ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
Tizenאורח · ·

הודעה פורסם: 12/09/2018 - 10:49
נושא ההודעה: סמארטפון חופשי

השנים עוברות חולפות ביעף,
המכשירים משתכללים ומשתבחים ואילו קטגורית "החופשיים" תקועה במקום במצב עגום...

האם שווה להסתכל לכיוון של סמסונג Z2?

תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
mksoftלא בפורום כעתSite Admin ת.הצטרפות: 17/03/2002 · הודעות: 10514 · מיקום: כדור הארץ

הודעה פורסם: 12/09/2018 - 11:01
נושא ההודעה:

הסתכלתי על Purism בעבר, הבעיה שהוא עדיין לא זמין.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם  
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 12/09/2018 - 11:42
נושא ההודעה:

סמסונג Z2? אם אתה באמת רוצה טלפון עם tizen אז כבר עדיף Z4 למרות שמבחינה מעשית אני לא חושב שזה יותר פתוח מאנדרואיד ודי בספק שיש תמיכה סבירה בעברית.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 12/09/2018 - 16:14
נושא ההודעה:

mksoft :
הסתכלתי על Purism בעבר, הבעיה שהוא עדיין לא זמין.

נכון להיום, מדובר על ייצור ואספקה באפריל מאי

מקריאה בפורום שלהם forums.puri.sm
התרשמתי שהעסק רציני ואני נוטה להזמין בשבועות הקרובים

האם מישהו - שעוקב ומתמצא - חושב שזו טעות מצידי ?

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 12/09/2018 - 16:17
נושא ההודעה:

Anonymous :
האם מישהו - שעוקב ומתמצא - חושב שזו טעות מצידי ?

לא עוקב ולא מתמצא - אבל אני אאמין לזה כשאני אראה כאלה בעיניים. עד אז - רעיון נחמד, אבל לא הולך להשקיע כסף או מחשבה.
תקרא לי ספקן, אבל.... בעצם - בלי אבל. תקרא לי ספקן.

חזרה לתוכן הדיון
Tizenאורח · ·

הודעה פורסם: 12/09/2018 - 17:27
נושא ההודעה:

תודה לעונים Smile
כפי הנראה Purism יותר חופשי ומשכנע,
אבל זו חברה של 27 אנשים בלבד והמכשיר אמור לעלות 600 דולר...
לגבי סמסונג, לא שמתי לב שיש גם את Z4.

מה אני אמור לצפות ממכשיר חופשי כזה מבחינת אפליקציות וכד'?

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 13/09/2018 - 13:36
נושא ההודעה:

אם בחופשי אתה מתכוון לתוכנה חופשית (להבדיל ממפרטי חומרה וכאלו) אז המכשיר של פוריזם נראה בכיוון. אפשר גם להתקין תכונה חופשית לגמרי על ג'מיני (יש לי אחד, מכשיר חמוד מאד) אבל זו לא ברירת המחדל. יש בשוק לא מעט מכשירים שניתן להתקין עליהם בילד חופשי של אנדרואיד או של סיילפיש-אוס. פיירפון(2) הוא אחד הבולטים שבהם אבל הוא כבר קצת מיושן...

למה לצפות:
פוריזם: נחכה ונראה
LineageOS: פחות או יותר אנדרואיד ויכול להריץ יישומי אנדרואיד, יש בעיות בהתממשקות שלו לחלק מהחומרות
סיילפיש: ממשק מושקע ולטעמי מצוין, שימושיות מלאה בחלק מהמכשירים אבל לא בכולם, כרגע לא ניתן להריץ יישומי אנדרואיד בבילד חופשי, אבל עובדים על זה...
טיזן: נראה נחמד, לא ניסיתי, מיועד בבירור למכשירי לאו קוסט
לונה-אוס: לא נראה שמתקדם, אין טעם לפתח ציפיות, וחבל.
אובפורט, פיירפוקס-אוס, ועוד כמה פרוייקטים שמסתובבים אי-שם: ספק אם יש טעם לצפות....

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 14/09/2018 - 13:46
נושא ההודעה:

מבחינת מערכות הפעלה חופשיות המצב על הפנים, נראה לי שהקרב בנושא אבוד לפחות עד שלא תתחיל סטנדרניזציה בחומרת טלפונים או לפחות "שוק" של חומרה תואמת.
כל הפרויקרים האלו דינם למות, קצב יציאת החומרה החדשה הוא הרבה יותר גדול מקצב הפיתוח של מערכות הפעלה אלו.
המיזם היחידי שהצליח להוציא משהו מתחת ידו זו חברת Fairphone רק שהאידאולוגיה שלה היא אחרת, היא יותר אכפתית מנושא יצור המכשירים ושרשרת אספקה "נקיה" ולא נצלנית ולא מערכת הפעלה (היא משתמשת באנדרויד).

לצערנו אין לנו ברירה אלא להשאר עם האייפונים או פח האשפה הירוק למי שאוהב את גוגל.

