ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

 
 
  כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin

quick_linkיותר מידי תוכנות?

published at 05/04/2003 - 18:19 · ‏פורסם sforbes · ‏tags לינוקס · שלח לחברידידותי למדפסת
לינוקס "השפע העצום של תוכנות הזמין כיום, ללא תוכנות העובדות בצורה מושלמת, מהווה בעייה החוסמת אימוץ המוני של לינוקס בשולחן העבודה. בכדי לכבוש את שולחן העבודה, אנו צריכים להתאחד"

כך נפתח מאמר מעורר מחלוקת שפורסם לאחרונה באתר התוכנות Freshmeat. הטענה הזו לא חדשה- אמנם ידועה המימרה "בהנתן מספיק עיניים בוחנות, כל הבאגים נהיים רדודים" שהושמעה רבות כנימוק אידאולוגי לטובת הקוד הפתוח. אולי זה נכון עבור חלקים מרכזיים ויוקרתיים כגון הקרנל, אך עם זאת נשמע גם כולם של אלו התוהים כמה תוכנות קוד פתוח מצליחות להגיע למסה הקריטית בשביל שהממרה תהייה רלבנטית להן? לפי כמות הפרוייקטים הקטנים עד זעירים המפוזרים, שחלק גדול מהם הוא בעצם אותה תוכנה ששוב ושוב מנסים לכתוב (בלי קשר לנסיונות הקודמים, ולכן גם בלי למידה מהם) אפשר להבין מאיפה בא הסנטימנט במאמר הנזכר.

 

קישורים רלוונטיים

יותר מידי תוכנות? | כניסה / יצירת מנוי חדש | 11 תגובות
סף חסימה
  
ההערות הינן מטעם כותביהן. אין צוות האתר לוקח אחריות על תוכנן
תגובה: יותר מידי תוכנות? (ניקוד: 1)
ע"י CooL_SPoT (kickmyass@email.com)
ב 05/04/2003 - 18:28
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://angelfire.com/d20/csmusic
יש לי 2 דברים להגיב על זה:
א. הרבה מהפרוייקטים הקטנים הם חלק תהליך לימוד שעובר המתכנת, דבר שהוא לא יכול לעבור בפרוייקט גדול (כי לא יתנו לו לעשות ניסויים) וזה, לדעתי, עוזר לאותו מתכנת לעבור אחר כך לעזרה בפרוייקטים גדולים יותר.

ב. יותר מידיי תוכנות? אחד הדברים היפים בלינוקס זה המגוון הרחב שלא מחייב אותך להשתמש בתוכנה ספציפית (ראה לדוגמא ICQ) אלא נותן לך לעבוד עם מה שכיף ונוח לך.

[ השב לזאת ]

תגובה: יותר מידי תוכנות?(ניקוד: 1)
ע"י sforbes ב 05/04/2003 - 18:38
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://members.evolt.org/sforbes/
הבעייה שכל כך הרבה מהם במצב נצחי של תוכנות לא גמורות, עם באגים שלעולם לא יתוקנו.
אתן לך דוגמא: אחותי הקטנה (בכיתה י"א) לא אוהבת מחשבים במיוחד. היא נגנית צ'לו מקצוענית, ולומדת קומפוזיציה ברמה מתקדמת. מכיוון שכך, היא זקוקה לתוכנה שתתן לה להקליד ולערוך תווים בקלות ובמהירות, לשלב בפנים עברית, ולהדפיס את הכל בשביל לתת למבצעים.

על חלונות הייתה לה תוכנה שהיא עבדה איתה הרבה. כיום היא עובדת עם רד האט וגנום (והיא מאוד מרוצה מגנום, ולא סובלת את kde).

חיפשתי בשבילה תוכנת לינוקס מקבילה. מצאתי חמש תוכנות- אחת מבוססת TeX (שאין לה את הזמן ואת המשאבים ללמוד) ועוד ארבע, שכולן כאחת מבוגגות ברמה שלא מאפשרת שימוש סביר.

יש בלינוקס הרבה תוכנות. יש מעט תוכנות טובות.

