ווטסאפ - לינוקס, BSD, קוד פתוח ותוכנה חופשית בעברית. Whatsup - Linux, BSD, open source and free software in Hebrew

 
 
  כניסת חברים · רישום · שכחתי סיסמה  
tux the penguin


קטגוריה:חוק ומשפט
להלן ידיעות נוספות שפורסמו תחת קטגוריה זו


חוק ומשפטלשם שינוי, לא מדובר בבשורה טובה. לביהמ"ש הייתה הזדמנות לשנות את כללי המשחק ולעצור טרולי פטנטים - אך הוא בחר להתנער מאחריות ולשלוח את המעוניינים בשינוי לפעול דרך שינוי חקיקה.
3206 כניסות :: קרא עוד... 1548 בתים נוספים :: 7 תגובות
 
קוד פתוחנוקיה אישרה בבלוג הרשמי שלה שהיא סוגרת את קוד המקור של מערכת ההפעלה הסלולרית שלה סימביאן. בהודעה נאמר שלמרות שמודל הפיתוח החדש שלה עבור סימביאן נקרא "פתוח וישיר", הרי ש"פתוח" לא מתייחס ל"קוד פתוח" אלא "פתוח לעסקים". מודל זה אמור לאפשר לנוקיה לשתף פעולה עם חברות מסויימות וקבוצות מפתחים שעדיין משתמשים בפלטפורמה.


4100 כניסות :: קרא עוד... 1524 בתים נוספים :: 8 תגובות
 
סאן/אורקלאורקל הגישה תביעה נגד גוגל בטענה של הפרת קניין רוחני המוגן בפטנטים והנוגע לטכנולוגיות הקשורות ליישום של ג'אווה. אורקל רכשה את הזכויות על טכנולוגיות אלו כשקנתה את חברת סאן לפני קצת יותר משנה.


2493 כניסות :: קרא עוד... 2431 בתים נוספים :: 25 תגובות
 
אפלקרן התוכנה החופשית (FSF) פנתה לאפל בנוגע להיסב ל-iphone של GNU GO שהופץ דרך ה-Appstore. עפ"י סעיף 6 של ה-GPL v2 הפצה של התוכנה מורישה למקבל את הזכות להעתיק, להפיץ או לשנות את התוכנה. מפיץ התוכנה אינו רשאי לכפות הגבלות נוספות כלשהן על מימוש זכויותיו של המקבל.

3280 כניסות :: קרא עוד... 1298 בתים נוספים :: 2 תגובות
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: SF: הקוד פתוח לכולם, הגישה לא בהכרח
ע"י mksoft      פורסם: 29/01/2010 - 15:25
קוד פתוחלא מעט פרוייקטים מתארחים ב-SourceForge, אך מתברר כי לא לכל העולם יש גישה אליהם ומי שנמצא ברשימת האמברגו של ארה"ב מקבל עמוד 403 ...
3496 כניסות :: קרא עוד... 710 בתים נוספים :: 12 תגובות
 
פיתוח: מונומיגל דה-איקזה (נובל) מדווח על התקדמות במגעים עם מייקרוסופט בנוגע לתנאי הרישוי של יישומים אלטרנטיביים של net. כגון מונו.

הדיווח מקשר לבלוג של Peter Galli ממייקרוסופט שלפיו החברה תתחייב באופן פומבי לאפשר לכל מי שמעוניין בכך לממש את התקנים ECMA 334 ו-ECMA 335 הנוגעים לשפת #C וסביבת ההרצה CLI ללא צורך לחתום על שום הסכם עם מייקרוסופט.
3095 כניסות :: קרא עוד... 732 בתים נוספים :: 5 תגובות
 
קוד פתוח במוסדותכחודשיים לאחר פקולטת המדעים והאומנויות, גם פקולטת המשפט של הרווארד נוקטת במדיניות גישה פתוחה.
3152 כניסות :: קרא עוד... 717 בתים נוספים :: 6 תגובות
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: תרגום לעברית של ה-GPLv3
ע"י mksoft      פורסם: 15/07/2007 - 15:54
חדשותlaw.co.il מפרסם תרגום בלתי רשמי לעברית של ה-GPLv3. בנוסף מפרטת הידיעה את השינויים העקריים ברישיון לעומת גרסתו הקודמת:
2272 כניסות :: קרא עוד... 681 בתים נוספים :: תגובות?
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: IBM מאפשרת גישה חופשית ל-150+ פטנטים
ע"י mksoft      פורסם: 15/07/2007 - 15:09
IBMIBM מאפשרת גישה חופשית ליותר מ-150 פטנטים בתחום ה-SOA, שירותי ווב וטכנולוגיות ווב נוספות. אמנם פטנטים נטולי תמלוגים עזרו למפתחי תוכנה חופשית אך עדיין היוו בעיה:
2257 כניסות :: קרא עוד... 860 בתים נוספים :: תגובות?
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: שוחרר ה-GPLv3
ע"י mksoft      פורסם: 29/06/2007 - 21:01
2774 כניסות :: קרא עוד... 884 בתים נוספים :: 1 תגובה
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: ומה עם הזכות שלנו לשימוש הוגן?
ע"י דוביקס      פורסם: 20/05/2006 - 13:00
אומנות ותרבותבית המשפט לערעורים בארה"ב (Second Circuit Appeals Court) נתן לאחרונה פסק דין מעניין במיוחד בהקשר של זכויות יוצרים והזכות של הציבור לשימוש הוגן ביצירות המוגנות.

הפסיקה ניתנה בתביעה של Bill Graham Archives, בעלת הזכויות על פוסטרים מהופעות של להקת Grateful Dead כנגד הוצאת הספרים Dorling Kindersley עקב שימוש של האחרונה בהעתקים מוקטנים של פוסטרים אלו בספר המתעד את ההיסטוריה של הלהקה.

בית המשפט החליט לאמץ החלטה קודמת של ערכאה נמוכה יותר ולפסול את התביעה על הסף.
3443 כניסות :: קרא עוד... 3060 בתים נוספים :: 12 תגובות
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: מייקל קרייטון על פטנטים
ע"י mksoft      פורסם: 20/03/2006 - 12:34
חדשותמייקל קרייטון, סופר המתח והמדע הבדיוני כותב מאמר ב-New York Times תחת הכותרת "מאמר זה מפר את החוק", בו הוא קורא לרפורמה בחוק הפטנטים...
2890 כניסות :: קרא עוד... 837 בתים נוספים :: תגובות?
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: חבילות תוכנה חופשית עם הגנת DRM
ע"י דוביקס      פורסם: 30/11/2005 - 17:50
לינספיירתאטרון האבסורד של מנגנוני ניהול זכויות דיגיטליות זוכה מדי פעם למוצגים חדשים, והפעם מי שמככבת בסיפור היא לינספייר, שלפי הטענה מיישמת מנגנון DRM על חבילות המורדות משרות הקבצים שלה, Click 'n' Run.


3695 כניסות :: קרא עוד... 789 בתים נוספים :: 8 תגובות
 
אינטרנטבימים אלו, בוחנת מועצת הכבלים והלווין, מהי הדרך הראויה והטובה ביותר להסדרה, אם בכלל, של שידוריי טלויזיה דרך רשת האינטרנט והסלולר.
בחינה זו נדרשת לאור ההתפתחות הטכנולוגית אשר מאפשרת שימוש באינטרנט להעברת נתונים במהירות ובאיכות גבוהה, דומה לזו אשר משדרים גופים מסורתיים אחרים (דוגמת ערוץ 2, yes, Hot) ואשר מפוקחים מכוח החוק.
דיון ראוי בשאלת ההסדרה מבחינת מהות, אופי וצורת השידורים באינטרנט, יכול להיעשות על-ידי התייחסות לשלושה רבדים (Yochai Benkler, 2000)
.
4213 כניסות :: קרא עוד... 4301 בתים נוספים :: 9 תגובות
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: הקמת מאגר פטנטים עבור לינוקס
ע"י VicTor      פורסם: 12/11/2005 - 12:02
הכרזותסוכנות הידיעות רוייטרס מדווחת כי שלושת חברות האלקטרוניקה: IBM, Sony, Philips, הקימו יחד עם חברות התוכנה Novel, RedHat (העוסקות בפיתוח מערכת ההפעלה לינוקס), חברה משותפת - "The Open Invention Network", שתרכוש זכויות בפטנטים הרשומים אצל חברות אחרות וזאת על-מנת להעניקם לשימוש חופשי וללא תשלום, ליחידים, מוסדות וחברות תוכנה, וזאת בתנאי שהללו יסכימו לאפשר לחברות תוכנה בתחום הלינוקס להשתמש באותו פטנט.

מודל חדש זה לניהול פטנטים, עשוי להאיץ את פריצתה של מערכת ההפעלה לינוקס, ושאר תוכנות קוד פתוח נלוות, שעד עתה חששו מאוד מתביעות בגין שימוש בפטנטים.

מקור: Reuters, Linux backers form patent-sharing firm
3585 כניסות :: 5 תגובות
 
קוד פתוחמנהלי חברות המעוניינים לעתים להנות מהיתרונות הטמונים בקוד פתוח, נתקלים לעתים בעורכי דין חשדניים שאינם מבינים את הקוד הפתוח ומושפעים מה-FUD המוטח בו ע"י בעלי אינטרסים.

דיאן פיטרס, יועצת של ה-OSDL, מציעה עשרה צעדים ששיעזרו לעורכי הדין ללמוד את הנושא ולקבל החלטות על בסיס עובדתי מוצק.

קישורים:

ComputerWorld, Ten things your lawyers need to know about open-source

1873 כניסות :: תגובות?
 
קוד פתוח בעסקים"רישוי כפול" הוא מודל שמאפשר לשחרר קוד תחת רשיון חופשי ועם זאת מאפשר לחברה המפתחת (בעלת הזכויות על המוצר) לשווק אותו בגרסה קניינית. דוגמאות נפוצות הן ספריות QT של Trolltech, מסד הנתונים MySql של MySQL AB ועוד.

מאמר ב-LinuxGazette.com מציג מקרה מהחיים: חברה שפיתחה מוצר אולם לא הייתה מסוגלת לתחזק אותו, ולכן שאפה לשחרר אותו לקהילה כקוד פתוח, ומצד שני רצתה לשמור לעצמה את הזכות לחזור ולפתח את המוצר בעתיד (ולמכור אותו תחת רשיון קנייני). המאמר מציג את השיקולים שהנחו את החברה לבחור ברשיון כפול, ומציג את הטיעון שזו הייתה הדרך היחידה שמבטיחה לחברה תזרים הכנסות עתידי מדמי רישוי ולקהילה תוכנה חופשית נוספת.

קישורים:
Linux Gazette.com, Is Dual Licensing Evil?,
ווטסאפ, ה CEO של MySQL מדבר על המודל העסקי ותוכנה חופשית

2153 כניסות :: 12 תגובות
 
אומנות ותרבותאתר The Guardian מדווח על ספק אינטרנט חדש בבריטניה שחתם חוזה עם SonyBMG, שיאפשר למנויים (במחיר המקביל לשרות אינטרנט של בריטיש טלקום) לשתף קבצי מוזיקה בינם לבין עצמם, ולהוריד קבצים ממקורות אחרים ברשת.

1892 כניסות :: קרא עוד... 923 בתים נוספים :: 3 תגובות
 
קוד פתוח"תוכנה חופשית צריכה שיהיה לה מסמך-הדרכה חופשי" כתב ריצ'ארד סטאלמן, והתוצאה הייתה "הרשיון לשימוש חופשי במסמכים של גנו". הרשיון זכה לגרסה ראשונה בשנת 2000, ולעדכון אחרון בשנת 2002. אבל הרשיון זכה לדעות מעורבות - אוהדות ושוללות - בניגוד להצלחה של הרשיון הציבורי הכללי של גנו, ה-GPL.

הרשיון מכיל מספר סעיפים שאינם רלונטיים לתוכנה כלל ועיקר, אבל ההתנגדות העזה ביותר לרשיון מגיעה מפרוייקט דביאן, הרואה ברשיון כלא-תואם להנחיות התוכנה החופשית של דביאן. למרות הטיעונים, סטאלמן לא שינה את הרשיון וגורס שפרוייקט דביאן נוטה לחומרה יתרה.
2337 כניסות :: קרא עוד... 628 בתים נוספים :: 1 תגובה
 
פיתוח: מונושתי טכנולוגיות הצפויות להגיע למיינסטרים ביחד עם ווינדוס ויסטה - אבאלון (Avalon) - תשתית המערכת הגראפית, ואינדיגו (Indigo) - תשתית מערכת התקשורת - לא ישוחררו תחת אותו רישוי של שפת התכנות #C וסביבת הריצה CLR, ויחייבו את מי שמעוניין לממש אותם ברכישת רישוי ממיקרוסופט.

הפגיעה המשמעותית היא בפרוייקט מונו, המממש את תשתית NET. לא ברור מה יעלה בגורל הפרוייקט האמור לממש את Indigo בקוד פתוח תחת השם Amber עקב תנאי הרישוי של מיקרוסופט, מאחר ולא סביר שיימצא הסדר רישוי שיאפשר את שחרור הקוד ברשיון חופשי.

קישורים:

eWeek, Microsoft Puts Roadblock in Front of Open-Sourcing Avalon and Indigo,
Tecosystems, Avalon / Indigo / Mono Q&A,
ווטסאפ, מיקרוסופט ומונו: זמירות חדשות אך צפויות מראש ?

2681 כניסות :: 6 תגובות
 
קוד פתוח במוסדותצ'רלי מקגרידי, הקומישינר של אירופה והאיש שדחף יותר מכולם להעברת חוק הפטנטים שנפל לפני זמן מה (ואיש שידוע בקשריו ההדוקים עם מיקרוסופט, עוד מימי שירותו בממשלה האירית), חזר והדגיש בראיון שהוא לא יגיש "חוק פטנטים" חדש.

מצד שני, הוא קרא לסקטור ה-IT באירופה להתלכד סביב הצעה ישנה שנקראת Community Patent. הרעיון הבסיסי הוא לאפשר רישום פטנט אשר יהיה מקובל בכל אירופה (לעומת המצב הנוכחי, בו צריך לרשום פטנט בכל מדינה באיחוד). זוהי הצעה ש"נתקעה" כבר בשנת 2002, כנראה בגלל רצונה של קהילת הקוד הפתוח להכניס בה את אותם סעיפים שניסו להכניס בחוק הפטנטים שנפל (סעיפים שמבטיחים שתוכנה "טהורה" לא תוכל להנות מהגנת פטנט). מקגרידי רומז בכתבה על ההתנגדות הזו, אבל לא במפורש.

עוד אומר מקגרידי שהוא לא ינסה לדחוף "בכח" הצעה שאינו בטוח שתעבור (כנראה לקח שלמד, בדרך הקשה, מנפילת חוק הפטנטים). אם אכן ינהג כך, קשה לראותו דוחף את החוק הזה, כיוון שאותם כוחות שהפילו את חוק הפטנטים בוודאי יעמדו על המשמר, וידרשו את התיקונים הרצויים להם. עם פרלמנט כה עוין לפטנטים על תוכנה, קיים ספק רב אם יש ביכולתו של ההצעה החדשה ישנה הזו לעבור בלא שינויים (שיבטיחו שלא יהיו פטנטים על תוכנה). נחיה ונראה...חדשות נוספות בנושא:

הערה: נערך ע"י mksoft

1956 כניסות :: קרא עוד... 1571 בתים נוספים :: 1 תגובה
 
אומנות ותרבותריצ'ארד סטאלמן מתרעם (ובצדק, לדעתי - ד.) על החלטת בית המשפט הקנדי לאסור על אלו שרכשו "בטעות" ספרי הארי פוטר טרם ההשקה הרשמית מלקרוא אותם; סטאלמן רואה בפסיקה פגיעה חמורה בזכויות האדם בקנדה. התגובה הראויה לדעתו - לא לקנות את ספרי הארי פוטר, אלא (אם ממש חייבים, ותודו שקשה להתאפק - ד.) לשאול אותם מאחרים שיקנו אותם ממילא.

אבל סטאלמן לא מסתפק רק בקריאה לחרם, והוא מספק ספויילר ענקי בסוף הטקסט - בטיעון שהדרך להתמודד עם פגיעה דרקונית בזכויותינו היא לחשוף את מה שרוצים למנוע מאיתנו לדעת. אפשר להתווכח על מחאה מסוג זה - לפחות אם זה יהרוס לכם את ההנאה מהספר לא תוכלו להגיד שלא הוזהרתם קודם.

עדכון: בעקבות בקשה שהופנתה לסטאלמן, הוא העביר את הספויילר לדף פנימי, כך שכעת אפשר לקרוא את הטקסט המקורי שלו מבלי להתקל בספויילר באקראי, אלא אם לוחצים על הקישור המיועד.

קישורים:

stallman.org, Don't Buy Harry Potter Books
2399 כניסות :: 20 תגובות
 
Unixהתפתחות מעניינת בפרשת SCO וקוד יוניקס שביכול הועתק לקרנל לינוקס.
אתר Groklaw מפרסם מכתב, שנשלח על ידי עובד SCO עוד בשנת 2002 ובו נאמר במפורש - אין שום קוד של יוניקס בקרנל של מערכת ההפעלה לינוקס.
מייקל דוידסון עבד יחד עם היועץ החיצוני בוב שוורץ (שנשכר על ידי SCO) במטרה לגלות מה בדיוק הועתק ללינוקס. במכתב האלקטרוני ששלח ב-13/08/2002 הוא כותב בין היתר:
"הפרויקט הוקם כתוצאה מכך, שבכירים ב-SCO סירבו להאמין כי היה אפשרי לכתוב את לינוקס בפרט ורוב התוכנה של GNU מבלי להעתיק חלקי קוד שבבעלות החברה".
"בסוף לא מצאנו כלום, שום עדות להפרת זכויות יוצרים".

כמו שאנחנו כבר יודעים, SCO התעלמה מהמכתב.

קישורים:

המכתב - קובץ PDF
Groklaw, The Michael Davidson Email - SCO v. IBM
Slashdot, Unsealed SCO Email Reveals Linux Code is Clean

1806 כניסות :: 1 תגובה
 
פינגווין עברי גאהכידוע, באירופה מתנהל כיום הקרב החשוב ביותר בחזית "חופש התוכנה" ועתיד הקוד הפתוח. מספר חברות ענק (ובראשן מיקרוסופט ונוקיה) מבקשות להעביר חוק פטנטים אירופי חדש, שיאפשר פטנטים על תוכנה, כמו שקורה בארה"ב. זו יכולה להיות, בטווח הארוך, מכת מוות לתוכנה החופשית באירופה.

ב-6 ביולי תהיה ההצבעה (בפרלמנט האירופי) על התיקונים המוצעים לחוק (שמקודמים ע"י תומכי הקוד הפתוח), שמבטיחים שנוסח החוק המוצע ישונה כך שלא יתאפשרו פטנטים על תוכנה.

מה שברצוני לבקש מכל אחד שמגיע לדף הזה הוא ליצור קשר עם קרוב משפחה שלו שגר באירופה, ולבקש ממנו שישלח אי-מייל (או מכתב) לחבר הפרלמנט האירופי מטעם מדינתו, שבו הוא מבקש ממנו להצביע בעד התיקונים לחוק.

למידע נוסף: whatsup.org.il/nosoftwarepatents
2113 כניסות :: קרא עוד... 185 בתים נוספים :: 4 תגובות
 
תקנים פתוחיםריצ'ארד סטאלמן, מייסד פרוייקט גנו (GNU) ונשיא קרן התוכנה החופשית (FSF), מזהיר שרשיון השימוש של Open XML, פורמט הקבצים החדש שיהפוך לפורמט הרשמי של מיקרוסופט אופיס 12, עלול לחסום שימוש בו בתוכנות חופשיות.

הרשיון מתיר שימוש בפורמט רק בקוד שמממש את המפרט בצורה מדוייקת, ולכן קוד המממש מפרט זה אינו ניתן לשינוי. החופש לשנות את התוכנה ולהפיץ גרסאות שעברו שינוי, הן שני כללי יסוד של תוכנה חופשית.
3291 כניסות :: קרא עוד... 2267 בתים נוספים :: 9 תגובות
 
חוק ומשפטבמפתיע, שיחררה ה-BSA (להזכירכם, הגוף שממומן בעיקר ע"י מיקרוסופט ומקדם את "חוק הפטנטים על תוכנה" באירופה) מחקר חדש שמראה שרק 20% מהפטנטים שהוצאו באירופה שייכים ל-SME, שזה קיצור ל-Small and Medium Sized Businesses. השאר שייכים כמובן לענקים כמו מיקרוסופט, IBM, נוקיה פיליפס וכו', או בקיצור לכל מי שמקדם את חוק הפטנטים בלשונו הנוכחית (שמתירה פטנטים על תוכנה).

מגזר ה-SME מאד חשוב באירופה, כיוון שהוא מהווה כ-50% מהשוק. כפי שאפשר מיד לראות, 50% מהשוק שמחזיקים ב-20% מהפטנטים זה בהחלט לא פרופורציונלי, ונוטה לטובת החברות הגדולות.

1690 כניסות :: קרא עוד... 1123 בתים נוספים :: 5 תגובות
 
חוק ומשפטאתר Patent Demo מאפשר לכם להביע את דעתכם נגד חוק הפטנטים - ע"י משלוח תמונתכם שתשולב בפסיפס ענק של תמונות המוחים כנגד החוק (2289 במספר, עד כה).

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

הפסיפס יודפס ויוצג בפני בנין הפרלמט האירופאי בשטראסבורג, לפני מועד הדיון על אישרור החוק.

