ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
אורח · ·

הודעה פורסם: 18/11/2013 - 19:07
נושא ההודעה: הסבר מקוצר על קוד פתוח

שלום, הייתי שמח אם תעזרו לי לנסח גרסה מקוצרת של הסבר מהו קוד פתוח ותוכנה חופשית הפונה לאנשים שאינם מתכנתים או מתעסקים בנושאים הקשורים לתוכנה.
הבעיה שלי היא כשאני נשאל, על ידי אנשים שאינם מתכנתים, מה זה קוד פתוח, אני הרבה פעמים מתקשה לשלוף תשובה ברורה וחד משמעית שתסביר את הרעיון גם לאנשים שאין להם קשר לתכנות או מחשבים בכלל.

אתגר נוסף הוא להסביר זאת במספר שורות, כלומר בערך פסקה, מכיוון שבד"כ מי ששואל אינו מצפה להסבר מפורט אלא לתשובה קצרה, ובמידה שיש עניין אפשר לפרט אחר כך.

כמו כן, כדי להגיע לתשובה חד משמעית, הייתי שמח אם תוכלו לכתוב מהם העקרונות המרכזיים של קוד פתוח ושל תוכנה חופשית.

תודה

תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
TAsn2אורח · ·

הודעה פורסם: 18/11/2013 - 19:31
נושא ההודעה:

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%93_%D7%A4%D7%AA%D7%95%D7%97
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%94_%D7%97%D7%95%D7%A4%D7%A9%D7%99%D7%AA

תשובה קצרה: ההקדמה בהתחלה.
תשובה ארוכה: כל שאר הכתבה.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 18/11/2013 - 20:01
נושא ההודעה:

תראה להם את זה.. והם כבר יבינו לבד Smile

חזרה לתוכן הדיון
mad_drלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 03/08/2003 · הודעות: 771 ·

הודעה פורסם: 19/11/2013 - 08:55
נושא ההודעה: Re: הסבר מקוצר על קוד פתוח

Anonymous :
שלום, הייתי שמח אם תעזרו לי לנסח גרסה מקוצרת של הסבר מהו קוד פתוח ותוכנה חופשית הפונה לאנשים שאינם מתכנתים או מתעסקים בנושאים הקשורים לתוכנה.
הבעיה שלי היא כשאני נשאל, על ידי אנשים שאינם מתכנתים, מה זה קוד פתוח, אני הרבה פעמים מתקשה לשלוף תשובה ברורה וחד משמעית שתסביר את הרעיון גם לאנשים שאין להם קשר לתכנות או מחשבים בכלל.

אתגר נוסף הוא להסביר זאת במספר שורות, כלומר בערך פסקה, מכיוון שבד"כ מי ששואל אינו מצפה להסבר מפורט אלא לתשובה קצרה, ובמידה שיש עניין אפשר לפרט אחר כך.

כמו כן, כדי להגיע לתשובה חד משמעית, הייתי שמח אם תוכלו לכתוב מהם העקרונות המרכזיים של קוד פתוח ושל תוכנה חופשית.

תודה

תחלק את זה לשנים:
קוד פתוח הוא (במהותו) שקיפות לגבי תוכנות.
המשמעות הנגזרת מזה היא שיש יכולת לכל אחד לדעת מה ואיך דברים מתנהלים במחשב. כמו כל תהליך שקוף, אין חובה להבין את התוכן, אלא לסמוך שאנשים שמבינים ואינם בעלי אינטרסיים בדקו את הנושא ונתנו חוות דעת.

תוכנה חופשית מאפשרת שימוש חוזר באותו קוד פתוח לשימושים שונים.
כאן המשמעות היא יותר מורכבת, ולצורך העניין גם פחות רלוונטית לאנשים שעולם התוכנה רחוק מהם, המשמעות היא בעיקר אידיאולוגית וטכנולוגית. כלומר הרעיון שבעזרת שוק פתוח שאינו מוגבל באמצעות זכויות קנייניות, תוכל אותה תוכנה חופשית לשמש גם עבור פרוייקטים אחרים.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית MSN Messenger מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 19/11/2013 - 18:38
נושא ההודעה: Re: הסבר מקוצר על קוד פתוח

mad_dr :

תוכנה חופשית מאפשרת שימוש חוזר באותו קוד פתוח לשימושים שונים.
כאן המשמעות היא יותר מורכבת, ולצורך העניין גם פחות רלוונטית לאנשים שעולם התוכנה רחוק מהם, המשמעות היא בעיקר אידיאולוגית וטכנולוגית. כלומר הרעיון שבעזרת שוק פתוח שאינו מוגבל באמצעות זכויות קנייניות, תוכל אותה תוכנה חופשית לשמש גם עבור פרוייקטים אחרים.

אבל למה רק "שימוש חוזר"?
הרי תוכנה חופשית מאפשרת הרבה יותר מזה - היא נותנת חופש גם למי שאינו מתכנת אלא רק רוצה להשתמש, והיא עושה זאת קודם כל במובן הפשוט ביותר שאפשר: החופש להשתמש.
החופש להתקין את התוכנה על כל מחשב, בכל מקום, בלי מגבלות, הרשמות, נז"ק ודיווח לאח הגדול לגבי מה אתה עושה.

היא גם נותנת לך את החופש לתת את התוכנה לבן משפה \ חבר \ שכן \ כל העולם ואחותו ללא דאגה שתחטוף תביעה או תיכנס לכלא.
אם מישהו אומר לך "תעזור לי, אני צריך גם" אתה יכול להיות נחמד איתו בלי להפר את החוק.

ואלה דברים שיש להם משמעות גם למי שאין לו מושג מה הוא "קוד תוכנה" (בין אם פתוח וסגור).

--לב

חזרה לתוכן הדיון
mad_drלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 03/08/2003 · הודעות: 771 ·

הודעה פורסם: 19/11/2013 - 23:49
נושא ההודעה:

לב, האם תוכנה חופשית היא תמיד חינמית?
האם מותר לי להעביר את הרשיון Rad Hat שלי למישהו אחר?

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית MSN Messenger מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
mksoftלא בפורום כעתSite Admin ת.הצטרפות: 17/03/2002 · הודעות: 10516 · מיקום: כדור הארץ

הודעה פורסם: 20/11/2013 - 11:02
נושא ההודעה:

הרישיון של רד־האט הוא לא עבור תוכנה, אלא הסכם תמיכה וסימנים מסחריים רשומים ־ אין להם קשר לתוכנה עצמה.

כך שאם תסיר את הסימנים המסחריים הרשומים אין שום מניעה שתעביר זאת למי שאתה רוצה וכמה שאתה רוצה ־ זה בדיוק מה שהפצות כמו CentOS עושות.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 20/11/2013 - 11:49
נושא ההודעה:

mad_dr :
לב, האם תוכנה חופשית היא תמיד חינמית?
האם מותר לי להעביר את הרשיון Rad Hat שלי למישהו אחר?

אני משתמש בהגדרה של ריצ'רד סטולמן לתוכנה חופשית, וזה אומר תוכנה שעונה על 4 העקרונות:
0. החופש להריץ את התוכנה לכל מטרה
1. החופש ללמוד איך התוכנה עובדת ולשנות אותה בהתאם לצרכים שלך.
2. החופש להפיץ את התוכנה כדי לעזור לשכן.
3. החופש להפיץ את השינויים שלך כדי שכולם יכלו להרוויח מהם.
(תרגום עילג שלי ל: http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html)

אף סעיף שם לא מדבר על כסף, ופתיחות קוד דרושה לסעיף 1 מבחינה טכנית (עבור שפות מקומפלות בהן קוד נפרד מקובץ הריצה הבינרי).

אגב, אם כבר מדברים: "חופש 0" אינו מובן מעליו כפי שהוא נראה במבט ראשון, וזה משהו שלדעתי חשוב להסביר לאנשים שאינם מבינים בתכנות אבל משתמשים בתוכנה ורוצים לדעת מה ההבדל בין תוכנה חופשית לתוכנה קניינית.

הרבה אנשים חושבים, שברגע שהם שילמו על עותק של תוכנה, יש להם רשות להשתמש בו (למעשה רובם חושבים שקיבלו עליו בעלות, בעוד שהמצב בפועל רחוק מזה).
אבל ברגע שמתעמקים ברישיון רואים שיש למעשה המון הגבלות, חלקן הזויות כמו איסור לבצע "benchmark", ובנוסף להרבה תוכנות יש מנגנוני "הגנה" שיכולות להשבית את התוכנה ללא אבל בכפו של המשתמש הישר (ראה ערך תלקה בשרתי WGA).

הרבה אנשים גם חושבים, שאין בעיה לתת לחבר עותק של תוכנה חינמית, למשל Skype, כדי לחסוך לו את החיפוש וההורדה, אבל בפועל גם זו עברה על חוקי זכויות יוצרים, כי למרות ש-MS (לשעבר Skype) לא דורשת כסף עבור התוכנה, היא לא נותנת לאף אחד רשות להפיץ אותה.

אני חושב שרוב האנשים לא מודעים לנקודות האלה, וזו גם אחת הסיבות שהם מתקשים לראות "מה מיוחד" בתוכנה חופשית.

--לב

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. אורח
  2. אורח [TAsn2]