ואם תקרא את המאמר המקושר, תראה שהוא מציע גם גישה מסויימת לפתרון (שהיא לא בלי החסרונות שלה)- ביסוס תוכנות רבות על קוד מרכזי, עם חלקים המסתעפים מהם. הדוגמא שהוא נותן זה גקו של מוזילה, שנותן בסיס יציב ואיכותי לכל הדפדפנים השונים המתבססים עליו (מוזילה, פניקס, גליאון, אפיפני), ושהם מחדשים כל אחד בתחומו.

כאמור, יש חסרונות רבים בהצעה שלו לפתרון, אבל לא יהיה פתרון לעולם אם לא נכיר בכך שיש בעייה, וש"הקהל הרחב" לא רוצה ולא צריך תוכנות מבוגגות שאינן פועלות היטב (הרי זו בדיוק אחת הטענות הראשיות שלנו נגד חלונות!)

[ השב לזאת ]

תגובה: יותר מידי תוכנות? (ניקוד: 1)
ע"י dittigas (dittigas@whatsup.org.il)
ב 05/04/2003 - 18:47
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://
אם מותר לי לסטות מהנושא המרכזי (ואני מסכים עם הטענה המרכזית שכן מודל הפיתוח, ככל שלינוקס מתמסדת, הוא נושא שיחזור ויעלה) אני מוחה בתוקף לגבי לינוקס ומוזיקה. למרות הניסיון המאוד מוגבל שלי זה אחד התחומים היותר מפותחים ומושקעים עם מעורבות של גופים כמו אוניברסיטת סטנפורד (PlanetCCRMA), האיחוד האירופאי (Angula) ועוד.

בכל אני ממליץ לאחותך לנסות את Rosegarden ו-NoteEdit. מאחר ויש לי כמה חברים שמתעסקים במוזיקה ויצא לי לראות חבילות כמו Band In A Box עבור חלונות, אפשר בודאות לומר שללינוקס דווקא יש יתרון בתחום הזה.

ד"א Rosegarden כוללת תמיכה עבור Lilipond ככה שלא צריך להשתמש בה עם Tex. נדמה לי שם NoteEdit.

[ השב לזאת ]

תגובה: יותר מידי תוכנות? (ניקוד: 1)
ע"י דוביקס (dovix2003@yahoo.com)
ב 05/04/2003 - 18:36
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://www.geocities.com/dovix2003
העקרון של דארווין פועל כאן להפליא: היישומים הלא מוצלחים נזנחים, ואלה הטובים נעשים יותר ויותר טובים. הרבה מהיישומים שאני משתמש בהם כיום *** יותר *** טובים ממקבילותיהן החלונאיות גם בגלל האבולוציה וגם בגלל התחרות הבריאה.

וחוץ מזה, אם מישהו יספור את כמות ה freeware וה shareware שיש לחלונות אז הוא יבין שמה שהמאמר הזה טוען זה שטויות.

חוץ מזה, ריכוז כוחות בפרוייקט בודד יכול להביא למצב שמוזילה נמצאת בו היום - אלמלא הייתה נכתבת אלטרנטיבה איכותית אולי מוזילה הייתה קורסת לפני שהיו מספיקים לתקן את הדרוש תיקון.

הבעיה, אולי, טמונה בזה שהפצות לינוקס זורקות לאריזה ערב רב של יישומים בלי חשיבה מינימלית של מה הכי מתאים (ואם מישהו קופץ בנושא החופש אז שיישב - זה לא יימנע מהמשתמש להתקין את מה שהוא רוצה אח"כ).

את הגישה המינימליסטית אנו מיישמים בבחירת היישומים שייכללו בכנרת, כשבכל נושא נבחר היישום (או שני יישומים) שנותנים את התמיכה הכי טובה בפורמטים שונים, תרגום לעברית, עושר פונקציונלי, ממשק משתמש נוח ועוד.