קישורים:

אתר פסיפס המחאה נגד חוק הפטנטים ו-טופס משלוח תמונתכם,
ווטסאפ, גוף בפרלמנט האירופי מנסה ליצור "פשרה" שתמנע התנגדות הפרלמנט לחוק הפטנטים

2111 כניסות :: 3 תגובות
 
קוד פתוחהדיון בנושא אינו חדש, וכתבתי על הנושא בעבר, אולם הוא עלה מחדש בתגובות לידיעה רשיונות Creative Commons אינם חופשיים.

למי שלא בקיא בהשתלשלות העניינים, קיימת פרשנות לפיה מסמכים המכילים גרסה פיזית של גופנים הכפופים לרשיון GPL, נחשב כיצירה נורשת ולכן גם הוא כפוף ל-GPL. ההמלצה שה-FSF שחרר בנושא ומיועדת ליוצרי הגופנים, היא שאם לא מעוניינים שהמסמך בו משולבים גופנים הכפופים ל-GPL יהפוך בעצמו ל-GPL, יש לציין זאת במפורש ברשיון המצורף לגופנים.

דיוויד טרנר, שניסח את הסייג הנ"ל, מסביר שהבעיה אינה קשורה ל-GPL, והיא יכולה לצוף גם במקרה של גופנים קניניים האוסרים הפצה. בגופנים לא חופשיים השיקול למנוע הפצה ברור - אם הצד המקבל את המסמך יהיה חייב לרכוש רשיון שימוש כדי לצפות במסמך כלשהו באופן תקין, יעלו רווחי החברה המייצרת את הגופנים.

הערה: מאחר ומדובר בנושא שיכול להיות עקרוני לשימוש בלינוקס בארץ, פניתי בדוא"ל למקסים יורש וביקשתי ממנו לבחון את הוספת הסייג לרשיון השימוש של גופני קולמוס. לצערי כל הכתובות שניסיתי (ב-SF ובמקור) נדחו, כך שאין לי דרך אחרת ליצור איתו קשר.

אם מקסים קורא את הקטע הזה או מישהו אחר יודע איך ליצור אתו קשר, אני בטוח שכולנו נשמח לשמוע אם ניתן להוסיף את הסייג הנ"ל לקולמוס.

3354 כניסות :: קרא עוד... 1060 בתים נוספים :: 7 תגובות
 
מיקרוסופטגאורג גריב (Georg Greve), נשיא הסניף האירופאי של קרן התוכנה החופשית (FSF) קובע בעקבות הצעה מתוקנת שמיקרוסופט הגישה לאיחוד האירופאי כמענה לפסיקת המונופול כנגדה:

"באישור ההבנה שפרוטוקולים מסויימים יכולים להחשב כחדשנות, זרוע הרגולציה של האיחוד האירופי (The European Commission) פתחה תיבת פנדורה של מאבקים משפטיים. מיקרוסופט תוכל להצהיר כעת על כל הפרוטוקולים שלה כחדשניים, ותילחם בעדם ככל שיידרש. המתחרים לכאורה שלה והאיחוד האירופאי לא יוכלו לעמוס כנגד סוללת מאוד עורכי הדין של מיקרוסופט."
1643 כניסות :: קרא עוד... 1828 בתים נוספים :: 4 תגובות
 
חוק ומשפטקל, אפילו קל מאוד, לקבל פטנט על כל דבר, החל מ double click ועד ריבוי חלונות עבודה. כדי להתמודד עם פטנטים כאלה, צריך להוכיח prior art (יישום מוקדם ?) כדי להפריך את הפטנט.

אתר Groklaw שעוסק לאחרונה בנושא הפטנטים והשפעתם על קוד פתוח, מספק כעת מדריך מפורט המסביר את נבכי החוק וכיצד לאתר prior art שיוכר על ידי בית משפט.

קישורים:

Groklaw, A Prior Art How To,
ווטסאפ, סרטון הנפשה על פטנטי תוכנה, וגם מאגר קישורים בנושאי פטנטים

1529 כניסות :: תגובות?
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: IBM העבירה ל-SCO קוד מקור של AIX
ע"י Koala      פורסם: 06/05/2005 - 18:25
IBMהענק הכחול העביר לרשות קבוצת SCO (על פי צו בית משפט) כ-80 Gb של קוד מקור מערכות ההפעלה AIX ו- Dynix (אשר לטענת SCO הועבר ללינוקס) וכמיליון דפי תיעוד. למעלה מ-400 עובדי IBM עבדו 4700 שעות כדי לספק את החומרים הדרושים.
כמו כן, ניתנו הוראות היכן בדיוק לחפש את הקוד ה"גנוב".

קישורים:

Slashdot, IBM Gives SCO the Works
ווטסאפ, תמליל הדיון המשפטי בעניין "SCO נגד IBM" מיום שישי האחרון
2575 כניסות :: 4 תגובות
 
לינוקסלפני קצת יותר מחצי שנה, הוסרה מהקרנל תמיכה במודול pwc המיועד למצלמת WEB של Philips עם ממשק USB ותואמות לה. מנהל ההתקן היה מורכב משני חלקים - pwc שהוא קוד פתוח, שנכלל בקרנל, ו- pwcx, שהיה מרכיב קנייני. שני החלקים תקשרו אחד עם השני בעזרת "מתלה" (hook). הסרת התמיכה נבעה מחילוקי דעות עם מפתח הרכיב הקנייני, שבשלב מסויים הודיע על הפסקת פיתוח המרכיב הקנייני ודרש להסיר את המרכיב החופשי גם כן.
1437 כניסות :: קרא עוד... 901 בתים נוספים :: 5 תגובות
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: GPL v3 - מה יהיה בו ?
ע"י Koala      פורסם: 09/04/2005 - 19:26
קוד פתוחהגירסא השלישית של רשיון ה-GPL כנראה תגיע אלינו רק בעוד מספר שנים, אך בינתיים אחד המשתתפים בדיונים סגורים שמלווים את כתיבת הרשיון, מספק פרטים ומספר על השינויים הצפויים.

מייק אולסון, יושב ראש חברת Sleepycat Software מספר כי לצד התייחסות הרשיון המחודש אל סוגיית הפטנטים בעולם התוכנה, תטופל גם "פרצה" שאיפשרה לחברות כמו גוגל, יאהו! ואמאזון לקחת קוד תחת GPL, לשנות ולהתאים אותו לצרכים שלהם ולהפיק ממנו רווחים מבלי לשחרר את הקוד בחזרה לקהילה, כיוון שהם לא משווקים את הקוד ה"משופץ".

"אם הספק לא מוכר את התוכנה שלו, הוא לא נדרש לחשוף את הקוד. זה אומר הרבה חידושים הולכים לאיבוד. זאת סוגיה חשובה שאנו, אלו שכותבים את ה-GPL החדש, צריכים לפתור".

קישורים:

internetnews.com, Insider Hints at GPL Changes
טקסט רשיון ה-GPL - אנגלית
טקסט רשיון ה-GPL - עברית
1810 כניסות :: 7 תגובות
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: הפרתם GPL ? ראו הוזהרתם.
ע"י Koala      פורסם: 19/03/2005 - 19:56
קוד פתוח בעסקיםלאחרונה 13 חברות המובילות בתחום המיחשוב והתקשורת (ביניהם Motorola ו-Acer) קיבלו מכתבי אזהרה על הפרת תנאי רשיון GPL.