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 14/09/2018 - 17:20
נושא ההודעה:

אני קניתי טלפון של פוריזם בזמן מסע מימון ההמונים שלהם. אני עוקב אחריהם ודי אופטימי שהם יצליחו לעמוד ביעדים שהם הציבו לעצמם. זה טלפון שנראה לי שיתאים לי, אבל אני לא בטוח שהוא יתאים לכל אחד.

החברה הזו כבר הוציאה כמה מוצרים: שני דגמי מחשבים ניידים (יקרים). היא השקיעה לא מעט בכך שהם יהיו חופשיים, כולל מעורבות במאמץ לנטרל את הנוזקה שאינטל שמה בביוס. מה שכן, מוצר אחד הם בינתיים לא הצליחו להוציא (הטאבלט שלהם. אולי הוא נדחה בגלל הטלפון, אבל הוא עדיין מופיע באתר עם אפשרות להזמנה מוקדמת).

בניגוד לאובונטו ולמוזילה הם משתדלים לא ליצור מערכת הפעלה שלמה בעצמם אלא להשתמש עד כמה שאפשר בחלקים קיימים. הם עדיין מפתחים ממשק משתמש שלם.

כמוכן כמו אובונטו ובניגוד למוזילה הם מכוונים לפלח שוק מצומצם של מכשירים יקרים וקונים ם מספיק כסף שירצו את המכשירים שלהם. חברה אחת תוכל להתקיים שם. האם הם יצליחו ליצור איזשהו בסיס לסטנדרטיזציה (ולו סביב i.MX8 ו־Vivente)? זה המקרה האופטימי.

הוזכר כאן מיזם Fairphone: אחת המטרות שלהם הייתה גם חומרה מספיק חופשית כדי שלמכשירים יהיה אורך חיים מספיק גדול גם אחרי שיימאס לייצרן החומרה המקורי. הם לא עמדו ביעד הזה.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 14/09/2018 - 17:31
נושא ההודעה:

Anonymous :
מבחינת מערכות הפעלה חופשיות המצב על הפנים, נראה לי שהקרב בנושא אבוד לפחות עד שלא תתחיל סטנדרניזציה בחומרת טלפונים או לפחות "שוק" של חומרה תואמת.
כל הפרויקרים האלו דינם למות, קצב יציאת החומרה החדשה הוא הרבה יותר גדול מקצב הפיתוח של מערכות הפעלה אלו.
המיזם היחידי שהצליח להוציא משהו מתחת ידו זו חברת Fairphone רק שהאידאולוגיה שלה היא אחרת, היא יותר אכפתית מנושא יצור המכשירים ושרשרת אספקה "נקיה" ולא נצלנית ולא מערכת הפעלה (היא משתמשת באנדרויד).

לצערנו אין לנו ברירה אלא להשאר עם האייפונים או פח האשפה הירוק למי שאוהב את גוגל.

כרגע הכי נכון מבחינת תאימות להכל ושגם יהיה "חופשי" זה LineageOS.
יש לי 2 מכשירים שהתקנתי עליהם את המערכת ועובדת נפלא ותומכת בהכל.

1) שיאומי רדמי נוט 4 עם מעבד QUALCOMM (לא יעבוד במעבדי MTK). בגרסת הקוואלקום יש תמיכה רשמית של LineAge, רק קח בחשבון שאתה צריך להגיש לשיאומי בקשת ל-Bootloader Unlocking שלוקחת 72 שעות (ואז ניתן להריץ עליו כל Custom ROM).

2) טלפון LG V20 בגרסת ה-H990 Single Sim, התקנתי את ה-build של x86cpu. כתבתי גם מדריך מפורט ב-XDA איך להמיר את המערכת שמגיעה עם ה-LG ל-Lineage, צריך לבצע Bootloader Unlocking עם הפריצה המכונה DirtySanta וגם כאן בסיום האנלוקינג תהיה לך אפשרות להתקין כל רום מקוסטם שתומך במכשיר.

להלן קישור למדריך שכתבתי:
https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=77371404&postcount=1890

כמו כן, מעל האנדרואיד התקנתי BusyBox ו-LinuxDeploy כך שהמכשיר מריץ לי עכשיו גם Debian Stretch נקי בארכיטקטורת arm64 ב-chroot מעל השכבה של אנדרואיד, לא יודע כמה באמת תצטרך את התוספת הזאת של להריץ לינוקס שולחני אבל אצלי בשיאומי זה פשוט טס, עובד יותר מהר מהמחשב אפילו כי ה-emmc של המכשיר מאוד מהיר, כמעט כמו SSD.

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 14/09/2018 - 18:17
נושא ההודעה:

אם כבר מדברים, גאל דובאל (שייסד במקור את מנדרייק) בדיוק הכריז על גרסת בטא של /e/ - גרסה שלו של LineageOS עם microG ועוד כמה דברים מעל זה. למיטב הבנתי הדגש העיקרי שלו הוא על פרטיות ופחות על קוד פתוח (ובכלל לא על חומרה חופשית).

https://hackernoon.com/leaving-apple-google-e-first-beta-is-here-89e39f492c6f

הנקודה היא שגם לאחר שהתקנת LineageOS, הטלפון לא כל כך שמיש אם אתה לא מתקין עליו את היישומים של גוגל. ואז חזרנו לעיקר הבעיה המקורית. הוא מנסה לספק תחליף שלם ככל האפשר לשרותים של גוגל (גם מעבר למה שמגיע עם microG).

לא עקבתי אחרי ההתקדמות שלו ואין לי מושג מה מצבו. מישהו ניסה את זה?

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 14/09/2018 - 22:29
נושא ההודעה:

Anonymous :

כרגע הכי נכון מבחינת תאימות להכל ושגם יהיה "חופשי" זה LineageOS.
יש לי 2 מכשירים שהתקנתי עליהם את המערכת ועובדת נפלא ותומכת בהכל.

1) שיאומי רדמי נוט 4 עם מעבד QUALCOMM (לא יעבוד במעבדי MTK). בגרסת הקוואלקום יש תמיכה רשמית של LineAge, רק קח בחשבון שאתה צריך להגיש לשיאומי בקשת ל-Bootloader Unlocking שלוקחת 72 שעות (ואז ניתן להריץ עליו כל Custom ROM).

2) טלפון LG V20 בגרסת ה-H990 Single Sim, התקנתי את ה-build של x86cpu. כתבתי גם מדריך מפורט ב-XDA איך להמיר את המערכת שמגיעה עם ה-LG ל-Lineage, צריך לבצע Bootloader Unlocking עם הפריצה המכונה DirtySanta וגם כאן בסיום האנלוקינג תהיה לך אפשרות להתקין כל רום מקוסטם שתומך במכשיר.

להלן קישור למדריך שכתבתי:
https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=77371404&postcount=1890

כמו כן, מעל האנדרואיד התקנתי BusyBox ו-LinuxDeploy כך שהמכשיר מריץ לי עכשיו גם Debian Stretch נקי בארכיטקטורת arm64 ב-chroot מעל השכבה של אנדרואיד, לא יודע כמה באמת תצטרך את התוספת הזאת של להריץ לינוקס שולחני אבל אצלי בשיאומי זה פשוט טס, עובד יותר מהר מהמחשב אפילו כי ה-emmc של המכשיר מאוד מהיר, כמעט כמו SSD.

קודם כל תודה, זה תחום מרתק, אבל הצלחה של פרויקט כלשהו תהיה כשניתן יהיה לעשות את הפעולות האלו בפשטות ובשניות, ללא צורך בפריצות ובתחכום, ממש כמו שעושים על PC רגיל, קונים ומתקינים לינוקס תוך כמה דקות, כרגע כל התחום נמצא עדיין בחיתוליו, יותר מתאים להאקרים(במובן הטוב של המילה) של חומרה מאשר למשתמש רגיל, גם השרותים שיקבלו המשתמשים ממערכות ההפעלה האלו יהיו בעייתיים, אני מתאר לעצמי ששיחות ו-SMS יהיו, אבל מה עם כל היתר? וייז או ניווט אחר? וואטסאפ? פייסבוק?
כמובן שהבעיה היא לא של מפתחי התוכנה, יותר של מפתחי החומרה, לדוגמה בסוני, כל דגם של מצלמה מתנהג שונה מהדגם המקביל או מקודמו, זה פשוט סיוט להרכיב חומרה של טלפון.

חזרה לתוכן הדיון
צפריראורח · ·

הודעה פורסם: 23/09/2018 - 10:22
נושא ההודעה:

נראה ש־Vivente פופולרית בתחום. הנה עוד מחשב עם תוכנה חופשית באמת על ARM:
https://www.crowdsupply.com/mnt/reform
http://mntmn.com/reform/
(וכן, המפרט לא מדהים במיוחד),

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 24/09/2018 - 16:22
נושא ההודעה:

Tizen :
תודה לעונים Smile
כפי הנראה Purism יותר חופשי ומשכנע,
אבל זו חברה של 27 אנשים בלבד והמכשיר אמור לעלות 600 דולר...
לגבי סמסונג, לא שמתי לב שיש גם את Z4.
מה אני אמור לצפות ממכשיר חופשי כזה מבחינת אפליקציות וכד'?

בהתחלה זה יהיה דברים בסיסיים
אבל לפי כמות החומרה שנמכרה למפתחים - אני אופטימי

כשהתחלתי לעקוב אחרי לינוקס, לפני 15 שנה (+/-) לא היו לי ציפיות
ההיגיון שלי היה :
אין תאגיד בינלאומי עם אנטרס כלכלי - שישקיע מליארדים בפיתוח

שמחתי להתבדות
כבר למעלה מ 10 שנים אני משתמש בלינוקס
אני מאמין שההשתלשלות הזו תחזור על עצמה בסלולר

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל: