ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

 
 
  כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin

quick_linkאיגוד האינטרנט הישראלי מכריז על קול קורא לפרויקטי קוד פתוח

published at 21/07/2009 - 19:09 · ‏פורסם eyalsela · ‏tags הכרזות · שלח לחברידידותי למדפסת
הכרזות איגוד האינטרנט הישראלי מכריז על קול קורא לפרוייקטים מבוססי קוד פתוח לקידום האינטרנט בישראל.

ניתן להציע פרויקט חדש או המשך פרויקט קיים הרלוונטי למערכות פתוחות ולאינטרנט וייחודי למציאות הישראלית.

קווים מנחים למציעים

 1. על הפרויקט המוצע להיות רלוונטי למערכות פתוחות ולאינטרנט עם מאפיין ייחודי למציאות הישראלית.
 2. תוצרי הפרויקט ילוו ברישיון Open Source Initiative ו creativecommons.
 3. הרישיון כולל פטור מוחלט מאחריות לכל נזק שעלול להיגרם כתוצאה משימוש בתוצר, כדוגמת הפטור המצוי ב-"רישיון הציבורי הכללי של GNU" ה-GPL.
 4. מציעי ההצעות יכולים להיות קבוצות התנדבותיות, גופים מסחריים או יחידים.
 5. משכי הפרויקט הן בקבועים של שלושה חודשים (מ-3 ועד 12 חודשים).
הקול הקורא ופרטים נוספים באתר האיגוד -- פורסם על ידי אייל סלע, מנהל פרוייקטים באיגוד האינטרנט.
 

קישורים רלוונטיים

איגוד האינטרנט הישראלי מכריז על קול קורא לפרויקטי קוד פתוח | כניסה / יצירת מנוי חדש | 15 תגובות
סף חסימה
  
ההערות הינן מטעם כותביהן. אין צוות האתר לוקח אחריות על תוכנן
Re: איגוד האינטרנט הישראלי מכריז על קול קורא לפרויקטי קוד פתוח (ניקוד: 1)
ע"י eyalsela ב 22/07/2009 - 17:35

(מידע על משתמש | שלח הודעה)
פרוייקט ביסוס התמיכה בעברית של מערכת מודל (Moodle), אשר בוצע על ידי שנקר ומעומד כעת לפרס המקור, בוצע במסגרת פרוייקט שהתקבל בקול קרוא משנת 2006.

[ השב לזאת ]

Re: איגוד האינטרנט הישראלי מכריז על קול קורא לפרויקטי קוד פתוח (ניקוד: 1)
ע"י guysoft ב 22/07/2009 - 19:25

(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://gnet.homelinux.com
אני עדיין בעד שישקיעו בתיקון באג 735 ב-Wine. אם הוא יפתר נוכל להריץ אופיס בעברית בתוך לינוקס. וזה אומר שכל הארגונים שלא יכולים להכניס לינוקס בגלל אופיס יכלו לעשות זאת.

שחר מחברת Lingnu אמר שזה באג שניתן לפתרון, וכל מה שחסר הוא כסף.

זה בדיוק מה שהקול קורא צריך http://bugs.winehq.org/show_bug.cgi?id=735

[ השב לזאת ]

Re: איגוד האינטרנט הישראלי מכריז על קול קורא לפרויקטי קוד פתוח (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 22/07/2009 - 19:57
הנושא של wine עלה בשנים קודמות. באופן כללי שוא לא תואם בדיוק את הכללים. לרדוף אחרי הזנב של מיקרוסופט זה לא בהכרח ההשקעה הנבונה ביותר (לפחוק אם מסתכלים על הקריטריונים של המימון של איגוד האינטרנט הישראלי, שהם לא בדיוק האינטרסים של משתמשי לינוקס בישראל).

נדמה לי שתוכל למצוא איפשהו את שחר שמש בעצמו מנמק את זה בהודעת דואר ב־linux-il או באיזשהו מקום אחר.

