ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

 
 
  כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin

quick_linkאוגוסט פנגווין 2007 - חוות דעת אישית

published at 11/08/2007 - 12:12 · ‏פורסם yehuda · ‏tags פינגווין עברי גאה , דעות ופרשנות · שלח לחברידידותי למדפסת
פינגווין עברי גאה דבר ראשון אני מדגיש, מדובר בחוות דעת אישית וכנראה היא לא מקובלת על כולם מעצם היתה כזו.

לכנס הגעתי מכוח האנרציה שנצברה מהכנסים הקודמים החל מהראשון שפתח את המסורת שאורגן על ידי גלעד בן יוסף. הגעתי די עייף לאחר שביליתי את הלילה הקודם בהמתנה לסיום המעבר של השרת עליו "יושב" האתר מהחווה של אקטקום בחיפה לחווה של בזקבינלאומי בפתח-תיקווה.

היות והגעתי לקראת תחילת ההרצאות העדפתי קצת לפגוש "חבר'ה" ולכן השתהייתי קצת באזור הקבלה. ניצלתי את הזמן גם להאריך את חברותי בעמותה עליה אדבר בהמשך.

נכנסתי לאולם שם כבר שחר שמש סיכם את השנה שחלפה והמאורעות והתמורות שחלו בה הן בהבט הקהילתי והן מבחינת ההשגים מול גופי הממשל השונים בקידום נושאי הקוד הפתוח.

בהמשך, ההרצאות היו מגוונות ונגעו בתחומים שונים (לאו דווקא טכניים), אבל בהחלט על סדר היום של הקהילה כגון: איגוד האינטרנט הישראלי והמטרות המשותפות לקהילת הקוד הפתוח שהביאו למיזם "קול-קורא" ותהליך הבשלתו בהגדרת מטרותיו, השינויים ב GPL 3 ביחס לקודמו והבעיות שהוא ניסה לפתור והבעיות החדשות שהתעוררו בעקבותיו שהועברה על ידי עו"ד חיים רביה, תלאותיו של רם און-אגמון "אחד שרק אהב להתקין ubuntu על כל דבר שזז ולאן זה התגלגל" שהועברה בצורה מרתקת והוכיחה כיצד אדם שלוקח יוזמה ומבצע דברים מסוגל להגיע רחוק, על פרוייקט מחשב לכל ילד (שהחמצתי חלק ממנו) ועל אופן אופיס בעברית, היכן עומד הפרוייקט ומה הקשיים שעומדים לפניו...

סך הכל מבחינת חומר ההרצאות לאדם שאיננו כותב קוד בעצמו לטעמי הוא היה ענייני מגוון, והועבר באופן מעניין. כנראה שלחלק מהאנשים שמגיעים לכנסים היו חסרים חלק מהפעילויות הנוספות אשר בעבר התנהלו במקביל להרצאות כגון: תחרות hacking, טריוויה, ועוד אשר סיפקו בדרך כלל "תעסוקה" לכל אלו שההרצאות באולם המרכזי לא עניין אותם ורצו בפעילויות אחרות. ייתכן שמסקנות אלו יועלו לקראת הכנס הבא, ויהיה "מישהו" (תודה רם על המושג) שיעשה זאת.

בגמר הכנס התכנסה קבוצה של אנשים במטרה למפות אסטרטגיה לקידום שימוש קוד פתוח במוסדות חינוך אשר לטעמי היתה חשובה ועניינית. אני מקווה שהדברים ימשיכו ויבשילו לאור התובנות שהושגו באותו הדיון, וניתן יהיה לכתוב על כך במסגרת סיקור נפרד.

אני מעוניין להתייחס לנושא "עמותת המקור" מטרותיה והשגיה השונים.
מדי פעם אני שומע סיסמאות שהעמותה קיימת על מנת לקדם את עסקיו של X או את של Y וכו'... או שהעמותה לא עושה שום דבר, וכן הלאה...
אז כמה הבהרות למי שחבר בה מתחילתה ואף היה בקבוצת המקימים שלה.
---אזהרה--- הבהרות אלו הן על פי דעתי בלבד ואין בהן לשקף את שאר הדעות והתובנות של כולם.
העמותה הוקמה על ידי קבוצת אנשים שחושבים שקוד פתוח הוא דבר טוב שיכול לקדם את עולמנו הקט, וסברו שארגון גג שישמש ככתובת יעזור בקידום הדברים.
אותה קבוצת אנשים אשר הלכה וגדלה, לא מנותקת מעולם הקוד הפתוח גם בתחום העסקי והדבר טיבעי והגיוני היות ועל פי דעתם/דעתי, זהו הדבר הנכון לתעשיה כמו גם למשתמש הפרטי. לא מדובר ב"צעצוע" חביב אלא באמת בפלטפומות שיכולות לעשות עבודה יעילה ולשרת ציבורים רבים אשר רק יפיקו מכך תועלת. מכאן והלאה הדרכים מצטלבות פעמים רבות בעולם שבו האינטרסים הפרטיים והציבוריים לעיתים חופפים.

אני לא רואה בכך פגם או בעיתיות כיוון שזוהי תמימות לחשוב שעמותה לקידום דבר כלשהו תהיה מנותקת מהאינטרסים של חבריה בחיי היום יום. בנוסף, עצם קיומם של האינטרסים הנ"ל משמש כתמריץ להגברת פעילותה והגדלת השפעתה.

כעת אני רוצה להפריד בין העמותה ככלל חבריה והוועד המנהל שלה. כל אחד מחברי העמותה אמור לקדם את מטרותיה בדרכיו הוא וביוזמותיו השונות. על חברי הוועד, לטפל בנושאים הפורמליים של העמותה ברמת המנהל (administration) עצמו, ולאו דווקא ביצירת פעילות. נכון, הוועד עצמו מכיל על פי רוב אנשים שהם דבר ראשון חברי העמותה ומכאן מחוייבים לקידום מטרותיה, אבל תפקידי הייצוג שלהם לא מחייב אותם יותר מכך. במסגרת זו, הוועד אמור לספק עזרה לחברים יזמים אשר זקוקים לסיוע אשר אין ביכולם להשיג בכוחות עצמם כגון: תאום, משאבים כספיים, אמצעי קשר וכו'... ובתחום זה וועד העמותה אשר עושה תפקיד זה בהתנדבות, אכן לאורך השנים אכן מילא תפקיד זה. כמובן כמו בכול אירגון דמוקרטי תמיד יהיו ביקורות אשר מבטאות את דעות החברים השונים לגבי אופן התפקוד ורמת הביצוע, אבל בזכות המבנה הדמוקרטי של העמותה, ניתן לחבריה להציב בוועד באופן דמוקרטי כל אדם ראוי על בסיס הצבעה. כל עוד ישנם מתנדבים אשר מוכנים להקריב את זמנם ולעיתים את שמם במטרה לשרת את העמותה באופן מחייב.
אני מנצל זאת להודות לכל אלו אשר בניגוד לרבים (כולל אותי), לקחו עליהם משימה זו ועשו כמיטב יכולתם לעמוד בה.
לכל אותם קנטרנים, וכאן אני לא מתייחס לאלו אשר מביעים ביקורת ופועלים בדרכים אחרות, אלא לאלו אשר עומדים מהצד וסבורים שתפקיד העמותה להגשים את רצונותיהם מבלי שהם עצמם מטים כתף שידומו, או שיקחו חלק בפעילויות השונות בטרם יעבירו ביקורת.

לסיכום,
אוגוסט פינגווין אשר התחיל את דרכו ללא קשר לעמותה וברבות הימים הפך ל"מופע המרכזי" שלה, מהווה מבחינתי יום שבו ניתן לפגוש חברים רבים אשר יש להם מכנה ומטרות משותפות ובמסגרתו הקהילה מתלכדת ומתחדשת ומאפשרת לגבש אסטרטגיות ודרכי פעולה חדשות.
אני אמשיך להגיע גם אם לא יצא לי לישון לפני...
 

