ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

 
 
  כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin

quick_linkמיגל דה-איקאזה: לונגהורן היא הסכנה הגדולה לעתיד התוכנה החופשית. אני ממש מפחד.

published at 29/04/2004 - 22:50 · ‏פורסם דוביקס · ‏tags קוד פתוח · שלח לחברידידותי למדפסת
קוד פתוח מיגל דה-איקאזה, ממייסדי Gnome, Ximian ו Mono, מדבר בראיון חדש על ההתקדמות בפיתוח Mono, על רכישת Ximian בידי Novell ועל הפחד הגדול מ Longhorn של מיקרוסופט.

דה-איקאזה גם מתייחס לשאלה המסקרנת - מה תהיה סביבת העבודה שבה תבחר Novell, וזאת כאשר Ximian היוותה כח חשוב בפיתוח Gnome ואילו SUSE תרמה ותורמת רבות לפיתוח KDE

אנחנו לא יכולים לבחור באופן בלעדי בKDE או ב Gnome וזאת מאחר שיש משתמשים רבים לשתי סביבות העבודה. התוכנית שלנו היא לשתף פעולה עם ארגון FreeDesktop.org. חלוקת העבודה היא שהם מגדירים פרוטוקולים שונים - הגדרות מערכת, drag&drop, clipboard, תקשורת בין יישומים - ואנו משלבים אותם בשתי סביבות העבודה כדי ליצור חווית משתמש אחידה.דה-איקאזה גם מתייחס לשאלה - מתי Novell חושבת שמערכות GNU/Linux יהיו מוכנות לשולחן העבודה?

אנו מבצעים את הניסוי על עצמנו. עד אוקטובר כל העובדים שלנו יעברו לאופן אופיס, ועד יוני שנה הבאה כולם יעברו ללינוקס. אנחנו לא רוצים להעביר 6000 משתמשים לחבילת יישומים חדשה ולמערכת הפעלה חדשה בבת אחת.

ומהי הסכנה הגדולה ביותר לעתיד התוכנה החופשית והקוד הפתוח?

מיקרוסופט כבר מבינה היום שלינוקס היא מתחרה שיכולה להוות סיכון לשדות המרעה הירוקים שהיו נחלתה עד היום. לונגהורן היא ניסיון להחזיר לעצמה את כל אשר איבדה. לונגהורן כוללת טכנולוגיה מפחידה הקרוייה Avalon - שבשילוב עם טכנולוגיה אחרת - XAML מהוות סכנה גדולה - והסיבה היא ששתיהן מחליפות בעצם את ה HTML. הטכנולוגיה פשוטה להבנה וכל אחד יוכל ליישם אותה - ובהיבט של ממשק המשתמש היא תהווה פריצת דרך משמעותית. הטכנולוגיה תאפשר כתיבת אתרי אינטרנט שיתנהגו כמו תוכנות לקוח רגילות כיום, רק שהתוכנות יופעלו מהרשת. כיום, רבים מתקשים לעבור למוזילה בגלל שימוש בהרחבות של IE בעמודי אינטרנט. עכשיו, תארו לעצמכם עולם שבו אפשר להשתמש רק בטכנולוגיה של מיקרוסופט. אני מאוד מפחד מזה.

מקור: Netcraft, Interview with Miguel de Icaza, co-founder of Gnome, Ximian and Mono

קישורים

ווטסאפ, מיגל דה-איקאזה בבלוג: מדוע חשוב ליישם את XAML/Avalon במונו

ווטסאפ, "GOOEY": עוד על XUL vs. XAML

ווטסאפ, XAML/XUL, Avalon/Gecko, Indigo/Necko

 

קישורים רלוונטיים

· עוד על קוד פתוח
· חדשות מאת דוביקס


הסיפור הנקרא ביותר בנושא קוד פתוח:
לראשונה: סקר קוד פתוח מקיף

מיגל דה-איקאזה: לונגהורן היא הסכנה הגדולה לעתיד התוכנה החופשית. אני ממש מפחד. | כניסה / יצירת מנוי חדש | 13 תגובות
סף חסימה
  
ההערות הינן מטעם כותביהן. אין צוות האתר לוקח אחריות על תוכנן
Re: מיגואל דה-איקאזה: לונגהורן היא הסכנה הגדולה לעתיד התוכנה החופשית. אני ממש מפחד. (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 30/04/2004 - 00:33
בכל הזדמנות ישמיע מיגואל את חזון האימים שלו , כנראה שהוא עושה את מה שהוא יודע רק לדבר.

[ השב לזאת ]

Re: מיגואל דה-איקאזה: לונגהורן היא הסכנה הגדולה לעתיד התוכנה החופשית. אני ממש מפחד. (ניקוד: 1)
ע"י אייל (bens1a012netil)
ב 30/04/2004 - 00:41
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://sourceforge.net/people/viewprofile.php?user_id563677
בעת שקראתי את המאמר, התחילו לעלות בי מחשבות שונות, לא בדיוק מחשבו פשוטו אם כי מחשבות על עתידה של לינוקס.
בזמן האחרון אני מרגיש האטה רצינית בכל מה שקשור ללינוקס, כלומר פרט לקרנל,
דובר פה על XAML, ובכן, בוא נתחיל עם כמה אפשרויות אחרות,
למה QT או GTK לא מאמצים שיטה אחרת לעיצוב ממשקי המשתמש? למה שלא ממשק משתמש יעוצב לדוגמה בXUL, או בכל שפת XML אחרת? במקום שנעצב ממשקי תוכנה היו בצורה רגילה, האין עיצוב ממשקי התוכנה בXUL, ופיתוח התוכנה בשפה המועדפת לא פרקטיים הרבה יותר?
אני אישית למדתי לפתח בQT, אמנם לא בצורה מעשית יותר מדי, אבל יש לי את הידע לקרוא תוכנה, כתיבה של ממשק המשתמש יכול להיות לפעמים בעיה לא קלה,
מהצד השני, כתיבה של הממשק בXUL, יכול לאפשר גמישות יוצאת דופן: ניתן להשתמש בממשק אחיד על מנת לפתח תוכנה מקומית מבוססת QT/GTK, וגם לפתח גרסה עם מנוע שבנוי בPHP, או בכל שפה אחרת ובכך לפתח תוכנות שניתנת אליהם נגישות מלאה מכל מקום, בין אם זה מהמחשב הלוקלי ע"י הרצה של הקובץ הבינארי ובין אם זה על שרת מרוחק וגישה באמצעות מוזילה.
אבל,
האם פה לא מתחילה הבעיה? קודם כל פיתוח ממשק משתמש עלול ליצור בעיה ביצירת פקדים חדשים, איך אין זה אולי? האם לא נוכל ליצור פקדים אחרים בשפה האהובה עלינו ולשלבם בXUL? אבל אז נאבדת הגמישות של התוכנה,
בנוסף לכך, XUL היא אינה שפה שמפותחת מספיק, היא מקרטעת יחסית, התכנית שיודעת לקרוא אותה היא מוזילה, והיא לא בשיא תפרחתה, שפת XUL לדעתי לא עודכנה גם המון זמן,
האם לא תהיה החכמה ליצור לדוגמה XUL2, או גרסה חדשה לXUL, שתאפשר הרבה יותר אפשרויות ממה שיש עכשיו? כגון כפתורים שונים וכו?

