ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

 
 
  כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin

quick_linkסאגת רד-האט: הגבלת זמינות קוד המקור של RHEL

published at 22/07/2023 - 12:16 · ‏פורסם mksoft · ‏tags רד-האט · שלח לחברידידותי למדפסת
רד-האט

רד-האט הודיעה על הפסקת הזמינות הציבורית של קוד המקור עבור RHEL כאשר רק קוד המקור של CentOS Stream (גרסת הבטא ממנה מוקפאת RHEL) יהיה זמין לציבור.

אחרי שקיעת אבק הסערה, נסכם. רוצים לרענן את הזיכרון? בפרקים הקודמים:

בחזרה להווה:המהלך הזה משפיע על חברות/הפצות אשר משתמשות בקוד המקור של RHEL, מסירות את הסימנים המסחריים ומשחררות גרסאות משלהן תואמות בינארית וברמת הקרנל תמורת עלות תמיכה נמוכה יותר או ללא עלות כלל (תפקיד ש-CentOS ו-White Box מילאו בעבר).

מדובר בחברה כמו אורקל והפצות שתפסו את מקומה של CentOS החל מגרסה 8 כמו AlmaLinux ו־Rocky Linux.

היו כבר כאלה שהאשימו את רד-האט בהפרת ה־GPL או הפיכת הפצת האנטרפרייז שלה לקוד סגור, מה שגרם לרד-האט לפרסם הבהרה על מחויבותה לקוד־הפתוח. יש להבהיר שאין הפרה של הרישיון במקרה הזה, הם חייבים לתת את קוד המקור ללקוחות שלהם, לא לכלל הציבור. מצד שני, אסור להם למנוע מהלקוחות להפיץ את הקוד הלאה, מעניין לאיזה כיוון זה יתפתח.

מאז AlmaLinux הכריזו כי יוותרו על תאימות מלאה ל־RHEL ויכוונו לתאימות בינארית ו־RockyLinux פרסמו את דעתם על ניסיונות ההגבלה של רד-האט והדרך בה הם מתכננים להתמודד עם זה (כולל הרמת מכונות וירטואליות של RHEL אשר מסופקות ע"י ספקי הענן ומשיכת קוד המקור דרכן).

סוזה הצטרפה לחגיגה והודיעה על פיצול משלה ל-RHEL בהשקעה של 10 מיליון דולר. קצת מוזר בהתחשב בזה שיש להם הפצה אירגונית משלהם (SLES), אולי הם רוצים למנף את הפיצול למעבר חלק יותר של לקוחות להפצה שלהם.

קשה לחזות איך הדברים יתפתחו בעתיד ומי ירוויח יותר, אך דבר אחד כבר ברור לדעתי: אמנם לקח זמן, אך רואים כאן את האופי של IBM ותרבות האנטרפרייז שלה מעמיקים את אחיזתם ברד-האט, אשר נפגעת מאיבוד אהדה ובהמשך גם לקוחות פוטנציאליים.

איזה סטארטאפ ישתמש בהפצה האירגונית שלהם כעת בהתחשב בעלויות? והיה ו יבחרו באחת התואמות, לא מדובר בתאימות של 1:1 כך שסביר שימשיכו עם ההפצה התואמת במקום לסבול בהמשך בעת הצורך בתמיכה בתשלום. בנוסף מדובר בפתח להגדלת נתח השוק של openSUSE Leap, אובונטו סרבר ודומיהן בפלח השוק הזה.

 

קישורים רלוונטיים

· עוד על רד-האט
· חדשות מאת mksoft


הסיפור הנקרא ביותר בנושא רד-האט:
האם מנהלי השיווק השתלטו על Red Hat?

סאגת רד-האט: הגבלת זמינות קוד המקור של RHEL | כניסה / יצירת מנוי חדש | 2 תגובות
סף חסימה
  
ההערות הינן מטעם כותביהן. אין צוות האתר לוקח אחריות על תוכנן
Re: סאגת רד-האט: הגבלת זמינות קוד המקור של RHEL (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 09/08/2023 - 04:58
האתר לא שולח סיסמאות בשחזור למייל. באסה איתכם.

[ השב לזאת ]

Re: סאגת רד-האט: הגבלת זמינות קוד המקור של RHEL (ניקוד: 0)
ע"י פינגווין אנונימי ב 21/08/2023 - 10:09
אף פעם לא אהבתי יותר מידי את RHL, הם אחת החברות היחידות בתחום שאני מכיר שאחרי הסכמים רמת השירות והיחס יורדים, אבל עדיין הם היו ההפצה "הסטנדרטית" כמעט בכל ארגון גדול ורציני.
חבל שהורסים אותה עכשיו.
דווקא את IBM אני אוהב, עוד ממחלקת ה-MF שלהם.

[ השב לזאת ]