קישורים רלוונטיים

· עוד על פינגווין עברי גאה
· חדשות מאת yehuda


הסיפור הנקרא ביותר בנושא פינגווין עברי גאה:
עברי, דבר עברית

אוגוסט פנגווין 2007 - חוות דעת אישית | כניסה / יצירת מנוי חדש | 4 תגובות
סף חסימה
  
ההערות הינן מטעם כותביהן. אין צוות האתר לוקח אחריות על תוכנן
Re: אוגוסט פנגווין 2007 - חוות דעת אישית (ניקוד: 1)
ע"י guysoft ב 11/08/2007 - 16:50

(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://gnet.homelinux.com
אני לא חושב שאכן הייתה כזו אכזבה בקרב האנשים. נראה לי שמי שלא ידע לאן הוא מגיע, ציפה להרבה הרצאות טכניות, כמו שהיו בשנה שעברה.

אולי כאן הבעיה, כמישהו בתוך מועדון לינוקס, נראה לי שהכנס מושך יותר ויותר אנשים חדשים, שלא מכירים את המערכת של לינוקס, ומחפשים תכנים והדרכה. ראיתי הרבה שהגיעו עם שאלות כמו "מה זה beryl?". אולי צריך לכנס הבא לעשות פעליות צדדיות כדי להדריך אנשים כאלה, שכן הם לא מגיעים בדרך כלל לפעילות של מועדוני לינוקס.

[ השב לזאת ]

Re: אוגוסט פנגווין 2007 - חוות דעת אישית(ניקוד: 1)
ע"י nyh ב 12/08/2007 - 10:40
(מידע על משתמש | שלח הודעה)
ייתכן שהשם "אוגוסט פנגווין" כבר לא מתאים לכנס זה. המילה "פנגווין" מרמזת שהכנס מדבר על לינוקס, אך כמעט ולא שמענו מילה על לינוקס, אלא אם כן אתם מחשיבים את הלפטופ-לכל-ילד להיות סוג של לינוקס (וגם שם, רוב ההרצאה דיברה על חמרה ועל חינוך, וכמעט שלא הוזכרה מערכת ההפעלה).

אני לא אומר שזה דבר רע או טוב - יש מקום גם לכנס מסוג זה שהיה ביום שישי (והיה מאוד מעניין, לדעתי), וגם לכנס לינוקס אמתי (שמדבר על הקרנל, על הפצות לינוקס ותכנות שבאות אתן, וכד'). אולי מישהו מבין אלו שמבכים את העובדה שהכנס הנוכחי לא היה טכני מספיק, יוכלו ליצור כנס מהסוג השני, למשל בפברואר? אני בטוח שיהיה לו המון ביקוש. אפשר יהיה לקרוא לו "פברואר פנגווין", ומהכנס של אוגוסט להוריד את המילה פנגווין ולקרוא לו, למשל, "אוגוסט גנו" :-) אגב, מזג האוויר בפברואר הרבה יותר מתאים לפנגווינים מזה של אוגוסט :-)

[ השב לזאת ]

Re: אוגוסט פנגווין 2007 - חוות דעת אישית (ניקוד: 1)
ע"י nadavvin (nadavvin@gmail.com)
ב 11/08/2007 - 18:33
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://nadavvin.blogli.co.il
"תלאותיו של רם און-אגמון "אחד שרק אהב להתקין ubuntu על כל דבר שזז ולאן זה התגלגל" שהועברה בצורה מרתקת והוכיחה כיצד אדם שלוקח יוזמה ומבצע דברים מסוגל להגיע רחוק, "

מישהו יכול לסכם בקצרה את ההרצאה? על מה היא היתה בדיוק? נסיונות להתתקין את אובונטו על חומרות מיוחדות?

[ השב לזאת ]

Re: אוגוסט פנגווין 2007 - חוות דעת אישית(ניקוד: 1)
ע"י kaplan ב 11/08/2007 - 22:46
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://www.guides.co.il
מישהו שהתחיל "להטריד" את כתבי מחשבים כדי שיתנו תמונה מאוזנת של הממשק הגרפי החדש של ויסטה, והצליח בנחישות לגרום לאנשי משרד האוצר (וקצת החינוך) להבין שתוכנה חופשה היא משהו שכדאי להתעניין בו.

[ השב לזאת ]