ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
משה - אורחאורח · ·

הודעה פורסם: 13/04/2016 - 22:24
נושא ההודעה: רשמים וטיפים מהתקנת הפצות על "פטל פיי 3"

קיבלתי לאחרונה Raspberry Pi 3 ועשיתי עליו כמה ניסיונות וחשבתי לשתף את אנשי הפורום ולתת טיפים ע"פ הניסיון שהיה לי. אתם מוזמנים להוסיף / לסתור טענות וכי"ב.

אז ככה :
המכשיר (לגיקים מביניכם לא צריך להזכיר) מגיע עם מעבד ARM Cortex A53 וזיכרון RAM של 1 גיגה ללא זיכרון פלאש פנימי. ההתקן מכיל 4 פורטי USB, פורט את'רנט, ומכיל אנטנת WIFI פנימית ובלוטות'.
מכיוון שאין פלאש פנימי - השתמשתי בכרטיס מיקרו SD בגודל 16 גיגה של סנדיסק קלאס 10 יו 3 מסדרת אקסטרים (90 מגה/שנייה מקסימלי). התוצאות היו מרשימות בהתאם.

מערכות הפעלה:
המערכות כמו openElec, או OSMC לא עניינו אותי ולא התקנתי אותן. לא שהמכשיר לא יכול לשמש כמדיה סנטר, אך הן מוגבלות יחסית (בעיקר openElec) וניתן גם כך להריץ KODI דרך רספביאן כפי שיוסבר בהמשך.
בדקתי שתי מערכות עיקריות: 1) UBUNTU Mate 15.10 מותאמת. 2) רספביאן (המערכת הרשמית).

UBUNTU MATE 15.10:
יש הרבה דרכים להתקין את המערכת על הפיי, אך גיליתי את הדרך הקלה והפשוטה ביותר לעצלן כמוני:
הורידו את המערכת כאימייג' מכווץ מכאן:
https://ubuntu-mate.r.worldssl.net/raspberry-pi/ubuntu-mate-15.10.3-desktop-armhf-raspberry-pi-2.img.xz
לאחר מכן הכניסו למחשב שיש בו UBUNTU (אצלי זה לובונטו, אבל אני מניח שכל אובונטו יתמוך) כרטיס מיקרו SD ריק מפורמט (אם זה לא מחשב נייד אז השתמשו במתאם USB שקונים בשקל וחצי מאיביי). הכרטיס חייב להיות 8G לפחות וקלאס 6 לפחות (אני כאמור השתמשתי בחזק יותר).
כעת, השתמשו באפליקצייה הקרויה Disks או Gnome Disk Utility - ועשו Restore מהאימייג' ל-SD. לאחר תום השחזור ה-SD מוכן לפעולה - הוציאו מהמחשב והכניסו לפיי.
חברו לפיי מקלדת ועכבר USB סטנדרטיים (קווי או אלחוטי). וודאו שיש לכם תקשורת WIFI פועלת בבית או חברו את כבל הרשת במקום וחברו מטען גלקסי סטנדרטי לפיי ע"מ להדליק אותו. כמו כן ניתן להשתמש בכבל HDMI כדי לחבר מסך (טלוויזיה אני מניח).
לאחר ההפעלה תראו התקנה "סטנדרטית" של אובונטו (עם Ubiquity). בסיום ההתקנה יהיה לכם לינוקס אובונטו מותקן על ה-SD והכל פועל Out of the box. מומלץ להריץ מייד בטרמינל sudo apt-get upgrade כדי לקבל עדכונים נוספים. שימו לב שקיבלתם את שולחן העבודה MATE (זהה לגנום קלאסי) ולא את יוניטי (תודה לאל).
**מה הצלחתי להתקין ועובד נפלא ** :
ליברה אופיס, DOSBOX, גימפ, פיירפוקס כולל פלאש, פונטים TrueType של איכס-סופט, אקליפס, VLC, מנהל מחיצות gParted ועוד.. עבור כל הנ"ל אין צורך בהוספת רפוזיטוריס נוספים ל-APT. הכל התקנה ישירה עם sudo apt-get install Smile
** מה לא עובד **
אל תנסו להתקין כרום ואפילו לא כרומיום. הגרסה האחרונה של כרומיום קורסת בהפעלה. ניתן לשנמך לגרסה ישנה ולחסום עדכוני APT לחבילה. עובד מצוין עד שמגיעים לפלאש. שם זה קורס שוב. יש בעיות עם DRM וכו'.
גם קודי קורס בהפעלה. אם אתם רוצים להשתמש בקודי תחת מחשב "מלא", השתמשו ברספביאן כפי שאסביר בהמשך.
בסה"כ הפיי עבד כמו מטוס יחסית לכל מחשבי הגרוטאה שאני מכיר מהעבר עם 1G ועושה את העבודה בתור מחשב מלא! גלישה דרך פיירפוקס בלבד, בינתיים, אבל כל האתרים עובדים.