[ השב לזאת ]

תגובה: יותר מידי תוכנות? (ניקוד: 1)
ע"י CooL_SPoT (kickmyass@email.com)
ב 05/04/2003 - 19:20
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://angelfire.com/d20/csmusic
יש "מעט" תוכנות טובות?
לפי מה שאני רואה יש המון תוכנות מצויינות בלינוקס

[ השב לזאת ]

תגובה: יותר מידי תוכנות?(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 05/04/2003 - 20:23
רוב המשתמשים לא יכולים להתקין חלק ניכר מרוב "המון התוכנות המצוינות של לינוקס" בכל מקרה, בגלל שהן באות כ tar.gz או cvs.

עם ההתפשטות של Lindows OS ובוטן, המצב הזה רק ילך ויחמיר (ולא, הקהל של ההפצות הללו לא ממש יתקין כלי פיתוח ויקמפל)

[ השב לזאת ]

תגובה: יותר מידי תוכנות? (ניקוד: 1)
ע"י דוביקס (dovix2003@yahoo.com)
ב 05/04/2003 - 20:48
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://www.geocities.com/dovix2003
לינדוס מבוססת דביאן. apt-get עובד.

למנדרייק יש מאגר של מעל 50,000 חבילות שנבנו עבור ההפצה. נכון שזה לא 50,000 תוכנות אבל נדיר מאוד שלא מצאתי שם את מה שאני צריך. למי שלא מנוי מועדון יש עדיין גישה לרוב התוכנות דרך קוקר.

נושא איחוד החבילות כבר הועלה בכמה פרוייקטים שמנסים לפתור אותו ולהגיע לסטנדרט אחיד.

גם LSB עוזר בנושא זה.

לסיכום, כמו שאומרים - עדיף צרות כאלה מהצרות של השכן. במקרה זה הדשא שם לא ירוק יותר.

[ השב לזאת ]

תגובה: יותר מידי תוכנות? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 05/04/2003 - 20:00
האמת שהם צודקים, יש הרבה תוכנות סתם והרבה פרוייקטים כפולים ולא גמורים וכאלו שנשארים בטא במשך כל שנות קיומם.

סתם מעצבן.

[ השב לזאת ]

תגובה: יותר מידי תוכנות? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 05/04/2003 - 20:08
בתור מתכנת בעצמי אני מסכים עם הרבה מהמאמר. אולי מתביישים להודות בכך, אבל בדרך כלל זה לא מעניין או מהנה לתקן באגים. אני עושה את זה כל יום במקום העבודה שלי, כך שלא ממש בא לי לעשות את זה כשאני מבלה את זמני החופשי בפרוייקטים של קוד פתוח.
מה שאני בדרך כלל רוצה לעשות זה ליצור תוכנה שתהיה כיף *בשבילי* לתכנת ולהשתמש. אני אתקן בדרך כלל רק את הבאגים שמפריעים לי וזהו. יכלתי לשמור את קוד המקור, אבל החלטתי לתת אותו גם לאחרים כדי שיכולו להשתמש בו. יהיה להם שימושי- מה טוב. לא יהיה שימושי- מה אכפת לי.

זוהי הסיבה העיקרית שבגללה יש כל כך הרבה תוכנות חופשיות. אני לא חושב שהבעייה היא שיש יותר מידי תוכנות חופשיות- הבעייה היא שהאיכות של פרוייקטים פתוחים רבים לא הגיעה לרמה של תוכנות מסחריות.

אני לא רואה את עצמי משקיע זמן בללמוד את הקוד ואת המערך הפנימי של פרוייקט קוד פתוח גדול (לדוגמא מוזילה) בשביל לעסוק אך ורק בדיבוג. יש הרבה אנשים שעושים זאת, ואני שמח על כך, אבל כמו שציינתי, אני כבר עושה את זה 40+ שעות בשבוע.

[ השב לזאת ]

אני אגיד לך מה לעשות?(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 05/04/2003 - 23:00
אז לא בא לך ללמוד איך הקרנל עובד. במקום זה תכתוב עוד עורך טקסט, או עוד נגן CD להנאתך הפרטית.