2123 כניסות :: קרא עוד... 673 בתים נוספים :: 10 תגובות
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: עריכה מקוונת לספר 'קוד וחוקים אחרים במרחב המקוון'
ע"י פינגווין אנונימי   פורסם: 18/03/2005 - 12:57
קוד פתוחאתר law.co.il מפרסם ידיעה שכותרתה "עריכה מקוונת לספר 'קוד וחוקים אחרים במרחב המקוון'".
"פרופ' לורנס לסיג פרסם ב- 1999 את ספרו הנודע Code and Other Laws of Cyberspace, שבו הוא מציג את התיזה האומרת שהקוד הוא החוק באינטרנט. הספר זקוק לעדכון. לסיג, במקום לעדכנו לבדו (כלומר, בעזרת צוות העוזרים המסור שלו בלבד), קורא לקהילה המקוונת לקחת חלק במלאכה והוא פתח Wiki לעריכת הגירסה החדשה..."
את המאמר המלא ניתן לקרוא כאן
1459 כניסות :: 2 תגובות
 
רד-האטעו"ד שמייצג את חברת רד האט שלח מכתב למפיצי CentOS שבו הם נדרשו להסיר מאתר הבית שלהם את הסימנים המסחריים של רד האט - Red Hat ו-RHEL. במכתב נאמר בין השאר:

"CentOS אנטרפרייז לינוקס פותחה בהתבסס על תוכנת הקוד הפתוח של רד האט. בעוד רד האט מרשה לכל אחד להפיץ מחדש את התוכנה המוכלת ברד האט לינוקס, רד האט אינה מתירה לאף אחד להשתמש בסמלים של רד האט בהקשר להפצה מעין זו, למעט במקרים שהתקבל לכך אישור ממרשי."
1628 כניסות :: קרא עוד... 876 בתים נוספים :: 9 תגובות
 
אומנות ותרבותארגון RIAA (התאחדות חברות התקליטים בארה"ב) החל במחצית 2003 בהפעלת תוכנית שנועדה לתבוע משתמשים פרטיים שמשתפים קבצי מוזיקה כאמצעי הרתעה. הארגון החליט לפעול כנגד משתפי הקבצים הפרטיים בעקבות החלטת בית משפט פדראלי בארה"ב כי השירות עצמו איננו בלתי חוקי גם אם הפעילות שהוא מאפשר מפרה את החוק.

השבוע נפתחה חזית חדשה נגד משתפי הקבצים. בית משפט בדאלאס קיבל את טיעוני ארגון ה-MPAA (התאחדות מפיקי הסרטים בארה"ב) שעל האתר LokiTorrent.com שסיפק קישורים להורדת סרטים להיסגר, לשלם קנס בסך מיליון דולר, ולחשוף את כל רישומי הפעילות (לוגים) של האתר בפני התובעים (רק באוקטובר, הורדו בעזרת הקישורים באתר מעל 800,000 סרטים).

2695 כניסות :: קרא עוד... 1343 בתים נוספים :: 9 תגובות
 
מיקרוסופטמדווח ה-LWN: הנתבע, סרג'יו אמדיאו, הוא נשיא המכון הלאומי הברזילאי לטכנולוגית מידע ומוביל המעבר של ברזיל לתוכנה חופשית. פשעו לכאורה: השוואת המנהג של מיקרוסופט לחלק תוכנה לממשלות לזה של סוחרים סמים (המנה הראשונה חינם...).

רוב החומר הזמין כרגע בנושא בפורטגזית, וכבר מתארגנת עצומה לתמיכה באמדיאו. בנוסף מספק המאמר 2 קישורים למקורות ההשוואה לסוחרי סמים.

השופט ג'קסון ששפט את מיקרוסופט בתחילת המשפט בארה"ב (והודח מהמשפט לאחר מכן) הישווה אותם לסוחרי סמים. עוד מוזכר ציטוט של ביל גייטס שהתייחס לפיראטיות בסין: ".. אנו יודעים שהם לא משלמים, אך כל עוד הם גונבים, אנו רוצים שהם יגנבו את שלנו. הם יתמכרו בצורה מסויימת, ואנו ננסה למצוא דרך לגבות מהם בעשור הבא...".


מהלך כזה עוזר לדחוק את התוכנה החופשית ונועד למנוע דריסת רגל ממנה וממתחרים אחרים. כדאי להזכיר שטקטיקה דומה ננקטת במוסדות החינוך (ולא רק ע"י מיקרוסופט) והאקדמיה עם המחירים לחינוך. הסטונדטים מתרגלים לתוכנה, ולא מכירים משהו אחר. כשיצאו החוצה, הם כבר ישלמו את המחיר המלא על התוכנה.

קישורים:

Microsoft suing Brazilian official‏, LWN.net
פילים בקרקס: דעה אישית על הבעיתיות של שימוש בתוכנה קניינית במערכת החינוך‏, ווטסאפ
2243 כניסות :: 5 תגובות
 
תקנים פתוחיםבמסיבת עיתונאים שערך מריו מונטי, מנציבות ההגבלים העסקיים באיחוד האירופאי, הוא מסר מידע נוסף לפרטים שפורסמו הבוקר בהודעה לעיתונות בענינה של מיקרוסופט. התדרוך הועבר בשידור חי ברשתות הטלויזיה הגדולות.

מלבד קנס בגובה 497 מיליון יורו אשר נקבע יחסית להיקף הפעילות של מיקרוסופט באירופה המוערך ב30%- מסך ההכנסות שלה, הוא הקציב לה 120 ימים לשחרור פרטי ממשקי התכנות המבוקשים (עבורם היא תוכל אגב לגבות תשלום). תוך 90 ימים היא תצטרך גם לספק גירסה "קלה" של חלונות ללא מדיה פלייר. כמו כן ימונה מפקח של האיחוד כדי לבדוק את עמידתה של מיקרוסופט בהוראות האיחוד.
1843 כניסות :: קרא עוד... 350 בתים נוספים :: 6 תגובות
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: RealNetworks תובעת את מיקרוסופט
ע"י elcuco      פורסם: 20/12/2003 - 13:00
מיקרוסופטבאירופה מתנהלת כידוע חקירה של נציבות האיחוד האירופאי בעניינה של מיקרוסופט בנוגע להתנהגות מונופוליסטית בשוק האירופאי, במיוחד בעניין שילובו של נגן המדיה שלה במערכת ההפעלה. בכיר בנציבות צוטט אתמול בפייננשיל טיימס אומר כי כל החלטה שתתקבל נגד מיקרוסופט תהיה אפקטיבית מיד וללא צורך להמתין לפסיקה של בית משפט - הליך שעשוי להמשך 3-4 שנים.

באותו עניין דווח אתמול כי כמו נטסקייפ וסאן בעבר, גם חברת RealNetworks תובעת עכשיו את מיקרוסופט. אתר ynet מדווח: "
כתב התביעה מצטט תכתובות דואר אלקטרוניות סגורות ופרוטוקולים של ישיבות מיקרוסופט, בהם פרוטוקול של ישיבה שהתקיימה ב1997-, בהשתתפות יו"ר החברה, ביל גייטס והמנהלים הבכירים פול מריץ ובוב מוליה. האחרון מצוטט כאומר "RealNetworks דומה לנטסקייפ, ההבדל היחיד הוא שיש לנו אפשרות להתחיל את המאבק הזה מוקדם יותר". [ראו: ריל נטוורקס תבעה את מיקרוסופט]. סכום התביעה הוא לפיצויים בגובה של עד מיליארד דולר.

