ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
yanshofלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 07/04/2015 · הודעות: 14 ·

הודעה פורסם: 11/03/2016 - 01:33
נושא ההודעה: בעיה בהתקנה - וחלוקה למחיצות

אני חדש לגמרי בעולם הלינוקס .. כך שסלחו לי מראש אם השאלות שלי הם לגמרי מטפשות.

יש לי מחשב נייד עם 500 גיגה מקום בדיסק הקשיח.
התקנתי הפצה מסויימת של לינוקס על כל הדיסק.

כשאני ניכנס עם התוכנה GParted לראות את המחיצות שיש לי כרגע - אני רואה כך

sda1 ext4 457GB
sda2 extended 7.84GB
sda5 linux-swap 7.84GB
unalllocated unalllocated 1.02MB

יש לי כמה שאלות

1. מאיפה מערכת ההפעלה שהתקנתי רצה ?
האם זה מי sda1 או sda2 ?

2. מה זה EXT4 ?

3. מה זה sad2 extended ?

4. אני רוצה להתקין עכשיו עוד הפצה אחרת על הדיסק הקשיח שלי - לצורך כך אני רוצה לשנות את גודלו של SDA1 שיהיה בגול 100 גיגה בלבד - ולחלק את שאר ה 350 גיגה לכמה חלקים כך שב100 מיתוכם אני יתקין את ההפצה האחרת של לינוקס ---- האם שינוי הגודל של המחיצה לגודל אחר - והתקנת ההפצה האחרת לא תיגרום למצב שבו אחרי הניסיון התקנה לא יעלה לי שום מערכת הפעלה ( גם לא ההפצה הישנה שכרגע מותקנת על כל הדיסק )

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית  
תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
אלכס___אורח · ·

הודעה פורסם: 11/03/2016 - 03:43
נושא ההודעה:

לפני שאתה מתקין, תקראה קצת מידע על אופן חלוקת המחיצות ועגינתם(גם לשרתים מגם לשמיושים
אחרים). וקצץ על LVM המדריכים כבר לא כל כך עדכנים אבל מצוינים בשביל לקבל קצת מוסג על
בניה נכונה של מחיצות הבלינוקס. בשתי הקישורים הבאים:
https://gitweb.gentoo.org/proj/www-redesign.git/plain/xml/htdocs/doc/he/handbook/hb-install-x86+amd64-disk.xml
(תהפוך את כיוון המסמך להצגה תקינה)
http://penguin.whatsup.org.il/%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%91%D7%95%D7%90_%D7%9C-lvm?s[]=%D7%9E%D7%97%D7%99%D7%A6%D7%95%D7%AA

פה יש סקירה קצרה על הבדלים בין מערכות הקבצים:
http://www.howtogeek.com/howto/33552/htg-explains-which-linux-file-system-should-you-choose/
מידע טכני עדכני על והמלצות על גודל ועיגון המחיצות.
https://wiki.archlinux.org/index.php/partitioning#Mount_points
הקישר הזה מכיל מידע למשתמש המתחיל וגם מקשר להכנה להתקנה של 145 מערכות הפעלה על
מחשב בודד: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1300461

ה כן ותלמד על הBOOT-LOADER למינהם.

עוד?
בעיקרון רוב ההפצות היום יודעות להסתדר אחת עם השנייה. רק תשאיר מקום פנוי.

בקשר לשאלה הראשונה שלך קשה להביא לך תשובה בלי המידע הנחוץ. אבל אני מנחש שזו שמעוגנת לשורש (/) היא המערכת שלך.
אבל להבאה אתה יכול לתיג שמות למערכות קוצים וגם לתת מזה היחודי, לטובת ניהול נוח יותר.
חפש על:
Globally Unique Identifier
ועל:
partition labeling

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 11/03/2016 - 12:46
נושא ההודעה: Re: בעיה בהתקנה - וחלוקה למחיצות

yanshof :

sda1 ext4 457GB
sda2 extended 7.84GB
sda5 linux-swap 7.84GB

יש לי כמה שאלות

האם זה מי sda1 או sda2 ?

2. מה זה EXT4 ?

3. מה זה sad2 extended ?

4. אני רוצה להתקין עכשיו עוד הפצה אחרת על הדיסק הקשיח שלי - לצורך כך אני רוצה לשנות את גודלו של SDA1 שיהיה בגול 100 גיגה בלבד - ולחלק את שאר ה 350 גיגה לכמה חלקים כך שב100 מיתוכם אני יתקין את ההפצה האחרת של לינוקס ---- האם שינוי הגודל של המחיצה לגודל אחר - והתקנת ההפצה האחרת לא תיגרום למצב שבו אחרי הניסיון התקנה לא יעלה לי שום מערכת הפעלה ( גם לא ההפצה הישנה שכרגע מותקנת על כל הדיסק )

