ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
דוביקסSite Moderator ת.הצטרפות: 20/12/2002 · הודעות: 8369 ·

הודעה פורסם: 20/09/2003 - 14:30
נושא ההודעה:

המצ"ב מתורגם מ Is Linux for you? שנכתב ע"י N Deepak וזמין תחת רישיון הCreative Commons Attribution-No commercial-Share alike המתיר בין השאר הפצה ותרגום בתנאי:
- מוזכר המחבר המקורי
- שימוש לא מסחרי
- התוצר מופץ גם תחת רישיון זה.
התרגום המובא להלן כפוף לרישיון הנ"ל.
http:// http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/1.0
מטעמי שפה התרגום מופנה בלשון זכר, אך הוא תקף לכל המינים.

==============================================================

עושה רושם שהעולם שבוי ב"קדחת הלינוקס". פתאום מופיעות כתבות עליה בעיתונים רגילים, ראיונות עם דמויות שלא היו מוכרות קודם בתוכניות טלויזיה, כנסים חשובים. שאלו את הילדים שלכם - רוב הסיכויים שהם שמעו על לינוקס.

אז אתה אומר לעצמך: "נראה שלינוקס היא הדבר הכי חם בשוק. יש לי מחשב אז למה שלא אנסה?"

אז לדרך. בטח תקנה תקליטור לינוקס שפורסם במודעות משבחות כ"קלה מאוד", ואז תגרום נזקים למערכת בזמן ההתקנה ולבסוף תהיה מאוכזב כששום דבר לא יעבוד לך.

הפילוסופיה של לינוקס

אני רוצה להזהיר אותך מראש: למרות מה שהמודעות טוענות, לינוקס היא לא משהו "מגניב" או "היפי". התקנת לינוקס לא דומה להחלפת צמיגים ברכב שלך. ולבסוף, התקנת לינוקס דורשת ממך רצון להסתכל על מערכת המחשב שלך בצורה שונה וללמוד דרכים חדשות לבצע את משימותיך.

כדי להבין למה אני מתכוון, עליך להבין את העקרונות הפילוסופיים העומדים מאחורי לינוקס:

- לינוקס היא מערכת הפעלה חופשית לחלוטין, מה שאומר שאתה יכול להשתמש בה למה שתרצה, לשכפל אלפי עותקים (או יותר), ואפילו למכור אותם בכסף. לינוקס היא סמל לחופש.
- לינוקס לא נכתבה ע"י חברה כלשהיא. היא תוצר עבודה של מתכנתים מרחבי העולם, התורמים לפיתוחה. קוד המקור פתוח, ואם אתה מתכנת אתה אפילו יכול לכתוב קוד לינוקס.
- יש אלפי תוכנות עבור לינוקס, ורובן גם כן חופשיות. המפתחים לא מקבלים כסף עבור הפיתוח והם עושים זאת מתוך גאווה ורצון לתרום לקהילת התוכנה החופשית.
- לינוקס יציבה כסלע, מאובטחת וצפויה מראש. לינוקס יכולה לעזור לך לבצע את עבודתך, אך אתה צריך להיות מוכן ללמוד. זכור שאין דברים טובים הקורים מבלי ללמוד. כמה שעות השקעת בלימודי מתמטיקה?

הפתוס הנוכחי

עכשיו בוא נדבר על מערכת ההפעלה הנוכחית שלך. מה שכתוב כאן יתאים לך אלא אם אתה לא אחד מ 90% ממשתמשי המחשבים בעולם.

- קודם כל, מערכת ההפעלה שלך לא חופשית. אתה לא יכול להריץ אותה על יותר ממחשב אחד בלי לקנות רשיון נוסף. אתה לא יכול להתאים אותה לצרכיך. קוד המקור לא פתוח, ואפילו הינדוס לאחור של הקוד אסור.
- מערכת ההפעלה שלך נוצרה ע"י חברה שידועה בהיסטוריה בחוסר האתיקה העסקית שלה. מוצריה נחותים מבחינה טכנולוגית, אך עקב שיטות שיווק השלה, אתה נאלץ להשתמש בהם.
- מערכת ההפעלה שלך נראית קלה לשימוש, אבל כשדברים מפסיקים לעבוד, יש מעט מאוד שביכולתך לעשות, כפי שיודע כל מי שניסה להתמודד עם בעיות במערכת ההפעלה הזו. האם חשבת פעם כמה זמן הולך לך לאיבוד באיתחולים של המערכת או בהתקנות חוזרות?
- ועתה לברור מאליו - מערכת ההפעלה שלך היא כר נוח לתולעים, וירוסים וסוסים טרויאניים. היא התוצר של תכנות נמהר וטלאים אינסופיים. היא חווה התרסקויות, קפיאות ומסכים שזוהרים בכחול.