הערה: נערך על ידי דיטיגס

2182 כניסות :: קרא עוד... 471 בתים נוספים :: תגובות?
 
חוק ומשפטעושה רושם שהרעש סביב פטנטים בתוכנה בימים האחרונים מתחבר באופן אירוני עם דוגמה מעשית. לאחר שהפסידה ונמצאה חייבת בדין בתביעה שהגישו נגדה אוניברסיטת ברקלי
וחברת Eoals על שימוש לא חוקי בפטנטים שלהן המאפשרים הפעלת יישומונים ורכיבי
תוכנה אחרים בדפי HTML, ייתכן ותצטרך עתה חברת מיקרוסופט לבצע
שינויים שונים בדפדפן שלה על מנת להמנע מתשלום תמלוגים לתובעות.

ארגון התקינה הבינלאומי W3C הודיע כי מיקרוסופט, החברה בארגון, הודיעה לה
כי תאלץ לבצע שינויים שונים בדפדפן אשר מן הסתם ישפיעו במידה רבה על
משתמשים רבים, כמו גם תוכנות צד-שלישי אשר נכתבו במטרה להתאים את עצמם
באופן בלעדי לאקספלורר.

W3C הזמין את כל הנוגעים בדבר, ביניהם פרוייקטי קוד פתוח כמובן, לפגישה
שמטרתה להעריך את הנזק והשינויים המתחייבים כתוצאה מתוצאות המשפט
והשינויים הצפויים בדפדפן של מיקרוסופט.

מטרת הפגישה והפעילות שיוזמת W3C
הוא לעודד סיוע טכני למיקרוסופט, לחברות המושפעות מהחלטות ובעלי אתרים
לבצע את המעבר הנדרש באופן החלק ביותר האפשרי. פעילות המיזם הזה מנוהלת href="http://lists.w3.org/Archives/Public/public-web-plugins/">ברשימת
דיוור
מיוחדת שהוקמה לצורך העניין.

לפי
דיווח
באתר הרג'יסטר (תרגום לעברית באתר "חיים
ברשת
") מיקרוסופט תערוך שינויים בדפדפן האינטרנט שלה על מנת להמנע
מתביעות
בנוגע להפרת זכויות פטנטים.
"אולי בעקבות שינויים אלו, ישתמש אקספלורר בHTML דומה יותר לזה התקני,
ויחייב בעלי אתרים להתאים את אתריהם לתקן, דבר היקל על צפייתם בדפדפנים
תקניים."

קישורים

ווטסאפ, מיקרוסופט
פגעה בזכויות פטנטים של אוניברסיטת ברקלי: תחויב בתשלום פיצויים


ווטסאפ, היו היו
לי רעיונות ...: יותר מ600- אתרים השתתפו בהפגנה המקוונת נגד פטנטים בתוכנה


הערה: תודה לרונן על הקישור לידיעה המקורית.

1791 כניסות :: 7 תגובות
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: פרופ' מוגלן: ''ה-GPL ינצח''
ע"י wliad      פורסם: 21/08/2003 - 18:24
קוד פתוחלאחר ש-SCO תקפה את ה-GPL (ראו קישור למטה) בטענה שהוא מפר את חוק זכויות היוצרים, ולקחה אותו לבית המשפט, מגיב פרופסור איבן מוגלן מהמחלקה לחוק ומשפט באוניברסיטת קולומביה (והיועץ המשפטי של ארגון התוכנה החופשית): "ה-GPL ינצח".

על-פי מוגלן אין מה לחשוש מפני הבאת ה-GPL למבחן בית-המשפט האמריקאי. מוגלן מסביר שה-GPL תוכנן בקפידה בכדי למנוע מצב של הפרת זכויות יוצרים, ושהרשיון התפתח בדקדקנות להרבה מעבר למה שסטולמן תכנן במקור.
1907 כניסות :: קרא עוד... 1769 בתים נוספים :: תגובות?
 
מיקרוסופטהתפתחות מעניינת בעניינה של מיקרוסופט המתמודדת עם האשמות על התנהגות מונופוליסטית באירופה. האיחוד האירופאי קובע עכשיו כי מיקרוסופט ניצלה לרעה את מעמדה בשוק השרתים ונגני המדיה ומעניק לחברה הזדמנות אחרונה להגיב לאישומים בטרם יוטלו עליה מגבלות. בין הסנקציות הצפויות: שיתוף מידע עם מתחרים בתחום השרתים ותחרות חופשית בשוק נגני המדיה.

זרוע הרגולציה של האיחוד האירופי (The European Commission) החלה לחקור את מיקרוסופט באוגוסט 2000, בעקבות תלונה שהגישה חברת "סאן", שטענה כי מיקרוסופט מפלה אותה לרעה במדיניות רישוי התוכנה שלה ומסרבת למסור לה מידע על התוכנות שלה כדי למנוע מתוכנות השרת של סאן לפעול כראוי עם מערכת ההפעלה Windows.

האיחוד האירופי חושד, כי מדיניות זו של מיקרוסופט פגעה בחופש הבחירה של הצרכנים בכך שהביאה להתייקרות במחירי התוכנות המתחרות. משתמשים שבחרו להשתמש בתוכנות שרת שמתחרות במיקרוסופט נאלצו לשלם מחיר כפול (עבור המחשב ותוכנת השרת). על פי חוקי האיחוד האירופה, חברות שמחזיקות בנתח שוק מונופוליסטי כמו מיקרוסופט נאסר עליהן להציע הנחות משמעותיות שמטרתן לסלק מתחרים מהשוק.

מקור: Ynet,האיחוד האירופי: מיקרוסופט הפרה החוק ותענש


קישורים


ההודעה לעיתונות


ווטסאפ,

עתירה לבג''ץ נגד הממונה על ההגבלים העסקיים בעניין מיקרוסופט ישראל

2453 כניסות :: 7 תגובות
 
חוק ומשפטחברות התקליטים הגדולות מתחילות ליישם את מדיניות ההרתעה נגד מורידי
השירים הפיראטיים בארה"ב. בכוונתן לממש את איומן להגיש מאות תביעות לאחר
שזכו בצווים משפטיים המחייבים את הספקים לחשוף את שמות משתפי הקבצים. צווי
הזימון נשלחו לספקי אינטרנט גדולים בארה"ב בהם "וריזון", כמו גם
לאוניברסיטאות. הצווים מורים לנמענים למסור לחברות התקליטים פרטים ושמות
של משתמשים בעלי כינויים כמו fox3j, soccerdog33 ואחרים, המשתמשים ברשתות
שלהם כדי להפיץ מוזיקה פיראטית.

במקביל, משתמשי תוכנות שיתוף הקבצים עוברים להשתמש בתוכנות חדשות,
שמאפשרות להם להסוות את זהותם ולהצפין את פעולותיהם ברשת, כדי להתחמק
מתוכנות הציתות האלקטרוניות (סניפרים) של חברות התקליטים הגדולות.