לדעתי מ- sda1 מפני שהיא היחידה שיכולים להתקין עליה מערכת הפעלה להבנתי.
היא מחיצת ext4 ועל מחיצה כזו אפשר להתקין מערכת הפעלה.
sda2 היא extended ולהבנתי extended זו בעצם מחיצת אב שמאפשר לך בתוכה ליצור מחיצות נוספות(כמו ext4 לדוגמא) שבהן אפשר להשתמש.
מחיצת extended היא מחיצה שאתה לא יכול להתקין עליה דבר(להבנתי!), אלא בעזרתה להמשיך ולחלק את הכונן לתת מחיצות נוספות שעליהן כן תוכל להתקין מערכת הפעלה וכו'.
למה צריך extended? כי הדיסק הקשיח ככל הניראה לא יכול להיות מחולק למחיצות רבות מדי ובעזרת מחיצת extended נוצר טריק נחמד שכן מאפשר לך להמשיך ולחלק עוד את הכונן הקשיח.

ext4 היא מערכת קבצים, בדיוק כמו ext3, ntfs, fat32, btrfs, ext2 וכו'.
כמובן שזה לא בדיוק כמו כל אלו שהזכרתי למעלה, כי יש לה מאייפנים שונים מן הסתם.
אבל הרעיון דומה בכולן; לאפשר לך להשתמש בדיסק הקשיח שלך לאכסון קבצים.
לולא הייתה מערכת קבצים, לא היית יכול להשתמש בדיסק הקשיח.
אתה בטח רוצה לדעת עכשיו למה דווקא ext4 ולא משהו אחר, נכון?
שאלה מצויינת.
בעקרון אתה יכול להשתמש גם במערכת קבצים אחרת, למשל btrfs.
אני לא ממש יודע את ההבדלים ביניהן, אבל לדעתי, זה לא ממש משנה לך.
בהתקנות שלי, המערכות קבצים אצלי הן ext4.
ניראה שזו המערכת הנפוצה כיום לשימושים "רגילים", אבל שוב, אפשר להשתמש גם באחרות.
אה ו- ext4 לפי השם, היא שדרוג מ- ext3 שהיא עצמה שדרוג מ- ext2.

שים לב ש sda5 היא swap.
עליה לא מתקינים מערכת הפעלה.
והחלק האחרון הוא מקום ריק בכונן.
לכן, ופה אני עבור לשאלה הזו ששאלת:

"האם שינוי הגודל של המחיצה לגודל אחר - והתקנת ההפצה האחרת לא תיגרום למצב שבו אחרי הניסיון התקנה לא יעלה לי שום מערכת הפעלה"

לא אמור להיות קשר אבל במקרה שלך, הלינוקס הישנה מותקנת על sda1.
אם תרצה להשתמש בשטח פנוי בתוכה, תצטרך בעזרת gparted להקטין אותה (נתון לשיקולך בכמה תרצה להקטין) ומהחלק הזה ש"הסרת" מהמחיצה הזו, תוכל ליצור מחיצה חדשה ועליה להתקין את מערכת ההפעלה החדשה.
לדעתי, כדי שיהיה מסודר, מה שאני הייתי עושה זה מוחק את sda2 שלא ניראה לי שיש לך צורך בה(בהנחה שאתה מתכוון להתקין רק עוד מערכת הפעלה אחת בנוסף לאובונטו שכבר קיימת אצלך ממקודם), מקטין את sda1 ואז יוצר מהשטח של sda2 לשעבר והשטח שפונה מ- sda1, מחיצה חדשה שעליה תוכל להתקין את מערכת ההפעלה החדשה שלך.

חזרה לתוכן הדיון
אורחאורח · ·

הודעה פורסם: 11/03/2016 - 17:33
נושא ההודעה: Re: בעיה בהתקנה - וחלוקה למחיצות

yanshof :

sda1 ext4 457GB
sda2 extended 7.84GB
sda5 linux-swap 7.84GB

יש לי כמה שאלות

האם זה מי sda1 או sda2 ?

2. מה זה EXT4 ?

3. מה זה sad2 extended ?

תשובות + הסבר קצר :
1) מערכת ההפעלה יושבת על המחיצה הראשית sda1 של ההתקן sda (הכונן הקשיח), ורצה ממנו. יש להניח שב-MBR של הדיסק יושב מנהל הטעינה GRUB שמכיל פקודת טעינת הקרנל מ-sda1 עצמו. ב-sda5 יושבת מחיצת SWAP המשמשת כזיכרון וירטואלי (הרחבת RAM באמצעות הקצאת מיקום ייעודי בדיסק) עבור אותו לינוקס שהתקנת.

2) EXT4 היא מערכת הקבצים מבוססת יומן, שבה משתמשת מע' ההפעלה לינוקס. יש גם אפשרות להגדיר EXT3 או EXT2, אך EXT4 היא החדשה והשימושית ביותר (קנוניקל יוציאו בקרוב עדכון משלהם ל-EXT4 אבל זה כבר דיון אחר וארוך במיוחד). זאת לעומת NTFS או FAT32 שהן מערכות הקבצים שבהן משתמשות מערכות מסוג WINDOWS.

