ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
קלמנטינה‏אורח · ·

הודעה פורסם: 04/01/2012 - 16:36
נושא ההודעה: הורים שמכבים את הלפטופ שהוא נתקע.

העברתי את ההורים שלי ללינוקס, אחרי שבחלונות הם היו הורסים את ההתקנה במהירות עם וירוסים ומה לא, כעת בלינוקס התחילה בעיה שאני באמת לא יודע כבר איך להתמודד איתה, בכל פעם שהמחשב נתקע הם מכבים אותו מהכפתור, ומעלים אותו שוב, זה אולי נותן להם לעבוד עם המחשב בטווח הקצר, אבל מה שקורה זה שאחרי כמה פעמים כאלו המחשב מבקש לעשות FSCK (משהו כזה) ולפעמים זה מצליח ולפעמים לא, ואז צריך להתקין מחדש.
מדובר באנשים מבוגרים בגיל הנושק ל70, וכמה שניסיתי להסביר להם שזה הורס את המחשב, זה פשוט לא עוזר, כנראה אני לא אצליח לחנך אותם בגילם.

יש דרך להפוך את המחשב לעמיד יותר לאיתחולים לא צפויים?

תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
nadavvinלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 08/12/2003 · הודעות: 7066 ·

הודעה פורסם: 04/01/2012 - 16:44
נושא ההודעה:

המערכת במקרה על EXT4?

אם כן תעבור לEXT3

לEXT4 יש הרבה בעיות כאלה

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם Yahoo Messenger מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
קלמנטינה‏אורח · ·

הודעה פורסם: 04/01/2012 - 16:51
נושא ההודעה:

היא דווקא EXT3

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 04/01/2012 - 17:12
נושא ההודעה:

אם המחשב נתקע מה בדיוק אתה מצפה מהמשתמש לעשות חוץ מלאתחל אותו?

בכל מקרה מחשב שנתקע לעיתים קרובות ו-fsck שלא מצליח נשמע לי כמו סממנים של בעיית חומרה. יכול להיות שאפשר למצוא איזה filesystem שהוא יותר עמיד אבל זה לטפל בסימפטומים ולא בבעיה.

חזרה לתוכן הדיון
Yotambלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 06/01/2007 · הודעות: 1598 ·

הודעה פורסם: 04/01/2012 - 18:06
נושא ההודעה:

nadavvin :
המערכת במקרה על EXT4?

אם כן תעבור לEXT3

לEXT4 יש הרבה בעיות כאלה

להפך!
מהנסיון שלי - יש לי מחיצת ext3 של 500GB שעלולה לצרוך חצי שעה בכדי להריץ עליה בדיקה, וכונן של 1TB ext4 שלוקח בערך 2 שניות להריץ עליו בדיקה.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 04/01/2012 - 18:08
נושא ההודעה:

כיון שמדובר באנשים מבוגרים, להלן מה שעובד אצל הורי:

שפכתי תוכן של LIVECD למחיצה בדיסק כדי שיעבוד תמיד כ LIVECD.
הוספתי מחיצת FAT32 לשמירת קבצים (בקושי נוגעים בה גם ככה), ושם גם שמתי את הקבצים שאיתם הם עובדים בד"כ. כיון שהם באו מחלונות אין להם בעיה עם קיצור דרך על שולחן העבודה למחיצה הזו - מבחינתם זה כמו ללחוץ על MY COMPUTER בחלונות ולנווט לספריה - בלינוקס זה אפילו יותר קצר להם Razz

בכל אופן, המערכת הנ"ל מאוד מאוד יציבה, ויכולה לסבול כיבויי חשמל אינסופיים, או לפחות מספיק כדי להתמודד בהצלחה עם הורי מאותגרי המיחשוב Smile

מקווה שעזרתי.

חזרה לתוכן הדיון
nadavvinלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 08/12/2003 · הודעות: 7066 ·

הודעה פורסם: 04/01/2012 - 19:26
נושא ההודעה:

ציטוט:

להפך!
מהנסיון שלי - יש לי מחיצת ext3 של 500GB שעלולה לצרוך חצי שעה בכדי להריץ עליה בדיקה, וכונן של 1TB ext4 שלוקח בערך 2 שניות להריץ עליו בדיקה.

מניסיון עם הפסקות חשמל, EXT3 עמיד יותר, מה שחוסך בדיקות של FSCK.

ואז גם אובונטו לא יכול לעשות FSCK כי הוא עושה מאונט לפני וכנראה האנמאונט שלו לא מספיק טוב, ואז צריך לייב סידיד שהוא לא אובונטו.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם Yahoo Messenger מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
ypלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 21/08/2007 · הודעות: 826 · מיקום: ירושלים

הודעה פורסם: 05/01/2012 - 10:41
נושא ההודעה:

בעיה מטפלים קודם מהשורש ... אם אני מבין נכון את הבעיה ,וזה נכון גם לילדים ,זה בערך אפס סבלנות .מחשב שנתקע ,זה מחשב מקולקל .אז נניח שהוא בסדר ,לרגע ...
לרוב מחשבים לא יודעים לטפל בפעולות שנובעות מלחץ ,כמו שתוכנה לא נפתחת ,אז לוחצים על האיקון עוד איזה מליון פעמים ,או לפעמים חוצפה הזויה של מתכנתים שהחליטו שברגע שפותחים את התוכנה "שלהם" הם מחטטים במחשב באופן לא רצוני ,במטרה ליצור רשימת קבצים למוזיקה לתמונות וכו ,או שנגשים למרשתת לעדכן וכו
ויש עוד כאלה שטויות ,כמו סריקה לטובת אינדקסים,לוגים מטופשים כאילו משהו מסתכל בהם וכו
הרעיון שלי שבמקרי פאניקה הכיבוי לא יזיק,כי הבעיות קורות שמכבים בלי שהכונן סיים לכתוב את מה שיש לו.
אז שליפה מהכובע ,וללא אחריות,ויש עוד מה לחשוב ולדבר
1.הייתי מוריד כל מה שלא צריך לוגים סרוויסים (בלוטווף התראת אימייל וכו ) גם את ה networkmanager המטופש ,והייתי נותן אם אפשר כתובת סטאטית .אולי להוריד בכלל מהמחשב פקודות כמו locate ואלי יש עוד כאלה.
2.במידה ויש זיכרון בשפע במחשב הייתי זורק את ה tmp לזיכרון .ומבטל את הסוואפ
3.הייתי מוסיף מכסח אפליקציות (יש כזה אפלט לאובונטו) לוחצים עליו לוחצים על התוכנה הסוררת היא נעלמת ב " -9 " ככה יש פתרון פשוט לתקיעות
4.הייתי מחזיר את ה Ctrl-Alt-Backspace ככה יש פתרון מגניב לתקיעות (למה לעזזל ביטלו אותו?)
5.אני מאמין שיש סקריפטים שמונעים תקיעה ,כאלה שזורקים כל תוכנה שלא מגיבה וזומבים ,אם לא אז הנה רעיון לחלוצים...
יש לי עוד רעיונות אבל אין הרבה זמן ,וגם אני חושש ממלתעות יושבי הפורום

חזרה לתוכן הדיון
קלמנטינה‏אורח · ·

הודעה פורסם: 05/01/2012 - 22:24
נושא ההודעה:

וואי פי, מאוד מעניין מה שכתבת, אבל עדיין אינני מבין איך הורדה של פרוססים בעליה תמנע מהמחיצה להשבר כך, בכל ההתקנות שביצעתי להם הורדתי להם מהסטארט אפ אפליקיישון את כל מה שלא צריך, אז זה פחות או יותר מה שקורה עכשיו. לגבי הסוואפ, אני די בספק שהוא מנוצל כי אלו מחשבים עם 6 גיגה של ראם, והסוואפ יוצא גם סביב ה6 גיגה, אבל אני אנשה למחוק אותו ונראה מה יהיה. מעבר למה שוואי פי כתב גם מצא חן בעייני הרעיון של הלייב סידי על המחיצה למרות שלא ברור לי לחלוטין איך אמורים להתקים תוכנות כמו סקייפ ופיג'דין ופיירפוקס שאלו תוכנות ששומרות היסטוריה ופרופילים על המחשב.

חזרה לתוכן הדיון
ypלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 21/08/2007 · הודעות: 826 · מיקום: ירושלים

הודעה פורסם: 06/01/2012 - 00:07
נושא ההודעה:

אני חושב שדברתי שטויות עם הסוופ ,בכל אופן העניין ששגיאות בדיסק קורות בשעה שמפריעים למערכת באמצע הכתיבה לדיסק ...
אז אם לא כותבים לכונן ,אז אין שגיאות בכונן.פשוט לא ?

חזרה לתוכן הדיון
קלמנטינה‏‏אורח · ·

הודעה פורסם: 06/01/2012 - 01:00
נושא ההודעה:

אם אני מבין את דבריך כהלכה, לפי מה שאתה אומר אם יהיו שגיאות בכתיבה לסוואפ אז הסוואפ אמור להשבר, אם אך מדוע המחיצת רוט נשברת כל הזמן.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 06/01/2012 - 09:38
נושא ההודעה:

1. לדעתי הסיבה שהמחיצה נשברת עקב כך שהמחשב נתקע הם מכבים
ולאחר מכן לא עושים fsck

א
לדעתי קודם כל לבדוק למה המחשב נתקע , kernel panic או module של התקן חומרה גורם למחשב להתקע ? לבדוק מהשורש

ב
ללמד אותם לעשות fsck , פעם ב100 הפעלות מקסימום ידרש להכניס סיסמת רוט ולכתוב fsck /dev/ bla

2. לדעתי כן להתקין מערכת נורמאלית ולא live cd
, איזה הפצה התקנת ? (לדעתי כל ההפצות בסדר חוץ מאובנטו)

חזרה לתוכן הדיון
פינגווין אדוםאורח · ·

הודעה פורסם: 06/01/2012 - 10:19
נושא ההודעה:

במחשב שלא מתקינים עליו תוכנות בדרך כלל, אפשר להגן על רוב התיקיות על ידי הפרדה בין מחיצות לתיקיות דינאמיות (var, tmp, home) לבין מחיצות לתיקיות סטטיות (usr, bin, lib, etc) ואת האחרונות לעגן לקריאה בלבד. כך שגיאת כתיבה במהלך כיבוי אלים לא תפגע במחיצות הסטטיות, שהן גם אלו שדרושות למערכת בסיסית כדי לעבוד ושיקום המחיצות הדינאמיות יהיה פעולה הרבה יותר קלה ומהירה (עוד יותר עם home תופרד מהאחרות).

ולמרות כל זה, מחשב לא אמור להיתקע, אם הוא נתקע זה אומר שיש תקלה שכדאי לטפל בה (ולא, התקנה מחדש איננה טיפול).

עוד נקודה - בערב סבלתי קשה מבעיות התאוששות של SD במוקו, כשהתקנתי עליו btrfs הבעיות פשוט הפסיקו, המחיצה עלתה תמיד ואפילו לא דרשה fsck. בטוח שיש כאלו שאצלם זה לא יעזור או שהפתרון לא מתאים להם, בטוח גם שיש כאלו שאצלם זה יפתור את הבעיה. למי שהולך על זה - לא כדאי להתקין btrfs על מחיצה שמיועדת לboot כי גראב לא בהכרח ידע לעבוד איתה.

חזרה לתוכן הדיון
קלמנטינה‏אורח · ·

הודעה פורסם: 06/01/2012 - 18:21
נושא ההודעה:

לחלק הכל למחיצות ולתת הרשאות של קריאה בלבד נשמע כמו פתרון טוב בהתחלה, אבל שחושבים על זה, הם רצים עם היוזר שלהם ולא עם רוט, כך שהמחיצות של המערכת עבורו הם קריאה בלבד. אני עוד מנסה להבין מדוע כל המחיצה נשברת ולא רק סקטור אחד או כמה בודדים, בהמשך למה שכתבת איך ניתן להתקין את הbtrfs מדבריך זה נשמע כמו מערכת קבצים שאמורה להחליף את הEXT.

חזרה לתוכן הדיון
צחי_לא בפורום כעת ת.הצטרפות: 26/03/2004 · הודעות: 378 ·

הודעה פורסם: 06/01/2012 - 18:49
נושא ההודעה:

תתקין windows, ותתן להם לעבוד עם Limited user. הם לא יוכלו להתקין כלום. הבעיה נפתרה.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
פינגווין אדוםאורח · ·

הודעה פורסם: 06/01/2012 - 20:11
נושא ההודעה:

קלמנטינה‏ :
לחלק הכל למחיצות ולתת הרשאות של קריאה בלבד נשמע כמו פתרון טוב בהתחלה, אבל שחושבים על זה, הם רצים עם היוזר שלהם ולא עם רוט, כך שהמחיצות של המערכת עבורו הם קריאה בלבד. אני עוד מנסה להבין מדוע כל המחיצה נשברת ולא רק סקטור אחד או כמה בודדים, בהמשך למה שכתבת איך ניתן להתקין את הbtrfs מדבריך זה נשמע כמו מערכת קבצים שאמורה להחליף את הEXT.

1. btrfs זו אכן מערכת קבצים. היא אמורה לעבוד כך שכיבוי במלהך כתיבה עשוי לגרום להשחתה או אובדן הקבוץ הנכתב (זה נכון בכל מערכת קבצים) אבל לא להשחתת המערכת עצמה.
2. זה לא מאד משנה תחת איזה משתמש הם רצים, כשתיקיות "המערכת" חולקות את אותה מערכת קבצים עם תיקיות שאליהן מתבצעת כתיבה (שחלקן הן גם תיקיות מערכת, אגב) אז פגיעה במערכת הקבצים מונעת גישה לכל מערכת הקבצים, לא רק לתיקיות מסוימות. זו כבר סיבה לעגן את תיקיות "המערכת" הסטטיות בנפרד, ואז, לעגן אותן לקריאה בלבד עוזר עוד יותר להבטיח שלא ייגרם להן נזק כמעט בשום מצב (מלבד אולי פיק חשמלי או קוד שדופק ישירות את ההתקן של המחיצה). בכל מה שקשור לאפשרות של כתיבה ונזק - אל תתבלבל בין תיקיות למחיצות.

חזרה לתוכן הדיון
קלמנטינה‏‏אורח · ·

הודעה פורסם: 11/01/2012 - 23:12
נושא ההודעה:

פינגווין אדום, ניסיתי לבד כל הזמן הזה לשחק עם btrfs מחיפושים בגוגל ומדריכים שקראתי, אולי תוכל להסביר לי איך להתקין את המערכת קבצים הזו, זה לא מצליח לי.

חזרה לתוכן הדיון
פינגווין אדוםאורח · ·

הודעה פורסם: 12/01/2012 - 10:53
נושא ההודעה:

כדי להתקין מערכת קבצים אתה זקוק לשלושה חלקים - קרנל מודול שתומך בה, סט של תוכנות עזר לשליטה בה וכמובן מחיצה להתקין עליה.
כדי לדעת אם הקרנל שלך כבר תומך במערכת קבצים כזו אוא אחרת תוכל להריץ
קוד:

cat /proc/filesystems

אצלי בדביאן זה מגיע עם חבילות הקרנל מההפצה, אם אצלך לא, חפש את החבילה המתאימה והתקן אותה.

לחבילה של כלי השליטה קוראים בדביאן btrfs-tools.
עכשיו כל מה שנותר הוא להריץ
קוד:

/sbin/mkfs.btrfs /dev/<my_partition>

אם אתה מרגיש אמיץ אתה יכול להמיר מערכת קבצים (על מחיצה) קיימת באמצעות הכלי btrfs-convert. הייתי ממליץ לגבות לפני פעולה כזו...

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. אורח [קלמנטינה‏]
  2. nadavvin
  3. אורח [קלמנטינה‏]