מקור: Ynet, 871 צווים משפטיים נגד משתפי קבצים בארה"ב

קישורים

וואטסאפ, RIAA תתבע מאות משתמשים החולקים מוזיקה באינטרנט
1797 כניסות :: 2 תגובות
 
מיקרוסופטמסצ'וסטס,
המדינה היחידה שלא הגיעה להסדר עם מיקרוסופט בעניין תביעת המונופול,
הודיעה לבית המשפט כי בין הנושאים שעומדים על הפרק ואשר קשורים למימוש
התביעה נמצא גם עניין הניסיון של מיקרוסופט לפגוע בלינוקס. אם לדייק,
התובע הכללי של מדינת מסצ'וסטס מתייחס לשני מקרים ספציפיים. בראשון איימה
מיקרוסופט על יצרן מחשבים ובשני החתימה ספק שירותי אינטרנט על תנאים
מגבילים.

דובר החברה מכחיש את ההאשמות וטוען כי החברה נמצאת תחת פיקוח חמור במהלך
יישום הסכם הפשרה. טענות אלו מצטרפות לנייר עמדה, שהעביר משרד המשפטים
האמריקאי לאחרונה לשופטת שישבה במשפט, ממנו מסתבר כי הצטברו לא מעט טענות
נגד מיקרוסופט בנוגע למגבלות שהיא מציבה בדרכן של חברות מתחרות.

מקור: ZDNet, Microsoft antitrust case takes Linux twist

קישורים

וואטסאפ,
משרד המשפטים האמריקאי לשופטת: מיקרוסופט לא עומדת בתנאי הסכם הפשרה
1840 כניסות :: תגובות?
 
מיקרוסופטחשש במשרד המשפטים האמריקאי, העוקב אחר התנהלות יישום המלצות ההסדר עם חברת מיקרוסופט, בעקבות כ18- תלונות אשר הצטברו עד כה במשרד המשפטים (DoJ). המשרד העביר דו"ח מיוחד המביע ספק לגבי מידת העמידה של מיקרוסופט בתנאי הפשרה.הדו"ח הועבר לידי השופטת קולין קולר-קוטלי שישבה במשפט כאמור. במסגרת הפשרה מיקרוסופט התחייבה לספק גישה לקוד המקור ולממשקי הפיתוח בתנאים "הוגנים ובלתי מפלים".

בעקבות תלונות שונות של יריביה ולחץ ממשרד המשפטים מיקרוסופט הסכימה לאחרונה להוזיל ולהגמיש את דרישותיה מהן אך ללא מימוש מלא של תנאי ההסדר כלשונם הוא יאבד את תוקפו ויבוטל, אמרה השופטת בנימוקים להצעת הפשרה שניתנה בנובמבר שנה שעברה.

קישורים

CNN U.S. still concerned about MSFT licenses

רויטרס,
US Unsatisfied with Microsoft Licenses

וושינגטון פוסט,
U.S. Faults Microsoft Licensing
1615 כניסות :: 1 תגובה
 
חוק ומשפטעדכון
מעניין בסלאשדוט על כוונה של ארגון RIAA האמריקאי להתחיל לתבוע משתמשים
בשירותי חילוף הקבצים באינטרנט על הפרה של זכויות היוצרים. הכוונה היא
לתבוע משתמשים העושים שימוש אינטנסיבי בשירותים אלו ומחזיקים כמויות
משמעותיות של קבצים, אך לצורך העניין כל מי שמחזיק בקבצי מוזיקה לא חוקיים
נמצא בסכנה.

ההחלטה לתבוע משתמשים בודדים היא אילוץ כתוצאה מהחלטת בית משפט פדראלי
בארה"ב באפריל השנה כי השירות עצמו איננו בלתי חוקי גם אם הפעילות שהוא
מאפשר מפרה את החוק. מאחר ו-RIAA לא תוכל לאלץ חברות אינטרנט או אתרים
התומכים בשירותים אלו לחדול מכך היא תתחיל לתבוע משתמשים בודדים החולקים
את הקבצים שברשותם (להבדיל כנראה ממורידים אקראיים) בשבועות הקרובים.

מקור: סלאשדוט, RIAA To Sue Hundreds Of File Swappers

בדיחה של מגיב באתר "SCO תתבע את RIAA על גניבת התוכנית העסקית שלה", שנון.
2031 כניסות :: תגובות?
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: ייתכן ונמצא חור בתביעתה של SCO
ע"י wliad      פורסם: 20/06/2003 - 22:55
Unixאחת מטענותיה החזקות ביותר של SCO במשפט נגד IBM היא שהענק הכחול ניצל סודות מקצוע (Trade Secrets) של SCO אשר היו לרשותו ברשיון עבור AIX, לצרכי מימוש חלקים מהגרעין של לינוקס.
אריק ריימונד, מושבע קוד פתוח טוען כי טענה זו אינה תקפה. לטענתו SCO נהגה ברשלנות בכל הנוגע לאכיפת סודיות אותם "סודות מקצוע", דבר אשר מפריך את הטענה להיות אותו מידע סודי. באתר שהקים ריימונד הוא קורא למשתמשי יוניקס אשר היתה להם גישה חופשית לקוד המקור של יוניקס, או אשר חתמו על הסכם סודיות אבל ההסכם מעולם לא נאכף עליהם, לחתום על הצהרה בנושא. ריימונד טוען כי עד כה נרשמו כבר 150 איש, מהם כ-60 חתמו על ההצהרה בדבר לנגישות החופשית של הקוד...
2078 כניסות :: קרא עוד... 1045 בתים נוספים :: 2 תגובות
 
Unixיוניקס זה הפאסה של הפאסה. מערכת ההפעלה המיושנת הזו לא מהווה יריב אמיתי למיקרוסופט (שצריכה אותה רק כדי להתאים גרסאות שלה למערכות גדולות ודינוזאוריות), ואפילו לינוקס החינמית בועטת לה בישבן בעוז. אז מה תעשה חברת SCO, שמחזיקה בחלק ניכר מקוד המקור של יוניקס, אם היא רוצה לעשות כסף? פשוט מאוד, היא תתבע את כל מי שזז.

ואת מי תובעים? למרבה הפלא, התוכנית העסקית של SCO לא גורסת רדיפה אחרי דגי רקק מפוחדים, אלא התעמתות ראש בראש עם גדולי האומה הממוחשבת. עם מיקרוסופט הם הצליחו להגיע לסיכום לפיו ישלמו הגייטסים מעות נאות תמורת השימוש החוקי במערכת ההפעלה
1882 כניסות :: קרא עוד... 868 בתים נוספים :: 4 תגובות
 
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: SCO - Novell: המשך המאבק
ע"י wliad      פורסם: 07/06/2003 - 15:03
Unixבהודעה שהוציאה חברת SCO בבוקר ה - 6 ליוני נמסר כי נמצא תיקון להסכם בינה לבין Novell בנוגע להסכם רכישת הנכסים (16 לאוקטובר 1996). בתיקון נטען כי במהלך הרכישה הועברו לידי SCO גם זכויות היוצרים של יוניקס.

Novell טוענת שלמרות שאינה מוצאת העתק משלה לתיקון, המסמך נראה חוקי. עם זאת, טוענת נובל כי אין המסמך קובע דבר בנוגע להעברת הפטנטים לגבי קוד יוניקס ממנה אל SCO כך שאלה נשארים עדיין בחזקתה.

מצד שני טוען מק'ברייד (מנכ"ל SCO) שאין בטחון שזכויות היוצרים האלה נרשמו כלל אצל רשם הזכויות. קריס סונטג מSCO אומר שבכל מקרה, SCO תרשום אותן בקרוב אם יהיה צורך בכך.
2085 כניסות :: קרא עוד... 662 בתים נוספים :: 2 תגובות
 
Unixהאתר cnet מפרסם היום מאמר אשר מתבסס על עותק של החוזה שנחתם בין sco ל novel ב1995 בעת מכירת קוד המערכת של יוניקס.

לפי החוזה, כל זכיות הבעלות על קוד המקור של יוניקס אכן נמכרו ל sco ,אך זכיות היוצרים והפטנטים של יוניקס נשמרו בבעלותה של חברת novel

אני אולי לא עורך-דין אבל לא כל התביעה של sco סובבת סביב הפרת זכויות היוצרים של יוניקס?

אתם תחליטו...


למאמר באתר cnet
 
ידידותי למדפסתשלח לחבר חוק ומשפט: SCO: יוניקס שייכת לנובל
ע"י דוביקס      פורסם: 30/05/2003 - 17:14
Unixבמה שנראה כעוד שלב בטלנובלה ששמה SCO, התגלתה פסקה שמאמתת את טענותיה של נובל, בדו"ח השנתי 10K שSCO העבירה לרשות לניירות הערך בארה"ב. וכך נאמר בדו"ח:

"לחברתנו יש הסדר עם חברת נובל, שעל-פיו אנחנו מהווים סוכני מנהלה לאיסוף תמלוגים מלקוחות המשתמשים בטכנולוגיית SVRx. כחלק מהסדר זה, אנו מעבירים 95% מהסכומים הנגבים לנובל ומשאירים בידינו עמלה של 5%."

SVRx לעניין זה, הינה Unix System V על כל גרסאותיה. השימוש במינוח נעלם זה מרמז אולי על ניסיון להסוות את האמת?

הכתבה המקורית בנושא
1966 כניסות :: 2 תגובות
 
UnixOpen Group, לשעבר X/Open Company, מבקשת להזכיר כי הזכויות על הסימן הרשום Unix/UNIX היו ונשארו שלה. כידוע, חברת נובל העבירה לידי גוף זה את הבעלות על השם והמפרט בשנת 1994 קוד המקור של מערכת ההפעלה עצמה (UNIX System V) נרכשו על ידי חברת SCO (הישנה, טרם המיזוג עם Caldera).

ארגון Open Group הינו גוף ניטראלי אשר אחראי על הסמכת מערכות הפעלה תואמות מפרט Single UNIX Specification . יהיו אשר יהיו תוצאות המשפט, אין להן כל השלכה לגבי הסמכת מערכות ההפעלה הללו והן ישמרו על מעמדן הנוכחי.
2138 כניסות :: קרא עוד... 985 בתים נוספים :: 1 תגובה
 
Unix"חיים ברשת" מדווח כי חברת SCO החליטה לבדוק אם אפשר במקרה לתבוע את משתמשי לינוקס ולהוציא מהם כסף על שימוש לא חוקי בקוד יוניקס. במקביל היא רוצה שהם יקנו ממנה מוצרים.

החברה, שמחזיקה בחלק ניכר מהזכויות לקוד המקורי של מערכת ההפעלה יוניקס, ושמשווקת במקביל גרסת לינוקס (על בסיס UnitedLinux), שכרה עורך דין שאמור לבדוק אם משתמשי לינוקס מפירים את זכויות היוצרים של החברה, ולתבוע באם זה המצב.

דרל מקברייד, הנשיא החדש של החברה, ומי שיזם את המהלך, טען כי "SCO היא הבעלים של הקניין הרוחני הגרעיני של יוניקס, ויש הזכות המלאה לתת רשיונות לשימוש בטכנולוגיה הזו ולאכוף את זכויות היוצרים והפטנטים שלה". מקברייד הודיע כי בויס יבדוק אם גם מיקרוספט ואפל הפרו את זכויותיה של SCO.

מקור: חיים ברשת

2294 כניסות :: 2 תגובות
 
מיקרוסופטקריאה ראשונה של פסק-הדין בנושא מייקרוסופט מגלה כמה נקודות שיעניינו את קהילת הקוד הפתוח:

א. נאסר על מייקרוסופט לנקוט צעדים נגד יצרני מחשב (OEMs - Original Equipment Manufacturers) המתקינים, בנוסף לחלונות, גם מערכת הפעלה אחרת על אותו מחשב. ואם הם מתקינים על חלק מהמחשבים חלונות ועל אחרים לינוקס או BSD אפשר לנקוט נגדם צעדים? אולי לא, כי הסעיף הראשון בפסק הדין אוסר נקיטת צעדים נגד מי שמפתחים, מפיצים או מקדמים תוכנה מתחרה במערכות ההפעלה "חלונות" של MS. המממ... רק תוכנה מתחרה (במקור: "any software that competes with Microsoft Platform Software"). השאלה חוזרת על עצמה - מה יקרה, לדוגמה, ל- Dell שמוכרת חלק מהמחשבים עם "חלונות" וחלק אחר עם לינוקס?

ב. מייקרוסופט נדרשת לפתוח בפני מפתחים, ספקי תוכן באינטרנט, ספקי גישה ואחרים את קוד המקור של ה- APIs של פרוטוקולי תקשורת ותוכנות תווך (Middleware) - אבל זאת רק "למטרה הבלעדית של התממשקות עם מערכת ההפעלה חלונות" (במקור: the sole purpose of interoperating with a Windows Operating System Product). יוצא שאי אפשר לעיין בקוד כדי להבין, לדוגמה, איך לגרום למוצרים חלונאיים לרוץ על מערכות הפעלה אחרות. הסעיף, לפיכך, מחזק את מערכת ההפעלה "חלונות" - וזאת, להזכירכם, בהליך שמיועד היה לסלול את הדרך בפני תחרות בשוק התוכנה... (במקור שם לכך לב פרופ' אבן מוגלן, היועץ המשפטי של ה- FSF, בסדרה בת 2 מאמרים שפירסם ואשר סקרה את הסדר הפשרה בתיק ההגבלים העסקיים של מייקרוסופט).

אגב, עוד בטרם נתקבל פסק-הדין הוגשה תלונה נגד מייקרוסופט בטענה שהפרה את הסכם הפשרה מפני שהגישה לקוד המקור מותנית באישור שני הסכמים: בהסכם הראשון נדרש מי שמבקש לעיין ב- Source לשמור בסוד את הוראות ההסכם השני. ההסכם השני כולל את התנאים לצפיה בקוד.
2409 כניסות :: קרא עוד... 164 בתים נוספים :: 8 תגובות
 
מיקרוסופט
מיקרוסופט תתחיל לחשוף בשבועות הקרובים קוד מקור של מערכת ההפעלה Windows בהתאם להחלטה שהתקבלה בתביעה שניהל נגדה משרד המשפטים האמריקאי ו18- מדינות.


מיקרוסופט ניסתה במהלך המשפט לשכנע את השופטת כי שחרור מידע נוסף עשוי לסכן את מערכת ההפעלה שלה מאחר והוא יאפשר שיעתוק של מערכת ההפעלה, מה שיוביל את מיקרוסופט להפסיק במחקר ופיתוח של טכנולוגיות חדשות.הקוד שישוחרר כולל מספר פרוטוקולים קנייניים. בנוסף הכריזה מיקרוסופט כי שינויים מתוכננים בגרסאות העדכון הקרובות של Windows XP יאפשרו למשווקים להוסיף ולהסיר רכיבים אופצינאליים כמו: IE, Outlook Express ו-Media Player.
1261 כניסות :: קרא עוד... 264 בתים נוספים :: תגובות?