ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
נושא זה נעול . לא ניתן לערוך הודעות או להגיב
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
קול ספוטאורח · ·

הודעה פורסם: 28/07/2008 - 06:33
נושא ההודעה:

אני חושב שצריך להוסיף אפשרויות בסקר
זה שמיקרוסופט מממנת אותו ושאני מתנגד לזה לא אמור להגיד שום דבר על כך שאני רוצה\לא רוצה לבוא לכנס.
לא הצבעתי, אך הצבעתי הייתה "לא מפריע לי שמיקרוסופט מממנת את הכסף, רק שהלוגואים שלה מופיעים על חולצות של אנשים שלא מרגישים עם זה בנוח"

תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
ברנשלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 25/02/2002 · הודעות: 724 ·

הודעה פורסם: 28/07/2008 - 07:22
נושא ההודעה:

ZooZ :

...
הראשון מדבר על כך שלכאורה יש כאלו שמסכימים שהכסף של מיקרוסופט יסתום להם את הפה. מי אלו? מתי זה קרה? האם החסות של מיקרוסופט הותנתה בהמנעות מדיון בנושאים מסוימים או התחייבות שלו לבטא מסרים כלשהם?

השני מדבר על כך שקוד פתוח יותר טוב מחלונות. בסדר, יופי, אבל שוב, למה זה קשור לחסות של מיקרוסופט בכנס? הרי לא התלוננתם שאסור שמיקרוסופט יתנו חסות בגלל שחלונות פחות טוב מקוד פתוח אלא בגלל שהם נלחמים בצורה מלוכלכת/לא אתית/מסריחה בקוד הפתוח.

זוז, לא טענתי שמישהו מוכן שיסתמו לו את הפה - רק ביקשתי שלא ניתן לזה לקרות. סתימת פיות קוראת גם ללא הסכמה.
והיכן כתבתי שקוד פתוח יותר טוב מחלונות? רק כתבתי שעדיף לפתוח קוד מלפתוח חלון, ולדעתי זה בהחלט קשור לקוד של מיקרוסופט ולחסות.

גם ציינתי שבכוונתי להגיע לכנס, כמו גם את הערכתי המלאה והכנה למארגנים (רם, על רצח ארלוזורוב נתחשבן אחר כך. נגרור אותך לרחוב ארלוזורוב ושם נארגן משפט ציבורי עם הוכחות פתוחות). ואני חוזר על מה שכתבתי גם קודם - מי שממש רוצה להבטיח שבפעם הבאה זה לא יקרה - שיצטרף לעמותת "המקור". שיקרא את ההודעות ברשימת הדוור, שיגיב ויתן משוב בזמן.
שאלה חוזרת למוחים - האם הייתם מוכנים לשלם כדמי כניסה 70 ש"ח במקום 30 עבור העדרותה של חברת מיקרוסופט מרשימת המשתתפים בכנס?
ואם ללא חסותם, הם היו מבקשים להשתתף בכנס - האם יש לנו זכות למנוע את זה? (חברה מסחרית בתחום התכנה מבקשת להציב דוכן תמורת חסות, בדיוק כמו לא מעט חברות אחרות - האם מותר לנו לסרב להם?)

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
חזרה לתוכן הדיון
שחרלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 07/04/2003 · הודעות: 250 ·

הודעה פורסם: 28/07/2008 - 08:43
נושא ההודעה: לידיעה

קיבלתי טלפון עכשיו מאמיר שבט, שמרכז את התמיכה של מיקרוסופט בכנס. הוא אמר שמבחינתו, אם זה ירגיע קצת את הרוחות, הוא מוכן שהחולצות יודפסו ללא הלוגו שלהם.

חוץ מהבעייתיות שיש לי, באופן אישי, עם הנושא (שוויון בין נותני החסות וכו'), יש עוד בעיה טכנית מסויימת - החולצות כבר הודפסו. רק חשבתי להוסיף פיסת מידע לדיון.

שחר

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
ארתיום ת.הצטרפות: 15/07/2005 · הודעות: 4433 ·

הודעה פורסם: 28/07/2008 - 09:03
נושא ההודעה:

אני דווקא חושב שזה יהיה ראוי שהלוגו של Microsoft יופיע על החולצות: אם אתה לוקח כסף אז ראוי גם לתת קרדיט. אפילו אם מדובר ב־Microsoft. זה פשוט עניין של אתיקה פשוטה. אתה לא רוצה -- אל תלבש את החולצה, אבל להסיר את הלוגו, אני לא חושב שזה נכון --- אפילו שאני ממש לא מחבב MS והייתי מעדיף לראות חברות אחרות נותנות חסות לכנס.

גם לי יש בלוג Neutral

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 28/07/2008 - 09:25
נושא ההודעה: Re: לידיעה

שחר :
קיבלתי טלפון עכשיו מאמיר שבט, שמרכז את התמיכה של מיקרוסופט בכנס. הוא אמר שמבחינתו, אם זה ירגיע קצת את הרוחות, הוא מוכן שהחולצות יודפסו ללא הלוגו שלהם.

חוץ מהבעייתיות שיש לי, באופן אישי, עם הנושא (שוויון בין נותני החסות וכו'), יש עוד בעיה טכנית מסויימת - החולצות כבר הודפסו. רק חשבתי להוסיף פיסת מידע לדיון.

שחר

זה אומר שבמייקרוסופט התחילו לקרוא את WhatsUp ????
כל הכבוד .
Smile

נו... בסוף עוד יהפכו להיות חובבי קוד פתוח .

- דורון

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 28/07/2008 - 10:01

Anonymous :
זה אומר שבמייקרוסופט התחילו לקרוא את WhatsUp ????
כל הכבוד .
Smile
- דורון

לא, זה אומר שאמיר שבט, שעובד במיקרוסופט, קורא Whatsup. רק לצורך ההתייחסות, אמיר הוא גם ידיד עמותת "המקור".

כמו שחזרתי ואמרתי מספר פעמים, מיקרוסופט לא עשויה מקשה אחת.