ומה קורה עם פרויקט מוזילה? האם אני היחידי ששם לב שה"פיצ'רים" החדשים כביכול במוזילה כאשר יוצאת גרסה חדשה הם "מנוע עוגיות מתוחכם יותר"? או "שיפורים בתאימות עם GTK", ממתי תיקון באג של המסגרת נחשב שיפורים?
פרויקט מוזילה מתקדם לאט, לאט מדי, הממשק עם מראה מיושן, זמן הטעינה עצוב מאוד, והמנוע משתפר בצורה איטית, כמו לא מעט פרויקטים לאחרונה, לא מעט פרויקטים מוציאים גרסאות חדשות בלי לשנות כלום, דוגמה נוספת לכך היא פרויקט XFREE, בניגוד להרבה אנשים, כאשר פרויקט XFREE משחרר גרסה חדשה, אני בדרך כלל מצפה לקבל משהו יוצא דופן, פחות אחד, לגלות ששופר המנוע, ושסוף סוף ניתן להגדיר לו שאת רינדור סביבת העבודה יבצע בכרטיס המסך (כפי שווינדוס עושה) אך עדיין אי אפשר כבר כמה שנים, הייתי מצפה מXFREE לגלות בוקר אחד שהספריה הקטנה והעלובה של שרת הX דורשת תחזוק קל, אולי להוסיף לה קצת צבע, אולי במקרה גם לעשות אותה תואמת לתקן של הTHEMES של FREEDESKTOP.ORG? אולי לשנות את מהלך הטעינה כדי לשפר מהירות ברורה לעין? שינוי המבנה של שימוש בדרייברים, זכור לי שראיתי משחקים שרשום עליהם בדרישות המערכת: "כרטיס מסך NVIDIA, RADEON לא יעבוד", למה? ששאלתי אמרו לי שזה בגל שכל כרטיס ממציא לעצמו תקן משלו, האם לא יעזור לנסות לעשות משהו בנידון? למשל משהו מסודר יותר?

האם מישהו שם לב להבדלים בין רד האט 8 לרד האט 9 לפדורה 1? רד האט לדוגמה נוקטים בשיטה: "יש לנו שם, נעדכן את התוכנות ונוציא גרסה חדשה, למה שנשקיע?", כבר המון זמן שאני שואל את עצמי למה אף חברה לא חשבה לדוגמה על כלי הגדרות לג'ויסטיקים? הם צריכים שאני יגיד להם בWISHLIST, שיש מכשיר שקיים למעלה מ10 שנים, ואין לו עדיין פתרון גרפי? איפה מנדרייק בכל העניין הזה?
ישנם דברים, אפשויות, שכל כך ברורות שצריכות להעשה, אבל פשוט לא נעשות.

מדי פעם ישנם ניצנים טובים, פרויט מונו הוא אחד מהם, הוא פרויקט רציני שקיים בשלב מתקדם יחסית, וכל זה בזמן קצר מאוד, אני לא יכול להגיש שאופן אופיס הגיעו להשגים כאלו, ובטח שלא מוזילה.

אני אישית צופה ללינוקס עתיד מזהיר, בעוד אולי 5-6 שנים, הקצב הנוכחי נותן לי תחושה שעד שאני יוכל לראות הישגים טובים בתחומים הרציניים שעליהם מיקרוסופט מנסה לשבור את השוק, השוק כבר ישבר.

מייקרוסוט עושה צעד חכם בכך שהיא החליטה החלטות כמו על XAML, היא ראתה שקיים רעין, שמומש בצורה שלדעתי צולעת משהו, בקוד פתוח, והיא חושבת שהיא תוכל לממש אותו בצורה טובה יותר.
אם היא תצליח זה רק עניין של זמן עד שנגלה.

היום, המפתחים הגדולים (אלו מבינים היטב בתכנות, לא כמוני), צריכים להרים את הכפפה, ולהתחיל להזיז את העניינים. אם מוזילה ימשיכו להוציא גרסאות חדשות על כל 3 שינוים רציניים קצת יותר מתיקוני באגים, אנחנו נגיע לגרסה 2 אם מצב של נואש.

יש בי תקווה שבשנה הקרובה, נזכה לגלות, לפחות גרסאות בטא, של מוזילה 2, שאולי יראה אור, אולי גם אופן אופיס 2, שאולי גם הוא ירא אור, כי הפיתוח מתקדם

קרא את המשך ההערה...

[ השב לזאת ]

Re: מיגואל דה-איקאזה: לונגהורן היא הסכנה הגדולה לעתיד התוכנה החופשית. אני ממש מפחד.(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 30/04/2004 - 01:00
> למה QT או GTK לא מאמצים שיטה אחרת לעיצוב ממשקי המשתמש? למה שלא ממשק משתמש יעוצב >לדוגמה בXUL, או בכל שפת XML אחרת? במקום שנעצב ממשקי תוכנה היו בצורה רגילה, האין עיצוב >ממשקי התוכנה בXUL, ופיתוח התוכנה בשפה המועדפת לא פרקטיים הרבה יותר?