צפריר

[ השב לזאת ]

איגוד האינטרנט הישראלי משחק בנדמה־לי (ניקוד: 1)
ע"י פיל-קטן ב 23/07/2009 - 03:40

(מידע על משתמש | שלח הודעה)
הקול הקורא טוען שאיגוד האינטרנט פועל בשלושה צירים: השלישי הוא מתן חסות לפרוייקטים, והראשון הוא הגברת המודעות למערכות הפתוחות הקיימות; אבל אני לא מכיר שום פעילות רצינית של האיגוד להגברת המודעות הזאת. הבעיה העיקרית של מערכות פתוחות באינטרנט הישראלי היא שחצי מהאינטרנט הישראלי שבור, כלומר, כתוב לאקספלורר 6 ובמקרה הטוב משופצר לתמוך גם ב־7; וגם מהחצי השני, חלק גדול עובד בפלאש, לא בדיוק טכנולוגיה פתוחה. במקום להתמודד עם הבעיה הזאת ע"י השקעה בפרסום, השקעה בחינוך הצרכנים וכולי -- פעולות שאולי נראות קצת מסובכות לחנונים -- האיגוד ממשיך לחפש את המטבע מתחת לפנס.

לא מזמן פניתי לאיגוד כדי לנסות לברר אם אפשר יהיה לגרום להם להוציא נייר עמדה שאומר, בקול ברור, שכשאתר אינטרנט עובד רק עם אקספלורר זאת בעיה באתר. אני רוצה נייר עמדה כזה, כדי שאוכל להפנות אליו את מנהלת בית־הספר של הבן שלי, כשאני מבקש ממנה לדאוג שהאתר של בית־הספר יעבוד בדפדפן התקני שלי; כשאין לי מסמך כזה, אני נתפס כנודניק־שמתעקש־ללכת־נגד־הזרם־ורוצה־לעקם־את־כל־המערכת־לפי־השגעונות־שלו -- כי, הרי, "לכולם יש אקספלורר". התשובה שקיבלתי מהאיגוד: "אנו מעדיפים להראות מה כן עדיף לעשות, ולאפשר לאנשים להבין את הצורך והכדאיות בשימוש במערכות תקניות ופתוחות." שאנחנו נגיד מלה רעה על מישהו? איכשהו, בתחומים אחרים, האיגוד מוכן להביע את מורת רוחו -- אם זה נגישות לבעלי מוגבלות, או הגדרה פרטיזנית של שמות־מתחם; אבל בנושא תקניות אתרים -- הס מלהסביר.

טוב, נו, זה לא לגמרי נכון שאין פעילות; מדי פעם יוצאת איזו אמירה רפה בסגנון "תקנים זה טוב", והרי האיגוד מממן את פעילות המשרד הישראלי של ה־W3C; אבל איכשהו הפעילות ההסברתית הזאת יוצאת מנותקת לגמרי מהמציאות. למשל, כשעמדו לפתוח את המשרד, עשו סקר על המודעות לתקנים, ופרסמו את התוצאות המזעזעות; אבל מי שקרא את הידיעה עשוי היה להיתקל גם באמירה ההזויה של אחראי הקשרים הבינ"ל ב־W3C, לפיה נראה לו הגיוני שהשוק יעבור מ־10% אתרים תקניים ל־60% בתוך ארבעה חודשים. בצורה דומה, אורי עידן מסביר שלבנות אתר תקני לא עולה יותר, אלא פחות מאתר לא־תקני -- המציאות, המוכרת לרובנו, היא שבניית אתר תקני דורשת אנשים שמבינים מהחיים שלהם, ואילו בניית אתר לא־תקני ניתנת לביצוע ע"י ילדים שכל מה שהם יודעים הם למדו מלשחק בבית עם האקספלורר שבא עם המחשב, ועולים רבע. אז נכון, האתר שהם יבנו יהיה נחות -- אבל אין אפס, הבניה שלו תעלה פחות.

אז הידד, איגוד האינטרנט: תמשיכו לממן פרוייקטים שיכולים להתבצע גם בלי המימון (אייל סלע מתגאה למעלה במימון פרוייקט התרגום של moodle ב־2006, אבל לא כולנו שכחנו איך איגוד האינטרנט ויזמי הפרוייקט התעלמו מעבודת התרגום שבוצעה עוד קודם בקהילה), ותמשיכו להשתפן מול ערימת החובבנים שבונה את האינטרנט הישראלי.

