ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
KingYesלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 04/08/2003 · הודעות: 884 ·

הודעה פורסם: 15/10/2003 - 21:43
נושא ההודעה:

בזמן האחרון, פיתחתי לאנשים תוכניות שונות, וגם קודים ג'ינרים המבוססים על PHP. כידוע שעל העבודה לא לקחתי שום שקל. ולכן רציתי לקבל רשיון ה-GPL.

כתבתי על כל פונקציה תיעוד כולל תאריך עדכון, וכל הדברים שה-GPL דורש.

שלחתי לאותו בן אדם את הקוד מקור של התוכנית שהוא ביקש, והוא הבטיח, שאת הזכויות יוצרים שכתוב למטה (בדומה ל-phpBB) אינו יוריד אותם בשום פנים ואופן.

חשבתי שאפשר לסמוך על הבחור הנ"ל, אבל לאחר כחודש, רציתי לראות איך מתנהל התוכנית ששלחתי לו על זמן אמת. ולדמהתי, אין שום שמץ של זכויות יוצרים על התוכנית.

פניתי אליו במייל אשר אני מבקש שיחזיר את הזכויות יוצרים. והוא טען שאינו מוכן להחזיר, ואני לא יכול לעשות לו בכח כלום.

כתבתי לו בתוכנית שיחזיר, אבל תוך חצי דקה נמחק ההודעה שלי.

אין לי מושג מה לעשות בזה, מצד אחד אני רוצה לעשות לאנשים ולתמוך בשיטת הקוד פתוח. אבל מצד שני אני רואה שלא נשאר לי שום זכות יוצר, ואת זה אני לא מקבל (ככה הרשיון GPL כתב).

בכל זאת, האם יש מצב לטפל בנושא? וגם כן, האם רשיון ה-GPL יכול לתת לי גיבויי מאחור?

בתודה, יקיר.

[ נערך על-ידי KingYes בתאריך 15/10/03 19:44:48 ]

מילים לשירים חסידיים

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם  
תגובה  עם ציטוט חזרה למעלה
חזרה לתוכן הדיון
dittigas ת.הצטרפות: 19/03/2002 · הודעות: 2049 ·

הודעה פורסם: 15/10/2003 - 22:00
נושא ההודעה:

אני חושב שכדאי שתעלה את העניין גם בעמות המקור.

הצעד הראשון לדעתי הוא לדבר עם הבן אדם ולתת לו הזדמנות להגיב לטענות שלך לפני שאתה מאשים או מפרסם את העניין. זה די מתבקש. אני מבין שכבר עשית את זה וקיבלת תשובה (בדואל?) שאין לו שום כוונה להתייחס אליך?

אני מניח שהשלב הבא יהיה להתייעץ עם עו"ד בין אם פה בארץ, כמו העו"ד שעובד עם המקור, או בארגון ה-FSF למשל. בכל מקרה, אני מציע לך להמנע מלפרסם פרטים מזהים שלו בפומבי לפני שהעניין הזה סגור וברור שהוא הפר את ה-GPL, אחרת זה יכול להגרר לכיוונים לא רצויים.

אגב, לא ממש הבנתי, איך ראית שהוסר רישום זכויות היוצרים? הוא שם את הקוד איפשהו באינטרנט? למיטב ידיעתי גם אם לא היית משחרר תחת GPL הוא לא יכול לקחת את הקוד ולעשות בו שימוש בניגוד להסכם ביניכם, אלא אם כן נתת את הסכמתך לכך.

Windows: A thirty-two bit extension and graphical shell to a sixteen-bit patch to an eight-bit operating system originally coded for a four-bit microprocessor which was written by a two-bit company that cant stand one bit of competition.

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית שלח דוא\ ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/10/2003 - 22:04
נושא ההודעה:

ציטוט:
אגב, לא ממש הבנתי, איך ראית שהוסר רישום זכויות היוצרים? הוא שם את הקוד איפשהו באינטרנט? למיטב ידיעתי גם אם לא היית משחרר תחת GPL הוא לא יכול לקחת את הקוד ולעשות בו שימוש בניגוד להסכם ביניכם, אלא אם כן נתת את הסכמתך לכך.

אני רק ראיתי שאת הזכויות יוצרים למטה אינם קיימים. ואני לא חושב שהוא מחק גם כן בתוך הקוד, כי הוא אינו מפרסם את הקוד.

בכל אופן, מה כבר יכולים לעשות עמותת המקור?

מילים לשירים חסידיים

חזרה לתוכן הדיון
dittigas ת.הצטרפות: 19/03/2002 · הודעות: 2049 ·

הודעה פורסם: 15/10/2003 - 22:23
נושא ההודעה:

[quote]
ב 2003-10-15 20:04, KingYes כתב:
ציטוט:

אני רק ראיתי שאת הזכויות יוצרים למטה אינם קיימים. ואני לא חושב שהוא מחק גם כן בתוך הקוד, כי הוא אינו מפרסם את הקוד.

בכל אופן, מה כבר יכולים לעשות עמותת המקור?

אתה בעצם טוען שלא קיבלת קרדיט באתר, אני חושב שזה עניין אחר. לגבי הקוד עצמו, אם שחררת אותו כ-GPL הוא חייב להיות זמין ממנו באיזשהי צורה.

שווה להתייעץ. שלח דואל ותציג את העניין.

Windows: A thirty-two bit extension and graphical shell to a sixteen-bit patch to an eight-bit operating system originally coded for a four-bit microprocessor which was written by a two-bit company that cant stand one bit of competition.

חזרה לתוכן הדיון
משהלא בפורום כעתSite Moderator ת.הצטרפות: 30/08/2003 · הודעות: 985 · מיקום: אלקנה, ישראל

הודעה פורסם: 15/10/2003 - 22:28
נושא ההודעה:

אני חושב שזה לא הנושא... הוא שואל עד כמה אחראי ה GPL למי שמפיץ משהו ברשיון הזה, האם אפשר לעשות משהו למי שעובר על רשיון ה-GPL, והאם הוא יכול גם לדאוג שבמסגרת הGPL להבא הוא יוכל לדרוש קרדיט?

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 15/10/2003 - 23:36
נושא ההודעה:

אם אני מבין נכון אז מה שהוא עשה הוא חוקי לחלוטין (בהנחה שקובצי ה-PHP עצמם כוללים עדיין את הודעות זכויות היוצרים המקוריות):

הוא יצר קוד שמבוסס על הקוד שלך אבל מתפקד בצורה קצת שונה (ללא הקרדיט למטה). אין כאן שום סתירה לרשיון תוכנה חופשית. צריך גם לזכור שאי-אפשר לדרוש להשאיר יותר מדי קרדיטים:http://www.gnu.org/philosophy/bsd.html (ומה עם הקרדיט ל-php, אפאציי, mysql, וכל שאר התוכנות הרבות שבהם אתה משתמש? וכל מיני ספקי שירות?)

שוב: מכיוון שהתוכנה חופשית יש לו את מלוא הזכות לשנות אותה. מכיוון שהוא לא מפיץ אותה, הוא ממילא גם פטור מהצורך (לפי רשיון ה-GPL) להפיץ את השינויים שלו.

אם סיכמת איתו שהוא ייתן לך קרדיט והוא לא נתן אז זו התנהגות לא יפה. אבל היא לא סותרת כאן את החוק (למיטב הבנתי)

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 15/10/2003 - 23:43
נושא ההודעה:

אז לא שווה לי בכלל להוציא בקוד פתוח תוכניות שבניתי, אם אני רואה שזה ככה. Mad Mad Mad

מילים לשירים חסידיים

חזרה לתוכן הדיון
costelloלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 27/09/2002 · הודעות: 551 · מיקום: אי שם...

הודעה פורסם: 16/10/2003 - 00:07
נושא ההודעה:

אתר אינטרנט הוא דוגמא מאד בעייתית לתוכנה, שכן קשה לגדיר את המשתמש. אם זה הוא בעל האתר - הרי שאין הוא חייב לחשוף את הקוד והשינויים שביצע, אם המשתמשים מוגדרים כגולשים, הוא חייב, באופן ברור ובולט להציע את קוד המקור - שכן הוא מפיץ את התוכנה.

כדאי לנסות ולחפש באתר של הFSF לגבי רישוי לאתרי אינטרנט, ובמיוחד לאתרים דינמיים.

בכל מקרה, יכול להיות שכן יש כאן עברה על הGPL -ע"פ הפסקה הבאה (מתוך התרגום הלא רשמי לעברית).
ציטוט:

* ג) אם התוכנה שעברה שינוי קוראת באופן נורמאלי פקודות בצורה אינטראקטיבית בזמן הריצה, אתה חייב לגרום לה, כשהיא מתחילה לפעול עבור שימוש אינטראקטיבי כזה בצורה הרגילה ביותר, להדפיס טקסט המכיל הודעת זכויות-יוצרים מתאימה והודעה שאין אחריות (או לחילופין, שאתה מציע אחריות) ושהמשתמשים יכולים להפיץ את התוכנה מחדש תחת תנאים אלו, ולספר למשתמש כיצד להציג עותק של רשיון זה. (יוצא מן הכלל: אם התוכנה עצמה היא אינטראקטיבית אך לא מדפיסה הודעה שכזו באופן נורמאלי, לא דרושה הודעה כזו מהעבודה מבוססת-התוכנית שלך.)

שכן הוא לא מציג הצהרת זכויות היוצרים, והתוכנה (אתר) הוא בהחלט אינטראקטיבי (אני מניח?).
[addsig]

צפיה בפרופיל המשתמש שלח הודעה פרטית ביקור באתר המפרסם מספר ICQ 
חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 16/10/2003 - 00:18
נושא ההודעה:

זה בדיוק העניין של ה-advertizing cause: יש לא מעט תוכנות המעורבות ביצירת הדף. הן בבעלות לא מעט אנשים שונים. האם כל אחד מהם רשאי לתבוע ממך לשים קרדיט בדף?

יתירה-על-כן: אם אתה יכול לכפות התנהגות מסויימת מהקוד של התוכנית שלך, הרי היא בעצם לא תוכנה חופשית. כי מה ימנע ממך לשתול כל מיני הודעות nagware?

דרך אגב: מקרה ידוע של תוכנה שקוד המקור שלה זמין, ומותר לשנות אותה, אבל אסור לשנות משהו אחד בהתנהגות שלה: ביטקיפר:http://BitKeeper.com
שם המגבלה היחידה היא שכל עדכון במאגר שלך חייב גם להגיע למאגר הציבורי של החברה.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 16/10/2003 - 00:25
נושא ההודעה:

לגבי רשיון יותר מתאים:

אולי הרשיון הזה?
http://www.affero.org/oagpl.html
http://www.gnu.org/licenses/license-list.html#GPLIncompatibleLicenses

חזרה לתוכן הדיון
SillyFlyלא בפורום כעת ת.הצטרפות: 17/12/2002 · הודעות: 284 · מיקום: צפון

הודעה פורסם: 16/10/2003 - 00:43
נושא ההודעה:

ציטוט:

ב 2003-10-15 21:36, Anonymous כתב:
שוב: מכיוון שהתוכנה חופשית יש לו את מלוא הזכות לשנות אותה. מכיוון שהוא לא מפיץ אותה, הוא ממילא גם פטור מהצורך (לפי רשיון ה-GPL) להפיץ את השינויים שלו.

הרשה לי לחלוק עליך.
במקרה המדובר הוא עמוד php באתר אינטרנט נגיש לציבור (למיטב הבנתי), לכן כל גישה אל האתר (או יותר נכון - לעמוד הPHP הספציפי) כמוה כהפעלת התכנה ע"י הצופה בדף. העובדה שהתכנה עצמה ממוקמת על השרת ומורצת שם לא משנה את העובדה שהמשתמש מפעיל אותה, ולכן יש כאן הפצה של התכנה.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 16/10/2003 - 01:46
נושא ההודעה:

הדף שהמשתמש רואה בבית הוא פלט של התוכנית. בדיוק כמו שתדפיס הוא פלט של תמלילן ושתוכנית בנוייה היא פלט של קומפיילר.