למה ש qt ישנו את שיטת כתיבת ה gui שלהם לא כאשר לא קים היום כלי בשוק שמאפשר פתוח gui יותר פשוט מ qt (ויש לי ניסיון עם swing mfc ועוד כמה) לא כל hype הוא טוב למעשה xml gui הוא דבר שקים בפלטפורמת הפיתוח של kde כבר כמה שנים.

ובקשר לפיתוח רק לפני מס' חודשים שוחרר עץ יציב חדש לקרנל לא כל יום תראה דברים חדשים וגם צריך להבין לא כל שינוי הוא שינוי שמסתכם בדברים חדשים תשאל אנשים מה הדבר שהם הכי מבחינים בו ב kde 3.2 לעומת הגירסה הקודמה או ב firefox לעומת mozilla ותגלה שרובם יגידו לך מהירות העבודה.

[ השב לזאת ]

Re: מיגואל דה-איקאזה: לונגהורן היא הסכנה הגדולה לעתיד התוכנה החופשית. אני ממש מפחד.(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 30/04/2004 - 01:10
לגבי ממשק משתמש שכתוב בשפה שמבוססת על XML: אני לא יודע מה בקשר ל-QT, אבל glade עובד לא רע עם gtk. יש כמה וכמה תוכניות גנום שמשתמשות ב-libglade .

כנ"ל לגבי "עובדות" אחרות שהבאת כאן: אני לא יודע מתי לאחרונה הסתכלת על מוזילה, אבל הפרוייקט הזה מתפתח לא רע. הוא כרגע באמצע כתיבה מחדש של חלק מהרכיבים (אבל לא של gecko). התוכנות החדשות: firefox, thunderbird ושאר החברים נראות טוב ועובדות טוב. יש מאגר תוכנות גדל והולך ב-mozdev.org . חוץ מזה: קונקרור עושה סימנים של התחלת מימוש עצמאי של XUL .

שינוי מהותי שרד-האט הכניסה בין rh8 ל-fedora 1 הוא הוספת התמיכה ב-nptl ב-rh9 .

XFree תומך כבר כמה שנים בשימוש ביכולות גרפיות של כרטיסי מסך (זכור לי משהו כזה מגרסה 3.3.6) . ע"ע dri . לצערינו יש יצרני כרטיסים שלא מוכנים לחשוף את הממשק שלהם ולכן הדרייברים החופשייםם שלהם לא מספיק טובים.


בכל מקרה: למה אתה מבזבז את זמנך בהצצה ל-CVS ובקיטורים? למה שלא תתרום את חלקך?

[ השב לזאת ]

Re: מיגואל דה-איקאזה: לונגהורן היא הסכנה הגדולה לעתיד התוכנה החופשית. אני ממש מפחד. (ניקוד: 1)
ע"י אייל (bens1a012netil)
ב 30/04/2004 - 12:40
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://sourceforge.net/people/viewprofile.php?user_id563677
אני תורם כפי שאני יכול,
אני בימים אלו לומד שוב את C++ כדי לשפר את הידע שלי..

[ השב לזאת ]

Re: מיגואל דה-איקאזה: לונגהורן היא הסכנה הגדולה לעתיד התוכנה החופשית. אני ממש מפחד.(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 30/04/2004 - 15:54
לפי מה שאני רואה לינוקס מיתקדמת באופןן מעולה-יחסית לתנאים שנותנים לה.
תיסתכל על זה ככה:
מפתחי מוזילה - למה הדפדפן הזה אינו נימצא בשימוש יחסית לאקספלורר?זה לא שהוא דפדפן רע,זה פשוט שמפתחי האתרים אינם מיחסים לו כל חשיבות ביגלל אטימות (או דפיקות בשכל),הם אפילו לא נותנים לא סיכוי קלוש ביותר ואינם מנסים ליכתוב לפי התקן ביגלל שהם אומרים "הינה,האתר שלי ניצפה מעולה באקספלורר,במוזילה לא ביגלל שהוא דפדפן דפוק" אבל הם לא מבינים שהם לא כתבו נכון וזה אקספלורר שקורא אפילו קודים שאינם נכונים,אני חושב שמיקרוסופט יודעים לידפוק אחרים מאשר לפתח תוכנה שתוכל להתחרות במוזילה.