שחר

חזרה לתוכן הדיון
gal_gaלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 10/03/2002 · הודעות: 767 · מיקום: ישראל

הודעה פורסם: 28/07/2008 - 12:14

שחר :

שחר

ללא קשר למיקרוסטפט. האם ישנה אפשרות שבשנים הבאות חולצת הכנס תכלול רק את לוגו הכנס - ללא ספונסרים?
לדעתי נותני החסות יכולים להסתפק בלוגו שיופיע על הפולדרים, הבאנרים באתר המקור והתוכניה. אני לא חושב שהם צריכים להגיע לחולצת הכנס. לדעתי כל החולצות שהודפסו עד היום עמוסות מידי ובמקרה הטוב משמשת כחולצה לבית או ללכת לים.

יצא לי לא מעט לבקר בפסטיבלי מוזיקה בחו"ל, שם נותני החסות מופעים בפליירים, פוסטרים, באנרים אבל לא על חולצת הפסטיבל.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 28/07/2008 - 13:37

gal_ga :
ללא קשר למיקרוסטפט. האם ישנה אפשרות שבשנים הבאות חולצת הכנס תכלול רק את לוגו הכנס - ללא ספונסרים?
לדעתי נותני החסות יכולים להסתפק בלוגו שיופיע על הפולדרים, הבאנרים באתר המקור והתוכניה. אני לא חושב שהם צריכים להגיע לחולצת הכנס. לדעתי כל החולצות שהודפסו עד היום עמוסות מידי ובמקרה הטוב משמשת כחולצה לבית או ללכת לים.

יצא לי לא מעט לבקר בפסטיבלי מוזיקה בחו"ל, שם נותני החסות מופעים בפליירים, פוסטרים, באנרים אבל לא על חולצת הפסטיבל.

זו, כמובן, שאלה של חוקי שוק. מה אנחנו מבקשים, מה אנחנו מציעים בתמורה.

אפשר אחרת (אבל יותר יקרה) היא חולצה דו צדדית, שבה צד אחד הוא הצד של הכנס והצד השני הוא הצד של נותני החסות.

שחר

חזרה לתוכן הדיון
ברנשלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 25/02/2002 · הודעות: 724 ·

הודעה פורסם: 28/07/2008 - 18:44
נושא ההודעה:

ארתיום :
אני דווקא חושב שזה יהיה ראוי שהלוגו של Microsoft יופיע על החולצות: אם אתה לוקח כסף אז ראוי גם לתת קרדיט. אפילו אם מדובר ב־Microsoft. זה פשוט עניין של אתיקה פשוטה. אתה לא רוצה -- אל תלבש את החולצה, אבל להסיר את הלוגו, אני לא חושב שזה נכון --- אפילו שאני ממש לא מחבב MS והייתי מעדיף לראות חברות אחרות נותנות חסות לכנס.

מסכים אתך. אם הספונסרים מופיעים - אין סיבה למנוע מאחד מהם להופיע. (ועדיין, הייתי מעדיף לראות את אחת מהחברות העוסקות בקוד פתוח במקום את מיקרוסופט).

חזרה לתוכן הדיון
רם-אוןאורח · ·

הודעה פורסם: 28/07/2008 - 20:32
נושא ההודעה: אז איזה תאגיד כן מתאים לכם?

מי? כובע אדום שלא מאפשרת להוריד את הבינארים, וחברה אחרת מקפלת אותם?

אולי את אינטל, שמנהל ההתקן שלה ללינוקס נחות משמעותית מזה של חלונות ושעשתה המון כדי לפגוע בפרויקט ה- olpc כולל הפצת שקרים זדוניים?

הא, אולי את סאן, שהצעד הראשון שלה אחרי רכישת mysql היה לסגור חלקים ממנו? (היא נכנעה בעקבות צעקת חמאס שעלתה מהקהילות בעולם) או שההסכם שלה עם משרד החינוך כולל בעיקר קידום הג'אוה אך היא לא עוזרת לתרגום אופן אופיס לעברית?

או שאר החברות העושות קופה לא רעה באמצעות הקהילה ומפתחות מוצרים מובילים כמו php או kvm ושהן ללא ספק תורמות ללינוקס, אך לא רואות מקום לתרום לקהילה הישראלית או להפעיל לחץ על משרד החינוך להכניס את לינוקס או טכנולוגיות חופשיות?

אולי, בעולם, הבעיה היא חברות כמו מיקרוסופט. אבל בישראל הבעיה היא חוסר מודעות של מפתחי אתרים, חוסר נכונות של השוק המוסדי להתאים עצמו לתקנים ושמרנות עד כדי השתעבדות למוצרים של מיקרוסופט.

ואחד הדברים הכואבים הוא שיש כיום עשרות חברות ואלפי מתכנתים המוציאים לחמם ועושים מיליונים באמצעות מערכות הפעלה וכלים שהם לא מוציאים עליהם גרוש, אבל לתת משהו לקהילת הישראלית? לעזור לעוד אנשים מהחברה הישראלית להנות מטכנולוגיה פתוחה? חלילה. מהחדרים הממוזגים בהרצליה פיתוח ורמת החיל עולה קול ציוץ חלוש של התעלמות רבתי. היכן מתכנתי ה- php, ה- java וכל מרכזי הנתונים (מישהו אמר גוגל?!?).

כל כך הרבה צעקות על הדברים הבולטים שהבעיות האמיתיות פשוט מתחמקות מהרדאר. במיקרוסופט לפחות מוטרדים מהדימוי שלהם, אבל שאר החברות נותנות לכולם לזעום על הענק המניוק מרדמודנד בזמן שהן מקיאות לבאר ממנה הן שותות.

חזרה לתוכן הדיון
iTK98לא בפורום כעת ת.הצטרפות: 15/11/2003 · הודעות: 570 · מיקום: Israel

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 06:35
נושא ההודעה:

לעולם לא הגעתי לכנסים, אבל לכנס הזה כן חשבתי להגיע בגלל מתן החסות של
מיקרוסופט, רציתי לראות איך כל הכנס הזה יראה. זה הפיקנטיות של הכנס.

(מסיבות אישיות נמנע ממני להגיע, ואני מקווה שיהיו המון תמונות, וסקירות,
אני מחכה להם בקוצר רוח)

מיקרוסופט היא האנטיגוניזם לקוד הפתוח וחבל שאנשים מסומאים מדי (לכאן
ולכאן) מבכדי לראות את זה. ואני אסביר זאת, לא יכול להיות שחברה חלקים
מהקוד שלה יהיו רשיון פתוח (איפה שנוח לה) ובעוד חלקים אחרים
משוחררים תחת רשיון אחר שמגביל את החופש שלך. הרי זה לא חופש אמיתי,
זה לא קוד פתוח באמת.

קוד פתוח הוא הדבר החם הבא, כולם רוצים להצטייר כקוד פתוח. למרות שלא
כולם מאמינים בזה. קוד פתוח זאת אידיאולוגיה בסופו של דבר, לתת ולחלוק,
אך בימים אלו זה הפך להיות מודל עסקי, ויש בזה מהפסול וצביעות. אחת הסיבות
שאני מאמין שמיקרוסופט בחרה לתת יד (כסף - ויש להם מון, קנו אותכם בזול)
לכנס הזה, הוא הרצון של מיקרוספט להוסיף לרקרוד שלה בתחום הקוד הפתוח,
וחבל שעמותת המקור איפשרה להם. לדעתי מיקרוסופט עדיין לא בוגרת מספיק
בתחום הקוד הפתוח בשביל שיתנו לה במה, וחבל שהעמותה בחרה אחרת. זה
לא בא משנאה, זה בא מדעה שונה.

אני חושב שעל חלק מהמשתמשים לראות (שוב) את הדוקומינטציה Revolution OS.
כתבתי גם כן על נושא זה בבלוג והינכם מוזמנים.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
shlomi-lלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 04/05/2003 · הודעות: 1399 ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 08:45
נושא ההודעה: Re: אז איזה תאגיד כן מתאים לכם?

רם-און :
מי? כובע אדום שלא מאפשרת להוריד את הבינארים, וחברה אחרת מקפלת אותם?

יחסית לתרומות העצומות שלהם ללינוקס, אני סולח להם על זה.
חוצמזה שאין להם משרד פיתוח בארץ אז לא הייתי מצפה מהם להיות מעורים בכנס שמתקיים באיזו ארץ נידחת...
ציטוט:

אולי את אינטל, שמנהל ההתקן שלה ללינוקס נחות משמעותית מזה של חלונות ושעשתה המון כדי לפגוע בפרויקט ה- olpc כולל הפצת שקרים זדוניים?

מנהל ההתקן הפתוח שלהם עדיין עדיף ממנהל ההתקן המבוגבאג של AMD או הסגור של NVidia .
ציטוט:

הא, אולי את סאן, שהצעד הראשון שלה אחרי רכישת mysql היה לסגור חלקים ממנו? (היא נכנעה בעקבות צעקת חמאס שעלתה מהקהילות בעולם) או שההסכם שלה עם משרד החינוך כולל בעיקר קידום הג'אוה אך היא לא עוזרת לתרגום אופן אופיס לעברית?

הם לא ניסו לסגור חלקים מ- mysql אלא ניסו לסגור תוכנה נילוית מסויימת.
היו גם טענות של בכירי mysql שהרעיון לסגור את התוכנה ההיא היה שלהם בלבד ולא של אנשי סאן והם עשו זאת כדי להעלות את ערך הקניה העתידית.
אולי תתן לסאן גם קצת קרדיט על שחרור OpenOffice ?
ואגב, לפי מה שאני רואה באתר של אוגוסט פנגוין - סאן הם נותני חסות רגילה.
זה גם משהו. לא ?
ציטוט:

או שאר החברות העושות קופה לא רעה באמצעות הקהילה ומפתחות מוצרים מובילים כמו php או kvm ושהן ללא ספק תורמות ללינוקס, אך לא רואות מקום לתרום לקהילה הישראלית או להפעיל לחץ על משרד החינוך להכניס את לינוקס או טכנולוגיות חופשיות?

אתה עכשיו מדבר על חברות סטארטפ קטנות כמו זנד או קומראנט.
אין להם שום אינטרס להצליח\להתפרסם בארץ. האינטרס היחיד שלהן הוא לשרוד ולחדור לשוק בחו"ל. אם הם אי פעם יציבו דוכן בכנס - זה יהיה לצורך גיוס עובדים, אולי.

מי שבאמת חסרים לי בתור נותני חסות - IBM, Oracle, Google .
לכל החברות האלו יש מרכזי פיתוח בארץ. כולן משתמשות בקוד פתוח במוצריהן ואף אחת מעולם לא נתנה חסות לאוגוסט פנגוין.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם MSN Messenger  
חזרה לתוכן הדיון
רם-אוןאורח · ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 09:45
נושא ההודעה: לא אמרתי שהם לא תורמים ללינוקס

רק אמרתי שבאופן כללי תאגידים הפועלים בישראל לא תורמים למימוש קוד פתוח בחברה הישראלית, למרות שהם עושים מזה מיליונים.

נכון, שהחברות שצוינו הן תורמות גדולות לקוד הפתוח, אך דווקא על הרקע הזה, חוסר התרומה לחופש בחברה הישראלית צורם יותר.

תאגידים נאמנים קודם כל לבעלי המניות שלהם. מעבר לכך, כל תרומה לקהילה נעשית במסגרת יחסי ציבור. במובן הזה, מיקרוסופט לא שונה מתאגידים רבים אחרים. ה-"הידלקות" של האנשים דווקא על מיקרוסופט היא כניעה לפופליזים.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 10:15
נושא ההודעה:

iTK98 :
ואני אסביר זאת, לא יכול להיות שחברה חלקים
מהקוד שלה יהיו רשיון פתוח (איפה שנוח לה) ובעוד חלקים אחרים
משוחררים תחת רשיון אחר שמגביל את החופש שלך. הרי זה לא חופש אמיתי,
זה לא קוד פתוח באמת.

