ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

 
 
  כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin

quick_linkלאן נעלמו האוניברסיטאות ?

published at 09/08/2007 - 03:06 · ‏פורסם mksoft · ‏tags קוד פתוח · שלח לחברידידותי למדפסת
קוד פתוח ג'ונתן קורבט מ-LWN שואל "לאן נעלמו האוניברסיטאות" ?

"יש, למעשה, מעט מאוד קוד שמגיע מהסביבה האוניברסיטאית בכלל. העורך שלכם מצא בדיוק חמישה קבצים בקרנל 2.6.23-rc1 המכילים זכויות יוצרים משנת 2007 לזכות אוניברסיטה."

לא תמיד היה כך. אוניברסיטאות יצרו בעבר כמות גדולה מאוד של קוד פתוח ותוכנה חופשית (לא תחת השם המפורש). בין הדוגמאות מוזכרות BSD, לינוקס שהייתה התיזה של לינוס, קונסרציום ה-X שגדל ב-MIT - אשר שימש גם כחממה לשורשי פרוייקט גנו וכן הלאה.

מה שמוזר עוד יותר הוא שלמרות שחלק לא מבוטל מכיתות מדעי המחשב הנוגעות למערכות הפעלה משתמשות בלינוקס, לא נתרמים בחזרה שינויים. עדיין ישנם פרוייקטים מעניינים מאוד המפותחים באוניברסיטאות, אך זרימת הקוד הפתוח נעצרה כמעט לחלוטין. ג'ון אמנם פנה למספר אנשים אך זכה להענות נמוכה ביותר לכן נותר לו לנחש. בין הסיבות האפשריות לכך ניתן לדעתו למנות את ההפרטה והלחץ (כמו גם הרשות) למסחור יצירות מעניינות - למרות שמומנו מהכיס הציבורי.

דוגמא לכך היא פרוייקט ה-Stanford Checker, שבמקום לתרום בחזרה את הקוד, המפתחים פתחו חברה פרטית, Coverty, ומסחרו את הפרוייקט (בקוד סגור). אמנם פרוייקטי תוכנה חופשית הרוויחו מהמוצר, אך עדיין אין כלי חופשי לניתוח קוד סטטי אשר מתקרב ליכולות הנ"ל.

אותו תהליך מסחור גורם גם ל"זליגת" סטודנטים מוכשרים מהאוניברסיטאות, שבעבר היו ממשיכים לתארים מתקדמים או עובדים באוניברסיטה, לכיוון החברות הפרטיות.

אשמח אם המעורבים בתחום יכולים לציין מה קורה עם האוניברסיטאות והמכללות בארץ.
 

קישורים רלוונטיים

· עוד על קוד פתוח
· חדשות מאת mksoft


הסיפור הנקרא ביותר בנושא קוד פתוח:
לראשונה: סקר קוד פתוח מקיף

לאן נעלמו האוניברסיטאות ? | כניסה / יצירת מנוי חדש | 11 תגובות
סף חסימה
  
ההערות הינן מטעם כותביהן. אין צוות האתר לוקח אחריות על תוכנן
Re: לאן נעלמו האוניברסיטאות ? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 09/08/2007 - 04:19
בארץ, בניגוד לארה"ב, רוב חברי הסגל בפקולטות למדעי המחשב עוסקים בתאוריה של מדעי המחשב. שם אין כתיבת קוד. (לא פתוח ולא סגור.)

[ השב לזאת ]

Re: לאן נעלמו האוניברסיטאות ?(ניקוד: 1)
ע"י Ramaloke ב 09/08/2007 - 08:44
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://ramalokehrota.blogspot.com
גם שבארץ 90% מאנשים לא יועדים מזה לינוקס.
שלא לדבר אל זה שאחוז גבוה מאוד של סטודנטים לא יודע, וכמעט ולא לומד, להישתמש במחשב , וזה במדעים/הנדסות.

[ השב לזאת ]

Re: לאן נעלמו האוניברסיטאות ?(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 09/08/2007 - 09:20
לצורך העניין אם אתה לומד מדעי-המחשב באוניברסיטת ת"א יהיה לך הרבה יותר קל להסתדר אם יש לך לינוקס בבית.

כל הקורסים בתואר ראשון... אבל כווולם מועברים/דורשיפ סביבת לינוקס.


[ השב לזאת ]

Re: לאן נעלמו האוניברסיטאות ?(ניקוד: 1)
ע"י פיל-קטן ב 09/08/2007 - 15:15
(מידע על משתמש | שלח הודעה)
אולי רובם, אבל לא כולם.

דוגמה המחזקת את הטענה: http://en.wikipedia.org/wiki/MOSIX

דוגמה נגדית: http://hocr.berlios.de

[ השב לזאת ]

Re: לאן נעלמו האוניברסיטאות ?(ניקוד: 1)
ע"י nyh ב 09/08/2007 - 17:49
(מידע על משתמש | שלח הודעה)
מוסיקס היא דוגמה קצת בעייתית.

מדהים כמה כל נתוני הפתיחה של פרויקט מוסיקס היו דומים לזה של פרויקט BSD: יש פה אוניברסיטה שמקבלת תקציבי מחקר לפרויקט, בין השאר, ממשרד הביטחון. העבודה נעשית על תכנה מסחרית (במקרה של BSD, על יוניקס של AT&T, במקרה של מוסיקס - על BSDI), אך רק מסיבות היסטוריות, ואין לפרויקט כוונה מסחרית. למרבה הצער, ההמשך לא היה דומה. פרויקט BSD פשוט "פרץ" לעולם, וברקלי עזרו לו התפשט כאש בשדה קוצים גם לפני שהיה לגמרי חוקי (יש פה כאלו שבוודאי זוכרים את התביעה של יורשי יוניקס מול יורשי BSD). לעומת זאת, מפתחי mosix לא היה כל כך נלהבים להפיץ אותו, וגם כשסוף סוף פותחה גרסה חופשית לחלוטין (מעל לינוקס) שינו את דעתם מדי פעם האם הם תומכים או מתנגדים בהפצתו. מה הם ניסו להשיג? לא ברור לי. ייתכן שהאוניברסיטה לחצה עליהם לא לשחרר קוד שעשוי להיות מקור לרווח בעתיד (או באיזה יקום מקביל). ייתכן שהמצב החמיר כשבאמת קמה חברה מסחרית שניסתה להרוויח כסף ממוסיקס.

בכל מקרה, המצב שנוצר עצוב. מוסיקס אומנם מוצב על-ידי מפתחיו כמערכת הפעלה למחשוב מקבילי, אבל האמת שהייתה ברורה למשתמשים שלו (כפי שאני הייתי, לפני בערך עשור) שהיא הייתה מערכת מעולה לקבוצות עבודה - קבוצות שבהן לכל אחד יש מחשב, שחלקם לא עושים כלום רוב הזמן. לו הייתה מוסיקס מופצת בחופשיות יותר, אני בטוח שהיא הייתה קונה לה מקום של כבוד בקבוצות של מדענים, מפתחי תכנה, וכד', שבהן הרצת תכנות כבדות ואטיות היא דבר נפוץ. זו לא מערכת אזוטרית - אני בטוח שחצי מהאוניבסיטאות וקבוצות המחקר בעולם היו מאמצות אותה לו הייתה מגיעה אליהם בזמן. והיום, למרבה הצער, זה כבר מאוחר מדי. עברו הימים שיוניקס הייתה המערכת ההפעלה הנפוצה באוניברסיטאות. היום זה רק וינדוס, וינדוס ועוד וינדוס. אז כל עוד מוסיקס לא פועלת על וינדוס, היא הפכה להרבה פחות רלוונטית.

[ השב לזאת ]

Re: לאן נעלמו האוניברסיטאות ? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 09/08/2007 - 08:52
יש גם את העיניין של החינוך. בעשור האחרון בעולם המערבי מחנכים את האדם קודם כל להצלחתו האישית...

[ השב לזאת ]

Re: לאן נעלמו האוניברסיטאות ? (ניקוד: 1)
ע"י שלמה_יונה ב 09/08/2007 - 11:59

(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://yeda.cs.technion.ac.il/yona/hebrew/
דוגמה מעניינת היא מרכז הידע לעבוד העברית, מילה, שבטכניון.

[ השב לזאת ]

Re: לאן נעלמו האוניברסיטאות ? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 09/08/2007 - 12:53
התשובה היא: להיכן שיש כסף.

[ השב לזאת ]

Re: לאן נעלמו האוניברסיטאות ? (ניקוד: 1)
ע"י nyh ב 09/08/2007 - 17:28

(מידע על משתמש | שלח הודעה)
לפני עשרים שנה, הדבר הטוב ביותר שמתכנת יכל לאחל לעצמו הייתה משרה טובה: בין אם פרופסור באוניברסיטה, או חוקר במעבדות כמו מעבדות של חברות מסחריות כמו בל, דיגיטל ו IBM. כדי לקדם את הקריירה שלך, היית צריך לפרסם - מאמרים וקוד. לא רק ש(בדרך כלל) לא יכולת להרוויח מלהסתיר את הרעיון, יכולת להרוויח (בקידום הקריירה) רק אם פירסמת אותו. לא רק זאת - האוניברסיטה ציפתה שתפרסם את כל מה שאתה עושה.
כך ישבו אנשים ב MIT, בברקלי, ב CMU, ובהרבה אוניברסיטאות אחרות, ופירסמו מאמרים וקוד, ולא הרגישו פריירים - להפך - הקריירה שלהם התקדמה מאוד בזכות אותו הקוד שפירסמו. האוניברסיטה גם לא הרגישה פריירית - להפך - קוד זה הביא פירסום אדיר לאותם אוניברסיטאות.

אבל בעשרים שנה האחרונות קרה שינוי שמבחינה מסוימת משמח, אך מבחינות אחרות מאוד עצוב. באותה תקופה קמו קרנות הון-סיכון ושיטות אחרות למימון סטרטאפים, מספר משרות התכנות עלה והמשכורות עלו, ועולם ה "קניין רוחני" התפתח מאוד (פטנטים על תכנה, תכנה קניינית ועוד). המשמעות היית שכפרופסור או סטודנט, אם היה לך רעיון טוב בתחום המחשבים, נהייה לך משתלם לפתח אותו במסגרת חברת סטרט-אפ, לא במסגרת האוניברסיטה. כך אתה מוצא יותר ויותר אנשים באותם עשורים שעזבו משרות פרופסור, והפסיקו לימודים באמצע, והקימו חברות עם הרעיונות שלהם. תופעה זו גרמה גם לאוניברסיטאות להיות רודפות בצע - אם מישהו מרוויח מהרעיונות שפותחו אצלן, מדוע שזה לא יהיה האוניברסיטה עצמה? כך התחילו אוניברסיטאות להחתים את המרצים והסטודנטים על כל מיני חוזי קניין-רוחני דרקוני. הבעיה בחוזים אלו - ובחברות "חממה" שהקימו האוניברסיטאות לפיתוח הרעיונות הללו - היה שהן לא ניסו למנוע רק בריחת רעיונות לסטרטאפים, אלא בכלל "בריחת רעיונות" מחוץ לאוניברסיטה, והאונברסיטאות החלו להיות אובססיביות על לא לשחרר תכנה בכלל (עד כמה שאפשר) כתכנה חופשית. גם אם אני ממש מתאמץ, אני לא מצליח לחשוב על אף תכנה חופשית חשובה שיצאה בעשור האחרון מאוניברסיטה אמריקאית.

[ השב לזאת ]

Re: לאן נעלמו האוניברסיטאות ? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 12/08/2007 - 00:19
יש לציין עוד טיעון שעלה במאמר: לינוקס (הליבה) הוא היום פרוייקט מסובך יחסית, עם רף־כניסה גבוה (כי זו כבר מערכת הפעלה מורכבת, ולא סתם איזה משהו קטן שסטודנט אחד כתב). לכן הרבה יותר קשה לתרום לשם קוד בעבודה של סטודנט בודד בסמסמטר יחיד.

דוגמה מסייעת: הפרוייקטים אשר ממומנים ע"י google summer of code.


צפריר

[ השב לזאת ]

Re: לאן נעלמו האוניברסיטאות ?(ניקוד: 1)
ע"י nyh ב 12/08/2007 - 11:00
(מידע על משתמש | שלח הודעה)
צריך לזכור שהפרויקטים האונברסיטאים המוכרים כמו BSD, tcl/tk, X11 mosaic, ncsa httpd, ועוד הרבה דוגמאות אחרות - רובן היו פרויקטים חדשים לחלוטין, שהכילו רעיונות חדשניים ועבודה של מספר סטודנטים - ולא "עבודה של סטודנט בודד בסימסטר יחיד".

החוזק של האונברסיטאות הוא לא בזמן פנוי של סטודנטים בודדים, אלא בכך שיש שם רעיונות חדשים (כך למשל, כל הדוגמאות שהזכרתי לעיל הכילו רעיונות מקוריים - אלו לא היו חיקויים חופשיים של תכנה מסחרית) ובכך שניתן "ליצור" שם זמן פנוי - ברגע שפרופסור מתעניין בתכנה מסוימת, לפתע יש לגיטימציה (והכרה) בלעבוד חצי מזמנך על התכנה הנ"ל.

[ השב לזאת ]