[ השב לזאת ]

מכשיר שקיים למעלה מ־10 שנים?(ניקוד: 1)
ע"י צחי_ ב 30/04/2004 - 16:02
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://www.mozilla.org.il
היה לי ג'ויסטיק עם האטארי שהיה לי בכיתה ה', וזה היה בשנת 85'. אז המיתקן הזה קיים לפחות 20 שנה.

[ השב לזאת ]

לונגהורן מהווה סכנה? לא נראה לי. (ניקוד: 1)
ע"י עידו ב 30/04/2004 - 00:47

(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://http://
ראשית, לונגהורן נדחת שוב ושוב. אם אני לא טועה - תאריך היעד הוא כרגע בסביבות 2006, ובזמן הזה לינוקס תצעד בצעדי ענק - תראו איפה היא הייתה לפני שנתיים ואיפה היא היום.
ב- 2006 OpenOffice יגיע לרמה כזאת שהוא יהווה תחלופה אמיתית ל MS-OFFICE גם עבור אותם אנשים שלא מתעניינים בקוד פתוח (לפני שאתם מתקיפים, מבחינתי OO מהווה תחלופה כבר היום, אבל אני לא הציבור הרחב שחוזר על המנטרה "רק גונבה של מייקרוסופט טובה" השקם וערב)
ב - 2006 מוזילה תעקוף את האקספלורר כל-כך (האקספלורר הרי לא מתוכנן להתעדכן באופן מסיבי בזמן הקרוב - ישנה רק תוספת של Popup Blocker) כך שהרשת תהיה חייבת להתאים את עצמה לסטנדרט.
ב - 2006 תהיה כבר תחלופה נורמלית ל Outlook (אולי Calandar של מוזילה? או שיפורים ב Evolution?)
ובזירה הישראלית אולי נראה אימוץ (לפחות חלקי) של קוד פתוח בממשלה? מי יודע.

שנית, לינוקס זוכה להמון חשיפה בשנה האחרונה בתקשרות העולמית, וחשיפה תביא בסופו של דבר לעליה בכמות האנשים שיעברו אליה.

שלישית, לונגהורן מפחידה המון אנשים - כל מי שקרא על ה"מחשוב אמין" שלהם ויש לו איזשהו כבוד לפרטיות שלו כבר היום מתחיל לשקשק (אח שלי רצה שאני אעביר לו שיעור על לינוקס ביום בו הוא קרא על זה). אותם אנשים ישארו בתחילה עם חלונות XP עד שהיא תהפוך להיות מיושנת מדי (2008?) ואז יצטרכו להחליט אם הם עוברים ללינוקס או שנכנעים ל"אח הגדול".

ארבע, הטענות של מייקרוסופט על שליטה של המערכת + החומרה על הרצת קוד זדוני בטח תוריד את כמות הגונבות וחילופי הקבצים.
כמה מתוך "חסידי מייקרוסופט" שרואים ב TalkBack של Ynet ישארו עם מייקרוסופט ברגע שהם יצטרכו לשלם כסף?
אני לא מאמין שזה ימנע את הגונבות כי בטח יפרצו את זה תוך חודש-חודשיים - אבל זה יוריד את המספר של הגונבות ויפתח את המחשבים של המשתמשים בגונבות לעוד יותר סכנות אבטחתיות ממה שקיימות עכשיו (כי בטח מייקרוסופט תבסס את ההגנה שלה על זה)

לסיכום אני דווקא צופה בעליה של משתמשים בקוד פתוח ולינוקס כתוצאה מהוצאת לונגהורן. לינוקס לא תעבור את מייקרוסופט ובילי בוי לא ימצא את עצמו מובטל, אבל גם 25-35% משוק המחשבים זה אחוז בלתי זניח אשר תחייב את הרשת לתאימות ואת הציבור לתודעה.

