ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

 
 
  כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin

quick_linkגופנים הכפופים ל-GPL: יש בעיה או אין בעיה?

published at 11/06/2005 - 14:35 · ‏פורסם דוביקס · ‏tags קוד פתוח , חוק ומשפט · שלח לחברידידותי למדפסת
קוד פתוח הדיון בנושא אינו חדש, וכתבתי על הנושא בעבר, אולם הוא עלה מחדש בתגובות לידיעה רשיונות Creative Commons אינם חופשיים.

למי שלא בקיא בהשתלשלות העניינים, קיימת פרשנות לפיה מסמכים המכילים גרסה פיזית של גופנים הכפופים לרשיון GPL, נחשב כיצירה נורשת ולכן גם הוא כפוף ל-GPL. ההמלצה שה-FSF שחרר בנושא ומיועדת ליוצרי הגופנים, היא שאם לא מעוניינים שהמסמך בו משולבים גופנים הכפופים ל-GPL יהפוך בעצמו ל-GPL, יש לציין זאת במפורש ברשיון המצורף לגופנים.

דיוויד טרנר, שניסח את הסייג הנ"ל, מסביר שהבעיה אינה קשורה ל-GPL, והיא יכולה לצוף גם במקרה של גופנים קניניים האוסרים הפצה. בגופנים לא חופשיים השיקול למנוע הפצה ברור - אם הצד המקבל את המסמך יהיה חייב לרכוש רשיון שימוש כדי לצפות במסמך כלשהו באופן תקין, יעלו רווחי החברה המייצרת את הגופנים.

ברם, יש להניח שיוצר גופנים חופשיים תחת GPL לא התכוון לאסור הפצה חופשית שלהם, ו/או לכפות רשיון כלשהו על מסמך המשתמש בגופנים אלו. מעבר ל"עיוות" כוונת יוצר הגופנים, יישומים המטמיעים עותק של הגופנים במסמך עושים זאת קרוב לוודאי ללא ידיעת/הבנת המשתמש, ולכן לא יהיה אתי לכפות רשיון כלשהו על המסמך בו הוטמעו הגופנים.

בניגוד לגופנים קניניים, שבהם יוצר הגופנים רשאי לדרוש תמלוגים בעד השימוש בגופנים מלקוח הקצה, הפתרון לגופנים חופשיים הוא פשוט לדעת ה-FSF - הוספת סייג פשוט לכל אזכור של ה-GPL.

שימו לב שהסייג הזה אינו מיועד לעקוף את ה-GPL בכל הנוגע לגופנים עצמם - ז"א כל שינוי של הגופנים והפצתם יחייב עמידה בתנאי ה-GPL. עם זאת, הסייג מסיר את החשש ששימוש בגופנים יגרום לאי אלו השלכות בלתי רצויות.

קישורים:

הבלוג של דיוויד טרנר, Font Licensing,
ווטסאפ, מתי מסמך שנכתב עם גופנים חופשיים הכפופים ל-GPL (כגון קולמוס) הופך לחופשי?


הערה: מאחר ומדובר בנושא שיכול להיות עקרוני לשימוש בלינוקס בארץ, פניתי בדוא"ל למקסים יורש וביקשתי ממנו לבחון את הוספת הסייג לרשיון השימוש של גופני קולמוס. לצערי כל הכתובות שניסיתי (ב-SF ובמקור) נדחו, כך שאין לי דרך אחרת ליצור איתו קשר.

אם מקסים קורא את הקטע הזה או מישהו אחר יודע איך ליצור אתו קשר, אני בטוח שכולנו נשמח לשמוע אם ניתן להוסיף את הסייג הנ"ל לקולמוס.
 

קישורים רלוונטיים

· עוד על קוד פתוח
· חדשות מאת דוביקס


הסיפור הנקרא ביותר בנושא קוד פתוח:
לראשונה: סקר קוד פתוח מקיף

גופנים הכפופים ל-GPL: יש בעיה או אין בעיה? | כניסה / יצירת מנוי חדש | 7 תגובות
סף חסימה
  
ההערות הינן מטעם כותביהן. אין צוות האתר לוקח אחריות על תוכנן
מקסים יורש (ניקוד: 1)
ע"י ladypine ב 11/06/2005 - 14:53

(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://haifux.org/ladypine/
שלחתי לו דוא"ל בנושא לכתובתו בטכניון, אני מקווה שהוא יגיב כאן.