אם "מוצת חכמי לינוקס" היתה מחליטה שלא טוב יותר להשקיע בעורכי טקסט ובנגני דיסקים, ואתה, (אולי בגלל הכבוד שאתה רוחש להם) היית זונח את הפרוייקט שלך: אתה באמת היית הולך לעבוד על הקרנל? למה לך?

יכול להיות שעורך הטקסט שלך לא שווה הרבה. אילו משאבים הוא תופס? קצת מקום ב-sourceforge (או אולי מצאת מקום אחר לאחסן את הפרוייקט). אם הוא לא מוצלח במיוחד אז אין לו קהילת מפתחים רצינית, ולכן אתה לא גוזל משאבי פיתוח רבים מהקהילה.

האם עורך הטקסט שלך יבלבל משתמשים? עורך הטקסט יכנס להפצות רק אם הצלחת לשכנע מספיק אנשים (במקומות המתאימים) שהמשתמשים של ההפצה רוצים את התוכנית הזו. אם אין מספיק משתמשים של ההפצה שרוצים את עורך הטקסט שלך, היא לא תיכנס. ואם יש: היא כנראה טובה מספיק ("כנראה". בכל אופן pico נמצאת בהרבה הפצות).

בקיצור: שפע התוכנות אכן מבלבל משתמשים, ולכן רצוי לא להציג את כולו איפה שהוא מבלבל: לדוגמה: בזמן ההתקנה לתת ברירת מחדל שפויה. כמוכן לכל הפצה יש את התוכנות שהיא בוחרת להכניס להפצה שלה.

[ השב לזאת ]

תגובה: יותר מידי תוכנות? (ניקוד: 1)
ע"י mksoft (meir@mksoft.co.il)
ב 06/04/2003 - 01:20
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://mksoft.co.il
איזה מאמר מיותר. חבל לי על הזמן שביזבזתי בקריאה שלו :-(

מפתחים/ות כותבים/ות תוכנות קוד פתוח מהסיבות הבאות (אני אחזור על חלק מהדברים):

1. רוצים ללמוד איך עושים משהו.
2. הפתרונות הקיימים אינם טובים מספיק, התשתית שהם מתבססים עליהם לא טובה או שרוצים לנסות זווית שונה.
3. שולחים פאצ'ים והם לא מתקבלים או מתעלמים מהם בכוונה או שהמפתחים הראשיים טיפוסים שליליים.
4. כי סתם בא לי ומה תעשו לי.

אני לא רואה איך כל אחד מאלה מפריע להגיע ל"מסה קריטית". מספיק שיש משתמש אחד בתוכנה מסויימת, והיא כבר שווה את הפיתוח שלה.

ממילא מפתחים אלה לא יעזרו בפרוייקטים הנ"ל, אז אין עניין של פיצול משאבים.

מי שמפריע לו כל המגוון, מוזמן להשתמש בהפצות שמגבילות את מה שבא בברירת מחדל. אני באופן אישי די נהנה ממנו ומחשיב את התופעה בתור אחד הצדדים החזקים של תנוע התוכנה החופשית/קוד פתוח.

בנושא תלונות על באגים ותכונות חסרות, המשתמשים רואים רק צד אחד של המטבע. נאמר שמפתח X פיתח תוכנה מסויימת היא עובדת נהדר בשבילו ובשביל משתמשים אחרים. פתאום משתמש Y מצא באג או יש תכונה שהיה רוצה לראות בתוכנה, איך המפתח אמור לדעת ? האם המשתמש שלח backtrace או מידע נוסף שיעזור לפתור את הבעיה ? פתח באג ? הוסיף ל-wish list ? ניסה לשלוח פאץ' (אם הוא יכול לעשות זאת) ? ניסה לבקש מחבר מפתח שיכול לעשות זאת ?

האמת היא שרוב המשתמשים של התוכנה החופשית/קוד פתוח הם משתמשים רעים (ולא, המפתחים הם לא מושלמים גם הם), זה הטבע האנושי. הם רוצים לקבל הכל מוכן, אך אינם מוכנים להשקיע זמן בשיפור ותיקון הקיים (ולו רק תיקון לתיעוד לדוגמא).

[ השב לזאת ]