מוזר. אני מתקשה לחשוב על חברה שזה לא המצב אצלה. חברה תחרותית מאוד תתקשה להתחרות ולהוויח כסף במצב של שקיפות מלאה. תמיד יש צורך לשמור דברים מסויימים בסוד. אפילו החברות הקטנות לא משחררות לציבור הרחב את רשימת הלקוחות שלהם, את המחזורים העסקיים, תעריפים, מסמכי ידע פנימיים וכו'.

iTK98 :
קוד פתוח הוא הדבר החם הבא, כולם רוצים להצטייר כקוד פתוח. למרות שלא
כולם מאמינים בזה. קוד פתוח זאת אידיאולוגיה בסופו של דבר, לתת ולחלוק,
אך בימים אלו זה הפך להיות מודל עסקי, ויש בזה מהפסול וצביעות.

קוד פתוח/תוכנה חופשית הם מודל עסקי. הם מעולם לא היו שום דבר אחר. אנשים הם יצורים אנוכיים בבסיסם, ואם לא היה להם רווח אישי מהפעילות, תוכנה חופשית היתה נשארת נחלתם של בודדים משוגעים לדבר. הסיבה היחידה שהתנועה הפכה למשהו יותר משמעותי היא בגלל שמי שעוסק בה, הן בצורה מקצועית והן כתחביב, מפיק מזה רווח (לאו דווקא כספי).

בפרט הטענה שלך תמוהה כלפי חברות מסחריות. תפקידן של חברות הוא להרוויח כסף. מעטות עושות את זה במקרה, ולכל האחרון יש צורך לייצר מודל עסקי שיאפשר להן להרוויח כסף. אם יש חברות שמצליחות שהמודל העסקי שלהן יכלול:
1. להרוויח כסף
וגם
2. לכתוב תוכנה חופשית

הרי שכולנו הרווחנו. אם אתה טוען שלהרוויח כסף זה דבר רע, הרי שאתה לא פעיל קוד פתוח. אתה אנרכיסט.

iTK98 :
אחת הסיבות
שאני מאמין שמיקרוסופט בחרה לתת יד (כסף - ויש להם מון, קנו אותכם בזול)

אני ארגיע אותך שאנחנו מודעים לערך שלנו, ואם היה מדובר בקניה שלנו, זה לא היה מסתיים בכל כך זול.

iTK98 :
לכנס הזה, הוא הרצון של מיקרוספט להוסיף לרקרוד שלה בתחום הקוד הפתוח,
וחבל שעמותת המקור איפשרה להם.

למה חבל? למה מיקרוסופט לא, וסאן, נובל, מכללת הי-טק, בזק בינלאומי ועוד שמות מבין נותני החסות של השנה ובעבר כן? אם "נגד מיקרוסופט" זה לא האג'נדה של העמותה (רמז - זה לא?), אז למה לא לאפשר גם להם להוסיף לרקורד שלהם עשיה למען הקוד הפתוח?

iTK98 :
לדעתי מיקרוסופט עדיין לא בוגרת מספיק
בתחום הקוד הפתוח בשביל שיתנו לה במה, וחבל שהעמותה בחרה אחרת. זה
לא בא משנאה, זה בא מדעה שונה.

על איזה חלק אתה מדבר עכשיו? על זה שיש להם הרצאה או על זה שלקחנו מהם כסף?

אם על השני, הרי שלא נתנו להם במה. לכל היותר, יהיה להם דוכן בלובי שבו הם יוכלו לדבר אתכם, אבל גם להיפך! מה שיצרנו פה זה תקשורת, ואני לא רואה שום דבר שלילי בזה.

אם על החלק הראשון, הרי ההקבלה שמישהו כבר עשה בדיון הזה לאנואר סעדת מתבקשת. אם אסד או אחמדיניג'ד יבקש לשאת נאום מול כנסת ישראל, אתה באמת חושב שצריך להגיד להם "לא"? הרי עצם ההכרה שלהם בכנסת ישראל, כל כך נוגדת את מה שאנחנו תופסים בתור הדעות שלהם, שאנחנו חייבים לעצמינו לשמוע אותם. גם אם הם יעלו ויתחילו לדבר על כמה צריך להשמיד את ישראל, זו עדיין תהיה התקדמות מאוד משמעותית.

iTK98 :
אני חושב שעל חלק מהמשתמשים לראות (שוב) את הדוקומינטציה Revolution OS.

יש לי אותו בבית. אם אתה רוצה לשאול אותו כדי קצת להזכר מה ההבדל (או, יותר נכון, העדר ההבדל) בין תוכנה חופשית לבין קוד פתוח, או מה היחס של קוד פתוח לחברות מסחריות ולהרוויח כסף, דבר איתי.

שחר

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 15:19
נושא ההודעה:

הדברים החכמים שכותב אורי שרף מלינמגזין לגבי הסוגיה:
http://linmagazine.co.il/node/view/47862

חזרה לתוכן הדיון
רם-אוןאורח · ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 15:34
נושא ההודעה: דרך ארץ קדמה לתורה.

קודם כל לפני היותנו אנשי קוד פתוח, אנחנו בני אדם. ובני אדם, נבדלים מתאגידים ביכולתם לחוש חמלה, לתת בלי לחשוב רק על לקבל, ולסלוח.

מיקרוסופט יכולה או לא יכולה לשנות מדרכיה. אני, תמיד ההיה מוכן לתת לה הזדמנות. הסיכון במתן במה לתאגיד הזה, קטן לעומת הידיעה שאין מתן במה הוא התבהמות וכניעה לצד האפל.

השאלה היא לא למה תהפוך "המקור" אם תיתן למיקרוסופט במה, או אפילו לא האם מיקרוסופט תשנה דרכיה, אלא למה תהפוך "המקור" אם לא תיתן למיקרוסופט במה. זו לא תהיה העמותה לקידום הקוד הפתוח, אלא העמותה למלחמה במיקרוסופט. ותגידו מה שתגידו, התאגיד הזה לא כזה חשוב שאנחנו צריכים לכנס את עצמנו להתנגד לו.

צריך קודם כל להכיר בעבודות הפשוטות. הדרך שלנו טובה יותר, הדרך שלנו תנצח, אנחנו בכיוון הנכון. ומהזוויות הזו, צריך לדעת לנצח. ולדעת לנצח זה לתת להם לבוא ולהציג את האופן שבו הם מוכנים לאמץ את התפיסות שלנו ואת הגישות שלנו. מיקרוסופט בכנס שלנו משמעה ניצחון הקוד הפתוח, לא להפך.

ואסיים בציטוט של אדם חכם בנושא זה. "זה לא כאילו יום המריחאונה נותן חסות לאל-סם, זה כאילו אל-סם באים לתת חסות ליום המריחאונה."

ורק הערה לשחר, קוד פתוח הוא כן אנרכיזים Smile.

חזרה לתוכן הדיון
whoisaאורח · ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 16:49
נושא ההודעה: Re: לא אמרתי שהם לא תורמים ללינוקס

רם-און :
רק אמרתי שבאופן כללי תאגידים הפועלים בישראל לא תורמים למימוש קוד פתוח בחברה הישראלית, למרות שהם עושים מזה מיליונים.

נכון, שהחברות שצוינו הן תורמות גדולות לקוד הפתוח, אך דווקא על הרקע הזה, חוסר התרומה לחופש בחברה הישראלית צורם יותר.

תאגידים נאמנים קודם כל לבעלי המניות שלהם. מעבר לכך, כל תרומה לקהילה נעשית במסגרת יחסי ציבור. במובן הזה, מיקרוסופט לא שונה מתאגידים רבים אחרים. ה-"הידלקות" של האנשים דווקא על מיקרוסופט היא כניעה לפופליזים.

שמע קודם כל זה לא נכון. מיקרוסופט פועלת בצורה אקטיבית כנגד לינוקס מאחר ולינוקס מתחרה על השוק שבו מקירוסופט שולטת. אף אחד מהחברות שציינת אין לה מונופול על מערכות הפעלה ולינוקס לא מאיימת על אף אחת מהן להיפך הם מעונינות לקדם את לינוקס כי המצב שיש בשוק רק מערכת הפעלה אחת פוגע בכולם. אתה יכול להגיד שאין לך טענות כלפי מיקרוסופט שהיא פועלת כמו כל חברה אחרת (אגב הוכך כלא נכון בכמה תביעות בארה"ב ואירופה) אבל אתה לא יכול להגיד שהיא כמו שאחר החברות.
להגיד משהו כמו "אין הבדל בין מיקרוספוט לכל תאגיד אחר" הינה עצימת עיניים וסרוב להכיר במציאות.
מיקרוספוט נלחמת בקוד הפתוח ובתקנים פתוחים בכל מקום שהיא יכולה אם זה כלים ל- web אם זה פורמט OOXML אם זה DRM ומה לא.
מה שאני אומר אלה הן עובדות ללא קשר אם אתה חי בישראל או גר בארה"ב.
וכמו שאמרתי העמדה שלך היא לגיטימית היא רק קצת תמוהה בהתחשב בזה שאתה מייצג את העמות לחקר התמותה.

חזרה לתוכן הדיון
iTK98לא בפורום כעת ת.הצטרפות: 15/11/2003 · הודעות: 570 · מיקום: Israel

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 17:04
נושא ההודעה:

אם חברה משחררת קוד פותח בגלל הכסף מה אתה
חושב שימשיך להניע אותה לשחרר קוד פתוח ביום
שהיא תראה דרך אחרת לעשות יותר כסף? אנחנו
פעילי קוד פתוח ותוכנה חופשית, ומיקרוסופט לא באה
משם, היא רק עוברת דרך, היא תפיל כמה עצים
ותמשיך בדרכה.

יש חברות (מעט) שמשחררות תוכנה עם קוד פתוח
בשביל שהוא יהיה קוד פתוח, וכסף הוא רק תוסף. מה
המודל העסקי של kernel.org ? כמה כסף בדיוק
המפתחים של הליבה של לינוקס עושים מהפיתוח של
הליבה? אם באופן ישיר ואם באופן עקיף.

אתם מנסים להצדיק חברה שלפני מספר שנים היית
גורסת אותנו לגזרים בגלל מה שאנחנו מיצגים, והיום
אתם מחבקים אותה כל כך חיבוק חם ואוהב. אני חייב
להבין מאיפה זה בא.

אני לא אנרכיסיט, אני דווקא בעד סדר. כל אחד שישחרר
מה שהוא רוצה, אם הוא רוצה לגבות כסף, ואם הוא רוצה
לתת בחינם את הקוד מקור. מיקרוסופט בסופו של דבר
היא זאב בעור כבש, ואתם מכניסים אותה לעדר הכבשים.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 17:28

whoisa :
רם-און :

שמע קודם כל זה לא נכון. מיקרוסופט פועלת בצורה אקטיבית כנגד לינוקס מאחר ולינוקס מתחרה על השוק שבו מקירוסופט שולטת. אף אחד מהחברות שציינת אין לה מונופול על מערכות הפעלה ולינוקס לא מאיימת על אף אחת מהן להיפך הם מעונינות לקדם את לינוקס כי המצב שיש בשוק רק מערכת הפעלה אחת פוגע בכולם. אתה יכול להגיד שאין לך טענות כלפי מיקרוסופט שהיא פועלת כמו כל חברה אחרת (אגב הוכך כלא נכון בכמה תביעות בארה"ב ואירופה) אבל אתה לא יכול להגיד שהיא כמו שאחר החברות.
להגיד משהו כמו "אין הבדל בין מיקרוספוט לכל תאגיד אחר" הינה עצימת עיניים וסרוב להכיר במציאות.
מיקרוספוט נלחמת בקוד הפתוח ובתקנים פתוחים בכל מקום שהיא יכולה אם זה כלים ל- web אם זה פורמט OOXML אם זה DRM ומה לא.
וכמו שאמרתי העמדה שלך היא לגיטימית היא רק קצת תמוהה בהתחשב בזה שאתה מייצג את העמות לחקר התמותה.

אני לא מסכים איתך מהטעם הפשוט שאתה לא רוצה להכיר בעובדות.
חברות גדולות פועלות בדרך מסויימת. נראה לך שחברות אחרות פועלות אחרת אם יש להם כמעט בלעדיות בשוק מסויים ?
חברות גדולות (כדוגמת אורקל שמעודדת לינוקס) , נוהגות להשתלט על חברות אחרות גם השתלטות עויינת (ע"ע השתלטות אורקל על פיפלסופט) . כמו כן, אורקל דוחפת לינוקס אבל לא קוד פתוח (דהיינו לא MySQL ) למה ?
לא כי היא כל כך אוהבת את לינוקס , אלא מכוון שהיא לא רוצה להיות תלויה ביצרן של מערכת הפעלה.

בנושא של תקנים - מייקרוסופט לא המציאה את הגלגל .. למרות שאולי לפעמים נראה שכן.
חברות גדולות הינן אלו שנוהגות ע"י מחלקות המו"פ שלהן ליצור תקנים חדשים . אתה חושב שהן "פותחות" תקנים כי בא להן ? הן מנסות להפשיע על השוק על מנת שהתקן שלהן יהיה קובע ויותר מכך, ככל שרק הן ישתמשו בו או יהיו הבעלים שלו - זה רק לטובתם . ראה את כל שוק הסלולאר .. נראה לך שנוקיה היא חברה טובה יותר ממיקרוסופט ?
מייקרוספט אינה מונופול .. לפחות לא בארה"ב , אילו היא היתה מונופול היה קורה לה מה שקרה ל AT&T היא היתה מפורקת למספר חברות ואסור היה לה לעסוק בנושאים מסויימים.

באירופה כמובן ישנם תנאים שונים לחלוטין ואפשר לדון במה הם שונים ומדוע.

בשורה התחתונה, גם אם ההתנהלות של מייקרוסופט היא נוראית . אפשר ונכון להכנס לקטגוריה הזו עוד הרבה חברות.

אגב, נראה לי שהעיסוק במייקרוסופט גורם לנו לא להסתכל על חברות אחרות. מרוב שאנחנו מכניסים אותה תחת זכוכית מגדלת אנחנו לא מסתכלים מסביב על מה שקורה בחברות האחרות.

- דורון

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 17:39

Anonymous :
whoisa :
רם-און :

אני לא מסכים איתך מהטעם הפשוט שאתה לא רוצה להכיר בעובדות.
חברות גדולות פועלות בדרך מסויימת. נראה לך שחברות אחרות פועלות אחרת אם יש להם כמעט בלעדיות בשוק מסויים ?
חברות גדולות (כדוגמת אורקל שמעודדת לינוקס) , נוהגות להשתלט על חברות אחרות גם השתלטות עויינת (ע"ע השתלטות אורקל על פיפלסופט) . כמו כן, אורקל דוחפת לינוקס אבל לא קוד פתוח (דהיינו לא MySQL ) למה ?
לא כי היא כל כך אוהבת את לינוקס , אלא מכוון שהיא לא רוצה להיות תלויה ביצרן של מערכת הפעלה.

בנושא של תקנים - מייקרוסופט לא המציאה את הגלגל .. למרות שאולי לפעמים נראה שכן.
חברות גדולות הינן אלו שנוהגות ע"י מחלקות המו"פ שלהן ליצור תקנים חדשים . אתה חושב שהן "פותחות" תקנים כי בא להן ? הן מנסות להפשיע על השוק על מנת שהתקן שלהן יהיה קובע ויותר מכך, ככל שרק הן ישתמשו בו או יהיו הבעלים שלו - זה רק לטובתם . ראה את כל שוק הסלולאר .. נראה לך שנוקיה היא חברה טובה יותר ממיקרוסופט ?
מייקרוספט אינה מונופול .. לפחות לא בארה"ב , אילו היא היתה מונופול היה קורה לה מה שקרה ל AT&T היא היתה מפורקת למספר חברות ואסור היה לה לעסוק בנושאים מסויימים.

באירופה כמובן ישנם תנאים שונים לחלוטין ואפשר לדון במה הם שונים ומדוע.

בשורה התחתונה, גם אם ההתנהלות של מייקרוסופט היא נוראית . אפשר ונכון להכנס לקטגוריה הזו עוד הרבה חברות.

אגב, נראה לי שהעיסוק במייקרוסופט גורם לנו לא להסתכל על חברות אחרות. מרוב שאנחנו מכניסים אותה תחת זכוכית מגדלת אנחנו לא מסתכלים מסביב על מה שקורה בחברות האחרות.

- דורון

שוב אתה מעוות את דברי. מה שאמרתי שלא לא נראה לי שחברות אחרות פועלות אחרת או היו פועלות אחרת מה שאמרתי זה שהחברה שפועלת ככה היא כרגע מיקרוסופט והדבר הזה לא השתנה. אם זאת היתה חברה אחרת אז הייתי אומר אותו דבר עליה, אין לי שום דבר אישי נגד מקירוסופט. אנחנו לא מתווכחים על עקרנות אלה על מעשים של חברה מסויימת.

חזרה לתוכן הדיון
whoisaאורח · ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 17:42
נושא ההודעה:

אתה מכיר עוד חברה שיש לה מונופול על שוק מערכות ההפעלה, אם כן אז היה אפשר להגיד שהיא פועלת ככה או אחרת.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 18:00
נושא ההודעה:

whoisa :
אתה מכיר עוד חברה שיש לה מונופול על שוק מערכות ההפעלה, אם כן אז היה אפשר להגיד שהיא פועלת ככה או אחרת.

1. מי אמר שיש לה מונופול ? אתה אולי ועוד אנשים , אבל זה לא עמד במבחן ביהמ"ש . אילו הם היו מונופול על מערכת ההפעלה החברה היתה מפורקת ו/או שהיה נאסר עליה לעבוד בתחומים מסויימים.

