ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

 
 
  כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin

quick_linkרשיון השימוש של מפרט הקבצים באופיס 12: פולמוס משפטי על תאימותו לתוכנה חופשית

published at 18/06/2005 - 10:35 · ‏פורסם דוביקס · ‏tags תקנים פתוחים , חוק ומשפט · שלח לחברידידותי למדפסת
תקנים פתוחים ריצ'ארד סטאלמן, מייסד פרוייקט גנו (GNU) ונשיא קרן התוכנה החופשית (FSF), מזהיר שרשיון השימוש של Open XML, פורמט הקבצים החדש שיהפוך לפורמט הרשמי של מיקרוסופט אופיס 12, עלול לחסום שימוש בו בתוכנות חופשיות.

הרשיון מתיר שימוש בפורמט רק בקוד שמממש את המפרט בצורה מדוייקת, ולכן קוד המממש מפרט זה אינו ניתן לשינוי. החופש לשנות את התוכנה ולהפיץ גרסאות שעברו שינוי, הן שני כללי יסוד של תוכנה חופשית.

מיקרוסופט מסבירה שהרשיון מוענק בחינם, שהוא אינו מוגבל בזמן (perpetual), שמותר להפיץ את קוד התוכנה המפענח את המפרט (תוך ציון הפטנטים של מיקרוסופט ואזכור בעלותה על המפרט).

ג'ין פאולי (Jean Paoli), נשיא בכיר במיקרוסופט לענייני ארכיטקטורת XML, מודה שהרשיון עלול למנוע שימוש בפורמטים אלו בלינוקס או כל תוכנה המבוססת על ה-GPL עקב דרישת אזכור הבעלות (Attribution).

דובר מיקרוסופט, לעומתו, סירב להתייחס לתאימות הרשיון עם ה-GPL, בטענה שמיקרוסופט אינה מתעסקת ברשיונות של אחרים. מבחינתה, הרשיון מאפשר לכל אחד להשתמש במפרט ללא קבלת רשות מפורשת ממנה.

דן רביצ'ר (Dan Ravicher), חבר הנהלת קרן הפטנטים הציבוריים (PubDat), מסכים שדרישת ה-Attribution סותרת את ה-GPL, בדומה לדרישה שהייתה בגרסה הראשונה של רשיון ה-BSD ושגרמה לה לא להיות תואמת ל-GPL.

עם זאת, רביצ'ר טוען שקהילות התוכנה החופשית והקוד הפתוח לא מחוייבות לרשיון של מיקרוסופט, מאחר שיש ספק באם למיקרוסופט יש את הזכות להחליט מי ישתמש ברשיון ובאיזה אופן. למרות הרושם שמיקרוסופט מנסה ליצור, רביצ'ר מסביר שמאחר שמיקרוסופט מבססת את זכויותיה על פטנטים שלא רשומים ברשיון, ולפיכך אין צורך להיות כפוף לדרישות המתבססות על פטנטים שכביכול קיימים.

Iyer Venkatesan, מנהל מוצר בסאן, חושש מהאפשרות שמיקרוסופט תשנה את המפרט מדי פעם, ללא שום חובת הודעה מוקדמת, וכך לשבור תאימות של תוכנות מתחרות. הוא גם לא מבין את ההתעקשות של מיקרוסופט שלא לתמוך במפרט Oasis OpenDocument, שהוכר כמפרט תקני למסמכים ע"י התעשייה. מפרט זה ממומש בתוכנת אופן אופיס 2.0, שסאן היא המפתחת העיקרית שלה.

מעבר לפולמוס המשפטי סביב תנאי הרישוי וחוקיותו, ההתעקשות להמציא מפרט קנייני שאינו תואם לתקן המוכר על ידי התעשייה ונועד לאפשר שימוש חופשי בכל, היא אולי הבעיה המרכזית בסיפור הזה, אם כי ההתנהלות הזו אינה חדשה. מיקרוסופט, כזכור, ייצרה את טכנולוגיית ‎.NET מאחר שסאן התנגדה לשינויים שהיא ביצעה במפרט ג'אווה, ופרשה מהנהלת הגוף המגדיר את תקן OpenGL כדי לקדם את המפרט הקנייני DirectX.

קישורים:

eWeek, MS Office XML Formats Not OK with GNU,
ווטסאפ, מיקרוסופט תתיר לתוכנות חופשיות/קוד פתוח לפענח מסמכי אופיס בפורמט XML,
ווטסאפ, מפרט Open Document 1.0 (שישמש את אופן אופיס 2.0) אושר כתקן רשמי
 
רשיון השימוש של מפרט הקבצים באופיס 12: פולמוס משפטי על תאימותו לתוכנה חופשית | כניסה / יצירת מנוי חדש | 9 תגובות
סף חסימה
  
ההערות הינן מטעם כותביהן. אין צוות האתר לוקח אחריות על תוכנן
Re: רשיון השימוש של מפרט הקבצים באופיס 12: פולמוס משפטי על תאימותו לתוכנה חופשית (ניקוד: 1)
ע"י צחי_ ב 18/06/2005 - 12:07

(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://www.mozilla.org.il
הרשיון מתיר שימוש בפורמט רק בקוד שמממש את המפרט בצורה מדוייקת, ולכן קוד המממש מפרט זה אינו ניתן לשינוי. החופש לשנות את התוכנה ולהפיץ גרסאות שעברו שינוי, הן שני כללי יסוד של תוכנה חופשית.
מר סטאלמן צריך לדעת שהטיעון הזה אינו מחזיק מים. יש דרכים רבות לממש את אותו אלגוריתם, או לבצע את אותה משימה. הדרישה שהקוד יממש את המפרט בצורה מדוייקת כלל אינה מגבילה את האפשרות לשנות אותו (כמובן שלמעט שינוי שכבר לא יממש את המפרט כאמור). כל זאת, מבלי לסתור את הטענות האחרות שהועלו כאן כנגד המפרט הקנייני של מיקרוסופט.

[ השב לזאת ]

Re: רשיון השימוש של מפרט הקבצים באופיס 12: פולמוס משפטי על תאימותו לתוכנה חופשית(ניקוד: 1)
ע"י דוביקס ב 18/06/2005 - 12:26
(מידע על משתמש | שלח הודעה)
הטקסט המקורי, למען הסר ספק:


The conditions imposed by the current license governing the use of the formats are designed to prohibit all free software. It covers only code that implements, precisely, the Microsoft formats, which means that a program under this license does not permit modification


אלא אם לא הבנתי את כוונת המשורר, הטיעון נשמע תמוה גם בעיני. אני מניח שאת אותה שאלה אפשר לשאול על מימושים חופשיים של ג'אווה או של דוט נט.

[ השב לזאת ]

האם ההתיחסות ל attribution היא רק הסחה? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 18/06/2005 - 12:08
הבנת הנקרא שלי אומרת שג'ין פאולי (Jean Paoli), נשיא בכיר במיקרוסופט לענייני ארכיטקטורת XML, טוען שה attribbution היא הסתירה העיקרית לתוכנה חופשית. האם הוא מנסה ליצור הסחה?

[ השב לזאת ]

Re: האם ההתיחסות ל attribution היא רק הסחה?(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 18/06/2005 - 12:28
יש להודות שההתפלפלות הזו בנוגע לרשיון יותר נוחה למיקרוסופט מאשר דיון בשאלה למה הם לא מאמצים תקן פתוח שהתקבל ע"י התעשייה.

[ השב לזאת ]

Re: האם ההתיחסות ל attribution היא רק הסחה?(ניקוד: 1)
ע"י sforbes ב 18/06/2005 - 13:20
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://www.xslf.com
יותר מזה: מיקרוסופט חברים באואסיס, שקבעו את התקן, והם יכלו להשתתף בפיתוחו כך שיתאים לצרכיהם, אבל סירבו.
עכשיו הם אומרים שתקן אואסיס "אינו מתאים לצרכיהם ולתכונות של מיקרוסופט אופיס" ולכן הם "נאלצים" ליצור פורמט חדש.

אכשהו, זה נראה לי מכוון.

[ השב לזאת ]

Re: רשיון השימוש של מפרט הקבצים באופיס 12: פולמוס משפטי על תאימותו לתוכנה חופשית (ניקוד: 1)
ע"י alenox ב 18/06/2005 - 13:00

(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://http://
אני לא מבין למה זה צריך להפריע לחברות כמו רד-האט, נובל, מנדרייק וכו'. הם יממשו תמיכה בפורמט הזה כמו שהם תומכות בשאר טכנולוגיות קנייניות (כמו פלאש ו-PDF). מה שחשוב, לדעתי, זה שתוכנות קוד פתוח (כמו אופן אופיס למשל), תוכלנה לפתוח מסמכים של אופיס 12 בלי בעיה, וגם לשמור לפורמט הזה בקלות. זה לבד יביא לחדירה הרבה יותר עמוקה של אופן אופיס לשוק הביתי וגם העסקי. וזו המטרה בסופו של דבר.

לדעתי מיקרוסופט יורה לעצמה ברגל עם המהלך הזה, אבל כנראה שהם הבינו שאין להם ברירה, כי לינוקס לא תיעלם (כמו שקרה לנובל ולאפל)...

[ השב לזאת ]

Re: רשיון השימוש של מפרט הקבצים באופיס 12: פולמוס משפטי על תאימותו לתוכנה חופשית (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 18/06/2005 - 13:21
רשיון על פורמט?
האם אפשר לשים רשיון על פורמט?
הרי פורמט הוא לא קובץ במחשב, הוא לא מסמך (אם כי המפרט שלו יכול להיות כזה), הוא בסך הכל תבנית שממומשת.

[ השב לזאת ]

Re: רשיון השימוש של מפרט הקבצים באופיס 12: פולמוס משפטי על תאימותו לתוכנה חופשית(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 18/06/2005 - 13:39
אם הוא מבוסס על פטנטים, שעברו אישור בבית משפט, כנראה שכן.

[ השב לזאת ]

Re: רשיון השימוש של מפרט הקבצים באופיס 12: פולמוס משפטי על תאימותו לתוכנה חופשית (ניקוד: 1)
ע"י צחי ב 18/06/2005 - 15:39

(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://tzahi.blogsite.org
זה בסך הכל מטרד. מיקרוסופט עושה בעצמה למשל המרה תוך כדי פתיחת הקובץ ואז בעת שמירתו אומרת שיהיה איבוד פיצ'רים אם ישמרו בפורמט זה.
אז כל שצריך הוא בסך הכל המרה בעת הפתיחה והשמירה ובמידת הצורך לדווח על איבוד פיצ'רים בעת השמירה בפורמט מוגבל :) של מיקרוסופט.

[ השב לזאת ]