[ השב לזאת ]

Re: גופנים הכפופים ל-GPL: יש בעיה או אין בעיה? (ניקוד: 1)
ע"י צחי ב 11/06/2005 - 19:32

(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://tzahi.blogsite.org
בהחלט יעזור לשחרר את גופני קולמוס בכל גרסאותיו כולל 0.9 מכיוון שישנם יששומים (כמו LATEX) שמשתמשים בגופנים ישנים ולא קל לשדרג את ההפצה כרגע.

לפני, ברור לי שאופן אופיס לא מטמיע גופנים אלא אם מייצרים PDF או PS וכד'.

לדעתי מי שמבין בנושא המשפטי הזה צריך לבחון איכשהו את כל הגופנים באופן אופיס (גם הלא עבריים - אנגליים, רוסיים,...) וכו' הם בעלי EXCEPTION מתאים או בעלי יכולת הפצה חופשית (כנראה שכולם כך הרי הם בהפצה חופשית, אבל עדיין). בנוסף אני לא בטוח שכולם תחת GPL בכלל.

בכול אופן המטרה היא יותר להרגיע את המשתמשים. הרי תחשבו, אפילו אם מישהו יגיד רוח הGPL וכו' זה לא ישכנע כותב שיר או מסמך שזה הבייבי שלו. הוא לא יכול (ולא יקח) לקחת סיכון.

אולי עו"ד יכול לעזור?

[ השב לזאת ]

Re: גופנים הכפופים ל-GPL: יש בעיה או אין בעיה?(ניקוד: 1)
ע"י צחי ב 11/06/2005 - 19:40
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://tzahi.blogsite.org
ברור שבלשחרר הכוונה הייתה לשחרר מחדש עם הEXCEPTION של הFSF כמובן.

[ השב לזאת ]

Re: גופנים הכפופים ל-GPL: יש בעיה או אין בעיה? (ניקוד: 1)
ע"י nirs (nirsATfreeshellDOTorg)
ב 11/06/2005 - 21:54
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://nirs.freeshell.org
לדעתי הלא מלומדת אין כאן שום בעייה. אף יצרן גופנים לא מנסה למנוע ממך לסגור פי-די-אף עם גופנים מוטמעים, המאפשרים להדפיס את המסמך בכל מקום. לכן גם מסמך המכיל גופנים חופשיים מוטמעים הוא לא מסמך חופשי, זה אבסורד.

[ השב לזאת ]

Re: גופנים הכפופים ל-GPL: יש בעיה או אין בעיה? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 12/06/2005 - 23:24
לפי החוק האמריקאי, במפורש בגלל בעיה זו, אין copyright על עיצוב גופנים; בפרט, אין אפשרות להתנות הפצה/אי הפצה של טקסט המעוצב בגופן מסוים. זו הסיבה שלעיתים לאותו עיצוב יש כמה שמות - ניתן לרשום גופן כסימן מסחרי (Trademark) אבל לא להגביל זכויות הפצה של העיצוב.

[ השב לזאת ]

Re: גופנים הכפופים ל-GPL: יש בעיה או אין בעיה? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 14/06/2005 - 07:44
שלום רב!

אני אשתדל לפרסם תגובה מפורטת תוך יום-יומיים.

בברכה,
מקסים.

[ השב לזאת ]

Re: גופנים הכפופים ל-GPL: יש בעיה או אין בעיה? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 16/06/2005 - 01:26
קודם כל, מבחינתי, מסמך שמשתמש בגופני קולמוס שלא עברו כל שינוי, איננו מהווה יצירה נגזרת של הגופנים, ויוצריו רשאים לעשות איתו מה שבא להם.

באשר לתוספת ל-GPL שמופיעה באתר קרן התוכנה החופשית, אזי יש לי מספר הסתייגויות ממנה. ראשית, בניגוד ל-GPL, תוספת זו איננה רשמית ונראה שלא עברה בחינה משפטית הולמת. נוסף לכך, חלק מהגופנים שלי כוללים בתוכם אותיות אנגליות שנוצרו על-ידי יוצרים אחרים, ושוחררו תחת GPL ללא שינויים ותוספות. לפיכך, אין לי זכות להחיל סייגים ל-GPL על דעת עצמי, בלי רשות היוצרים האחרים שהגופנים שלי משלבים את עבודתם. אם למישהו יש רעיון איך לפתור את התסבוכת המשפטית הזאת, אני אשמח לשמוע.

בברכה,
מקסים.

[ השב לזאת ]