אני יכול להתנסח בצורה קצת יותר חיובית: אני מציע פרוייקט של כתיבת פרסומות לרדיו ולעיתון, שמסבירות שיש כל מיני דפדפנים, ויש תקנים, וצריך לכתוב אתרים לפי תקנים. המימון, אם יתקבל, ישמש להצגת הקמפיין. הפרסומות לא יתביישו להזכיר את השמות המפורשים "אינטרנט אקספלורר" ו"משרד החינוך"; יכול להיות שניטפל גם לגופים מרכזיים אחרים. יש סיכוי?

לא חשבתי שיהיה.

[ השב לזאת ]

Re: איגוד האינטרנט הישראלי משחק בנדמה־לי(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 23/07/2009 - 10:56
למה אתה טוען שאין פעילות?

יש את nagish.org.il .

עם הפניה (ב־JS) לאתר שמאוכסן על פלטפורמת Clickit המשובחת אצל אורט.

לדוגמה: http://clickit3.ort.org.il/Apps/WW/Page.aspx?ws=054e58f6-bf0b-41d3-ad7d-c1362d4d902c&page=20aabfea-9c64-4712-ae10-fd645378cfed&fol=fea23e65-5734-4d34-9c40-9473f5dedb0a

צפריר

[ השב לזאת ]

Re: איגוד האינטרנט הישראלי משחק בנדמה־לי(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 24/07/2009 - 10:17
דווקא האתר מבוסס clickit אינו נגיש בעצמו :-) האתר המעודכן (שהוא גם נגיש) הוא http://www.nagish.org.il

[ השב לזאת ]

vתרגום ה moodle(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 24/07/2009 - 10:12
העובדות אינן תואמות את הקביעה של פיל-קטן ש "איגוד האינטרנט ויזמי הפרוייקט התעלמו מעבודת התרגום שבוצעה עוד קודם בקהילה"
התרגום התבצע בשיתוף מלא של dovix ולב אדרמוב, שהיו מעורבים בעבודה ושותפים בתמורה.


[ השב לזאת ]

Re: vתרגום ה moodle (ניקוד: 1)
ע"י דוביקס (dovix2003@gmail.com)
ב 24/07/2009 - 14:03
(מידע על משתמש | שלח הודעה)
אם כבר לדייק בעובדות, אתה טועה ומטעה.

אני לא הייתי שותף בעבודת התרגום של מודל שמומנה ע"י ארגון האינטרנט, וגם לא קיבלתי כל תמורה מכל סוג שהוא, לא על עבודת התרגום הקודמת (שבה המשכתי את התרגומים של לב בהתנדבות) ולא על עבודת התרגומים הנוכחית (שבה לא הייתי מעורב).

פיל-קטן צודק בכך שהפרוייקט במימון איגוד האינטרנט הוכרז מבלי שיוזמיו היו מודעים לעבודת התרגום הקודמת (בהתנדבות). אחרי שהנושא פורסם בווטסאפ ותשומת לבם הופנתה לכך, הייתה אלי פנייה לשת"פ אך לצערי באותו זמן כבר לא היתה לי אפשרות להשתתף במיזם.

אני מאוד שמח שאיגוד האינטרנט מימן את המשך התרגום ומקווה שהפרוייקט יצליח לקבל דריסת רגל משמעותית במערכת החינוך; אני גם חושב שיש לזקוף לזכות איגוד האינטרנט את תמיכתו בפרוייקט, ולאו דווקא את ה"ההתעלמות ממאמצי התרגום הקהילתיים" שמן הסתם נעשתה בתום לב וללא שום כוונות רעות, ואף היה ניסיון לתקן את המצב ברגע שהוא הוברר להם.

[ השב לזאת ]

Re: איגוד האינטרנט הישראלי משחק בנדמה־לי(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 24/07/2009 - 10:46
הההמממ, בואו נראה מה נקרא "לשחק בנדמה לי" במערכת החינוך:
http://k12.shenkar.ac.il/
http://www.zulo.org.il/
http://www.drupal.org.il/node/1490
http://www.moach.org.il/?Page=36
http://www.moach.org.il/workshop_for_moodle_users2009.pdf
http://www.iucc.ac.il/lo/about_isracore.htm
בכל אחד מהאתרים הנ"ל, הלוגו של איגוד האינטרנט מתנוסס, ולא במקרה...

רימון לוי

[ השב לזאת ]

Re: איגוד האינטרנט הישראלי משחק בנדמה־לי(ניקוד: 1)
ע"י פיל-קטן ב 24/07/2009 - 17:33
(מידע על משתמש | שלח הודעה)
בואו נראה באמת.

http://k12.shenkar.ac.il -- פרוייקט "מגניב" באמת נראה נחמד מאד כפלטפורמה, אבל לא ברור מהאתר כמה השפעה יש לו בשטח; כמה בתי ספר משתמשים בו, ואיך. פורום התמיכה נראה ריק, רשימת החדשות כוללת שתי ידיעות מהשנה האחרונה. יכול להיות שזו מערכת שוקקת שמשרתת אלפי תלמידים, אבל גם אם כן, זה לא נעשה כמערכת פתוחה, ולא רואים את זה.

http://www.zulo.org.il/ הוקם כאתר לנוער, אבל היום הוא לא מתפקד ככזה. למעשה, הוא כמעט לא מתפקד בכלל (סדר גודל של הודעה בשבוע), אבל גם כשכן, הוא יותר אתר שמדברים בו על מערכות, ופחות אתר שמשמש לחינוך. רוב מי שמדבר שם הם פעילי קוד־פתוח מוכרים.

http://www.drupal.org.il/node/1490 מדבר על הקמת אתר אחד מבוסס דרופל במסגרת חגיגות ה־60 למדינה. זו הפעם הראשונה (למיטב זכרוני) שאני שומע על אתר מתנות60, אני לא חושב שהוא הותיר חותם בל־יימחה על מערכת החינוך הישראלית.

http://www.moach.org.il/?Page=36, http://www.moach.org.il/workshop_for_moodle_users2009.pdf -- מיזם "מגניב" דלעיל, ומערכת moodle בכלל, מוצגים בכנס מו"ח, בתחילת חודש זה. זו אכן פעילות ברוכה וחשובה.

http://www.iucc.ac.il/lo/about_isracore.htm האיגוד פועל לקדם תקן של רישום פרטים על משאבים לימודיים, בעיקר באוניברסיטאות. אם וכאשר התקן יבשיל ויאומץ, יהיה ניתן למצוא משאבים כאלה -- נאמר, עד כדי מציאת ה־URL שלהם -- באמצעות מערכות פתוחות. לא ברור עד כמה זה יעזור, כל עוד המערכות שה־URL הזה מצביע לתוכן נשארות סגורות (כמו HighLearn או מערכות הספריה ברוב האוניברסיטאות), אבל זה בהחלט צעד קדימה.

כלומר: אתה מציג שש ראיות־לכאורה לכך שאיגוד האינטרנט לא "משחק בנדמה־לי", ופעילותו אכן משיגה תוצאות בקידום מערכות פתוחות בתחום החינוך. מתוכן,

 • שתיים הן פעילויות שככל הנראה גוועו ללא אפקט משמעותי (עם כל הכבוד -- ויש המון כבוד -- למאמצים שהושקעו בזולו ודל"ת),
 • שתיים הן פעילויות תשתית שנמצאות בתחילת דרכן ולא ברור כמה השפעה תהיה להן (אני מסייג את עצמי לגבי "מגניב" -- אבל אם כבר יש לו שימוש נרחב אמיתי, אי אפשר לראות את זה מהאתר שלו),
 • שתיים בעצם מתייחסות לאותו ארוע, שבו אכן ביצע האיגוד "קידום מכירות" למערכות הפתוחות שהוא תומך בהן.
בסה"כ, עד כמה שאני רואה, הוכחת את הטענה שלי: האיגוד מתרכז בפיתוח תשתיות והרמת מערכות, ונוטה להזניח את תחום יחסי הציבור; בעקבות זאת, ההשפעה של פעילותו מוגבלת ביותר.

אני, בתור הוכחות שהאיגוד כן משחק בנדמה־לי -- אציג רק שתי ראיות: רשימת עשרות בתי הספר המשתמשים במערכת schooly, -- אף אחד מהאתרים האלה לא תקני ולא עובד בדפדפנים תקניים; ואתר מט"ח, www.cet.ac.il, שמלא בפעילויות חינוכיות שפתוחות רק למשתמשי אקספלורר. אלו, במחילה, מערכות שיש להן השפעה אמיתית על טכנולוגיות המידע בחינוך בישראל היום, והאיגוד מסרב לנקוט בצעדים מינימליים כדי לדחוף אותן לכיוון הפתיחות (כמו פרסום נייר עמדה, כמו שטענתי לעיל).