הבחירה שעליך לעשות

הגיע הזמן בו עליך לקבל החלטה. האם להמשיך להשתמש במערכת הנוכחית שלך? אם לא, האם יש לך את הגישה הנכונה לביצוע מעבר ללינוקס?

- האם אני מרוצה מהמערכת הנוכחית שלי?
- האם אכפת לי אם הקוד קנייני או פתוח?
- האם אכפת לי מהאתיקה של האנשים הכותבים את התוכנה שבמחשב שלי?
- האם אני יכול לעבוד עם גונבות בלי לסבול מכך?
- האם יש לי את הכח והעוצמה ללמוד מערכת חדשה?
- האם אני נחוש להשתמש בה בכל מחיר?
- האם אני מוכן להשקיע זמן אם משהו לא עובד כשורה?
- האם אני מוכן לקרוא תיעוד ולהריץ פקודות כדי לשפר את יעילות העבודה שלי?

אם אתה מעריך את החופש ומוכן לוותר קצת נוחות בתמורה לכך, ברוך בואך לקהילה!
=========================================

המקור לוקה לדעתי פה ושם בחוסרים. אין ספק שלינוקס משתפרת בקצב מדהים, הן מבחינת קלות השימוש והן מבחינת העושר הפונקציונלי. אין ספק שבחירת ההפצה גם קובעת לא מעט לגבי חווית המשתמש, ויש הפצות שיעניקו יותר קלות שימוש בתמורה לפחות שליטה במכלולי המערכת. יש גם הפצות לא חופשיות שמונעות מהמשתמש חלק מהיתרונות של מערכת גנו/לינוקס.

כאמור, המאמר לוקה בכמה אי דיוקים. ראיתי לנכון לתרגם אותו כי הוא מעלה את הנקודה הכי חשובה בהקשר של גנו/לינוקס: החופש, ממנה נובע גם המחיר (לא כחלק ממלחמת מחירים נקודתית, אלא לנצח), הקוד הפתוח (אין דלתות אחוריות), והאתיקה/מוסריות (שלא יתקינו לי עדכונים בלי רשותי, שיספרו לי את האמת כשיש בעיה, שלא יגידו לי מה מותר ומה אסור לי לעשות במחשב שלי וכו'). לפיכך אני ממליץ כהשלמה לקרוא את סדרת המאמרים של אורי עידן "הגיגים על מחשבים": על תוכנה, מערכות הפעלה חופש ומה שביניהן ( http://esc.sail.co.il/~ori/articles.html ).

אם יש לכם הערות על התרגום, התוכן, השלמות ותוספות אתם מוזמנים להגיב.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
CoolDaniFromAshdodלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 28/04/2003 · הודעות: 831 ·

הודעה פורסם: 20/09/2003 - 14:41
נושא ההודעה:

כל הכבוד דוביקס! למה שלא תשלח למדור הסיקורים או שתשלח כחדשות?

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 20/09/2003 - 15:49
נושא ההודעה:

דוביקס הוא דוגמא מעולה לאנשים בקהילה שתורמים ולא מצפים לקבל תמורה
תודה דוביקס Smile

חזרה לתוכן הדיון
CooL_SPoTלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 18/10/2002 · הודעות: 5323 ·

הודעה פורסם: 20/09/2003 - 15:49
נושא ההודעה:

מוזר שזה הגיב לי אנונימית
בכל מקרה ההודעה מעל היא שלי Smile

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית MSN Messenger  
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 20/11/2003 - 15:12
נושא ההודעה:

אמממ....לינוקס לא כל כך חופשית....
אם בא לי ליסגור את הסורס?
אסור לי Arrow

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 20/11/2003 - 15:23
נושא ההודעה:

Rolling Eyes

חזרה לתוכן הדיון
אוריבלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 30/10/2003 · הודעות: 445 ·

הודעה פורסם: 20/11/2003 - 15:46
נושא ההודעה: אורח דמגוג

אם אתה רוצה למכור את עצמך לעבדות, גם אסור לך.
אז אתה לא באמת אזרח חופשי.
וגם בארה"ב אי אפשר. אז גם the land of the free לא כל כך חופשית.

