ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

 
 
  כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin

quick_linkקוד פתוח, תקנים סגורים?

published at 28/09/2004 - 17:30 · ‏פורסם דוביקס · ‏tags קוד פתוח · שלח לחברידידותי למדפסת
קוד פתוח בוב שייפלר, עובד סאן, פנה לרשימת התפוצה של OSI בשאלה אודות האפשרות לשחרר קוד חופשי המחוייב לשמור על תאימות לתקן סגור (*). השאלה התייחסה לערכה דמיונית שתכלול קוד פתוח, ערכת בדיקה בינארית ותיעוד לערכת הבדיקה. הרשיון המבוקש יאפשר לשחרר גרסאות בינאריות בכל רשיון שהוא, כל עוד הקוד עובר בהצלחה את בדיקות התקניות הכלולות בערכה המקורית וללא שהן עברו שינוי. כל גרסה אחרת (למשל קוד מקור) תחוייב לשמור על הרשיון של הערכה המקורית.

השאלה הזו, מעבר לסקרנות שהיא מעוררת בנוגע לכוונותיה של סאן לשחרר את ג'אווה תוך שימור השליטה בתחביר השפה, מעלה את השאלה מהן גבולות החופש. האם תוכנה יכולה להחשב חופשית כאשר היא מחוייבת לתמוך בתקן סגור ?

(*) הכוונה ב"תקן סגור" לאו דווקא לתקן שמפרטו אינו ידוע, אלא לתקן שנשלט באופן קנייני.

קישור:

The case for Open Source/Closed Standards

 

קישורים רלוונטיים

· עוד על קוד פתוח
· חדשות מאת דוביקס


הסיפור הנקרא ביותר בנושא קוד פתוח:
לראשונה: סקר קוד פתוח מקיף

קוד פתוח, תקנים סגורים? | כניסה / יצירת מנוי חדש | 3 תגובות
סף חסימה
  
ההערות הינן מטעם כותביהן. אין צוות האתר לוקח אחריות על תוכנן
Re: קוד פתוח, תקנים סגורים? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 28/09/2004 - 20:53
מה שלא ברור הוא למה ההתעקשות להשתמש כאן בכלים של חוקי זכויות יוצרים?

נניח שאני רוצה לכתוב שפה בשם "טימור". אני אוהב את ג'אווה וחושב שיש בה הרבה דברים יפים, חוץ מכמה דברים שאני רוצה להחליף. אין טעם שאני אממש מחדש את כל ג'אווה בשביל לכתוב את טימור, כשאני יכול להתבסס על מימוש ג'אווה קיים.

אני לא מתיימר לטעון שקוראים לשפה שלי ג'אווה. יכול להיות שתהיה לה תאימות די סבירה (ברמת הקוד או ה־bytecode) לג'אווה אבל ברור שסאן לא יכולה להבטיח את זה. מצד שניף ברגע שלא קוראים לזה "ג'אווה", אין יומרה בסיסית שהמימוש הזה יהיה תואם לחלוטין למימושי ג'אווה אחרים.


כלומר: כדי להגן על ג'אווה אפשר להשתמש בחוקי השמות הרשומים (trademarks). מי שהמימוש שלו לא עבר בהצלחה את בחינת התאימות לא רשאי לרוא לו ג'אווה.

אבל בשנתיים האחרונות חברת סאן פועלת דווקא להחליש את השם "ג'אווה"} ולזהות אותו כשם נרדף ל"סאן": היא קוראת כך ליותר ויותר קווי מוצרים שלה, אשר רובם לא קשורים כלל לשפת גאווה וסביבת ג'אווה.

[ השב לזאת ]

מחזק(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 28/09/2004 - 21:16
סאן יורה לעצמה ברגל בנסיונות לגרור את ג'אווה למריבות שהיא אינה קשורה להם וחבל.
סאן צריכה להתמקד בנכסים הגדולים שלה ולא להתנצל עליהם. הדבר דומה, אם תסלחו לי, לנסיון של עלית להדביק את הפרה שלהם על כל מוצר אפשרי

[ השב לזאת ]

החל'שה לחיזוק(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 29/09/2004 - 10:06
עלית מדביקים את הפרה שלהם לכל המוצרים. הם לקחו את הסמל שהיה במקור על סדרה אחת של שוקולדים שהתבררה כפופולרית, והרחיבו אותו לכל מוצרי השוקולד שלהם. זה מה שנקרא "מיתוג" (בלשונם הקלוקלת של המשווקים. כידוע מיתוג היא פשוט פעולה של החלפת מצבו של מתג. וכידוע לכולם מתג הוא צורה של חיידק).

אנשי סאן עושים כאן משהו יותר גרוע. תסתכל על הדוגמה של C#‎ . לכאורה זוהי שפה שאינה תלויה בסביבה וכו'. אולם כל הדחיפה אליה באה מכיוון מיקרוסופט. הרבה מהפרסום שמלווה אותה מלווה בפרסום לכלי הפיתוח של מיקרוסופט, אשר עובדים (כידוע לכולם) רק בסביבות win32 ומפתחים רק לסביבות win32 . שפת C#‎ וסביבת הריצה שלה מזוהות חזק מאוד עם מיקרוסופט [*] .

בשנים האחרונות סאן הדגישה כל הזמן את העובדה שג'אווה, לעומת ‎.NET, אינה תלוייה בפלטפורמה יחידה או בספק יחיד. אז עכשיו פתאום ג'אווה תתחיל להיות קשורה ל־Java Desktop (מערכת לינוקס, כתובה רובה ככולה ב־C וב־C++‎) ול־Java Server? (מערכת השרתים של סאן. אני חושב שהם כתובים ב־C++‎ אבל זה רק ניחוש. אין לי מושג אם הם רצים על פלטורמיה שאינה סולריס/אולטראספרק)

[*] נכון שיש מונו ואחרים. אבל למיקרוסופט יש שליטה מאוד חזקה על הסביבה מכיוון שרוב התוכניות נכתבו לרוץ עם הסביבה שלה, ומכיוון שהיא לא התחייבה בשום מקום לא להשתמש בנשק הפטנטים נגד המתחרים.

[ השב לזאת ]