ההודעה הקודמת שלי נכתבה בכעס, כמובן. בתסכול, אפילו. המעטתי מדי בחשיבותה של עבודת פיתוח התשתיות, וכנראה שהרושם שנוצר לי בזמנו לגבי פרוייקט מודל היה גרוע מהמציאות. אבל אני עומד על הטענות הבסיסיות:

 • איגוד האינטרנט, משום מה, מסרב לתמוך בצורה חד־משמעית וישירה בדרישה שאתרים יהיו תקניים.
 • במקום זה, האיגוד מקדם מערכות קוד־פתוח שהן במקרה גם תקניות -- הוא אמנם מקדם את התקניות, אבל בדרכים עקיפות בלבד.
  • זה קל יותר -- ככה לא צריך להתעמת עם אף אחד, ולא צריך להגיד למאות ואלפי מפתחים שהם לא בסדר.
 • וזה מוזר, כי בתחומים משיקים (נגישות בעלי מוגבלויות, רישום שמות מתחם) האיגוד דווקא כן ידע להעיר למי שלא בסדר
זה הכל.

[ השב לזאת ]

Re: איגוד האינטרנט הישראלי משחק בנדמה־לי(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 25/07/2009 - 17:48
טוב, בסדר. האיגוד משחק בנדמה לי.
רימון לוי

[ השב לזאת ]

Re: איגוד האינטרנט הישראלי משחק בנדמה־לי(ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 28/07/2009 - 02:02
(סיכוי סביר שלא אשוב לכאן, אין טעם לפתוח איתי בשיחה).
גם לי חורה אי התקניות באתרי האינטרנט הישראלים, אבל זה יהיה אבסורדי להאמין שבכוחו של איגוד האינטרנט הישראלי לשנות את המצב. אז נכון, אפשר לא לתקוע את הראש בחול ולהוציא מסמך עמדה רשמי, אפשר אפילו לנסות להנחית תקנים "מלמעלה" דרך הנחיות משרדי ממשלה (לפחות יעזור במקרה של גופים ציבוריים) אבל הדברים האלה הם החלטות אסטרטגיות, לא בהכרח פשוטות.

כיודע דבר בקשר למט"ח, אני יכול לומר לכם שאין סיכוי שהם יעדכנו את המערכות שלהם רק על סמך איזה מסמך עמדה. מדובר במלכ"ר צנוע יחסית, שמסתמך בהרבה על מערכות ישנות סבוכות ומוגבלות שנכתבו אין-האוס. אבל לידיעתכם התמנה שם סמנכ"ל טכנולוגיה חדש בשנה האחרונה, אולי תוכלו להגיע איתו להבנה. אולי אפילו תדחפו אותם לכיוון של קוד פתוח, הממ?

[ השב לזאת ]

Re: איגוד האינטרנט הישראלי מכריז על קול קורא לפרויקטי קוד פתוח (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 31/08/2009 - 06:56
קראתי בשנים הקודמות מה היה התקציב וזה היה סכום גדול של כסף
מישהו יכול לפרסם טבלה מי קבל כמה?
למה הסכומים לא מפורטים וכמה באמת השתמשו?

אין דבר כזה בניית אתר תקני בלי השקעה גדולה של כסף ורוב בעלי העסקים
בכלל לא יודעים על הנושא הזה


[ השב לזאת ]

Re: איגוד האינטרנט הישראלי מכריז על קול קורא לפרויקטי קוד פתוח (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 31/08/2009 - 22:36
גם מאוד הייתי שמח לדעת כמה מקציב איגוד האינטרנט למשרד של הנגישות בחודש
מה השכר של אורי עידן ועלות המשרד

אני לא מרגיש את התוצאות שלו בשטח

[ השב לזאת ]

Re: איגוד האינטרנט הישראלי מכריז על קול קורא לפרויקטי קוד פתוח (ניקוד: 1)
ע"י mksoft (meir@mksoft.co.il)
ב 01/09/2009 - 01:05
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://mksoft.co.il/
הם למעשה הפסיקו את עבודתו וחתכו את פעילות המשרד (אורי כבר לא עובד בזה). אשתדל למצוא זמן כדי לכתוב על כך.

[ השב לזאת ]