למיטב זכרוני הרשיון של kword הוא gpl. האם זה אומר שכל פלט של kword הוא גם תחת רשיון GPL? בוודאי שלא.
http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html#CanIUseGPLToolsForNF

חזרה לתוכן הדיון

הודעה פורסם: 16/10/2003 - 14:01
נושא ההודעה:

אז מה נסגר בסופו של דבר?

האם אפשר לדרוש ממנו שיכתוב את הזכויות שלי בפלט על הדף? או שהוא לא חייב משום GPL, אבל אם רוצה הוא יכול.

מה אתם אומרים?

מילים לשירים חסידיים

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 16/10/2003 - 14:18
נושא ההודעה:

א. תמיד כדאי לבדוק את ה- FAQ של GNU כשמתעניינים ב- GPL. הנה שאלה ותשובה משם -

I want to get credit for my work. I want people to know what I wrote. Can I still get credit if I use the GPL?
You can certainly get credit for the work. Part of releasing a program under the GPL is writing a copyright notice in your own name (assuming you are the copyright holder). The GPL requires all copies to carry an appropriate copyright notice.

ב. יש להבחין בין הקוד המוגן (שבו צריכה להיות הודעת זכויות יוצרים) לבין הפלט של התוכנה, שאינו חייב לכלול הודעה כזו. יחד עם זה, בישראל ישנה הוראת חוק הקובעת כי יוצר (במקרה זה, מפתח תוכנה) זכאי לקרדיט "בהיקף ובמידה המקובלים". במלים אחרות, אם מקובל לתת קרדיט כדוגמת זה שניתן ב- PHPBB, כי אז יש לך זכות חוקית לקבל קרדיט כזה והפרתה של הזכות היא עוולה המזכה בפיצוי ובצו מניעה.

ג. במקרה שאתה מתאר, נראה שהמצב פשוט יותר מבחינה משפטית (אך מסובך יותר מבחינה ראייתית). מבחינה משפטית, אתה מתאר הסכם בינך לבין המשתמש בתוכנות, שבו הוא התחייב לתת לך קרדיט. אם לא עמד בכך, זו הפרת הסכם. מבחינה ראייתית, בהעדר תיעוד בכתב של ההסכם יהיה לך קשה להוכיחו.

ד. מה שמביא אותנו לנקודה האחרונה - משפטים בצד, אם אדם לא נותן קרדיט ליישום WEB המבקש קרדיט כזה, למרות שהוא משתמש ביישום, זוהי תופעה ראויה לגינוי בלי קשר לשאלה אם זה "חוקי" או לא. מתן קרדיט במקרה זה מעודד את המפתח ומלמד אחרים שאפשר להשתמש ביישום ומאיפה להשיגו. אינני רואה מדוע שורה קטנה בתחתית עמוד צריכה להפריע למשתמש בתוכנה, אם היא היתה חשובה למפתח. בקיצור, עם כל הכבוד למשפטים - צריך לפעמים לנהוג כבני אדם גם בלי שוט חוקי מעל הראש.

חזרה לתוכן הדיון
אורח · ·

הודעה פורסם: 17/10/2003 - 21:30
נושא ההודעה:

אבל הטענה הזו לא מסתמכת על רשיון ה-GPL כרשיון ציבורי כללי, אלא על ההנחה שהיה כאן הסכם מפורש בין שני הצדדים. ואת זה צריך להוכיח. אם רוצים לעשות דבר כזה בצורה משפטית זה בד"כ לא שווה את ההוצאות.

מי שמתמש בקוד הזה מאוחר יותר חופשי מאותה מגבללה.

מצד שני, יש לך דרך די פשוטה לדאוג שהקוד שלך יתפרסם: תמצא חלק ממנו שהוא מספיק מועיל לכלל האוכלוסיה ותהפוך אותו לפרוייקט בסורס-פורג' או במקום דומה. אם תשתמש במשאב הה בצוורה נבונה הוא יכול לשפר פלאים את קורות החיים שלך.

חזרה לתוכן הדיון
הצגת הודעות מלפני:     
מעבר אל:  
כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
תגובה לנושא
צפיה בנושא הבא Printable version התחבר כדי לבדוק הודעות פרטיות צפיה בנושא הקודם
PNphpBB2 © 2003-2004 

תוכן הדיון

1. KingYes
  2. dittigas
  3. KingYes