ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

 
 
  כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin

quick_linkדיעה: אימפריית השמש

published at 08/08/2004 - 07:00 · ‏פורסם דוביקס · ‏tags סאן/אורקל , דעות ופרשנות · שלח לחברידידותי למדפסת
סאן/אורקל את האתנחתא הקומית של השבוע בכנס LinuxWorld בסאן פרנסיסקו סיפק צביקה ה.. - סליחה, ג'ונתן שוורץ, ה COO של סאן, שהתרברב שסאן שוקלת לרכוש את נובל שIBM תלויה בה. מר שוורץ הצליח לעורר גיחוך בשומעיו, שבניגוד אליו יודעים כמה דברים על תוכנה חופשית שתאפשר ל IBM לבצע fork לסוזה ו/או לעבור לספקים אחרים במקרה הצורך. גם ג'ק מאסמן, יושב הראש והמנכ"ל של נובל התייחס בביטול לאמירות שהגיעו מסאן והפנה את הכתבים לציטוטים של מר שוורץ עצמו ולתגובות בעיתונות לנושא.אחדות דעות הייתה גם בין האנליסטים ומקורבים לתחום שהטילו ספק ברצינות הדברים, או כפי שקניין טכנולוגיות באחת מ 500 החברות הגדולות בעולם אמר: לא שמעתי רעיון מטופש כזה מזה חודשים רבים. הגדיל לעשות כותב מאמר ב LinuxWorld שתהה, ספק בבדיחות דעת ספק באירוניה, למה סאן לא קונה את SCO אם מה שמטריד אותה הוא להפריע להתנהלות העסקית של IBM?

ההתבטאות האומללה של מר שוורץ אינה היחידה שהעמידה את סאן באור מגוחך בחודשים האחרונים. הכרזה מהחודש שעבר על פתיחת קוד המקור של סולאריס התקבלה בקרירות אצל לקוחות של סאן - שכנראה לא הבינו את פשר הזיגזגים התכופים בין לינוקס לסולאריס, וגם ע"י SCO שמריחה אולי קורבן עסיסי נוסף שאפשר יהיה לתבוע אותו.

גם הזיגזגים סביב ג'אווה, שפעם מביעים עמדה חד משמעית נגד שחרור ג'אווה תחת רשיון חופשי כדי לא לאבד את השליטה של סאן בה ומאידך שג'אווה כן תשוחרר לקהילה, במקביל להבטחות לשחרר מוצרים נוספים תחת רשיון חופשי כגון Java Enterprise System אינם תורמים לאמון המשקיעים בחברה.

סאן גם לא הצליחה לרגש עת הכריזה על היכולת החדשה של סולאריס 10 להריץ ישומי לינוקס על פלטפורמת x86 לא זכתה לתשומת לב רבה מדי, מכיוון שתכונה דומה לזו זמינה על IBM AIX ו HP UIX זה מכבר.

ניתוח כלכלי שפורסם באחרונה ב IT Manager's Journal בוחן למה מניית סאן אינה מצליחה להתרומם - מאמר המביע עמדה פסימית למדי בנוגע לעתיד החברה. ניתוח שפרסמתי בווטסאפ בנושא ההתנהלות של סאן לפני מספר חודשים התקבל בתגובות מעורבות - החל מתגובות אוהדות ועד כדי שלילה מוחלטת של הנאמר מבלי להתייחס לסימנים שעל הקיר, בבחינת הכאת השליח המביא בשורות רעות.

העובדה היא, שצר לי שכך המצב. חברת סאן, למרות כל הזיגזגים התמוהים שלה, הנובעים כנראה מהתלבטות על דרכה, היא אחת החברות שתרמו הכי הרבה לקהילות התוכנה החופשית והקוד הפתוח. אופן אופיס, שקוד המקור שלה מבוסס על סטאר אופיס של סאן, שמממנת עד היום חלק נכבד מהפיתוח של חבילת התוכנות החופשית, היא נדבך חשוב להצלחת הקוד הפתוח והתוכנה החופשית. סאן גם תרמה קוד של פרוייקטים אחרים, כגון פרוייקט Looking Glass ששחרר זה עתה גרסת בטא תחת רשיון GPL, וגם תרמה כסף וכ"א לפרוייקטים חשובים אחרים כגון מוזילה וגנום.

קצרה היריעה מלכסות את כל הפרוייקטים שסאן מעורבת בהם, ועל כך הכרת התודה של הקהילה מובטחת לה. אבל, יהיה חבל לראות חברה מעין זו, שיכולה להיות אימפריה אמיתית, הופכת לאופרת סבון בדמות אימפריית השמש. יש לקוות, שסאן תתעשת ותחזור לפסים של הצלחה, במקום להמשיך את ההדרדרות הבלתי נמנעת באופן בו היא מנוהלת ומתנהלת כיום. כדי לעשות זאת, על סאן להפסיק להתנהג כמו ליצן החצר ולהטמיע את עקרונות התוכנה החופשית ועקרונות השיתוף הקהילתי גם כאשר מדובר במתחרים עסקיים.
 

קישורים רלוונטיים

· עוד על סאן/אורקל
· חדשות מאת דוביקס


הסיפור הנקרא ביותר בנושא סאן/אורקל:
להתראות Hudson, ברוך הבא Jenkins

דיעה: אימפריית השמש | כניסה / יצירת מנוי חדש | 1 תגובה
סף חסימה
  
ההערות הינן מטעם כותביהן. אין צוות האתר לוקח אחריות על תוכנן
Re: דיעה: אימפריית השמש (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 08/08/2004 - 07:47
קל לדבר על SUN אך האמת היא שלא רק הם בסירה הזו.
קל לדבר עליהם מכוון שאצל SUN הזעזוע שהחברה עוברת בגלל עולם הקוד הפתוח הוא ממש מורגש, הזעזוע הזה אינו נחלתם של SUN בלבד אלא של חברות רבות נוספות.
אמנם בחברות אחרות אשר השכילו לפתח מודל עסקי רב-גוני המאפשר להם לחוות בצורה קצת יותר עדינה את המהפכה של הקוד הפתוח וב SUN זה כמובן לא נוצר - דבר שיוצר הקצנה של ההתנהגות והאמירות שלהם.

אין לחבר בין תרומה של חברה עסקית כמו SUN , שהיא בהחלט רצויה ורצינית לזעזוע העובר עליהם.

צריך להבין שמכירת רישיון לתוכנה הוא דבר כלכלי מאין כמוהו, ומצד שני מכירת תמיכה או רתימה ושימוש במשאבי קוד פתוח הם הרבה יותר בעייתיים מבחינת המודל העסקי של חברות מערביות, יותר מכך , קשה לחברות העובדות במודלים אלו לצפות את התנהגות השוק מהסיבה הפשוטה שאין הם כובלות את ידיו של הצרכן אלא מוכרות לו רישיון לתמיכה- דבר שהוא יכול כמובן לקנות גם ממקומות אחרים.

על אף שב SUN התמונה נראת חמורה יחסית, גם בחברות האחרות קיימת התלבטות אמיתית ונעשים מאמצים לא קטנים לפתח ולבנות מודלים עסקיים סביב הקוד הפתוח - מצד אחד ברור וצפוי שהחברות רוצות וצריכות להיות כלכליות ורווחיות ומן הצד השני איזון במחירה של תוכנה חופשית יוכל להתקיים בדרך כלל במשק גלובאלי.
התהליכים הללו קיימים משנת 2000 לערך ועד היום לא נמצאו תשובות חד משמעיות שעל פיהם החברות יכולות לנהוג - יתרה מזו המודלים הכלכליים עדיין נמצאים בבחינה ובדיקה מתמדת.
גם חברות כגון נובל אשר עשו צעד אמיץ לכיוון הקוד הפתוח, והצעד הזה הרי הוא מבורך, עדיין מתקשות להראות כיצד המודל החדש ישיפיע על הכלכליות שלהם.

די ברור, שמציאת מודלים כלכליים נכונים ורווחיים, ישפיעו על השימוש העולמי בתוכנה חופשית ואישית אני מקווה שהן SUN והן חברות אחרות ישכילו למצוא את הדרך לשלב בין המודל הרישויי של ה GPL , או כל רשיון חופשי אחר , לבין מודל כלכלי.

דורון .

[ השב לזאת ]