ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
herouthלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 16/06/2003 · הודעות: 363 ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 12:10
נושא ההודעה: האם כדאי להגדיר swap ב־ssd?

שלום. קניתי מחשב חדש שמיועד להיות בעיקר HTPC עם כמה שימושים משניים בתור שרת ביתי, אולי להציג חומר/מצגות לקבוצות לימוד שמתכנסות אצלי בסלון וכו'.

קניתי אותו עם ssd של 64G ודיסק קשיח של 3 טרה, כשהדיסק הקשיח אמור לאחסן סרטים/סדרות, והסיסטם אמור לשבת על ה־ssd. המטרה היא, כמובן, שהוא יעלה במהירות, ויבצע את המשימות שאינן ניגון סרטים במהירות.

בעת ההתקנה, תוכנת ההתקנה (לינוקס mint) נזפה בי שלא הגדרתי swap, אם כי הרשתה לי להמשיך גם ככה. למחשב יש 8G זיכרון. אז אני מתלבטת אם באמת כדאי לבזבז שטח ssd יקר על swap space. הרעיון שלי היה להגדיר כ־20 ג'יגה לסיסטם, וכל היתר ל־home (שכאמור, הסרטים לא יושבים עליו).

נראה לי לא רעיון טוב להגדיר swap space על הדיסק הקשיח - שם יש אמנם מקום למכביר, אבל כל הרעיון היה שהמערכת תהיה מהירה. אם היא תתחיל להשתמש ב־swap שיהיה יותר איטי מהגישות שלה לקבצים, זה יהיה קצת דבילי.

האם בכלל swap על ssd זה רעיון טוב מבחינת היכולות הפיזיות של ssd? ואם כן, כמה להקצות לזה? 8G? פעם כלל האצבע היה פי שתיים מגודל הזיכרון, אבל נראה לי ממש בזבוז לקחת רבע משטח ה־SSD לצורכי swap.

הלינוקס הקודם שלי היה מוגדר בצורה שמרנית: דיסק קשיח אחד, שחולק לשלוש מחיצות - סיסטם, home ו־swap. פעם בכלל אי אפשר היה להגדיר מערכת בלי swap, ואני תוהה איך המערכת מתנהגת כשאין לה swap, והיא מגיעה לקצה הניצול של הזיכרון.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 12:22
נושא ההודעה:

משהו ראסל קוקר כתב וראיתי היום בפלנטה של דביאן:
http://etbe.coker.com.au/2014/04/27/swap-breaking-ssd/

הטיעון המרכזי שלו: בפועל מספר הכתיבות ל־swap נמוך יחסית למספר הכתיבות למחיצה רגילה, ולכן כנראה לא צפויה ממנו בעיה.

ר' גם מאמר קודם שלו בנושא:
http://etbe.coker.com.au/2014/04/19/swap-space-ssd/

הוא מתייחס שם גל לכלל האצבע (השגוי)

לא ברור לי אם מחיצת ה־swap אצלך חייבת להיות מהירה במיוחד. ההרגשה שלי היא שאם תבני נכון את המערכת, לא יהיה שימוש רב ב־swap. השימוש העיקרי ב־swap יהיה לחלקי זכרון שכמעט אינם בשימוש.

חזרה לתוכן הדיון
אסף.אאורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 13:12
נושא ההודעה:

זיכרון swap נכנס לשימוש רק במקרה שאין זכרון פנוי, זה לא אמור לקרות בכלל במצב תקין, אבל מגדירים כדי שבמצב חריג המערכת תוכל להמשיך לעבוד.
אם אין זכרון בעיקרון המערכת לא תוכל להמשיך לעבוד בכלל, כלומר תתקע.

במקומך הייתי מגדיר swap בדיסק הרגיל ולא ב SSD

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 13:25
נושא ההודעה:

שרת קבצים משתמש בכל הזיכרון שלו לקבצים חשובים. דפי זיכרון שמשמשים לחלקים נידחים של תוכנות משתמש חשובים פחות ויכולים להגיע ל־swap גם בעבודה רגילה.

חזרה לתוכן הדיון
רוצה לומר ש...אורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 13:53
נושא ההודעה:

יש לי מחשב P4 עם אחד 780ג'גה זיכרון, התקנתי עליו LMDE ללא swap, ומעולם לא נתקלתי בבעיה כלשהי Smile
אם את לא פותחת הר של תוכנות בבת אחת, ולא ממש צריכה את כל מצבי השינה למינהם, בשביל מה לבזבז שטח איחסון יקר כמו שיש ב-ssd?!

אגב,
מערכת הקבצים המומלצת ל-ssd היא ext2 (שימי לב! לשתיים. לא 4.), וזאת מפני ש-ex2 לא כוללת journaling, והסברה היא שרוב הכתיבה שנעשית לדיסק , נעשת ע"י journaling, ושאין צורך ב-journaling ב-ssd. וזו גם הסיבה שמערכת הקבצים הזו היא המהירה ביותר שיש.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ext2

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 13:54
נושא ההודעה:

תיקון
780מגה זיכרון

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 14:03
נושא ההודעה:

לעניין ext2: לא נכון. ר' מאמרים מקושרים. רכיבי SSD שמשמשים כדיסקים מספיק עמידים.