אגב, אני דווקא חושב שהבעיה העקרית היא שהטיעון המרכזי לטובת לינוקס כיום מבחינת User Bob יעלם עם הוצאת לונגהורן. וזה נושא אבטחת המערכת. מייקרוסופט לא יכולה להרשות לעצמה להוציא מערכת לא מוגנת - כבר היום היא סובלת מהליקויים של XP - כך שאם היא לא תשתפר היא יכולה למצוא את עצמה מחוץ למשחק.
לונגהורן אמורה להיות שינוי מסיבי של מבנה חלונות - מה שיאפשר למייקרוסופט לתכנן את האבטחה מחדש להמציא שיטות חדשות ולאמץ שיטות פעולה רבות השייכות לעולם הלינוקס - כמו הפרדת משתמש מ Administrator באופן דיפלוטיבי.

[ השב לזאת ]

Re: לונגהורן מהווה סכנה? לא נראה לי.(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 30/04/2004 - 01:12
למיקרוסופט יש עבר עשיר בהצהרה על המערכת החדשה שלהם כבטוחה. ככה הם אמרו על w2k לעומת NT . ככה הם אמרו על XP לעומת w2k . ככה הם אומרים על longhorn לעומת XP .

[ השב לזאת ]

מה הקטע של דוט-נט? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 30/04/2004 - 00:49
סליחה על הבורות אבל לא יצא לי להבין מה החידוש הגדול ב .NET,
זאת נראה לי פשוט עוד גרסה של סביבות פיתוח לווינדוס? למה צריך כל כך את מונו?
לי אישית לא יצא עדיין לראות שום תוכנה שמשתמשת ב .NET או במונו שעושה משהו שלא היה קיים קודם? מישהו מוכן לספר לי ממה ההתרגשות?

[ השב לזאת ]

Re: מיגואל דה-איקאזה: לונגהורן היא הסכנה הגדולה לעתיד התוכנה החופשית. אני ממש מפחד. (ניקוד: 1)
ע"י mksoft (meir@mksoft.co.il)
ב 30/04/2004 - 02:12
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://mksoft.co.il/
כמה זמן שומעים זאת ? חכו שתצא 95, היא תהרוג. חכו שתצא... חכו שתצא XP ועכשיו חכו שתצא לונגהורן. ועדיין, התוכנה החופשית ממשיכה להתפתח ללא שום בעיה.

וגם מיקרוסופט עוזרת לה. כל פעם שיש שיפור קטן אצלה, יש הרעה אצל המשתמש. יש הרעה ב-EULA (פעם היית יכול להתקין על מכונה במשרד ובבית, למי שזוכר), יש licensing 6, יש product activation, ועוד מעד יהיה ה-TCPA (לשעבר, המציאו לזה ר"ת מסובכים יותר). יש העלאה במחיר.

לא צריך להיות שאננים, אך גם לא צריכים להיבהל. יש את ReiserFS4, יהיה את cairo (עד שלונגהורן תשתחרר, בטח יעבור גלגול או שניים). יש XUL וכו'.

אייל, יש לך את KaXUL אם אתה כל כך רוצה. יישומי KDE עובדים עם XMLUI, יישומי גנום עובדים עם XML בעזרת libglade.

אפשר לחזור על הרבה דברים, אך עידו מעלי סיכם זאת טוב מאוד. נהניתי לקרוא.

[ השב לזאת ]

מי זה מיגואל לכל הרוחות ומה זה השירשור המקושקש הזה? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 30/04/2004 - 02:17
מי זה מיגואל? השם הוא מיגל, לכל הרוחות - שם ספרדי סטנדרטי, נפוץ ומוכר לכל צופי הטלנובלות וגם לאחרים שנחשפו לעוד כמה שפות חוץ מיידיש. איך הצלחת להפוך את זה לכזו סלסה?

לגבי כל הקשקשת בהמשך השירשור הזה, אתם לא חושבים שקצת נסחפתם? מזמן לא ראיתי כזה ביטול זמן.

[ השב לזאת ]

Re: מי זה מיגואל לכל הרוחות ומה זה השירשור המקושקש הזה?(ניקוד: 1)
ע"י דוביקס ב 30/04/2004 - 09:41
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://
לכל הרוחות? אתה לוקח את הדברים קשה מדי. get a life... (ותפסיק להסתכל בטלנובלות, זה מעוות לך את ההתייחסות לחיים).

[ השב לזאת ]