עובד (תבדוק בפלט של lspci)
- בעיות ב-X (תבדוק ב-log של xfree)
- השימוש בגוגל

4. שימוש וניהול המערכת:

- גישה למחיצות של מערכות הפעלה אחרות
- אני מחפש/ת תוכנה X (איך לחפש תוכנה- freshmeat, חיפוש חבילות מוכנות וכדו')
- שימוש במקורות מנהלי חבילות (apt, urpmi, yum, emerge) ובממשקים גרפים עבורם (בהנחה שיש כאלה).
- יישומים עבור פעילויות שונות (IM, מעבדי תמלילים וכו')

5. טיפים וטריקים (משהו שלדעתי חסר מאוד)

- עבור יישומים שונים (יחולק לפי היישום)

נספחים:

- מונחים (יקושר מהדפים השונים)
- הפצות (נספח לכל הפצה, עבור הדברים שמייחדים אותה)

זה לבסיס, על ההמשך נוכל לריב אח"כ Razz

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
5of11לא בפורום כעת ת.הצטרפות: 02/02/2004 · הודעות: 15 ·

הודעה פורסם: 22/05/2004 - 16:08
נושא ההודעה:

אני חושב שמערכת הויקי צריכה לשמש למטרות הבא:

- מערכת לתרגום מדריכים מאנגלית ( מספר אנשים יכולים לעבוד על אותו מסמך כאשר כל אחד עובד על פסקה אחרת ).

- מערכת לכתיבת howto's ו minihowto's בעברית בשביל משתמשים חדשים.

- מערכת לכתיבת ספרים וחוברות הדרכה בנושאים כמו תכנות בלינוקס, בניית אתרים בעברית לפי תקן ( כדי שמשתמשי לינוקס יוכלו להכנס לכל האתרים ) , העברת המשפחה ללינוקס וכו'.

חלוקת הנושאים צריכה להיות:

- הפצות - מנדרייק, דביאן ....
- חומרה - כרטיסי קול , כרטיסי מסך ....
- שולחנות עבודה - גנון , KDE ....
- תוכנות אופיס
- תוכנות גרפיקה
- ....

אבל הדבר הכי חשוב צריך להיות מערכת עזרה online דומה לזאת של $M ( רק שעובדת ) שתעזור צעד אחר צעד לאבחן מה גורם לבעיה.
דוגמא:
אין לי עברית --> תבדוק עם X מוגדר . אם לא תגדיר אם כן אז תבדוק אם Y מוגדר וכו'.

חזרה לתוכן הדיון
אייל ת.הצטרפות: 24/04/2003 · הודעות: 3203 ·

הודעה פורסם: 22/05/2004 - 18:16
נושא ההודעה:

הרעיון של דוביקס נשמע מצוין לדעתי....
גם של MKSOFT נשמע סביר אבל הבעיה היא שהוא יבלבל משתמשים חדשים, הוא לא מוכר לנו ממדריך ווטסאפ? נדמה לי שהוא בנוי באותו רעיון, וזה מאוד מבלבל...........

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית MSN Messenger  
חזרה לתוכן הדיון
nirsלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 05/10/2003 · הודעות: 256 ·

הודעה פורסם: 22/05/2004 - 18:44
נושא ההודעה:

אני מציע לתת לוויקי לצמוח באופן טבעי. אתם עוד לא יודעים מה יהיה בו, ואין טעם ליצור דפי אינדקס שמובילים לדפים ריקים.

תכניסו בו תוכן שיש יתרון שהוא בוויקי. למשל מדריך חדש שרוצים להשלים את הכתיבה שלו. כך מספר כותבים יכולים לתרום למדריך בו זמנית בצורה קלה, בלי להתעסק עם קבצים בגרסאות שונות וגיבויים.

למעשה הפתיל הזה מקומו בוויקי ולא במערכת הפורומים.

תזכרו שמשתמשים חדשים יתקשו לכתוב בוויקי. אחד הפרוייקטים הראשונים צריך להיות טוטוריאל למשתמש חדש בוויקי. משהו שאפשר לקרוא בכמה דקות ולתרגל בדף וויקי חדש ברבע שעה.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 22/05/2004 - 19:32
נושא ההודעה:

שאלה לגבי וויקי:
הבנתי שכל אחד יכול להוסיף ולערוך הודעות,עצם זה שהמשתמשים יכולים לערוך זה לא אומר שהם יוכלו להרוס את הכל?

אני גם חושב שאולי כדאי להקדיש דף לנושא הדרייברים בלינוקס.
Wink

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 22/05/2004 - 23:13
נושא ההודעה:

בוויקי יש מה שנקרא Soft Security. כולם מתפקדים כמנהלי הוויקי. כשאתה רואה משהו חשוד בדף RecentChanges אתה בודק מה זה ומתקן אם צריך. אני לא יודע על מודול הוויקי שיהיה כאן, אבל במוין מוין המערכת שומרת על גיבוי של כל הגרסאות של הדפים. אם מישהו נתקל בונדליזם הוא פשוט משחזר לגרסה הקודמת.

אתה יכול לקרוא על למה וויקי עובד (או למה לא) כאן:
http://c2.com/cgi/wiki?WhyWikiWorks
http://c2.com/cgi/wiki?WhyWikiWorksNot

בכמה מילים, אם יש לוויקי הרבה משתתפים פעילים, יש תמיד מישהו שיתקן. אם הוויקי לא פעיל ואף אחד לא מסתכל, יכול לעבור יותר זמן עד שהנזק מתוקן.

במקמק יש לי מנוי להודעות על שינויים בכל הדפים - כולל דפים חדשים שנפתחים (אני מנוי על הביטוי הרגולרי .+), כך שאני מקבל Diff של כל שינוי בוויקי אלי למייל.

יש מערכות וויקי כמו מוין שיש להם ACL שמאפשר הגדרת הרשאות לכל דף לפי משתמשים או קבוצות משתמשים. אתה יכול לנעול דפים מסויימים שאתה לא רוצה שישנו אותם, אבל זה היוצא מהכלל. הכלל הוא הכל פתוח והקהילה בונה את האתר.

חזרה לתוכן הדיון
omriלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 24/11/2003 · הודעות: 1148 ·

הודעה פורסם: 22/05/2004 - 23:55
נושא ההודעה:

זה כמו CVS כזה
אפשר לשחזר...

חזרה לתוכן הדיון
yehudaלא בפורום כעתSite Admin ת.הצטרפות: 23/02/2002 · הודעות: 798 ·

הודעה פורסם: 23/05/2004 - 01:06
נושא ההודעה:

האופן שבו אני רואה את דברים אמור להוות מעין מסלול אשר נקודת ההתחלה שלו מתחילה מרמת הכרות מינימאלית ( newbie ) ועוברת מספר שלבים על ההגעה למשתמש מן המנין ( אם להתייחס כאן לקבוצות אזי לרמת משתמש high-end )

היות ובסיס הידע הנדרש עלול להגיע למימדים נרחבים מאוד אשר בנייתו מהיסוד עד ההגעה לרמת guru עלולה להיות מטרה יומרנית אני ממליץ לחלק את המידע לשני קטגוריות עקריות.
א. הכרת עולם הקוד הפתוח עד רמת משתמש high-end.
ב מידע מקצועי וממוקד יותר למשתמשים מתקדמים הכולל בחובו howtos מדריכים מתקדמים וטיפים אשר מבוססים על רמת ידע מעמיקה יותר.

הבסיס להפרדה על פי ראותי נובע מצורך בידע בסיס מסויים אשר יאפשר לכל אחד להמשיך הלאה באופן עצמאי ולפי רצונו להתעמק וללמוד יותר. אני ממשיל את זה לאימרה הידועה: במקום לספק למישהו דגים, למד אותו כיצד הוא יכול לדוג בעצמו.

הרציונל מאחורי זה יאפשר למשתמש חדש אשר רק התחיל את צעדיו הראשונים להכיר מושגי יסוד וכלים בסיסים אשר באמצעותם הוא יוכל להמשיך בדרכו.

על מנת להגשים זאת החלק הראשון צריך לכלול "סיפור" אשר מתחיל מרמת מה זה לינוקס, מעט היסטוריה, תאור מבנה המערכת מבחינת קבצים והרשאות, מעט על סוגי הפצות וההבדלים בינהם ( LiveCD, packaged based, LSF וכו' ), התנסות בסביבת לינוקס LiveCD, קצת על טרמינל ופקודות בסיסיות, התקנת הפצה על דיסק.

על פי תפיסתי משתמש שעובר על שלבים אלו מגיע לרמת ידע מספקת אשר מאפשרת לו להמשיך לכל אשר יבחר.

חשוב לציין שהחלק הראשון לא חייב להיות מפורט עד פרטי פרטים כיוון שמדובר רק במתן רקע אבל חשוב שהוא כן יכיל הפניות להרחבה על ידי לינקים למדריכים ומקורות מידע אחרים שכבר קיימים.

החלק השני ישמש למעשה מעין קובץ נספחים אשר ימויין לקטגוריות ויכיל מידע מפורט ודקדקני יותר כיצד לממש דבר כזה או אחר.

אני מקווה שהפרוייקט אכן יקרום עור וגידים ויאפשר ריכוז מידע נוח ויעיל לקהילה. אני מאמין ששיתוף הפעולה בין גורמים שונים אשר פועלים לקידום קוד פתוח בארץ ירתמו לפרוייקט זה ואני מלא הערכה לדוביקס על דחיפת הפרוייקט אשר מהווה אבן דרך חשובה לקידום הקוד הפתוח בארץ. Cool

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
Dlixלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 05/04/2004 · הודעות: 134 ·

הודעה פורסם: 23/05/2004 - 01:35
נושא ההודעה:

yehuda :
חשוב לציין שהחלק הראשון לא חייב להיות מפורט עד פרטי פרטים כיוון שמדובר רק במתן רקע אבל חשוב שהוא כן יכיל הפניות להרחבה על ידי לינקים למדריכים ומקורות מידע אחרים שכבר קיימים.

מסכים איתך אך אני חושב כי יש להוסיף את המידע מהמדריכים למערכת, כך כל המידע נמצא במקום מרוכז אחד.

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. דוביקס
  2. chenlevy