3) SDA2 EXTENDED - כאן צריך הסבר קטן : היום יש אפשרות להשתמש בשיטת חלוקת המחיצות GPT שמגדירה על הדיסק כמות מחיצות ככל שתרצה ולכולן "אותו מעמד". אך בשיטה הישנה, MBR - הדיסק שומר הקצאה של מספר קילובייט בודדים שנחשבים MBR (MASTER BOOT RECORD) וה-MBR מצביע על 2 חלוקות: חלוקה ראשית (PRIMARY PARTITION) וחלוקה מרחיבה (EXTENDED PARTITION) המכילה מחיצות לוגיות (LOGICAL PARTITIONS). משום מה (הסיבה לא חשובה כרגע) - בחרו ביוניקס (ולינוקס כמובן) לסמן עגינה של החלוקה הראשית כ-sda1 ועגינה של החלוקה המרחיבה כ-sda2, כאשר המחיצות הלוגיות בחלוקה המרחיבה מתחילות להיות מסומנות sda5, sda6 וכן הלאה...

ולגבי התקנת מע' הפעלה נוספת - יש לך 2 אפשרויות :
אפשרות 1 : להקטין את המחיצה הראשית SDA1, "להזיז" את המחיצה המרחיבה SDA2, לייצר עוד מחיצה ראשית (שיטת MBR תומכת עד 3 מחיצות ראשיות) ולהתקין לשם. GRUB כבר יידע לטפל.
אפשרות 2 : כמו אפשרות 1, אבל במקום לייצר מחיצה ראשית חדשה - להרחיב את המחיצה המרחיבה SDA2 ולייצר מחיצה לוגית נוספת (אם ה-SWAP סומן SDA5, יש להניח שהמחיצה החדשה תסומן SDA6) ולהתקין לשם. שוב - אם מערכת ההפעלה הנוספת שתתקין היא אחת מהפצות הלינוקס הפופולריות, אז GRUB יידע לטפל היטב ולהציג בזמן איתחול המחשב את 2 המערכות.

הערה קטנה : אם תתקין WINDOWS על המחיצה הנוספת, אז ייתכן ש-WINDOWS ידרוס את ה-MBR ואז תראה רק את WINDOWS. במקרה כזה מעלים את המחשב מ-LIVE CD ועושים Reinstall ל-GRUB (יש לך שלל מדריכים באינטרנט).

בהצלחה!
זה אמור לענות לך על כל מה ששאלת.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 11/03/2016 - 19:15
נושא ההודעה:

ציטוט:
(שיטת MBR תומכת עד 3 מחיצות ראשיות)

Question Exclamation

חזרה לתוכן הדיון
מיחוץ קוראורח · ·

הודעה פורסם: 11/03/2016 - 21:56
נושא ההודעה:

Anonymous :
ציטוט:

Question Exclamation

וגם עד 2 טרה.
ברוך הבא לעולם הGPT
https://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 11/03/2016 - 22:54
נושא ההודעה:

מה אתה מראה לי? היכן כתוב שם מה שאתה אומר?

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 11/03/2016 - 23:24
נושא ההודעה:

בעיקרון כל מה שאתה צריך לעשות כדי לעבור ל- GPT זה gdisk /dev/sdX כאשר sdX זה הדיסק שאתה רוצה להעביר ל- GPT. אחרי שעשית את זה אתה פשוט רושם w וזה אוטמאטית יעשה לך את ההמרה.

הנה הסבר ממצא:
https://wiki.archlinux.org/index.php/GUID_Partition_Table שם גם כתוב שיש הגבלה של 2TB כמו שאמר נכון מי שאמר.

חזרה לתוכן הדיון
אורחאורח · ·

הודעה פורסם: 11/03/2016 - 23:39
נושא ההודעה: כן, 3 מחיצות PRIMARY ואחת EXTENDED

Anonymous :
ציטוט:

Question Exclamation

כן, 3 מחיצות PRIMARY ואחת EXTENDED, בתוך ה-EXTENDED כמה לוגיות שירצה כאשר הסך הכולל זה 2 טרה (משום שזה מקסימום הטווח של המצביעים ב-MBR).
אגב - אני זה שכתב לו את התגובה, ובד"כ כשאני כותב משהו אני מוודא שזה נכון.
אם להסתמך על הקישור הבא ב-,StackOverflow מה שכתבתי הוא נכון:
http://superuser.com/questions/368173/what-is-the-maximum-number-of-partitions-that-can-be-made-on-a-hard-drive
שנית, התכוונתי יותר להסביר למישהו שפחות מבין בסקטורים, בלוקים וחלוקת דיסקים למחיצות. ומפה לשם התשובה שיצאה לי היא מה שיצאה לי.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 12/03/2016 - 00:02
נושא ההודעה:

ציטוט:
שנית, התכוונתי יותר להסביר למישהו שפחות מבין בסקטורים, בלוקים וחלוקת דיסקים למחיצות. ומפה לשם התשובה שיצאה לי היא מה שיצאה לי.

OK
הפעם הצלחת לצאת מזה איכשהו. אני מזכה אותך.
אבל, חשוב לדייק. Wink

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. yanshof
  2. אורח [אלכס___]