2. אולי אני זהיר בניסוחים שלי .. אבל מייקרוסופט אינה החברה שהיחידה שפועלת בצורה שכזו . אולי לזכותה יאמר שהיא לפחות עושה זאת בצורה גלויה .. אחרים עושים זאת בצורה פחות גלויה ואולי בגלל זה אתה לא צועק על קיומם.

- דורון

חזרה לתוכן הדיון
MaximBלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 01/03/2007 · הודעות: 333 ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 18:02
נושא ההודעה:

אוקיי חברה , שאלה למארגנים...

בכנס זה היו תמיד שתי הרצאות בו זמנית (תכנית ולא תכנית) כך שאנשים שירצו להיות בשתי ההרצאות לא יוכלו לעשות כך.
אז שאלתי היא האם כל הכנס (כל ההרצאות) יצולמו כמו בכנסים הקודמים בכדי שאח"כ כולם יוכלו לצפות בו ?

הייתי מאוד מעוניין לצפות בהרצאה של מיקרוסופט ובמיוחד לשמוע את השאלות והתשובות אחרי ההרצאה (אבל לצערי לא הוכל להגיע לכנס זה).

חזרה לתוכן הדיון
whoisaאורח · ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 18:47
נושא ההודעה:

Anonymous :
whoisa :

1. מי אמר שיש לה מונופול ? אתה אולי ועוד אנשים , אבל זה לא עמד במבחן ביהמ"ש . אילו הם היו מונופול על מערכת ההפעלה החברה היתה מפורקת ו/או שהיה נאסר עליה לעבוד בתחומים מסויימים.

2. אולי אני זהיר בניסוחים שלי .. אבל מייקרוסופט אינה החברה שהיחידה שפועלת בצורה שכזו . אולי לזכותה יאמר שהיא לפחות עושה זאת בצורה גלויה .. אחרים עושים זאת בצורה פחות גלויה ואולי בגלל זה אתה לא צועק על קיומם.

- דורון

1. קודם כל זה כן הוכח בבית משפט מיקורספט הורשעה ב "ניצול כוחה כמונופול" ומשלמת קנסות במיליונים לאיחוד האירופי בשל עברות על חוקי ההגבלים העסקיים.
2. הסטסטיקה אומרת שמערכת ההפעלה שלה מותקנת על מעל ל-90% מהמחשבים בעולם.
3. שוב פעם אני לא אומר שנניח אורקל יותר טובה. אני טוען שאורקל איננה מונופול בשוק בסיסי הנתונים.
4. לא אכפת לי מקיומה של מיקרוספט אכפת לי שהיא מנסה לפגוע בחופש שלי לבחור מערכת הפעלה, ערכת אופיס ועוד כל מיני דברים קטנים. כשהיא תפסיק תודיע לי.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 19:01
נושא ההודעה:

iTK98 :
כמה כסף בדיוק
המפתחים של הליבה של לינוקס עושים מהפיתוח של
הליבה? אם באופן ישיר ואם באופן עקיף.

אין לך שמץ של מושג על מה אתה מדבר, אה?
במקומך אני לא הייתי דואג לאיך שמפתחי הקרנל המסכנים יגמרו את החודש ...

http://lwn.net/Articles/222773/
(רד לחלק עם הכותרת "Who paid them")
...

עוד משהו מעניין לשים לב: תכנס לסורס של הקרנל ותרשום
cat CREDITS | grep microsoft

חחח ..

נערך לאחרונה על-ידי shlomi-l בתאריך 29/07/2008 - 19:03, סך-הכל נערך פעם אחת

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 19:03
נושא ההודעה:

MaximB :

אז שאלתי היא האם כל הכנס (כל ההרצאות) יצולמו כמו בכנסים הקודמים בכדי שאח"כ כולם יוכלו לצפות בו ?

אני מניח שזה תלוי במספר האנשים שענו לפרסום הזה:
http://whatsup.org.il/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=6091

חזרה לתוכן הדיון
ZooZלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 21/11/2004 · הודעות: 1209 ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 19:05
נושא ההודעה:

ציטוט:
. שוב פעם אני לא אומר שנניח אורקל יותר טובה. אני טוען שאורקל איננה מונופול בשוק בסיסי הנתונים.

והשאלה המתבקשת:
נניח והמציאות היתה כזו שלאוראקל (אפשר כמובן להרחיב את השאלה לכל/רוב החברות) דווקא כן היה מונופול כמו למיקרוסופט.
האם גם היא היתה פועלת כמו מיקרוסופט?

לדעתי כן.

לא שזה הופך את זה לבסדר - ממש לא.
לא שזה אומר שלא צריך למחות/להתנגד/לתבוע(אם אתה האיחוד האירופי ולא סתם משתמש חסר כח)/שונות - ממש לא.

הטענות שלי הן:
1. הדרך לשנות את דרכי מיקרוסופט (כי אין ספק שאנחנו רוצים לשנותן) עוברת דרך שינוי המציאות שבה היא פועלת ולא דרך שינוי מיקרוסופט כי שינוי מיקרוסופט (נניח והיה אפשרי) בלי שינוי המציאות רק יביא מיקרוסופט אחרת. שינוי המציאות זה מה שקורה עכשיו. לאט לאט אבל (אם הקוד הפתוח הוא באמת גורם חזק ומשפיע כמו שאנחנו מאמינים שהוא) בטוח.
2. זה לא שמיקרוסופט רעה (לדעתי לא ניתן בכלל לדבר על חברה מסחרית כעל רעה או טובה), זה שהמעשים שהיא עושה הם רעים.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 19:22
נושא ההודעה:

whoisa :
Anonymous :
whoisa :

- דורון

1. קודם כל זה כן הוכח בבית משפט מיקורספט הורשעה ב "ניצול כוחה כמונופול" ומשלמת קנסות במיליונים לאיחוד האירופי בשל עברות על חוקי ההגבלים העסקיים.
3. שוב פעם אני לא אומר שנניח אורקל יותר טובה. אני טוען שאורקל איננה מונופול בשוק בסיסי הנתונים.
4. לא אכפת לי מקיומה של מיקרוספט אכפת לי שהיא מנסה לפגוע בחופש שלי לבחור מערכת הפעלה, ערכת אופיס ועוד כל מיני דברים קטנים. כשהיא תפסיק תודיע לי.

ואני לתומי חשבתי שאתה משתמש בתוכנה חופשית ..
אני משתמש בתוכנה חופשית ואני יכול לומר לך שמה שמייקרוסופט עושה היה מפריע לי אם הייתי לקוח שלה.
מכוון שאני לא . ממש לא מפריע לי מה היא עושה ללקוחות שלה - זו בחירה שלהם להשתמש בתוכנות שהיא מייצרת.
יכול להיות שהיא מפריע לחופש שלך לבחור מערכת הפעלה , ערכת אופיס, ועוד כל מיני דברים קטנים .. לי היא לא מפריע כי ממילא האפליקציות שלה לא נמצאות כלל ברשימה שלי כשאני בא לבחור אפליקציות לעבוד איתן.

לעיניין המונופל, אולי נאמר בהחלטת ביהמ"ש באירופה כי היא מנצלת את כוחה - אולם ביהמ"ש בארה"ב לא החליט שהיא מונופול (והמיקום לדיון הוא ארה"ב בגלל שהיא חברה אמריקאית) .
בכל מקרה כאמור זה לא מעניין אותי - אולך אולי כן , אבל אותי לא.

בעיניין הנסיונות שלה לקבוע סטנדרטים - יופי לה , כל עוד לי יש חלופה פתוחה, אני מרוצה.

- דורון

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 19:38
נושא ההודעה:

Anonymous :
whoisa :
Anonymous :
whoisa :

- דורון

אני משתמש בתוכנה חופשית ואני יכול לומר לך שמה שמייקרוסופט עושה היה מפריע לי אם הייתי לקוח שלה.
מכוון שאני לא . ממש לא מפריע לי מה היא עושה ללקוחות שלה - זו בחירה שלהם להשתמש בתוכנות שהיא מייצרת.
יכול להיות שהיא מפריע לחופש שלך לבחור מערכת הפעלה , ערכת אופיס, ועוד כל מיני דברים קטנים .. לי היא לא מפריע כי ממילא האפליקציות שלה לא נמצאות כלל ברשימה שלי כשאני בא לבחור אפליקציות לעבוד איתן.

לעיניין המונופל, אולי נאמר בהחלטת ביהמ"ש באירופה כי היא מנצלת את כוחה - אולם ביהמ"ש בארה"ב לא החליט שהיא מונופול (והמיקום לדיון הוא ארה"ב בגלל שהיא חברה אמריקאית) .

בעיניין הנסיונות שלה לקבוע סטנדרטים - יופי לה , כל עוד לי יש חלופה פתוחה, אני מרוצה.

- דורון

עכשיו אתה באמת מיתמם. נניח שמישהו כתב מסמך ב- word ואתה רוצה לפתוח אותו ב- OO אתה יכול ? לא תמיד, למה כי יש OOXML. או נניח שאתה רוצה לגלוש באמת של הבנק שלך אבל אתה לא יכול.... כי הוא תואם MS ונניח שאתה רוצה לפתוח את קובץ הקול או הווידאו... וכו' וכו'. הרי זאת המלחמה ואם זה היה תלוי בהם לא היית יכול.
אני דווקא כן משתמש בתוכנה חופשית הבעיה היחידה שלי היא שאני לא תמיד יכול, ואני משער שגם אתה לא...

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 29/07/2008 - 19:52
נושא ההודעה:

Anonymous :
Anonymous :
whoisa :
Anonymous :
whoisa :

- דורון

- דורון

עכשיו אתה באמת מיתמם. נניח שמישהו כתב מסמך ב- word ואתה רוצה לפתוח אותו ב- OO אתה יכול ? לא תמיד, למה כי יש OOXML. או נניח שאתה רוצה לגלוש באמת של הבנק שלך אבל אתה לא יכול.... כי הוא תואם MS ונניח שאתה רוצה לפתוח את קובץ הקול או הווידאו... וכו' וכו'. הרי זאת המלחמה ואם זה היה תלוי בהם לא היית יכול.
אני דווקא כן משתמש בתוכנה חופשית הבעיה היחידה שלי היא שאני לא תמיד יכול, ואני משער שגם אתה לא...

אני לא מיתמם .. משנת 2001 לדעתי - לא דרכה במחשב שלי מערכת הפעלה שאינה חופשית.
(את המעבר ביצעתי כאשר יום אחרי שהצוות של IBM שיחרר את גרסת ה OO עם עברית .. זה לא ה OO שאנחנו עובדים איתו היום אלא fork שלא נכנס לעץ הרשמי) .
אם מישהו שולח לי word וזה לא נפתח טוב - אני מחזיר לו מייל שישלח לי את זה ב rtf, PDF, html וכו' .

אם הבנק שלי לא עובד טוב עם FF , אני מחליף בנק.

** היה לי שימוש מסויים ב windows רק לשם בדיקות על סביבת xen . איך זה עובד .. וכו'.
יש לי תוכנה קיניינית אחת .. Skype שאני צריך לעבודה ואחת לשבועיים/שלוש / ארבע אני מפעיל אותה לכמה דקות.

היה לי סלולארי קינייני , ועכשיו כבר לא. הוא שוחרר (ושטח ששוחר כידוע לא יוחזר) .

יש תוכנה במכשיר פקס - היא ככל הנראה קיניינית .. והתוכנה שבממיר גם כן .. כמובן המחשב רכב שלי הוא קינייני.
זהו , אני מנסה לחשוב מה מהותי בחיים שלי והוא קינייני .. נראה לי שכיסיתי את רוב הדברים.

- דורון

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
נושא זה נעול . לא ניתן לערוך הודעות או להגיב
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. The-Q
  2. אורח