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 14:05
נושא ההודעה:

ושכחתי לציין: עם ext2 יש סיכוי גדול בהרבה לאבד מידע בנפילת מתח פשוטה, בגלל שאין לה יומן או מנגנון חלופי.

חזרה לתוכן הדיון
SFאורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 15:31
נושא ההודעה:

20 האגורות* שלי:
בשנה וקצת האחרונות אני על מחשב עם SSD. אחרי קריאה בשבועות שלפני ההתקנה הבנתי שכונני ה-SSD שמיוצרים היום מספיק עמידים לכתיבות מרובות (עמידות בסדרי גודל של HDD, ולפעמים אף יותר), ולכן אין בעיה להגדיר עליהם Swap.
בשנה וקצת שאני עובד עם המחשב (רק SSD, מתוכו 8 ג'יגה swap) לא נתקלתי בבעיות.
אם כבר Swap הייתי שם אותו על ה-SSD, כי הוא הרבה יותר מהיר מהרד-דיסק רגיל. עם זאת, באמת על 8 ג'יגה, ולשימושים שתיארת, נשמע שהמערכת תסתדר גם בלי זה. המקום היחיד שבו זה יהווה בעיה היא שלא יתאפשר לעשות Hibernate.
אם זה שימוש שלא מעניין אותך - לדעתי אין צורך להגדיר swap.

עם זאת, וכפי שכבר אמרו, אני לא חושב שצריך לפחד מלהגדיר swap על SSD. הוא יכול להתמודד עם זה (ובטוח יותר מהר מאשר HDD)

* כי כבר אין מטבעות של אגורה או 5 אגורות Smile

חזרה לתוכן הדיון
SFאורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 15:41
נושא ההודעה:

תוספת לאחר קריאת המאמרים שצפריר קישר - תודה רבה. מאמרים מוצלחים. ממליץ לכל מי שעוד לא קרא Smile. באחד מהם הוא מגיע גם למסקנה שבגדול השימוש היחיד ל-Swap הוא בשביל Hibernate (ואז מספיק באמת רק קצת יותר מה-RAM).

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 15:45
נושא ההודעה:

ציטוט:
בשנה וקצת האחרונות אני על מחשב עם SSD. אחרי קריאה בשבועות שלפני ההתקנה הבנתי שכונני ה-SSD שמיוצרים היום מספיק עמידים לכתיבות מרובות (עמידות בסדרי גודל של HDD, ולפעמים אף יותר),

איך בודקים את זה באמת? יש דרך לבדוק את זה? (נתוני יצרן או...)

חזרה לתוכן הדיון
SFאורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 15:56
נושא ההודעה:

אני באמת לא זוכר מה ואיפה קראתי, אבל אני כן זוכר שעברתי על לא מעט אתרים ופרסומים. גוגל היה לי לעזר רב.

עד כמה שאני זוכר היו לפחות כמה מאמרים שהתבססו על בדיקות־מאמץ לא תלויות ביצרנים (מחזורי קריאה/כתיבה/מחיקה רבים), אבל כאמור - זה היה לפני יותר משנה, ואני לא מוכן לחתום על מה ואיפה Smile

חזרה לתוכן הדיון
רם אוןאורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 16:25
נושא ההודעה: אין מניעה לשים swap

swap הוא מעין "רשת ביטחון. כאשר פגעת בה, זה אומר שכבר נפלת. במובן, שאין מספיק זכרון עבור התוכנות ואז דברים יתחלו לעבוד לאט, מאוד מאוד לאט. בעקרון, במחשב מודרני עם מעל 4GB זכרון, הסיכוי שהוא יגמר הוא נמוך מאוד. אם אתה מקמפל דברים, או מריץ הרבה מכונות ג'אווה כבדות (אין תועלת בזכרון swap עבור וירטואלוזיציה).

בכל מקרה, אתה לא חייב להגדיר אותו בשלב ההתקנה. אתה יכול להשאיר מחיצה קטנה של גיגאות בודדות ואז להגדיר אותה במידת הצורך, או אפילו (רחמנא ליצלן) להגדיר swap כקובץ (כמו בדבר הזה, חלונות).

htop יכולה לתת לך תמונה ברורה יותר של מצב הזכרון. (באובנטו ודביאן זה חלק מהמאגרים)

חזרה לתוכן הדיון
herouthלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 16/06/2003 · הודעות: 363 ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 16:54
נושא ההודעה:

תודה לכולם.

להשאיר מחיצה או להגדיר אותה כ־swap זה כבר כמעט אותו דבר. בכל מקרה היא כבר אבודה לצורך העבודה. ההבדל הוא אולי שלא יהיו כתיבות.

אני חושבת שלא אאפשר לו להיכנס לה־hibernate כי אני משתמשת בו גם בתור שרת SMTP, וגם בתור שרת database קטן. אבל בכל מקרה מה שהיה כתוב במאמר הוא שלמעט hibernate, אין טעם לעשות swap גדול מגודל הזיכרון. לא היה כתוב שאין טעם לעשות בכלל. אז 8 ג'יגה?

איך מגדירים swap על קובץ במקום על partition?

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
SFאורח · ·

הודעה פורסם: 29/04/2014 - 20:05
נושא ההודעה:

גם כאן גוגל יכול לעזור.

https://wiki.archlinux.org/index.php/swap#Swap_file

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל: