ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

 
 
  כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin

quick_linkאין עתיד לתוכנה קניינית: ציטוטים נבחרים

published at 06/12/2002 - 14:17 · ‏פורסם dittigas · ‏tags קוד פתוח · שלח לחברידידותי למדפסת
קוד פתוח ריצ'ארד סטולמן )Richard Stolman( הגה את רעיון התוכנה החופשית ואף מייסדו של פרוייקט GNU, הפרוייקט שרצה להביא להמונים מערכת הפעלה חופשית ממגבלות מסחריות ואינטרסים עיסקיים והסתובב במשך זמן רב ללא "ליבה" עד שהופיעה לינוקס והפכה לגרעין מערכת ההפעלה בפועל.

לפני כן, דרך אגב, סטולמן ניסה לשכנע את טננבוים )מפתחה של מיניקס והבסיס לגרסאות הראשונות של לינוקס( לשחרר אותה לטובת הפרוייקט, אך ללא הצלחה. פרוייקט GNU עדיין מנסה לספק גרעין משלו, המכונה HURD אך הפרוייקט המתנהל בעצלתיים )בלשון המעטה( עדיין לא מוכן לתפוס את מקומה של לינוקס.

ריצ'ארד, דמות "טרגית" במידה מסויימת, מתעקש מזה שנים ליצור את ההבחנה בין לינוקס ומערכת ההפעלה )כל הכלים האחרים בפרוייקט שהם חלק מפרוייקט GNU ועוד רבים אחרים שאינם( שהוא מעדיף לכנות GNU/Linux. הוא גם מתעקש להזכיר לכולנו כי המושג תוכנה "חופשית" איננו חופף למושג "קוד פתוח" ולרשיונות המלווים אותם בהתאמה. יתרה מכך, סטולמן רואה ברעיון הקוד הפתוח אויב, לא פחות.

סטולמן איננו מוכן להתפשר ומתעקש כי תוכנה חופשית ותוכנה קניינית אינם יכולים ללכת יד ביד, תפיסה שנחשבה במשך תקופה ארוכה בלתי מעשית כאשר המטרה להכניס את לינוקס לזרם המרכזי ולעודד חברות מסחריות לאמץ אותה. סטולמן כמובן נכשל במשימתו לשמר את טוהר התפיסה שלו אבל הפרוייקט ללא ספק הוא הצלחה מדהימה. להלן ציטוטים נבחרים מן הראיון .

מיקרוסופט היא רק חברה אחת מתוך חברות רבות המוכרות תוכנה קניינית )סגורה(, החברות הללו כולן פחות או יותר אינן מכבדות את החופש של המשתמשים שלהן עצמן. מיקרוסופט לא גרועה יותר מן האחרות. הן כולן רעות.

Adobe, Sun ואלפי חברות אחרות שאני מעדיף לא להזכיר. חברת י.ב.מ למשל מפתחת תוכנה קניינית, חברת Caldera )כיום SCO Group( מפתחת תוכנה קניינית. אני מאמין, לכן שמיקרוסופט איננה עושה משהו גרוע יותר, הם פשוט עושים יותר מאחרים. מיקרוסופט הצליחה למנוע מיותר משתמשים את החופש הזה, יותר מאשר כל חברה אחרת ולא בגלל שהאחרות לא ניסו. תנועת התוכנה החופשית )free software foundation, להלן FSF( איננה מונעת על ידי מאבק בחברה מסויימת, אלא על ידי מתן פתרון לבעיה חברתית: תוכנה שאיננה חופשית.

תוכנה חופשית נותנת למשתמש מספר חרויות. כולל החופש להריץ את התוכנה לכל מטרה, החופש ללמוד מה התוכנה עושה, החופש לשנות את התוכנה ולהתאים אותה לצרכיך או לתת למישהו אחר לעשות את זה עבורך וכן החופש להפיץ את הגרסה המשופרת לאחרים כדי שאף הם יוכלו להנות מפירות התרומה שלך.

המשימה שלנו היא לדחות לחלוטין תוכנה קניינית ולהקל את המשימה גם על אחרים. המטרה שלנו היא לפתור את הבעיה החברתית של תוכנה קניינית.

תוכנה שאיננה חופשית היא בעיה חברתית. זוהי מזימה שמאפשרת לאנשים מסויימים ליצור מצב שבו יהיה קל לאנשים אחרים לרצות לוותר על החופש שלהם. תוכנה חופשית יכולה לעזור גם עם בעיות חברתיות אחרות. למשל, הפער הדיגיטאלי, העובדה שחלק גדול של האנושות איננו יכול להרשות לעצמו גישה לטכנולוגיות המיחשוב הללו.

מה שעשינו בהתחלה היה לפתח תוכנה חופשית, פשוט ככה. מאחר והשימוש בתוכנה קניינית משמעו ויתור על החופש, כדי לשמור על החופש שלך אתה פשוט נמנע מלהשתמש בתוכנה קניינית. זה מאוד פשוט. בעבר הבעיה היתה העדר תוכנה חופשית, לכן כתבנו תוכנה כזו. היום אנחנו מתמודדים עם ניסיונות חקיקה שיאסרו עלינו לפתח תוכנה חופשית.

יוזמת "אתה יכול לרכוש תוכנה אבל על תנסה לפתח בעצמך" )ליתר דיוק, Consumer Broadband and Digital Television Promotion Act( היא דוגמה לחקיקה מסוג זה. זהו חוק )בתהליכי חקיקה( אשר ידרוש כי כל התקן המסוגל להעתיק משהו יכיל חומרה אשר תגביל את המידע שניתן יהיה להעתיק. משמעות הדבר שאינך מורשה בכלל לייצר משהו שאיננו תחת פיקוח.

ועדת התקשורת הפדראלית )Fderal Communications Commission( מנסה ליזום חקיקה שתמנע מתוכנה חופשית לקלוט שידורי טלויזיה דיגיטאלית. מדובר בניסיון למנוע בניית מקלטים של שידורי הטלויזיה הדיגיטאלית אלא אם כן ניתן להבטיח שהם סגורים לחלוטין. למה הם באמת מתכוונים? שאתה, כצרכן, לא תוכל לבצע שינויים. זה יהיה החוק הראשון למיטב ידיעתי שמונע שימוש בקוד פתוח למטרה שימושית מסוימת.

יוזמת Digital Millennium Copyright Act זכורה כיוזמה שניסתה למנוע שימוש בתוכנה חופשית להצגת תקליטורי DVD אבל היא לא ציינה במפורש שהשימוש בתוכנה חופשית אסור ... החוק הנ"ל עתיד ללכת צעד אחד קדימה.

אנחנו גם מתמודדים עם בעיות אחרות. למשל, ישנם סוגי חומרה נפוצים שאין לנו תוכנה חופשית עבורם. למשל, חברת Nvidia מייצרת כרטיסי וידאו. היא לא פרסמה את המפרט שלהם. הם לא יגלו לך איך לכתוב תוכנה שתעשה שימוש בחומרה שלהם. הם ימכרו לך את החומרה אבל לא יגלו לך איך להשתמש בה. התוצאה היא שאנחנו לא יכולים לכתוב תוכנה חופשית לשליטה בחומרה באותה רמה שתוכנה קניינית עושה זאת.

ישנם גם יוזמות כמו פלאדיום ו"תכנות בוגדני" )כינוי למיזם Trsuted Computing Initiative של מיקרוסופט( שמטרתם להבטיח כי המחשבים שאנו משתמשים בהם לא יהיו תחת שליטתנו אלא בשליטתם של מספר תאגידים.

כדי להגן על תוכנה חופשית אנחנו בעיקר מדברים עם אנשים אודותיה ולהשפיע עליהם כדי שיתארגנו, אבל אנחנו גם מתארגנים בכדי לעזור לאנשים לשלוח מכתבים לבוחרים שלהם וכדומה. אנחנו מפתחים תוכנה חופשית שתאפשר לקהילות שונות להלחם בתופעות הללו.

הקוד הפתוח הוא האויב שלנו. אנחנו כמובן עובדים ביחד ועם חלק מהאנשים בתנועה קל יותר לעבוד מאשר עם אחרים. ההבדל הגדול בינינו הוא שתנועת הקוד הפתוח מעולם לא תאמר כי אנחנו זכאים לחרויות הללו. הם לעולם לא יודו כי יש משהו רע בשימוש בתוכנה קניינית, הם היו מעדיפים שהיא תהיה חופשית, אבל הם לעולם לא יודו שיש משהו רע בתוכנה סגורה.
 

קישורים רלוונטיים

· עוד על קוד פתוח
· חדשות מאת dittigas


הסיפור הנקרא ביותר בנושא קוד פתוח:
לראשונה: סקר קוד פתוח מקיף

אין עתיד לתוכנה קניינית: ציטוטים נבחרים | כניסה / יצירת מנוי חדש | 2 תגובות
סף חסימה
  
ההערות הינן מטעם כותביהן. אין צוות האתר לוקח אחריות על תוכנן
דמות טראגית? (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 06/12/2002 - 19:01
נסחפנו משהו.
מר סטולמן עושה מלינוקס ותוכנה חופשית / קוד פתוח ומה שמסביב יותר כסף ממה שרבים אחרים עשו...
כדי שהוא ירצה למשל, צריך לשלם לא עם לא מעט ירוקים מרשרשים...

אז עם כל הכבוד שאני רוחש (ואני רוחש) אל תעשו אותו מסכן, הוא לא.
(-:

[ השב לזאת ]

תגובה: דמות טראגית? (ניקוד: 1)
ע"י dittigas (dittigas@whatsup.org.il)
ב 06/12/2002 - 19:18
(מידע על משתמש | שלח הודעה) http://
לא ממש הבנתי למה את מתכוון אבל הכתבה לא נועדה לנחם אותו.

טרגי, כי הוא די נדחק לשוליים ונתפס כמעיק למדי על יד שאר הקהילה, במיוחד בגלל העקשנות שלו לא להכניס קוד קנייני. עמדה שאני דווקא מתחיל להבין במיוחד עכשיו כשרואים את כל החברות המסחריות מתחילות לעוות את המטרה המקורית שלו וכנראה גם לסכן את המטרות שמעניינות אותי כמשתמש.

לגבי כסף, הביוגרפיה שלו וגם התייחסויות בספר Rebel Code טוענים שהוא לא ממש עשה בוחטות של כסף מכל העסק למרות שהוא מתקיים יפה.

[ השב לזאת ]