גם אם אתה רוצה לעשות ניסויים בגזים רעילים, או בבני אדם (אפילו שהם מסכימים) אסור לך.

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 20/11/2003 - 18:30
נושא ההודעה:

Anonymous :
אסור לי Arrow

שאלה מצויינת וטוב ששאלת.

קודם כל, בוא ננסה להגדיר "חופש". לענייננו, למי שמאמין באידיאולוגיה של GNU אז הוא גם מקבל את ההגדרה שלה למה זו תוכנה חופשית:

http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html

- החופש להפעיל את התוכנה, לכל מטרה שהיא.
- החופש ללמוד איך התוכנה עובדת, ולהתאים אותה לצרכיך. קוד מקור פתוח הכרחי לעמידה בתנאי זה.
- הזכות להפיץ את התוכנה כדי לעזור לאחרים
- הזכות לשפר את התוכנה, ולשחרר את שינוייך לציבור, כדי שכל הקהילה תוכל להינות מהשיפורים. קוד מקור פתוח הכרחי לעמידה בתנאי זה.

כמו שאתה רואה, קוד סגור סותר את הגדרת החופש. שני הרשיונות הבולטים של הGNU לתוכנה הם ה GPL וה LGPL, ושניהם מבטיחים את החופש לפי הגדרה זו.

זאת בדיוק הבעיה הכי גדולה ב BSD (או היתרון הגדול שלה, תלוי לאיזה מחנה אתה שייך), שאתה יכול לקחת קוד BSD, לשנות אותו ולא לשחרר את שינוייך לציבור. מחנה BSD טוען שהיא בעצם יותר חופשית לפי ההגדרה שלהם. תשובת בי"ס של הGNU לנושא זה היא שחשוב לא רק להבטיח את החופש של המשתמש, אלא להבטיח שהתוכנה תמשיך להיות חופשית, ו BSD לא מבטיחה את זה.

באנלוגיה, ה GNU רוצה שתוכל להינות ולהפיק תועלת מעבודת הקהילה, אבל שלא תנצל את עבודת הקהילה לרעה. ל BSD זה לא ממש אכפת, ולכן היא יותר דומה ל Public Domain במובן מסויים.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 09/01/2004 - 06:36
נושא ההודעה:

Anonymous :
אסור לי Arrow

מותר לך. רק תחפש ותוריד

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 09/01/2004 - 06:44
נושא ההודעה:

ועל סמך מה התובנה ה"מלומדת" הזו?

הנה ה GPL למקרה ולא קראת אותו עד כה:

http://www.law.co.il/computer-law/gpl-hebrew.html

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 04/06/2004 - 14:03
נושא ההודעה:

ציטוט:

- האם אני מרוצה מהמערכת הנוכחית שלי?
- האם אכפת לי אם הקוד קנייני או פתוח?
- האם אכפת לי מהאתיקה של האנשים הכותבים את התוכנה שבמחשב שלי?
- האם אני יכול לעבוד עם גונבות בלי לסבול מכך?
- האם יש לי את הכח והעוצמה ללמוד מערכת חדשה?
- האם אני נחוש להשתמש בה בכל מחיר?
- האם אני מוכן להשקיע זמן אם משהו לא עובד כשורה?
- האם אני מוכן לקרוא תיעוד ולהריץ פקודות כדי לשפר את יעילות העבודה שלי?

לפי דעתי השאלה הלשלישת צריכה להיות במקום ראשון, לפחות עבורי זו היתה הסיבה אשר נתנה לי מוטיבציה עבור 4 שאלות האחרונות והפכה אותי למן מטיף (לומרות שאיניי מזכיר את המילה LINUX כאשר אני מדבר על ביזיון NICROSOFT )

לומרות שאם נזכר בשנים עברו BILL ממש רצה לעזור לשכבות החלשות Sad ( אני מניח שמשהוא קרה באמצע )

כמו כן בתור גפיקאי אני חייב לומר שאידיאולוגית LINUX כלכך השפיעה עליי כך שהתחלתי ללמוד לתכנת כדי לעזור ביום מן הימים בשפור הממשקים וכמו כן אני תורם את כל עבודותי לכל מי דורש בקשר לקוד או לקהילה.

לבסוף דבר אחד בפי KEEP ON THE GOOD WORK

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. דוביקס
  2. CoolDaniFromAshdod