RASPBIAN:
זוהי המערכת ה"רשמית" להתקנה על הפיי!
ושוב, בואו נסקור את שיטת ההתקנה לעצלנים כרוניים במיוחד:
הורידו את מנהל ההפעלה בשם NOOBS מפה:
https://downloads.raspberrypi.org/NOOBS_latest
בהמשך תשימו לב שזו הגרסה המלאה של NOOBS שכבר מכילה בתוכה את האימייג' של רספביאן להתקנה מראש ללא צורך בכאבי ראש נוספים.
הכניסו כרטיס מיקרו SD מפורמט למחשב (כל מחשב שיודע לקרוא מיקרו SD ולפרוס זיפ). פרסו את הזיפ תוך שמירה על מבנה התיקיות ל-ROOT FOLDER של ה-SD... זהו - הכרטיס מוכן להפעלה בפיי.
שלפו את ה-SD מהמחשב והכניסו אותו לפיי. כאשר נפעיל את הפיי, יעלה מייד מנהל ההפעלה שאיך לא, יציע לנו להתקין רספביאן כאופציה המועדפת (מעניין למה...). לאחר בחירה באפשרות זו, המתינו כ-5 עד 7 דקות ל"התקנה". לאחר סיום ההתקנה יהיה ריסטרט אוטומטי ויעלה רספביאן - למעשה "דביאן" מקומפל ל-ARM עם שולחן עבודה LXDE (איזה כיף, כמו בלובונטו). והכל (איך לא) עובד out of the box.
טיפ : הדבר הראשון שאני ממליץ לעשות בהפעלת רספביאן זה להוסיף keyboard layout indicator ל-LXDE ולהגדיר keyboard switch מעברית לאנגלית ללא keep system layouts. זה יחסוך לכם הרבה עצבים עם המקלדת Wink
**מה הצלחתי להתקין ועובד נפלא ** :
ליברה אופיס, DOSBOX, גימפ, אייסויזל (ה"תואם פיירפוקס" של הפצות דביאן), פונטים TrueType של איכס-סופט, אקליפס, VLC, מנהל מחיצות gParted, וגם קודי (סופסוף). עבור כל הנ"ל אין צורך בהוספת רפוזיטוריס נוספים ל-APT. הכל התקנה ישירה עם sudo apt-get install Smile
** מה לא עובד **
אין candidate להתקנת האמולטור zsnes (אוף, הלכה הקונסולת משחקים).
כרגיל אל תנסו להתקין כרום או כרומיום. הרספביאן בא עם דפדפן בשם WEB והצלחתי כאמור להתקין iceWeasel. זה אמור להספיק לגלישה בסיסית אבל הגלישה הרבה פחות נעימה מאובונטו MATE.
מה עוד... כשגולשים בפלאש ברספביאן, משום מה ה-GPU מתחמם ואחרי כמה דקות בשימוש פלאש ממושך - המכשיר עושה ריסטרט בלתי צפוי (באסה, אבל זו החומרה מה לעשות).
בסה"כ הפיי עובד מאוד מהר עם רספביאן, יכול לשמש גם כאן כמחשב מלא אבל מועיל יותר במקרה הזה כמדיה סנטר. אם מישהו ימצא לי דרך להפעיל אותו גם כקונסולת משחקים, שאפו...

והטיפ האחרון:
תהיו עצלנים כמוני ותשתמשו בשני כרטיסי SD לשתי המערכות. אל תסתבכו עם BerryBoot כדי להפעיל את שתי המערכות ביחד. לא שווה את המאמץ וגומר את המקום ב-SD. הכרטיסים הללו פשוט לא נועדו ל-DUAL BOOT. חבל על ההשקעה בזה...

אשמח לכל הערה או הארה של הגיקים באזור... Razz

תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
בטיטו אוכל פאי אנטואנטאורח · ·

הודעה פורסם: 14/04/2016 - 00:03
נושא ההודעה:

הדור הראשון אשכרה ניסה לעשות עם זה משהו
ובסוף עבר לארדואינו.

הדור השני (ובינהם אני) התקין קודי

כעת כשיצא דור שלוש כולם משתפים בחוויות של ההרגשה מה קורה כשמשנים שת הוואלפיפר בהפצה של אקסטון
http://www.exton.se/?p=738

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 14/04/2016 - 01:18
נושא ההודעה:

על ה-GPU אתה יכול להדביק צלעות קירור.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 14/04/2016 - 07:47
נושא ההודעה: